ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




yaneq - 07-04-2008 12:03

Nie chcialbym tutaj wydawac konkretnych zalecen , powiem tylko na jakich produktach ja osobiscie skupiam swoja uwage.
Sa to kominki firm :

Ruegg (Szwajcaria)
Jotul (Norwegia)
Tarnava (Polska)
Fajnie yaneq, że polecasz Tarnavę. Niby mnie to cieszy bo własnie użytkuję ją pierwszy sezon. Ale.... jak pisałam kilka postów temu strasznie śmierdzi a czasie palenia .... i nie chce przestać.
Czy jako osoba polecająca Tarnavę byłbyś w stanie to zjawisko wyjaśnić i czy mógłbyś coś poradzić ?? Witam Agnieszko :D

Na poczatek moge stwierdzic , ze z cala pewnoscia Tarnava nie smierdzi .
Wklad kominkowy juz wypalilas i zeliwo tak jak i naprzyklad garnki kuchenne nie ma prawa smierdziec.
Prawie wszystkie wklady kominkowe wymagaja wypalenia z tytulu pozostalosci technologicznych z procesu produkcji oraz polozonych powlok ochronnych.
Potem jednak po wypaleniu jest spokoj i zaden wklad a nie tylko Tarnawa nie smierdzi :D

Zauwaz prosze , ze wklad jest bezzapachowy jesli w nim nie palisz albo tez palisz tylko umiarkowanie . Ten wstretny smrod powstaje dopiero przy silnym paleniu i dlatego z cala pewnoscia tak jak juz wczesniej koledzy zauwazyli nalezy bardzo dokladnie sprawdzic cala obudowe wkladu na obecnosc innych materialow dotykajacych do niego.
Ponadto proponuje sprawdzenie calego ciagu dymnego tzn. uszczelnienie rury , jej kontakt z izolacja, kanal dymny
Proponuje zlecic kominiarzowi sprawdzenie kanalu i wyrazenie opinii na temat ciagu. Zdarzaly sie juz przypadki ze akurat w kominie znaleziono ptasie gniazda :D .
To tez moglo by tlumaczyc Twoje problemy . W kazdym razie to napewno nie Tarnawa tylko jakas obca substancja w poblizu ktora zaczyna dymic dopiero przy wysokiej temperaturze.

Z drugiej strony tzw ostre palenie oznacza zawsze nie ekonomiczne spalanie z duza zawartoscia tlenu czyli powietrza z zewnatrz. Takie palenie nalezy ograniczac do minimum bo wiekszosc ciepla idzie w komin.

Pozdrawiam :D





SIN - 07-04-2008 12:14
Witam
Juz za rogiem czaji się temat kominka. problem w tym że nie chcę żądnych wkąłdów, żadnego żelastwa. MOim marzeniem jest otwarty kominek taki że prawie będę mógł wejść do ognia :) Tlko że słyszałem że przy otwartych kominkach przekrój komina musi być koło 30 cm..... hm a ja mam 20 cm. Czy to plotka czy faktycznie otwarty kominek wymaga szerszego komina? I może ktos zna firmę która robi otwarte kominki, bo gdzie nie zadzwonie to wszyscy mi proponuja te przeklęte wkłady :/



thinking - 07-04-2008 12:23
Yaneq chcę Ci bardzo podziękować za opinię i mądre rady!!! :D :D :D Jestem naprawdę wdzięczna i wszystkie wezmę pod uwagę.
Pozdrawiam :D



yaneq - 07-04-2008 12:29

Yaneq chcę Ci bardzo podziękować za opinię i mądre rady!!! :D :D :D Jestem naprawdę wdzięczna i wszystkie wezmę pod uwagę.
Pozdrawiam :D
:D Dziekuje za mile slowa i daj znac o rezultatach poszukiwan
Pozdrawiam





Darek B - 07-04-2008 21:22
SIN mam wrażenie że jeszcze nie wszędzie dzwoniłeś ... Co do komina do palenisk otwartych to dobiera sie trzy parametry: wysokość komina -wielkość paleniska - powierzchnie kanału dymowego . Dopiero odpowiednie dopasowanie tych parametrów doje prawidłowe działanie kominka otwartego . Darek B www.kafle-zdun.com



yaneq - 07-04-2008 21:59

SIN mam wrażenie że jeszcze nie wszędzie dzwoniłeś ... Co do komina do palenisk otwartych to dobiera sie trzy parametry: wysokość komina -wielkość paleniska - powierzchnie kanału dymowego . Dopiero odpowiednie dopasowanie tych parametrów doje prawidłowe działanie kominka otwartego . Darek B www.kafle-zdun.com Darek B nie powinienes zapominac o najwazniejszym parametrze jakim jest stosunek otwartej powierzchni paleniska do kubatury pomieszczenia .
Od tego doboru nalezy wszystko rozpoczynac albo konczyc.
Jezeli dobor ten nie bedzie wlasciwy to pozostale trzy parametry sa bezuzyteczne.

SIN mam wrazenie ,ze bedziesz musial temat bardziej doglebnie przeanalizowac.

Pozdrawiam



Darek B - 07-04-2008 22:24
Niestety ale nie mam aż tak wielkiego doświadczenia jak TY w budowaniu palenisk otwartych . Co prawda pomagałem ojcu w latach 80-tych budować takie kominki w domkach rekreacyjnych których w okolicy Żabiej Woli było sporo . Wiele z nich posiada nadal funkcjonujące kominki wykonane z szamotu budowane na ogół wraz z kominami a czasami dzieci klientów mojego ojca są moimi klientami. Niestety potem "poszedłem na zmarnowanie" budując kominki z wkładami . Obecnie moim największym "konikiem" jest budowanie palenisk szamotowych z zamkniętą komorą spalania oraz czego nie ukrywam takich zwykłych kominków z kafli i szamotu. W zeszłym roku wybudowałem dwa kominki otwarte wg projektu architekta i obydwa działają "tak sobie" . N i e w i e m jaki wpływ na ich złe działanie miał fakt że architekt kompletnie olał dobór wielkości paleniska do parametrów komina a skupił się na wielkości fasady do salonu. : :lol:



yaneq - 07-04-2008 23:11

Niestety ale nie mam aż tak wielkiego doświadczenia jak TY w budowaniu palenisk otwartych . Co prawda pomagałem ojcu w latach 80-tych budować takie kominki w domkach rekreacyjnych których w okolicy Żabiej Woli było sporo . Wiele z nich posiada nadal funkcjonujące kominki wykonane z szamotu budowane na ogół wraz z kominami a czasami dzieci klientów mojego ojca są moimi klientami. Niestety potem "poszedłem na zmarnowanie" budując kominki z wkładami . Obecnie moim największym "konikiem" jest budowanie palenisk szamotowych z zamkniętą komorą spalania oraz czego nie ukrywam takich zwykłych kominków z kafli i szamotu. W zeszłym roku wybudowałem dwa kominki otwarte wg projektu architekta i obydwa działają "tak sobie" . N i e w i e m jaki wpływ na ich złe działanie miał fakt że architekt kompletnie olał dobór wielkości paleniska do parametrów komina a skupił się na wielkości fasady do salonu. : :lol: :D Od architektow nie mozna wymagac znajomosci wysokiej sztuki stawiania kominkow w salonach i mieszkaniach. Dla nich to sa najczesciej wazne tylko zewnetrzne wymiary.
Powracajac jednak do kominkow chcialbym Ciebie spytac jak w praktyce sprawdzaja sie pierscienie Ortnera i jak duzy jest na nich spadek temperatury oraz ciagu.
Po drugie jak wyglada to rozwiazanie w porownaniu z systemem modulowym hypokausta od strony ekonomicznej wykorzystania ciepla.
W gruncie rzeczy najistotniejsza jest temperatura wylotu spalin i spadek ciagu.
Jakie masz doswiadczenia w tym zakresie ?
Mysle , ze sprawnosc calego ukladu mozna z tymi rozwiazaniami jeszcze bardziej poprawic niezaleznie od lepszego komfortu konwekcji ciepla.
Jestem rowniez zwolennikiem akumulacji i promieniowania ciepla a nie nadmuchu goracego powietrza.

Pozdrawiam



Darek B - 08-04-2008 06:44
Wybór pierścienie czy kanały zależy od kilku czynników . Po pierwsze czy będzie to system hypokausta czy tez DGP, najlepiej grawitacyjne , w tym drugim przypadku lepsze moim skromnym zdaniem lepsze są pierścienie . Pierścienie w układzie DGP dają rozłożenie emisji ciepła w czasie pracy i w połączeniu z masą kumulacyjną ciepłej obudowy gwarantują ze po skończeniu palenia jeszcze przez pewien czas DGP "dmucha ciepłem" do pomieszczeń. Systemy kanałów kumulacyjnych , szamotowych czy innych np Ortner , lepiej sprawdza sie w systemie hypokausta . Podstawą obliczeń ilości kanałów czy pierścieni jest temperatura spalin wychodzących z paleniska i tak przykładowo dla palenisk Dynamic [pionowych niskich] optymalna jest liczba 7 pierścieni tzn 6+1 zamykający lub zamiennie 2,5 mb kanałów . Dla prototypowego modelu G podłączyłem ponad 6mb kanałów szamotowych o wewnętrznym przekroju okrągłym fi 180 . Taki kanał odbiera około 70 st C na mb. Budując systemy biopalenik szamotowych izolowanych osiąga sie temperatury wewnątrz paleniska na poziomie 1000 st C , przy zaleceniach aby jednak nie przekraczać 850 , co daje możliwość podłączeń bardzo długich ciągów kanałów .



Darek B - 08-04-2008 06:50
Obliczenia wszelkich systemów kumulacyjnych zaczynamy "od końców układu " czyli rzeczywistej straty cieplnej komina , tu kłaniają sie kominy systemowe izolowane , plus kondensacja oraz temperatury spalin na wylocie z paleniska . Wszystko co pośrodku jest naszym kapitałem do zagospodarowania . Szczególna uwagę należy zwracać na materiały oraz przekrój kanałów kumulacyjnych , różnią sie one znacznie ilością ciepła łapanego na mb.



kolecik - 08-04-2008 08:31
Witam,
Jestem na etapie robienia hydrauliki wraz z kominkiem z płaszczem wodnym. Mam pytanie czy na tym etapie podłączać już docelowo kominek? Hydraulik oczywiście podłączy swoją drogą ale zastanawiam się czy podłączyć dolot świeżego powietrza oraz cały kominek do komina :lol: Pytam dlatego ponieważ na podłodze mam wylany dopiero chudy beton... Czy nie będzie problemu z podniesieniem kominka jeżeli później będzie robiona wylewka (bo słyszałem, że pod kominkiem nie daje się stryropianu).
Przy okazji mam pytanie jaką dobrać moc kominka jeżeli do ogrzania mam około 220 m2, słyszałem, że 24kW będzie ok?
Który z kominków byś polecił? Moje typy to Lechma PL-190 Standard (www.lechma.com.pl) oraz Amelia, Zuzia (z wężownicą?) (www.kratki.com)...
Trochę wyszło bez ładu i składu ale przelałem wszystkie swoje wątpliwości :lol:
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,



yaneq - 08-04-2008 10:36
Darek B dziekuje za cenne uwagi.
Interesuje mnie szczegolnie Twoj prototyp typ G a przede wszystkim praktyczna ocena jego pracy.
Jesli mozna to prosze o odpowiedz na PRIV zeby nie zanudzac innych uczestnikow forum :D

Pozdrawiam



an-bud - 08-04-2008 11:55
:lol: odpuściłem sobie Forum na kilka dni (wyjazd w teren) a tu ciekawe opisy. Dobrze by było wybrać z pełną świadmością, znajomością problemu. Zgadza się żadko kto orientuje się co lepsze, firmy preferują to co im "pasuje" Można podeprzeć się logiką :) bardzo ciężko trafić w idealne rozwiązanie, wydaje śię że akumulacja powietrzna, promieniująca to prymitywne rozwiązanie ( prawie jak piec kaflowy) łatwo przesadzić z temperaturą w jedną czy drugą stronę :cry: zero sterowalności i możliwości odłożenia nadmiaru ciepła na "potem" mizerna efektywność :( ja wybieram bufor jako magazyn, a nośnik to woda i mam to co barakuje temu wyżej :D



SIN - 08-04-2008 14:22
Dzięki za info, idę szperać i dzwnic dalej :)



KJN - 09-04-2008 16:22
Witam,

nie odnalazłem informacji, w jaki sposób ukrywane są srebrne folie izolacji termicznej w kominkach. W moim przypadku patrząc na kratkę, widać we wnętrzu srebrna izolacje termiczną (folia aluminiowa przyklejona do wełny).
Czy są jakieś sposoby, aby tę folię przyciemnić - pomalować, aby nie była taka świecąca?



Aguu - 09-04-2008 17:32
Witam!
Przejrzałem od początku całe forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, dlatego pozwolę sobie zadać je tutaj.
Chcę zrobić DGP na poddaszu i rozprowadzić ciepłe powietrze rurami o przekroju prostokątnym 5x15 cm w warstwach podłogi poddasza. Gdzie powinienem umieścić aparat nawiewny aby wszystko działało prawidłowo? Czy mogę to zrobić pod sufitem parteru chowając go pod okapem kominka (ze względów estetycznych i użytkowych pomieszczenia na poddaszu położonego bezpośrednio nad kominkiem chciałbym uniknąć montowania w nim aparatu nawiewnego)?



yaneq - 09-04-2008 17:58

Witam!
Przejrzałem od początku całe forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, dlatego pozwolę sobie zadać je tutaj.
Chcę zrobić DGP na poddaszu i rozprowadzić ciepłe powietrze rurami o przekroju prostokątnym 5x15 cm w warstwach podłogi poddasza. Gdzie powinienem umieścić aparat nawiewny aby wszystko działało prawidłowo? Czy mogę to zrobić pod sufitem parteru chowając go pod okapem kominka (ze względów estetycznych i użytkowych pomieszczenia na poddaszu położonego bezpośrednio nad kominkiem chciałbym uniknąć montowania w nim aparatu nawiewnego)?
Witam !

Podobny temat byl juz omawiany.Przytocze teraz moja odpowiedz :

Piec duzych problemow :

1.Trzy odrebne obiegi powietrza i wystepujacy problem synchronizacji temperaturowo - cisnieniowej
w stosunku do jedynego napedu - kominka.
Kazdy obieg ma inne parametry.

2. Bardzo dlugie drogi przeplywu powietrza w kanalach i potrzeba zastosowania nie jednego ale wielu wentylatorow.
Przeplyw powietrza tylko srodkiem kanalu i duze opory zewnetrzne z tytulu braku spinu .
Slaba akumulacja ciepla z tytulu niewlasciwego materialu przewodzacej rury.
Dodatkowo: miejsce umieszczenia wentylatorow i dostep do nich w celach serwisowych bardzo utrudnione.Halas i awarie.

3. W przypadku zaniku pradu poddasze zimne.

4. DGP badzie powodowalo przypalanie kurzu i jego rozprowadzanie.

5. Rozwiazanie bedzie znacznie drozsze od DCP.

W rezultacie stosunek korzysci do nakladu negatywny .
Mysle , ze nie jest to niespodzianka.



Darek B - 09-04-2008 18:05
Masz u mnie nominacje do Nagrody Nobla za pomysł zainstalowania wentylatora w okapie kominka... [ Wiesz TY dajesz to i TOBIE mogą dawać ] Obawiam sie jednak że tak wykonana instalacja dostarczy ci wielu wrażeń i taki drobiazg jak dalsze śledzenie tej nominacji umknie twojej uwadze.. Znam jednak wkłady kominkowe w których powietrze przepływające przez płaszcz grzewczy jest "pchane nie ssane " przez wentylator . Wentylator instalowane jest pod wkładem kominkowym lub za ściana tylna kominka. Dodatkowo powietrze ssane jest przez filtr i tym sposobem redukuje ilość kurzu i gazów ze spalonych drobin w instalacji Darek B www.kafle-kominki.pl



Aguu - 09-04-2008 18:19
Nagrodę chciałbym dedykować moim(...) oraz wszystkim tym, których nie wymieniłem, a bez których(...) :D
A teraz już na poważnie. Nie mam pojęcia o technice kominkowej i DGP, dlatego zadałem pytanie. Zadając je miałem na uwadze li tylko i wyłącznie moje potrzeby (czytaj: pobożne życzenia) czyli jak byłoby z mojego punktu widzenia najwygodniej rozwiązać te sprawy. Skoro zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest nieracjonalne, proszę, poza krytyką, którą już otrzymałem, o podpowiedź, gdzie umieścić aparat nawiewny i pozostałe ustrojstwa potrzebne do prawidłowego działania instalacji z rozprowadzeniem powietrza rurami w warstwach podłogi poddasza.



mariobros35 - 09-04-2008 23:56

Witam,
Jestem na etapie robienia hydrauliki wraz z kominkiem z płaszczem wodnym. Mam pytanie czy na tym etapie podłączać już docelowo kominek? Hydraulik oczywiście podłączy swoją drogą ale zastanawiam się czy podłączyć dolot świeżego powietrza oraz cały kominek do komina :lol: Pytam dlatego ponieważ na podłodze mam wylany dopiero chudy beton... Czy nie będzie problemu z podniesieniem kominka jeżeli później będzie robiona wylewka (bo słyszałem, że pod kominkiem nie daje się stryropianu).
Przy okazji mam pytanie jaką dobrać moc kominka jeżeli do ogrzania mam około 220 m2, słyszałem, że 24kW będzie ok?
Który z kominków byś polecił? Moje typy to Lechma PL-190 Standard (www.lechma.com.pl) oraz Amelia, Zuzia (z wężownicą?) (www.kratki.com)...
Trochę wyszło bez ładu i składu ale przelałem wszystkie swoje wątpliwości :lol:
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Co do podłączenia kominka to najpierw bym wylał fundament pod kominek na wysokość docelowej posadzki do tego fundamętu uprzednio doprowadził bym powietrze z zewnątrz rurą może być kanalizacjna i dopiero na nim postawił kominek i podłączył do komina,powietrza i instalacji 8)



Darek B - 12-04-2008 05:57
Z kominków wodnych mogę polecić Hajduk ale i tak najlepsze są kumulacyjne. Kotłownia powinna być w kotłowni nie zaś w salonie . A tak całkiem na marginesie zastanawiające jest jakim sposobem takie wkłady wodne z temperaturą spalania np 500 stopni mogą mieć tak dużą sprawność ? Czy to aby nie wynik liczenia : temperatura w paleniska / temperatura spalin / sprawność? Przy takim sposobie liczenia nie istotne jest ile energii uwalnia się z paliwa . To troszkę tak jakby spalać LITR benzyny w Syrence lub nowoczesnym silniku z wtryskiem wielopunktowym .....



pam - 12-04-2008 09:01

Nie chcialbym tutaj wydawac konkretnych zalecen , powiem tylko na jakich produktach ja osobiscie skupiam swoja uwage.
Sa to kominki firm :

Ruegg (Szwajcaria)
Jotul (Norwegia)
Tarnava (Polska)
A jak mają się te kominki cenowo do siebie? Potrzebuję do powierzchni ok 150mkw z możliwością DGP. Byłem wczoraj w sparthermie i ich ceny mnie po prostu zabiły.
Gdzie można pooglądać w necie jakieś ładne obudowy - chodzi mi o takie bardziej nowoczesne, proste np. płyta kamienna od frontu itp?



yaneq - 12-04-2008 12:53
Sredni przedzial cen wymienionych wkladow do kominkow to ok.3.000 - 7.000 zl.
Przedzial jest szeroki ze wzgledu na ilosc roznych modeli i ich mocy.
Trzeba pamietac , ze obudowa i instalacja wkladu moze sie wahac w bardzo szerokich granicach zaleznych od formy ,
materialu, nakladu pracy.
Moze to byc typowa obudowa albo indywidualna, Kominek jest w domu jedynym meblem ktory ma sluzyc bez wymiany wiele lat.
Dopasowanie stylu kominka do reszty to decyzja trudna .
Posylam Tobie tylko kilka przykladow kominkow w nowoczesnym stylu :
http://www.ruegg-cheminee.com/shared...nee_kamine.pdf

Pozdrawiam :D



mathiasso - 12-04-2008 15:14
fajne te obudowy :D
najlepsza jest ta w formie nagrobka :lol: , niezły czad



yaneq - 12-04-2008 15:30
:D :D nigdy bym na to nie wpadl , ze stol + kominek = nagrobek
no ale jak kto woli
W kazdym razie podane przeze mnie przyklady ilustruja, ze kominek jest zawsze
bardzo indywidualnym niepowtarzalnym meblem w domu .
Niezaleznie od tego to mebel bardzo pozyteczny i jednoczesnie serce domu.
Pozdrawiam :D



pam - 12-04-2008 15:36
Dzięki YANEQ. Będę miał się nad czym zastanawiać.
Jeszcze mam pytanie co mi radzisz. Mam od najblizszej ściany do miejsca pod kominek jakieś 1,5m. Mam już zrobioną podł. na gruncie. Czy układać kanał z doprowadzeniem powietrza na tym (mam być docelowo 10cm styro i 5cm wylewki) czy jednak warto trochę rozkuć tego betonu i włożyć rurę w piasek pod spodem?



yaneq - 12-04-2008 16:01
Rure z doprowadzeniem powietrza warto wlozyc troche glebiej i troche ocieplic.
Poza tym warto przewidziec miejsce na ewentualna klape regulujaca doplyw powietrza (reczna albo automatyczna)
Tutaj przyklad dzialania takiej automatyki : http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1188



mathiasso - 12-04-2008 16:06

:D :D nigdy bym na to nie wpadl , ze stol + kominek = nagrobek
no ale jak kto woli
W kazdym razie podane przeze mnie przyklady ilustruja, ze kominek jest zawsze
bardzo indywidualnym niepowtarzalnym meblem w domu .
Niezaleznie od tego to mebel bardzo pozyteczny i jednoczesnie serce domu.
Pozdrawiam :D
pisałem o tym na stronie 16 ewidentnie "styl" starego nagrobka :) 8)
i czywiście zgadzam się że kominek to "serce" przede wszystkim salonu.



yaneq - 12-04-2008 16:17

:D :D nigdy bym na to nie wpadl , ze stol + kominek = nagrobek
no ale jak kto woli
W kazdym razie podane przeze mnie przyklady ilustruja, ze kominek jest zawsze
bardzo indywidualnym niepowtarzalnym meblem w domu .
Niezaleznie od tego to mebel bardzo pozyteczny i jednoczesnie serce domu.
Pozdrawiam :D
pisałem o tym na stronie 16 ewidentnie "styl" starego nagrobka :) 8)
i czywiście zgadzam się że kominek to "serce" przede wszystkim salonu. :D Ja akurat skojarzylem sobie z nagrobkiem ostatni model ze stolem.
Male nieporozumienie czy tez "Fa-Pa" jak mowi Lepper.
Ten Twoj na str .16 kojarzy mi sie bardziej ze stylem zamkowym i rycerskim.
Ale jak kto woli . Wszystko rzecz gustu i indywidualnego spojrzenia.

Pozdrawiam :D



zbysiek4 - 12-04-2008 21:56
witam prosze o pomoc w odp na pyt
mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost
mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra
pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp



pam - 12-04-2008 22:27

Sredni przedzial cen wymienionych wkladow do kominkow to ok.3.000 - 7.000 zl.
Przedzial jest szeroki ze wzgledu na ilosc roznych modeli i ich mocy.
Trzeba pamietac , ze obudowa i instalacja wkladu moze sie wahac w bardzo szerokich granicach zaleznych od formy ,
materialu, nakladu pracy.
Moze to byc typowa obudowa albo indywidualna, Kominek jest w domu jedynym meblem ktory ma sluzyc bez wymiany wiele lat.
Dopasowanie stylu kominka do reszty to decyzja trudna .
Posylam Tobie tylko kilka przykladow kominkow w nowoczesnym stylu :
http://www.ruegg-cheminee.com/shared...nee_kamine.pdf

Pozdrawiam :D
Mnie interesuje obudowa cos jakby nieregularna płyta kamienna (granit, marmur,piaskowiec). Wkład najlepiej z podnoszoną szybą. Nie znalazłem nic takiego w tym linku.



yaneq - 12-04-2008 23:09
Nieregularna plyta pasuje bardziej do stylu rustykalnego.Styl nowoczesny jest raczej chlodny i geometryczny ale nie wykluczone ze uda sie polaczyc korzystnie nieregularna plyte przednia z regularnym ksztaltem paleniska kominka.
Najlepiej gdybys sie zastanowil nad przyszlym charakterem otoczenia kominka i wybral raczej rozwiazanie malo ekstrawaganckie (bo szybko sie znudzi) a raczej rozwiazanie ktore jeszcze po 10 latach bedzie atrakcyjne.
Ksztalt obudowy kominka musi zawsze pasowac do wnetrza salonu i jego wystroju.
Tutaj podam moze jeszcze kilka przykladow realizacji oczywiscie jako materialu do wlasnego projektu ktory zawsze bedzie indywidualny i najlepszy : http://www.walma.pl/4,realizacje.html



pam - 12-04-2008 23:38
A masz może zdjęcie tego z nr 87 ale po wykończeniu? Ile cos takiego by kosztowało zgrubsza.



yaneq - 12-04-2008 23:57

witam prosze o pomoc w odp na pyt
mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost
mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra
pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp
Komin ma zapewne wypust spalin u gory a nie na wprost. Na wprost to jest raczej wejscie spalin.Pytanie tylko na jakiej wysokosci znajduje sie to wejscie do komina ? Jaka jest wysokosc pomieszczenia i wyjscia z wkladu kominkowego?
Dopiero wtedy mozemy rozmawiac o kolankach.
Uklad dymny musi byc szczelny, zatem wszystkie elementy komina muszą być ze sobą dokładnie połączone, a rura znajdująca się w czopuchu, łącząca kominek z kominem, musi być podłączona tak, by mogła swobodnie zmieniać długość pod wpływem zmian temperatury;
Ogolna zasada jest taka , ze dopuszczalne sa najwyzej dwa odchylenia od pionu komina ale nie wieksze niz kat 30 °.
Niezaleznie od tego musisz zapewnic dodatkowa scianke ochronna z materialow niepalnych, ta scianka musi miec wentylacje pomiedzy sciana drewniana.Obudowa kominkowa musi tez miec wentylacje chroniaca przed przegrzaniem.
Kominek musi byc wykonany zgodnie z normą PN-EN 1433 "Kominy wymagania ogólne".
Komin musi posiadac wyczystke.Rozpalonego kominka nie wolno pozostawiac bez opieki.
Uwaga! Według przepisów komin do kominka powinien być czyszczony minimum 4 razy w roku. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają, czy tak było, gdy dochodzi do pożaru budynku: mogą więc uchylać się od wypłacenia odszkodowania, jeśli ekspertyzy wykażą, że pożar był wynikiem zaniedbań w tym względzie.

Kominek w drewnianym domu wymaga fachowego projektu i realizacji.



yaneq - 13-04-2008 00:11

A masz może zdjęcie tego z nr 87 ale po wykończeniu? Ile cos takiego by kosztowało zgrubsza. Niestety nie mam takiego zdjecia , ale jezeli jednak decydujesz sie na ksztalty geometryczne to masz juz bardzo duzy wybor nowoczesnych obudow kominkowych.
Cena takiego wykonania nie powinna byc wysoka.Materialy i robocizna to niewielkie naklady .Realizacje mozna poprowadzic we wlasnym zakresie.Wtedy bedzie jeszcze taniej i pieniadze mozna przeznaczyc na kupno dobrego wkladu.



inez5 - 13-04-2008 11:06
Witajcie :) poniewaz lubimy stare klimaty, chcemy z mezem postawic w naszym domu kominek dwustronny dzielący salon na poł pomiędzy jadalnią a cześcią kominkową, caly obudowany kaflami i wyglądający jak XIXw. piec kaflowy z koroną itd :) Jednak nie w stylu rustykalnym, bawarskim czy wiejskim ale raczej w stylu dworskiego pieca kaflowego :) Firma kominkowa zaproponowala wklad spartherm i kazala przeslac wzory ,na których mogliby sie oprzec, no i tu mam problem :-? zdjecia ,które udalo mi sie wyszperac w necie są..... nie takie jakie mi sie podobają i jest ich malutko. Czy może jesteście w stanie podac mi strony gdzie znajdę piece kaflowe wspólcześnie wykonane, lub oryginalne stare ? Bede baaaaaardzo wdzieczna :lol:



Darek B - 13-04-2008 11:24
Zobacz na naszych stronach " Zaborów" jest to kominek wystylizowany na wzór starego pieca z kafli odtworzeniowych współcześnie produkowanych. Kafle te są dostępne w 74 kolorach polecam jednak kolory transparentne . Podobny w wersji zielonej budowałem w Olsztynie , stał pomiędzy dwoma słupami żelbetowymi i miał dwie fasady z różnych kafli . Kafle wokół wkładu były docinane przed szkliwieniem do Spartherm Varia czyli do fasady jaka tobie zaproponowano [ Varia 2FD] Innym ciekawym kominkiem w kształcie pieca jest model "Opoczno" wykonany z kafli odtworzeniowych serii Secesja , kafle te posiadaja wymir 30x20cm oraz estetyczne przewężenia i ciekawą koronę . Te kafle możesz zobaczyć na naszej stronie w dziale PIECE jako "Secesja" . www.kafle-kominki.pl www.kafle-zdun.com Darek b



zbysiek4 - 13-04-2008 13:52
[quote="yaneq"]
witam prosze o pomoc w odp na pyt
mam komin schidel 20 cm kamionka i wypust spalin na wprost
mam problem z miejscem poniewaz to dom z bali odsunalem komin od sciany na froncie 68 cm i jak dojdzie mi jeszcze obudowa kominka ...z plaszczem wodnym to pewnie calosc bedzie wystawala jakies nawet pewnie do 1.5 metra
pytanie brzmi czy mozna wklad postawic obok komina i dojsc do przylacza spalin jakimis kolankami???na zdrowy rozum ...mozna ale czy to nie bedzie zaklucalo emisje spalin i czy bedzie ciag i czy nie bedzie duszenia sie no i pozostaje kwestia czyszczenia od wkladu do zalamania kolanem czekam na odp
Komin ma zapewne wypust spalin u gory a nie na wprost. Na wprost to jest raczej wejscie spalin.Pytanie tylko na jakiej wysokosci znajduje sie to wejscie do komina ? Jaka jest wysokosc pomieszczenia i wyjscia z wkladu kominkowego?
Dopiero wtedy mozemy rozmawiac o kolankach.
Uklad dymny musi byc szczelny, zatem wszystkie elementy komina muszą być ze sobą dokładnie połączone, a rura znajdująca się w czopuchu, łącząca kominek z kominem, musi być podłączona tak, by mogła swobodnie zmieniać długość pod wpływem zmian temperatury;
Ogolna zasada jest taka , ze dopuszczalne sa najwyzej dwa odchylenia od pionu komina ale nie wieksze niz kat 30 °.
Niezaleznie od tego musisz zapewnic dodatkowa scianke ochronna z materialow niepalnych, ta scianka musi miec wentylacje pomiedzy sciana drewniana.Obudowa kominkowa musi tez miec wentylacje chroniaca przed przegrzaniem.
Kominek musi byc wykonany zgodnie z normą PN-EN 1433 "Kominy wymagania ogólne".
Komin musi posiadac wyczystke.Rozpalonego kominka nie wolno pozostawiac bez opieki.
Uwaga! Według przepisów komin do kominka powinien być czyszczony minimum 4 razy w roku. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają, czy tak było, gdy dochodzi do pożaru budynku: mogą więc uchylać się od wypłacenia odszkodowania, jeśli ekspertyzy wykażą, że pożar był wynikiem zaniedbań w tym względzie.

no dobrze...
to jakie mam teraz wyjscie boooo....
jezeli zrobie wklad z obudowa przed kominem to od sciany zabiera mi to jakies 1.5 metra
czy jest szansa postawic wklad z lewej strony komina i jakos kolankami 2 x po 45 stopni dojsc do dziury ktora jest w kominie na wysokosci ok 2-2.2 metra
znajduje sie zaraz pod sufitem ????
komin schidel 20 cm avant -srednica kamionki
czy mozna dac 2 kolana po 45 stopni i czy bedzie ciąg
caly komin ma 7.66 metra czekam na profesjonalna odp bo nie ukrywam ze jestem w kropce pozdr



Darek B - 13-04-2008 15:02
Czy aby na pewno "kominek" wodny podlega pod przepisy o kominkach czy może o kotłach centralnego ogrzewania na paliwa stałe ? zbysiek 4 najlepiej zgłoś sie do firmy z uprawnieniami wykonawczymi oraz autoryzacją producenta danego "wkładu kominkowego" A tak całkiem na marginesie to takich sytuacji z kominami postawionymi w sposób całkowicie nieprzemyślany mamy mnóstwo.. Ostatnio wykombinowałem całkiem niegłupią obudowę z kafli do komina który: stoi na wprost wejścia , za blisko okna [ plastik + firanki] , za blisko jadalni [ stół i krzesła - materiał łatwopalny ] Na dodatek kominek miał zajmować mało miejsca i być widoczny ze wszystkich stron. W efekcie kominek będzie miał kształt 3/4 walca przylegającego do komina [ komin 47x47 cm] Może TEN pomysł będzie miał zastosowanie u KOLEGI zbysiek 4 ? Darek B



INWESTORKA71 - 13-04-2008 16:03
Witam .Ja w sprawie Hajduka
Są jakieś opinie na temat tych wkładów?.Pozdrawiam



Darek B - 13-04-2008 16:43
http://images23.fotosik.pl/194/b88463940401bd10m.jpg

Kominek "Rawa" wkład Dynamic M kafle seria "kłosy" motywy sielskie , obudowa na lekko wystający komin
http://images32.fotosik.pl/215/58920331b736fae8m.jpg
kominek "Dobiesz" ustawiony przed kominem , bryła niejako obejmuje komin z czterech stron dając efekt pieca wolno stojącego. Rysowana wcześniej bryła do samej ściany dałaby fatalna wielka boczna powierzchnie . Wkład kominkowy wodny o fasadzie wymiarowo trudnej do zabudowy [ brak prostych powierchni bocznych ! ] Darek B www.kafle-kominki.pl



Darek B - 13-04-2008 17:36
http://images34.fotosik.pl/215/74b8eff82aeb6bcdm.jpg
Kominek "Dobiesz '" widok z boku , cały komin systemowy dostawiony do ściany wypycha kominek daleko do salonu . Szersza od komina stojąca przed nim bryła kominka daje w efekcie wrażenie lekkości i nawiązuje do formy pieca . Lekkie skosy czopucha zakończone rozszerzoną koroną to motyw często spotykany w starych kominkach rodem z polskich dworów . Darek B www.kafle-zdun.com



artmag - 13-04-2008 19:56
Witam. Jestem dopiero na etapie papierologii, kupiliśmy projekt FIGA z Archetonu i przeglądając forum dotyczące tego projektu spotkałam się z wypowiedzią osób, które już wybudowały ten dom, że zamiast kominów systemowych budują z cegły i "obok" kominka , co pozwala na zaoszczędzeniu powierzchni salonu. Z drugiej strony spotykam się z opinią, że do kominków tylko systemowe się sprawdzają.
Jestem też ciekawa opinii ekspertów co do włączenia w system ogrzewania z kotłowni na paliwo stałe, kominka z płaszczem wodnym. Planujemy podłogówkę na dole i grzejniki na górze.Taki układ może się sprawdzić, kiedy piec jest wygaszony- np w pochmurne lato, ale czy będzie możliwe palenie w kominku zimą- czy nie skumulują mi się "źródła " ciepła podnosząc temperaturę poza tolerowany poziom?
Może są to naiwne pytania, ale jestem laikiem w tym temacie i dlatego pytam mądrzejszych. :D



Puszka - 13-04-2008 21:24
Do tych co nie maja wkładu żaroodpornego w kominie.

Czy moze byc komin z takich ksztaltek. żadnej rury w taki komin już nie wsadze gdyz jest to fi 160 a kominek chciałbym podpiąć.

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/a6...e/DSC00028.JPG



Darek B - 14-04-2008 18:32
To co jest na zdjęciu to kształtka do kominów...ale wentylacyjnych . Po pierwszym paleni rozsypie sie na drobny gruz... Komin systemowy szamotowy izolowany jest najlepszym rozwiązaniem , co oczywiście nie wyklucza innych materiałów, obecnie koszt takiego systemowego jest podobny do murowanego . Jeśli masz zamiar postawić kominek obok komina to równie dobrze zrobisz to przy murowanym z cegły jak i przy systemowym . Darek B



lobo0 - 14-04-2008 20:02
muszę postawić komin do kominka w środku domu (róg pokoju, przy ścianach nośnych) od drugiej kondygnacji. Kominek ma stać na pierwszej kondygnacji. Dom w stanie wykończenia. Chciałbym nie obciążać stropu i w związku z tym mam pytanie. Czy mogę zastosować komin dwuścienny z izolacją firmy Jeremias?

http://www.jeremias.de/pl/produkty/s...nne/dw-fu.html

Od drugiej kondygnacji do kalenicy jest ok. 7 m



Puszka - 14-04-2008 20:40

To co jest na zdjęciu to kształtka do kominów...ale wentylacyjnych . Po pierwszym paleni rozsypie sie na drobny gruz... Komin systemowy szamotowy izolowany jest najlepszym rozwiązaniem , co oczywiście nie wyklucza innych materiałów, obecnie koszt takiego systemowego jest podobny do murowanego . Jeśli masz zamiar postawić kominek obok komina to równie dobrze zrobisz to przy murowanym z cegły jak i przy systemowym . Darek B No to sie ładnie załatwiłem.
W nie dokonczonym domu bylo to zrobione jako komin do kominka oczywiście dodatkowo obmurowane cegłą. To juz nie pora na budowe nowego komina wiec chyba sie bede musial pozegnac ze swoim kominkiem. A juz mialem ciagnac DGP i wklad mialem upatrzony ;(((

Pozdrawiam

Puszka



Darek B - 15-04-2008 06:14
1. Dziwne że tak oczywista jak komin część konstrukcji domu tak często jet wykonywana niedobrze . 2. Komin stalowy izolowany na pewno jest lekki ale... gatunek stali, grubość , rodzaj wełny do izolacji musi być odpowiedni do pracy w temperaturach z palenisk na paliwa stałe. O wadach podłączania kominka bezpośrednio pod kominem pisałem wielokrotnie i zdania nie zmieniam , najlepiej sprawdza sie to w artykułach prasowych i na rysunku. Darek B



lobo0 - 15-04-2008 18:55

muszę postawić komin do kominka w środku domu (róg pokoju, przy ścianach nośnych) od drugiej kondygnacji. Kominek ma stać na pierwszej kondygnacji. Dom w stanie wykończenia. Chciałbym nie obciążać stropu i w związku z tym mam pytanie. Czy mogę zastosować komin dwuścienny z izolacją firmy Jeremias?

http://www.jeremias.de/pl/produkty/s...nne/dw-fu.html

Od drugiej kondygnacji do kalenicy jest ok. 7 m

1. Dziwne że tak oczywista jak komin część konstrukcji domu tak często jet wykonywana niedobrze . 2. Komin stalowy izolowany na pewno jest lekki ale... gatunek stali, grubość , rodzaj wełny do izolacji musi być odpowiedni do pracy w temperaturach z palenisk na paliwa stałe. O wadach podłączania kominka bezpośrednio pod kominem pisałem wielokrotnie i zdania nie zmieniam , najlepiej sprawdza sie to w artykułach prasowych i na rysunku. Darek B Ten komin jest kominem dodatkowym tylko do kominka. W projekcie go nie ma. Co do kominem bezpośrednio nad paleniskiem to głównie względy wymiarowe (niewielki salon). A jeżeli chodzi o ten komin co w linku wyżej to jest tam napisane, że jest odpowiedni do paliw stałych.
Specyfikacja:

Przeznaczenie / Zastosowanie:
Dwuścienny system odprowadzania spalin ze stali szlachetnej dla wszystkich palenisk przeznaczonych do pracy w podciśnieniu

Paliwo:
Olej, gaz i paliwa stałe

Temperatura pracy:
≤ 400°C

Materiał:
wewnątrz 1.4571/ 1.4404
zewnątrz 1.4301

Grubość:
wewnątrz: 0,6 - 1,0 mm
zewnątrz: 0,6 - 1,0 mm

Spaw:
Spaw plazmowy na całej długości

Izolacja:
Wełna mineralna o grubości 32,5 lub 50 mm, gęstość 120 kg/mł

Połączenie:
Połączenie wtykowe zyka / mufa wewnątrz i na zewnątrz z obejmą

Dopuszczony do nadciśnienia:
Nie

Odporność na spalanie sadzy:
Tak

Wolnostojące zakończenie:
3 m od ostatniego mocowania

Średnia szorstkość:
1,0 mm

Opór przenikalności cieplnej:
0,501 m˛ K/W

Numer certyfikatu CE:
0036 CPD 9174 001

Klasyfikacja CE:
T400-N1-D-V3-L50060-G50
T400-N1-W-V2-L50060-O20



Darek B - 15-04-2008 21:30
Jeśli ma atest to w czym masz problem ? Komin bezpośrednio nad kominkiem to nie jest najlepsze rozwiązanie.



lobo0 - 16-04-2008 21:14
no mam problem z tym, że nie słyszałem żeby to ktoś montował we wnętrzu domu. Zazwyczaj takie kominy montuje się na zewnątrz, dlatego pytam.



Darek B - 16-04-2008 21:34
Takie kominy są montowane w środku domu, jest mały problem z przejściem przez dach, musi być bardzo dobra izolacja od elementów drewnianych . Taki komin pomimo izolacji pomiędzy płaszczami stalowymi najlepiej jeszcze wentylować . Nie jest to rozwiązanie które bym polecał ale czasami jak inaczej nie ma szans ... Kominy bezpośrednio nad paleniskiem także nie sa wolne od wad... Może jednak masz szansę na postawienie komina systemowego szamotowego ?



dosia_m - 17-04-2008 10:00
Witam!
Jestem w trakcie budowy domu no i oczywiście wyboru różnych rozwiązań - między innymi wyboru kominka (z płaszczem czy bez). Odpowiedzcie mi, proszę na pytanie, czy opłaca się montować kominek z płaszczem wodnym w przypadku sporadycznego w nim palenia (mam teraz kominek i rozpalam w nim przede wszystkim w weekendy).
Co stanie się w przypadku braku zasilania elektrycznego podczas palenia w kominku? Czy jedynym wyjściem jest postawienie UPS-a?
Czy w przypadku kominka z nawiewem gorącego powietrza ściana obok kratek wywiewnych nadaje się już tylko do malowania po sezonie grzewczym?
Jaka jest procentowa różnica w kosztach montażu obu kominków (dom parterowy z poddaszem użytkowym, ok. 140 m2 - na piętrze 5 pomieszczeń, które chciałabym ogrzać, na parterze 3).
Kogo możecie polecić do montażu w okolicach Gliwic?

I jeszcze jedno pytanie - co zrobić ze śmierdzącym czopuchem (po mocnym nagrzaniu kominka rozchodzi się po mieszkaniu niezbyt przyjemny zapaszek). Czy jest to efekt nieodpowiednich materiałów użytych do montażu? Kominek ma już 8 lat i jak zapewniał nas instalator, zapach przestanie się pojawiać po "przepaleniu" kominka. Niestety tak się nie stało. :evil:

Pozdrawiam
Dorota



Berebeczka - 17-04-2008 10:37
A ja mam takie pytanko jaka jest potrzebna min. wysokość aby zamontować kominek z płaszczem wodnym. Chodzi mi o to, że chcemy kominek pod schodami i nie wiem czy sie zmieści. Z góry dziękuję z a odpowiedz :x



lobo0 - 17-04-2008 19:30

Takie kominy są montowane w środku domu, jest mały problem z przejściem przez dach, musi być bardzo dobra izolacja od elementów drewnianych . Taki komin pomimo izolacji pomiędzy płaszczami stalowymi najlepiej jeszcze wentylować . Nie jest to rozwiązanie które bym polecał ale czasami jak inaczej nie ma szans ... Kominy bezpośrednio nad paleniskiem także nie sa wolne od wad... Może jednak masz szansę na postawienie komina systemowego szamotowego ? dzięki za wszystkie wskazówki,
co do komina systemowego to problemem jest to że to budynek 3 kondygnacyjny, garaż, nad nim salon(kominek), później pokój i jeszcze poddasze.
Jeżeli chciałbym postawić komin systemowy to musiałbym go postawić w garażu (jakieś 13 m) a jak postawię nad kominkiem czyli nad salonem to tylko ok. 7m. Drugą sprawą jest to, że zajętość miejsca przez komin systemowy to trochę ponad 40cm w rogu, co bardzo wysunie kominek i zmiejszy salon.
Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, a mianowicie postawienie systemowego nad kominkiem (też 7m), tylko że w tym przypadku nie mam pojęcia jak to zamocować na stropie żeby było ok.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 14 z 50 • Zostało znalezionych 4124 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50