ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




Forest-Natura - 24-12-2007 00:33
Witam.
An-bud, post Miran jest doskonałym przykładem problemu, którego chyba za bardzo nie zgłębiłeś przez 30 lat swojej pracy( bez dygresji i jakichkolwiek złośliwości). Ciśnienie w kominie jest w Jej przypadku o wiele za duże i nie dostosowane do parametrów paleniska. I właśnie w tym przypadku przydało by się zamontowanie w dolnej części komina moderatora ciągu, choćby najprostszego. Bo sytuacja jaką opisywała (otwieranie drzwiczek wyczystki) działa w ten sam sposób. A ty jej wciskasz kity o zamontowaniu szybra. Szybry są dobre w piecach, a nie w kominkach z wkładami, gdzie jedną z ich funkcji jest zdobiący dom widok ognia a nie czarnego nalotu sadzy na szybie.
Producenci wkładów (tych lepszych firm, które wydają trochę kasy na badania techniczne swoich wyrobów) podają wartości graniczne ciśnienia kominowego dostosowanego do konkretnych modeli wkładów, przy czym z reguły podają je w odwzorowaniu do najmniejszej dopuszczalnej prawem wysokości komina (czyli tych przysłowiowych 4,5 mb ponad przyłączem). Tymczasem wystarczy popatrzeć w wykresy charakterystyki kominów by zobaczyć że kominy 7-8 metrowe , o średnicy powyżej 18-20 cm posiadają ciśnienie znacznie przekraczające często zalecane. I jaki jest tego wynik? Obniżenie sprawności wkładu, szybsze (kilkukrotnie) spalanie opału, wytwarzanie w krótkim okresie czasu o wiele większej "dawki" mocy niż to jest przewidywalne, co prowadzi do szybszej deprecjacji materiału i konstrukcji wkładu.
Przytaczasz przykład zamku malborskiego i jego kominów. Przeczytaj jakiekolwiek opracowanie B.Pośpiesznej (kustosz muzeum w Malborku, specjalizująca się w badaniu systemów grzewczych ww) opisujące tamtejsze systemy ogrzewania zamku i będziesz wiedział czemu są tam i na innych zamkach takie kominy. Miałem przyjemność zgłębiać temat naocznie, namacalnie, osobiście i bardziej naukowo niż przeciętny turysta
:D.
Na pewno doskonale znasz się na budowie kominków otwartych i świetnie byś dobrał do takowego komin. Więc dlaczego nie zastanowi cię fakt że to co jest dobre dla takiego kominka, charakteryzującego się dużą powierzchnią otwartego paleniska, nie zawsze musi być dobre dla kominka z wkładem, który posiada szczelne zamknięcie w postaci szyby.
Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na to że producenci podają wartości graniczne prawidłowego ciśnienia w kominie. A do instalatorów należy dobranie wedle nich odpowiedniego komina, a nie "walenie na ślepo" rury takiej jaka jest wielkość króćca wylotowego.
Dobrym przykładem są wkłady z szybami vis'a vis oraz te same modele wkładów tylko z jedną szybą. Wielkość paleniska obydwu jest taka sama, a króćce wylotowe tych z podwójną szybą z reguły o większej średnicy. Dlaczego? bo taki wkład można użytkować jako otwarte palenisko "dizajnerskie" ( w przypadku np. obydwu podnoszonych szyb) lub tradycyjnie - otwierając tylko czasami (do dokładania drewna) jedną szybę. I w zależności od sposobu jego użytkowania (co z reguły w instrukcji użytkowania jest opisane) trzeba dobrać odpowiedni komin.
Inny przykład - zakładasz na komin stalowy nasadę kominową (Dragon, Rotomax, Twist, itp.) zamiast daszka (wg nie jest to nieodzowne w tego typu kominach bo eliminuje w 100% wodę opadową zbierającą się w kominie (to duży problem ze względu na to że zarówno projektanci, jak i sami wykonawcy budowlani nie zakładają z reguły żadnego odprowadzenia skroplin w kominach systemowych), czego żaden daszek nie zrobi. I momentalnie można z dobrego komina zrobić "wyciąg" wyrywający wręcz wszystko z wnętrza wkładu kominkowego. Co trzeba w takim przypadku? Wystarczy uwzględnić to przed wykonaniem komina i kominka.
Tyle że trzeba sobie zdawać sprawę z tego rodzaju problemu.
Świetnie opisuje też tą tematykę Hes w swoich postach na Forum. Jest dużym "postulatorem" dostosowania kominów do pieców i palenisk. I chociaż nie zawsze zgadzam się w pełni z jego poglądami, nie staram się udowadniać mu swoich racji zasłaniając się tylko stażem pracy w "branży". Bo zdaję sobie sprawę że być może inni posiadają po prostu większą wiedzę teoretyczną. Oprócz tej praktycznej oczywiście.
Do tego dochodzi jeszcze zastosowanie kompilacji wiedzy i praktyki w konkretnym przypadku. A każdy kominek, czy piec może być sytuacyjnie inny.
O to właśnie mi chodziło. Bo radzeniem "na odległość" bez znajomości całokształtu konkretnej realizacji może czasem narobić więcej szkód niż dobrego.
Pozdrawiam.





an-bud - 24-12-2007 03:09
Forest-Naturatak dużo to ja pisał nie będe, troszkę pora jakaś 8) tak jak ty to opisłeś, to kto to ma ogarnąć? ja troszkę łapię. wiem lepiej by było zobaczyć, pomacać :) przecież wiesz że zakładając redukcję osłabia się ciąg komina. odwrócić sytuację jest trudniej, a z pewnością finansowo wykończy :( obniżenie to kilka sztuczek za parę zł :lol: wkład kominkowy, w czasie dokładania drewna jest przez ten moment paleniskiem otwartym, daje to troszkę do myślenia :wink: i efekty uboczne :( dym wychodzi z paleniska, a przez sprytne DGP po całym domu :( wolę mieć komin za duży, a nie odwrotnie. a tak na marginesie to żadnego paleniska dostępnego na rynku bym nie kupił. do każego mogę się przyczepić :) mój wkład jest tylko dobry :lol: bo: dzieła przy otwartych drzwiczkach, popiół wyjmuję raz na miesiąc (palenie ciągłe) i jest bardzo wydajny, szyba czysta tylko przez dwa tygodnie. :( ogrzewam tylko kominkiem (tym 2 sezon) poprzednim 10 lat. wiem co to jest palenie w kominku, a ile Ty zaliczyłeś sezonów grzewczych kominkiem?
Pozdrawiam Jurek i życzę wesołych, ciepłych świąt.



Miran - 24-12-2007 10:19
No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.



Forest-Natura - 24-12-2007 13:31
Witam.
Miran - załóż w miejsce drzwiczek wyczystki moderator ciągu, tzw. Upman'a (drzwiczki z możliwością regulacji stopnia ich otwarcia. Popytaj w firmach produkujących stalowe kominy systemowe, będą wiedzieć o co chodzi. Powinno pomóc. Jeżeli nie, to trzeba będzie dodatkowo założyć redukcję na samym "czubku" komina. tyle że dobrze by to wszystko zrobił porządny kominiarz. Taki co to przyjedzie do Ciebie 2-3 razy podczas różnych warunków atmosferycznych (niż, wyż, wietrzna pogoda, itp) i najpierw pomierzy anemometrem ciśnienie kominowe. I dopiero potem zadecyduje co z tym zrobić.
An-bud - dawaj zdjęcia i opis na priva, powymieniamy się doświadczeniami poza Forum. Bo to może być nieco nużące dla postronnych czytelników :wink: . Ja w ciągu siedmiu lat grzania mam już w tym samym miejscu trzeci kominek z kolejnym wkładem, a i on będzie wkrótce się zmieniał. Obecnie mam "stiuningowany" wkład stalowo-szamotowy dobrej firmy. Tyle że jako długoletni partner handlowy i współpracownik tej firmy dostałem zgodę producenta na ingerencję w konstrukcję wkładu bez utraty gwarancji. Do tego własnego pomysłu sterowanie procesem spalania. Miałem jeszcze współudział przy konstruowaniu seryjnie obecnie produkowanego wkładu z płaszczem wodnym jednego z polskich producentów, ale o tym na priva (biuro@forestnatura.pl)
Pozdrawiam świątecznie i kominkowo wszystkich miłośników "domowego ogniska".





bladyy78 - 24-12-2007 14:44
Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.



Miran - 24-12-2007 15:00

Witam.
Miran - załóż w miejsce drzwiczek wyczystki moderator ciągu, tzw. Upman'a (drzwiczki z możliwością regulacji stopnia ich otwarcia. Popytaj w firmach produkujących stalowe kominy systemowe, będą wiedzieć o co chodzi. Powinno pomóc. Jeżeli nie, to trzeba będzie dodatkowo założyć redukcję na samym "czubku" komina. tyle że dobrze by to wszystko zrobił porządny kominiarz. Taki co to przyjedzie do Ciebie 2-3 razy podczas różnych warunków atmosferycznych (niż, wyż, wietrzna pogoda, itp) i najpierw pomierzy anemometrem ciśnienie kominowe. I dopiero potem zadecyduje co z tym zrobić.
An-bud - dawaj zdjęcia i opis na priva, powymieniamy się doświadczeniami poza Forum. Bo to może być nieco nużące dla postronnych czytelników :wink: . Ja w ciągu siedmiu lat grzania mam już w tym samym miejscu trzeci kominek z kolejnym wkładem, a i on będzie wkrótce się zmieniał. Obecnie mam "stiuningowany" wkład stalowo-szamotowy dobrej firmy. Tyle że jako długoletni partner handlowy i współpracownik tej firmy dostałem zgodę producenta na ingerencję w konstrukcję wkładu bez utraty gwarancji. Do tego własnego pomysłu sterowanie procesem spalania. Miałem jeszcze współudział przy konstruowaniu seryjnie obecnie produkowanego wkładu z płaszczem wodnym jednego z polskich producentów, ale o tym na priva (biuro@forestnatura.pl)
Pozdrawiam świątecznie i kominkowo wszystkich miłośników "domowego ogniska".
Ale ten moderator będzie mi wyciągał powietrze ze środka,chyba jednak lepsza będzie ta redukcja,tylko muszę znaleźć jakiegoś fachowca.

Dzięki i pozdrawiam.



lukol-bis - 24-12-2007 15:06

Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.
Jeżeli stosujesz bufor, to automatyka nie jest Ci potrzebna i zwór mieszający również. Palisz po prostu na maksa w kominku i ładujesz bufor, a później wykorzystuejsz tę energię z zastosowaniem programatora pokojowego i takie rozwiazanie jest uzasadnione.
Pozdrawiam



mariobros35 - 24-12-2007 15:07

Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.
bladyy78 a jakiego producenta masz kominek



bladyy78 - 24-12-2007 15:35
Niestety mariobros35 nie kupiłem kominka Byrskiego z całym szacunkiem nie stać mnie na taki .Kupiłem kominek firmy Cichewicz Spectra, firm prowadziła wysprzedaż po dość atrakcyjnych cenach wiec się skusiłem a jak będzie działał to się okaże. Na pierwszy rzut oka wyglada dosyć solidnie. Tylko szkoda że na forum nie znalałem zadnego urzytkownika co posiada juz taki kominek. A teraz zastanawiam sie własnie nad zamontowaniem takiej automatyki co ma Byrski tylko faktycznie niewiem czy ma to sens jak bede montowal bufor. Bo chyba by lepiej było zautomatyzować dozowanie ciepła z bufora tak jak radzi kolega lukol-bis.



mariobros35 - 24-12-2007 16:15

Niestety mariobros35 nie kupiłem kominka Byrskiego z całym szacunkiem nie stać mnie na taki .Kupiłem kominek firmy Cichewicz Spectra, firm prowadziła wysprzedaż po dość atrakcyjnych cenach wiec się skusiłem a jak będzie działał to się okaże. Na pierwszy rzut oka wyglada dosyć solidnie. Tylko szkoda że na forum nie znalałem zadnego urzytkownika co posiada juz taki kominek. A teraz zastanawiam sie własnie nad zamontowaniem takiej automatyki co ma Byrski tylko faktycznie niewiem czy ma to sens jak bede montowal bufor. Bo chyba by lepiej było zautomatyzować dozowanie ciepła z bufora tak jak radzi kolega lukol-bis. tak ci napiszę że automatyka spalania polegająca na sterowaniu powietrzem dolotowym to jedna sprawa a automatyka ładowana bufora to druga sprawa i każde z tych rozwiązań ma zalety otóż automatyka sterowana powietrzem daje konfort użytkowania kominka kominek jest mało absorbujący i nie wymaga stałego doglądania a tylko uzupełniania paliwa natomiast bufor w połączeniu z automatyką daje efekt magazynowania ciepła i przez co wydłuża czas grzania grzejników i opużnia start drugiego żródła ciepła 8)



an-bud - 25-12-2007 17:34

No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
komin ciąnie i po zamknięci wszystkiego co się da w palenisku drewno pali się szybko. z teg wynika że palenisko jest szczelne jak sitko :( podejrzewam iż ten model paleniska jest pozbawiony uszczelki przy szybie :( (tak produkują) możesz założyć, ale tylko dół i boki szyby, powinno pomóc :)



Miran - 26-12-2007 12:09

No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
komin ciąnie i po zamknięci wszystkiego co się da w palenisku drewno pali się szybko. z teg wynika że palenisko jest szczelne jak sitko :( podejrzewam iż ten model paleniska jest pozbawiony uszczelki przy szybie :( (tak produkują) możesz założyć, ale tylko dół i boki szyby, powinno pomóc :) Dokładnie to jest tak że kominek dostaje powietrze z dwóch miejsc,z dołu drzwiczek jest regulacja i to można zamknąć oraz przez górną szparę przy szybie i tego nie można zamknąć jest wyregulowane fabrycznie do określonego ciśnienia w kominie.
Jest to tzw.kurtyna powietrzna która ma zapobiegać brudzeniu się szyby,to wszystko jest mi znane teraz jednak tak podstawowe rzeczy powinna wiedzieć firma montująca kominek a nawiasem mówiąc nie specjalnie polecam.
Ale wpadł mi do głowy inny pomysł,tak zrobił kolega i podobno zdało egzamin.
Mianowicie udało by się bez rozbierania doszczelnić szyber jak wiesz szyber ma zostawiony otwór chcę go zaspawać, przy moim ciągu nieszczelność wokół szybra powinna wystarczyć nawet przy pełnym zamknięciu a do rozpalenia i tak się otwiera.
Co o tym sądzisz,może to coś da już jutro się przekonam.

Pozdrawiam



coci - 26-12-2007 13:06
Witam.
Zastanawiam sie od jakiegos czasu nad instalacja typu:piec gazowy np.kondensacyjny + kominek z PW.
Pomijajac koszta instalacji ktore beda napewno spore(dwa niezalezne zrodla ciepla)wydaje mi sie ze przy niemalych juz cenach GZ jest to na dluzsza mete jakas alternatywa.Chcialbym choc w jakims sensie pozostac niezalezny od dostawcow paliw kopalnych.Nie wiadomo czy za jakis czas dajmy na to szef gazpromu nie zazada 2 lub 3wiecej za gaz.Mieszkam blisko lasu wiec z"pozyskaniem" :wink: drewna nie przewiduje wiekszych problemow.Z drugiej strony nie chce robic z salonu kotlowni(przynajmniej na codzien),na razie korzystac z kominka sporadycznie(dla frajdy),niemniej jednak chcialbym aby te dwa uklady dzialaly niezaleznie od siebie,tzn.jesli zakreca mi kurek z gazem, kominek mialby "pociagnac" wszystko(CO,CWU) za piec gazowy.Czy mozliwy jest taki uklad?Jakie elementy musialby zawierac taki uklad(automatyka,sterowniki),aby wszystko dzialalo na zasadzie jak najmniejszej ingerencji ze strony czlowieka.Chodzi mi rowniez o to aby system dzialal w ten sposob ze jesli przy normalnej pracy pieca gazowego, rozpalam kominek,piec przestalby"grzac" a funkje ta przejalby kominek.Nadmieniam iz chodzi mi o kominek z PW poniewaz wady kominka z DGP wydaja mi sie go dyskfalifikowac.
Prosze o rade jak taki "system "zaplanowac,jakie elementy automatyki musialby zawierac.Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz.
Zdrowych i wesolych swiat.



zbyszek_731 - 27-12-2007 13:43
Witam, no to kolej na moje pytanie:
Jestem na etapie budowy kominka.Chodzi mi o radę dotyczącą jaki wybrać odpowiedni do parametrów podanych niżej:
salon-40m2
komin wys. 9m kończy się równo z kalenicą
średnica komina 20X20 cm- jest to wkład ceramiczny



an-bud - 27-12-2007 14:08

Witam, no to kolej na moje pytanie:
Jestem na etapie budowy kominka.Chodzi mi o radę dotyczącą jaki wybrać odpowiedni do parametrów podanych niżej:
salon-40m2
komin wys. 9m kończy się równo z kalenicą
średnica komina 20X20 cm- jest to wkład ceramiczny
w dzisiejszych czasach jest taki wybór, że głowa boli :D jeden będzie zachwycony maluchem, inny średnio zadowolony z merca :D z czystym sumieniem żadnego wkładu nie polecam :( zależy do czego? pooglądaj, porównaj czemu są ceny takie i inne (droższe powinny być lepsze, ? )



mihuu - 30-12-2007 15:07
Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki.



an-bud - 30-12-2007 15:18

Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki. Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego.



mihuu - 30-12-2007 15:25

Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki. Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego. mam tylko brzoze :-?



an-bud - 30-12-2007 15:47

Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki. Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego. mam tylko brzoze :-? wysuszona brzoza pali się jak głupia :lol:



mihuu - 30-12-2007 16:03
Bardzo watpie że problem leży w nie umiejętnym paleniu :-?



an-bud - 30-12-2007 16:06

Bardzo watpie że problem leży w nie umiejętnym paleniu :-? palenisko :( palenie :(



mihuu - 30-12-2007 18:00
??? :-?



czaguz - 31-12-2007 12:13
Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?



boruta1 - 31-12-2007 12:50

Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?
To raczej zależy od tego po co Ci ten kominek.

Jesli tylko żeby mieć to zrób kominek otwarty. Wtedy będziesz grzał tak jak dotychczas i połowa ciepła z kominka pójdzie w komin ale będziesz miał fun.

Jeśli natomiast chcesz, żeby w momencie palenia w kominku inne źródła pracowały oszczędniej to juz inna sprawa.
Uważam, że dgp grawitacyjna (bez turbiny) oczywiście jeśli kominek jest położony w odpowiednim miejscu domu nigdy nie zaszkodzi w takim przypadku.



niedzio - 31-12-2007 14:31

Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.
150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry: Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m. teoretycznie jest to do zrobienia, ale te dwa pomieszczenia na parterze mogą mieć problem. w ten sposób co myślisz raczej będzie problem. bez projektu moje gdybanie jest bez sensu. Link do rzutów: http://www.domus.wroc.pl/projekt2.html?id=37&flip=, chcę przekazać po poddaszu (a dokładnie tak jak pisałem ponad sufitem poddasza użytkowego) powietrze do pomieszczeń na parterze 8 i 10 (pozostałe już inaczej wyglądają :) )



czaguz - 31-12-2007 14:55

Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?
To raczej zależy od tego po co Ci ten kominek.

Jesli tylko żeby mieć to zrób kominek otwarty. Wtedy będziesz grzał tak jak dotychczas i połowa ciepła z kominka pójdzie w komin ale będziesz miał fun.

Jeśli natomiast chcesz, żeby w momencie palenia w kominku inne źródła pracowały oszczędniej to juz inna sprawa.
Uważam, że dgp grawitacyjna (bez turbiny) oczywiście jeśli kominek jest położony w odpowiednim miejscu domu nigdy nie zaszkodzi w takim przypadku. Czyli Bortuta1 dgp grawitacyjne to tylko zainstalowanie radiatorow na rurze i bez wymuszonego obiegu tak?
A kominek jest ustytuowany centralnie w salonie, jakie to ma znaczenie?
Jaki polecasz wklad i inne czesci do domku 160 m2?



boruta1 - 31-12-2007 15:05
Odnosnie szczegółów to może niech ktos inny sie wypowie, zresztą jakbys przeczytał ten watek to znajdziesz więcej informacji.

Jesli chodzi o położenie kominka to ja planuję właśnie grawitacyjne. Kanałami doprowadzę powietrze na piętro.

gdzieś czytałem, że takie kanały doprowadzające nie powinny być dłuższe niz 3-4 m (chociaż tutaj na forum juz ktos mi podpowiadał, że to nie ma takiego znaczenia bo mogą byc i 10m). Jesli jednak przyjąc jakies ograniczenie długości to oczywiście dobrze by było, żeby kominek był umiejscowiony centralnie w domu.

Zakładam grawitacyjne no bo chcę sie uniezaleznic od prądu a kominek będzie tylko dodatkowym żródłem no i w przypadkach problemów z podstawowym.



boruta1 - 31-12-2007 16:27
Nie jestem pewien czy to było juz poruszane (jesli tak to sory za powtarzanie się)
jest na stronie muratora taki komentarz odnosnie dgp

Nawiew temperaturą wyższą niż 45stC jest sprzeczny z § 302 ust.2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.), który brzmi: "2. W budynku (...) z ogrzewaniem powietrznym, temperatura strumienia powietrza w odległości 1 cm od wylotu do pomieszczenia nie może przekraczać 70°C - jeżeli znajduje się on na wysokości ponad 3,5 m od poziomu podłogi i 45°C - w pozostałych przypadkach.". Kondygnacje w domach jednorodzinnych mają zwykle poniżej 3,5m, więc wszelkie grawitacyjne DGP z kominków są sprzeczne z w/w przepisem

Nie za bardzo wiem jak sie do tego odnieść?

Zdaje się, że autor tego komentarza juz sie cos na ten temat wypowiadał na tym forum.




an-bud - 31-12-2007 17:22

Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.
150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry: Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m. teoretycznie jest to do zrobienia, ale te dwa pomieszczenia na parterze mogą mieć problem. w ten sposób co myślisz raczej będzie problem. bez projektu moje gdybanie jest bez sensu. Link do rzutów: http://www.domus.wroc.pl/projekt2.html?id=37&flip=, chcę przekazać po poddaszu (a dokładnie tak jak pisałem ponad sufitem poddasza użytkowego) powietrze do pomieszczeń na parterze 8 i 10 (pozostałe już inaczej wyglądają :) ) ja bym zrobił tak: z kominka rura ocieplona 160mm do wentylatora, z went. 160mm w stronę pom 8 i 10 około2m, złączka Y160mm na 160 na 160, metrowym odcinkiem do rozdzielacza 125mm (pomieszczenia piętra) i metrowy odcinek rury 160mm do kształtki Y160mm na125 i125mm (dwa pomieszczenia na parterze 8 i 10)



czaguz - 02-01-2008 20:21
Ma ktos moze jakis prosty schemat rozprowadzenia ciepla grawitacyjnie z kominka? Zasade wykonania jakie materialy? Dzieki. 8)



Forumowicz500 - 03-01-2008 01:32
Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach??



an-bud - 03-01-2008 12:48

Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach?? może wełna z folią alu, taśma klejąca alumoniowa marnej reputacji :D dobra wełna z folią to prawie 300zł za karton 6m2, inne to bubel :(



niedzio - 07-01-2008 15:48
W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża).



Mariusz1707 - 09-01-2008 22:19
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?



mariobros35 - 09-01-2008 22:33

Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnym



Piotr_M - 10-01-2008 08:34
Witam - planuję kominek z DGP i chciałem przed rozpoczęciem budowy zaplanować rozmieszczenie wylotów z kanałów w poszczególnych pomieszczeniach poddasza. Byłem nawet w kilku firmach sprzedających kominki i wykonujacych obudowy ale na pytanie gdzie należy zaplanować umieszczenie wylotu w pomieszczeniu nie byli w stanie odpowiedzieć a nawet wręcz mnie zbywali.
Proszę podzielcie się spostrzeżeniami lub uwagami w tym zakresie.
Dzięki



an-bud - 10-01-2008 23:09

Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
podłączyć kominek można spiro i rurami stal. 2mm i z blachy kwasoodpornej. spiro troszkę pogarsza ciąg, brak rewizji. Wełnę przykleić :D ,albo włożyć wszkielet. kurz? jak byle jaki wkład :( to tak, patrz np. kasety, albo promocja 700zł



an-bud - 10-01-2008 23:23

Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnym od kiedy przy wodnych kurz zanika?



an-bud - 10-01-2008 23:25

Witam - planuję kominek z DGP i chciałem przed rozpoczęciem budowy zaplanować rozmieszczenie wylotów z kanałów w poszczególnych pomieszczeniach poddasza. Byłem nawet w kilku firmach sprzedających kominki i wykonujacych obudowy ale na pytanie gdzie należy zaplanować umieszczenie wylotu w pomieszczeniu nie byli w stanie odpowiedzieć a nawet wręcz mnie zbywali.
Proszę podzielcie się spostrzeżeniami lub uwagami w tym zakresie.
Dzięki
bez projektu? :-? :wink: to, tu i tam :lol:



an-bud - 10-01-2008 23:30

W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża). powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :(



niedzio - 11-01-2008 00:50

W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża). powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :( Pytałem się w kontekście Twojej wcześniejszej podpowiedzi odnośnie rozprowadzenia ciepłego powietrza po pomieszczeniach mojego domu.
Ponieważ tak jak było napisane, kanały (rury spiro ocieplane) mają iść ponad sufitem poddasza użytkowego i mają zejść na parter w stelażu gips kartonu dlatego zadałem pytanie, czy przewód ocieplony fi 125 mm (który z ociepleniem ma bodajże 160 mm) uda mi się wcisnąć w stelaż o szerokości 140 mm (wyglądałoby na to, że trzeba go właśnie ścisnąć (po bokach będzie obłożony wełną, której zadaniem będzie wygłuszanie ścianek działowych).



mariobros35 - 11-01-2008 14:58

Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnym od kiedy przy wodnych kurz zanika? a czy ja napisałem że zanika?Twierdzę jedynie iż z racji mniejszej tenperatury wkładu z płaszczem wodnym około 60-80 stopni i braku rozprowadzenia ciepła poprzez przewody dgp zjawisko te jest ograniczone do minimum



MariuszAER - 11-01-2008 19:10

Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach??
Kiedy rozpaliłes pierwszy raz w kominku , po wykonaniu kominka?
Może za wczesnie zacząłes rozpalać.
Ale nie martw sie minie ten zapach , mam kominek już cztery lata i też tak miałem na początku, pozniej wszystko sie wypaliło i jest ok :lol:



an-bud - 11-01-2008 23:18

W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża). powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :( Pytałem się w kontekście Twojej wcześniejszej podpowiedzi odnośnie rozprowadzenia ciepłego powietrza po pomieszczeniach mojego domu.
Ponieważ tak jak było napisane, kanały (rury spiro ocieplane) mają iść ponad sufitem poddasza użytkowego i mają zejść na parter w stelażu gips kartonu dlatego zadałem pytanie, czy przewód ocieplony fi 125 mm (który z ociepleniem ma bodajże 160 mm) uda mi się wcisnąć w stelaż o szerokości 140 mm (wyglądałoby na to, że trzeba go właśnie ścisnąć (po bokach będzie obłożony wełną, której zadaniem będzie wygłuszanie ścianek działowych). może osobna obudowa?



agakz - 13-01-2008 09:32
Mam takie pytanie - kompletnego laika: w domku kupionym przez rodziców jest taki kominek:
http://images34.fotosik.pl/105/e86ee25d1e98fb39.jpg
domek ma 7 lat, kominek pewnie trochę mniej, dokładnie nie wiemy. Jak widać ma dużą kratkę na przedniej ścianie. Problem polega na tym, że w domku jest sufit podwieszany i płyty g-k strasznie pękają od ciepła. Po wyszpalchlowaniu pierwsze delikatne przepalenie w kominku i popękało wszystko na nowo...
tak wygląda po zdjęciu przedniej płyty:
http://images34.fotosik.pl/105/0f8dbab2b413ea59.jpg
co z tym zrobić?



waldi 65 - 13-01-2008 09:52
czy ktoś ma automatyczny regulator obrotów, turbina DARCO? Czy jest sens instalować taki wynalazek? Czy może nieautomatyczny? Obawiam się że pracuje trochę za mocno :oops:



an-bud - 13-01-2008 10:35

Mam takie pytanie - kompletnego laika: w domku kupionym przez rodziców jest taki kominek:
http://images34.fotosik.pl/105/e86ee25d1e98fb39.jpg
domek ma 7 lat, kominek pewnie trochę mniej, dokładnie nie wiemy. Jak widać ma dużą kratkę na przedniej ścianie. Problem polega na tym, że w domku jest sufit podwieszany i płyty g-k strasznie pękają od ciepła. Po wyszpalchlowaniu pierwsze delikatne przepalenie w kominku i popękało wszystko na nowo...
tak wygląda po zdjęciu przedniej płyty:
http://images34.fotosik.pl/105/0f8dbab2b413ea59.jpg
co z tym zrobić?
kratka jest prawie pod sufitem, błąd. Zrobić można tak: obniżyć "dach" komory gorącego powietrza prawie nad rurą dymową, dwie kratki po bokach obudowy, a nad "dachem" kratka dekompresyjna



sevage&ivi - 13-01-2008 10:49
witajcie :)
Co sądzicie o wkładach laudel ?planujemy kupic laudel 800 prestige ale nigdzie nie możemy znaleźć o nich żadnych informacji :(
prosimy pomóżcie....

pozdrawiam
ivi&sevage



Kulin - 13-01-2008 19:11
jak ograniczyc dopływ powietrza do kominka otwartego, tak aby drzewo wolnej się spalało ?



agakz - 13-01-2008 21:10

kratka jest prawie pod sufitem, błąd. Zrobić można tak: obniżyć "dach" komory gorącego powietrza prawie nad rurą dymową, dwie kratki po bokach obudowy, a nad "dachem" kratka dekompresyjna a ten "dach" to z czego? I kratka dekompresyjna z przodu czy z boku? Kratki po bokach zdaje się że nie mogą być z 2 boków, bo jakoś tak dziwnie stoi kominek.
Dzięki za pomoc :D
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 7 z 50 • Zostało znalezionych 3710 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50