ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




margod - 03-03-2010 17:45
:o to jak oni handlują, tak bez instrukcji. O ile wiem, to nie zgodne z prawem jest. Może gwarancji pisemnej również nie dostarczają :lol:

ooo... ciekawe od jakich... :wink:
Nie znam tych wkładów i na pewno poznać nie chcę.

i oczywista oczywistość, że Forestowi chodziło o kratki wlotu i wylotu





artmag - 03-03-2010 20:43

Europa 7 w wersji Black Line (mała modyfikacja starszej wersji ) weszła na rynek ok. 5miesięcy temu. Cena ( brałem 10 dni temu ) 3500,-pzdr. Bardzo dziekuję za odpowiedź. Cena 4900 wkładu + 3000 za obudowę+ 3000 za stalową ramkę, którą chciałam wykończyć kominek.
Jak rozumiem pozostałe wypowiedzi, to nie jest wyższa, średnia półka? :wink:

Forest, Tobie dziekuję za opinię o arysto.

Będę szukać dalej, może coś znajdę.



racer - 04-03-2010 10:09
Dziwne rzeczy piszesz Forest o Arysto, niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Tym bardziej, że nie zamontowałeś ani jednego takiego wkładu. Co do kratek, to święta prawda. Jednak dziwne wydaje mi się psucie opinii komuś, z kim nie miało się możliwości działać. Nikt nie mówi, że wkłady są idealne, ale żeby zaraz tak rypać? Garażowa produkcja? Maiłem tą przyjemność widzieć ich halę montażową swego czasu. Nie mam z nimi jakiejś wielkiej przyjaźni więc bronić nie będę do upadłego.



Forest-Natura - 04-03-2010 10:56
Witam.
Nie będę chwalić ani zganiać produktu...bo nie miałem z nim do czynienia.
Ale fakt, o którym pisałem wyżej oraz to, co opisał Tomek i Ania świadczą na tyle źle o samym producencie (nie o produkcie), że w moim przypadku będę tą firmę omijał z daleka.
Prosty przykład: zepsuć może się wszystko, nawet produkt bardzo dobry i renomowany. Z różnych przyczyn. Na przestrzeni ostatniego roku miałem trzy reklamacje palenisk. Poważne reklamacje tyczące się trzech różnych producentów. W pierwszym sprawę załatwił w ciągu około miesiąca serwis producenta (bo akurat ta firma jako jedna z niewielu posiada własny, kompetentny i mobilny serwis palenisk). W drugim z przypadków trzeba było wymienić wkład na nowy. Zostało to załatwione przy pomocy jednej wiadomości e-mail oraz jednego mojego telefonu. Trzeci przypadek - też wymiana paleniska, która trwała nieco dłużej bo palenisko trzeba było ściągać prze importera z zakładu produkcyjnego. Ale też było to zrobione jak najszybciej, i tak, by klient był zadowolony.
Wymiana paleniska to bardzo duże koszty. Czasami może to kosztować kilkanaście tysięcy złotych.
Teraz wyobraź sobie, że odpowiedzialny za to jesteś faktycznie Ty...a nie producent. Bo to Ty sprzedałeś to palenisko. W razie "draki" to Ty "masz w plecy" te kilkanaście tysięcy złotych i perspektywę włóczenia się po sądach.
W przypadku o którym wspomniałem koszty naprawy wady przez firmę Arysto mogły się zamknąć w około 500-1000 zł, z dojazdem, butelką wina dla klienta z racji tego, że w ogóle fakt taki zaistniał. I wszystko było by elegancko, sprawnie i bezproblemowo załatwione. Co to jest około tysiąca złotych dla producenta sprzedającego rocznie kilkaset palenisk (jeżeli nie tysięcy już w tej chwili)? Nic. "Pryszcz". Tymczasem doprowadzili do sytuacji, gdzie mój znajomy prowadzący firmę taką jak ja podziękował definitywnie za współpracę i nigdy już się tych wkładów nie chwyci. Podobnie jak ja i wielu innych, którzy o tym fakcie usłyszeli.
Bo po co mieć problemy? Z racji tego, że można mieć w ofercie coś co jest tańsze o parę stówek od innych wyrobów?
O takich rzeczach trzeba mówić otwarcie, bo tylko wtedy rodzimi producenci, czy też importerzy "różnych innych wynalazków" zrozumieją, że nie wystarczy coś "wyspawać" i "puścić" na rynek ciesząc się ze spływającej na konto kaski...
Zresztą, żeby nie być tylko anty w stosunku do tej firmy, podobny przypadek miał miejsce z firmą Merkury. Ale to już inna opowieść. Tyle, że jeszcze bardziej kuriozalna, kończąca się unikaniem kontaktów i nie odbieraniem telefonów przez samego producenta (właściciela firmy).
To taka "polska paranoja", która jakoś nie ma miejsca w innych "cywilizowanych" krajach Europy.
No ale skoro sami producenci podchodzą do tego w ten sposób - trudno się dziwić.
Pozdrawiam.





tomek i ania - 04-03-2010 11:04
Wracając do tematu, kupiełm ten wkład Arysto z kilku powodów, m.in.bo mi się podoba, bo wspieram polskie produkty i miejsca pracy, i mam blisko producenta, co w przypadku jakiejś awarii chyba ma znaczenie.
Dlatego kupiłem u przedstawiciela z montażem i zapłaciłem drożej, żeby mieć święty spokój, nie potzrebna mi też oczywiście instrukcja montażu jak sam nie montuje. Gwarancję dostałem pisemną na wkład 5 lat i 2 lata na połączenie (kolana itd.).
Jeśli chodzi o powierzchnię kratek to uważam że po części mają rację, bo jesli ktoś ma rozprowadzenie powietrza, jakieś turbinki itd, to optymalna powierzchnia kratek będzie inna.
Korzystając z podpowiedzi Foresta i innych, robiąc taką zabudowę jak pisałem, kupiłem dziś kratki o powierzchni wylot 1500 cm2, wlot 1200 cm2 bo zostawiam 0,5cm luzu dookoła obudowy.Będzie trochę głupio wyglądało, ale co tam liczy się wykorzystanie wkładu i bespieczeństwo.
Pozdrawiam.



Forest-Natura - 04-03-2010 11:15
Witam.
Tym, że nie będzie się komuś podobała obudowa z np. dwoma kratkami zamiast jednej - to się nie przejmuj. Porównasz potem, kto częściej maluje mieszkanie :wink:
Pozdrawiam.



racer - 04-03-2010 12:31
Robisz jak uważasz, Forest. W moim mniemaniu trochę na wyrost. btw Merkury to prawie bliźniacza firma, zaczynali w tym samym czasie, a Arysto szybciej się rozwinęło. Kratki? To element dekoracyjny, ładne i dobrze dobrane wzorem kratki pozwalają zdecydowanie ozdobić obudowę niż oszpecić. Forest jakiego rodzaju stawiasz piece?



Forest-Natura - 04-03-2010 15:29
Witam.
Rodzaju męskiego, no chyba że to koza... :wink:
A tak na poważnie? Uściślij...
Pozdrawiam.
PS.Czy ja wiem, czy na wyrost...? A ubezpieczenie OC jako firma też na wyrost się wykupuje? Robiąc kominki za kilkadziesiąt czasem tysięcy złotych, w domach, które obecnie kosztują i po kilka milionów? U inwestorów, którzy na "dzieńdobry" wręczają Ci wizytówkę do swojego prawnika?
Jakie czasy, takie..odruchy warunkowe... :lol:



racer - 04-03-2010 16:46
Nie miałbym cywilnej odwagi tak wprost ganić nie znając produkty. A już doczytałem na twojej stronie!



an-bud - 04-03-2010 17:02
z jedną wspomnianą wyżej firmą miałem sprawę w sądzie :wink: po siedmiu latach troszkę kasy w plecy ale wygrałem.

ps. W 2000 roku była w upadłości, a potem jak feniks powstała pod lekko zmienioną nazwą :wink: omijam nową też :wink:



racer - 04-03-2010 17:09
Nie mamy enigmy. Która to która?



an-bud - 04-03-2010 17:51

Nie mamy enigmy. Która to która? :lol: raz wspomniałem i cały wątek "zadowolonego klienta" się skasował :wink:



adiqq - 04-03-2010 20:37
to napisz na priv chociaz :)



Wojtek R - 04-03-2010 21:57
Panowie pomożcie czy spartherma H20 trzeba koniecznie do instalacji przez byfor czy może być przez wymiennik płytowy i jak wtedy wyląda sprawa czystości czyby wiem , że z buforem wygląda to pięknie bo palenie na full ale jak to wyglada z wym płytowym , czy ktoś ma doświadczenie pod tym wględem ?



lechoslaw kierzkowski - 04-03-2010 22:06
a znajomy z firmy unirol pochodzi ? czy tylko blisko spokrewniony ?
bo cos mi podpowiada, ze ten kominek juz kiedyś gdzies w reklamie firmy unirol się pojawił :D


Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-) AGP zobaczę co się da zrobić :wink: Będę ci bardzo wdzięczna :wink:
To jest zabudowany Hermes ;)

http://twoje.home.pl/img/zabudowany.jpg wow :o Dzięki :wink:
Bardzo fajnie wygląda. Chyba zdecyduję sie na ten lub na Hermes 2Z :-?



margod - 04-03-2010 23:02

Panowie pomożcie czy spartherma H20 trzeba koniecznie do instalacji przez byfor czy może być przez wymiennik płytowy i jak wtedy wyląda sprawa czystości czyby wiem , że z buforem wygląda to pięknie bo palenie na full ale jak to wyglada z wym płytowym , czy ktoś ma doświadczenie pod tym wględem ? Koniecznie nie trzeba... Bardzo istotne jest czy masz podłogówkę, czy tylko grzejniki, jakie straty na grzejnikach, jakie okna, jakie ocieplenie itd. Możesz podłączyć przez wymienniki płytowe lub wpiąć bezpośrednio w układ. Jednak musisz mieć świadomość, że dużo tracisz na sprawności systemu i nie chodzi tu tylko o magazynowanie energii. Możesz mieć problemy z przegrzaniem domu. Jeżeli nie masz miejsca to zamontuj chociaż 500l. przynajmniej będziesz mógł sterować temperaturą wody w układzie CO.
Jeżeli zdecydowałeś się na ten wkład, to koniecznie kup go u autoryzowanego przedstawiciela w Twoim regionie, osoba taka powinna doradzić Ci jak prawidłowo podłączyć wkład i zapewni serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Nie kupuj w internecie, bo może się okazać że za kilka lat zostaniesz bez rusztu, uszczelek lub innych elementów wymiennych. No chyba, że firma z drugiego końca polski przyjedzie do Ciebie na i wymieni uszczelki, wyczyści płomienice, rurę dymową, wymieni keramoty, ruszta, zbitą przez przypadek szybę itd...
Na czystość szyby sposób podłączenia nie ma wpływu pod jednym warunkiem: powrót wody do kominka musi być wyższy niż 55st. !!!
Jak masz ochotę to możesz dzwonić do mnie z pytaniami. Nr tel mogę podać Ci na P.W lub poszukaj w necie :wink:
Pozdr.
Mariusz



Basia_KRK - 05-03-2010 09:54
Bardzo proszę o odpowiedź - jaka jest różnica pomiędzy kominkiem żeliwnym a szamotowym? Czy to w ogóle jest istotne przy jego wyborze? :roll:



tqlis - 05-03-2010 13:23
Jest wiele teorii, wklad szamotowy powoduje, ze szyba jest czysta, co i przy zeliwnym jest mozliwe. Szamot jak sie nagrzeje, to promieniuje bardziej cieplem (nawet bez szamotu jest czasami za cieplo).
Ogolnie zastosowanie szamotu spowoduje podniesienie temp. spalania, a co za tym idzie bedzie wiecej ciepla, ale tez wiecej pojdzie w komin.
Szamot wypala ewentualna smole (trzeba palic tak, aby smoly nie bylo).
Rowniez jak taki kominek zgasnie, to szamot przez pewien czas oddaje cieplo do obudowy.

Ogolnie, to jest to bardziej chwyt reklamowy. Rownie dobrze bedzie sie sprawowal zeliwny kominek.
Chyba, ze planujesz komink z plaszczem, to wowczas pomysl o palenisku wypelnionym szamotem (uchroni Cie to jakos przed skutkami nieumiejetnego palenia). Jezeli planujesz kominek dla klimatu jedynie, to zeliwny wystarczy w zupelnosci.
Nalezy wziasc pod uwage, ze ze wzgledu na to ze szamot jest kruchy, moze dojsc do peniecia wkladu.



Forest-Natura - 05-03-2010 15:30
Witam.
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam.



Bogusław_58 - 05-03-2010 15:46
Tych bajek to tam jest więcej.Chyba z tego wszystkiego "wyłysieje".



tqlis - 05-03-2010 15:47

Witam.
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam. Pojdzie wiecej w komin, bo szamot podnosi temp spalin, a obudowa nie zdola przejac calego ciepla. I tak na prawde stosowanie ma sens tylko w okolicach zaru. Testowalem na kotle CO, kominek, to praktycznie to samo.

Moze peknac, jak kobieta bedzie chciala dolozyc do kominka, i zamiast polozyc, to rzuci klode, co moze sopwodowac pekniecie. Wiem bo widzialem.

Zgodze sie ze stosowanie szamotu ma sens w kominkach z PW, bo tam woda odbierze cieplo. Jednakze stosowanie go na calej powierzchni jest nieuzasadnione.



vonda - 05-03-2010 16:21

Witam.
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam. Pojdzie wiecej w komin, bo szamot podnosi temp spalin, a obudowa nie zdola przejac calego ciepla. I tak na prawde stosowanie ma sens tylko w okolicach zaru. Testowalem na kotle CO, kominek, to praktycznie to samo.

Moze peknac, jak kobieta bedzie chciala dolozyc do kominka, i zamiast polozyc, to rzuci klode, co moze sopwodowac pekniecie. Wiem bo widzialem.

Zgodze sie ze stosowanie szamotu ma sens w kominkach z PW, bo tam woda odbierze cieplo. Jednakze stosowanie go na calej powierzchni jest nieuzasadnione. Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)



Forest-Natura - 05-03-2010 20:54
Witam.
Lodówka i zamrażarka to też to samo bo jedno i drugie "wytwarza" zimno (przynajmniej do wewnątrz)...Ty "testowałeś" na jednym kotle co. Ja swoje obserwacje opieram na kilkuset zamontowanych kominkach. Zresztą nie tylko obserwacje.
Zauważam "lekką" różnicę rozmiaru "grupy statystycznej" przyjętej do wyciągnięcia wniosków... :lol:
Pozdrawiam.



aniapz - 06-03-2010 09:32
Witam!
Proszę o radę. Stoję przed wyborem wkładu do kominka i jak większość inwestorów nie mam pojęcia co wybrać. Potrzebuję wkład z płaską szybą, powierzchnia domu to ok 140m2, chciałabym, aby wkład szybko się nagrzewał i długo trzymał ciepło. Proszę, polećcie coś dobrego :lol:



fisher85 - 06-03-2010 17:19
Witam
Będę adaptować strych na salon 32m2, sypialnie 12m2 i w tym salonie zbudować kominek narożny z podłączoną turbiną DGP tłoczącą powietrze piętro niżej do jednego pomieszczenia tak jak niżej w schemacie i zdjęciu.
Czytałem że komin musi mieć wysokość minimum 4 m.U mnie będzie ze stali nierdzewnej kwasoodpornej między 2 a 3m.
zastanawiam się czy może to być tak rozwiązane i będzie się dobrze paliło w kominku
http://images39.fotosik.pl/265/e3ecd113c8ef593c.jpg
http://images41.fotosik.pl/264/64c3d41b53aca713med.jpg



Wojtek R - 06-03-2010 23:41
do znawców spartherm-ów dzisiaj oglądałem wodną varię i szyba wg mnie dość cieżko podnosiła się do góry czy tak powinno być ( szyba podwójna z jakimś mechanizmem domykania samoczynnego na dole - żeby było szczelnie ) ?



dudnej - 07-03-2010 01:21
Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne :-?
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg



lechoslaw kierzkowski - 07-03-2010 23:26
jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.
oddzielna rura do kazdego pomieszczenia


Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne :-?
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg




dudnej - 08-03-2010 15:10
[quote="lechoslaw kierzkowski"]jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.
oddzielna rura do kazdego pomieszczenia

Poddasze jak na razie jest nie użytkowe, ale w przyszłości nie wiadomo czy rodzina się za bardzo nie rozrośnie... :D Zastanawiam się czy jeśli pościłbym jedną rurę pod sufitem do pierwszego i drugiego pokoju, bez turbinki, czy to by działało, czy tylko ma to sens jedynie dla pierwszego pokoju?



racer - 08-03-2010 15:24
Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach.



tqlis - 08-03-2010 15:46

Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem) Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.
Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym.



racer - 08-03-2010 17:06
Co to za bełkot którego nie rozumiem???



dudnej - 08-03-2010 21:13

Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach. No to świetnie, że obejdzie się bez wiatraka :) trzeci pokój sobie odpuszczę. Prosił bym jeszcze o wyjaśnienie, co to znaczy sztywny przewód z płaszczem, tak aby mógł wyjaśnić w sklepie czego potrzebuję.
Wielkie dzięki z góry! :D



Hugo26 - 08-03-2010 21:18

Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem) Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.
Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym. oj oj oj
jesteś bardzo daleko w tyle z wiedzą.....
pozdro



szczukot - 09-03-2010 09:06
Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom



mariobros35 - 09-03-2010 11:03

Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu



niktspecjalny - 09-03-2010 11:16

Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu Powiedziałbym...i tu się zaczyna taniec pingwina. :lol: .To ,że piszesz z takimi bykami to pikuś ale za to dobrze tłumaczysz sens montażu kzpłw w domu.Nie wiem co szczukot ma zrobione ale rzeczywiście masz racje ,że łatwiej jest zorganizować sobie kzpłw jak dgp.Nie wzywam tym samym do dyskusji posiadaczy dgp.Mam kzpłw i bardzo sobie go chwalę.



szczukot - 09-03-2010 11:16

Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu W sumie powodow bylo kilka :
1) niechec do wiecznie czarnej szyby
2) brak wiary w to, ze bedzie sie chcialo palic na tyle duzo, aby byl warty zakupu
3) problemy z palniem w lato itp (bez bufora)
4) i jeszcze kilka drobniejszych spraw

Fantom



niktspecjalny - 09-03-2010 11:32
Powody nazwałbym luźnymi.

ad1.to w dgp lub bez szyba się nie brudzi tylko ta w kzpłw?
ad2.wiara czyni cuda przecież.Palenie w kominku z płaszczem nie oznacza sztywnej zasady palenia by przeliczać to jakoś na wartość tego zakupu.Widać ,że chcesz juz na pewno palic w kominku okazjonalnie.Futerko z jenota,kieliszek wina łogień i.....
ad3.Właśnie to jest piękne jak w letni dzień rozpalisz kzpłw i do kąpieli użyjesz wody zagrzanej przez niego.Same korzyści ...oszczędność i wygoda.
ad4. te drobne sprawy to niby co takiego?



TypeR - 09-03-2010 11:35
Witam,
trochę poszperałem w necie, ale nic ciekawego nie znalazłem więc pozwoliłem sobie tutaj zawitać.... :)
Kupiliśmy wkład Uniflama Selenic 700 z .... trzema szybami. Kominek do typowo rekreacyjnego palenia, bez dgp itp. Nadszedł czas żeby go zabudować i zastanawiam się jak prawidłowo powinna być wykonana górna część obudowy, tzn. nie ma zbyt wielu punktów podparcia i jestem ciekawy jak to się rozwiązuje. Pytam, bo chłopaki od wykończeniówki proponują mi zabudowę a ja jakoś nie do końca jestem przekonany do ich znajomości tego tematu i mam wątpliwości czy dać im to zrobić a potem mieć kłopoty….
Swoją drogą 3 szyby to x 3 system okopconej szyby… :)
Pozdrawiam - Daniel



niktspecjalny - 09-03-2010 11:39
Można wiedzieć jaką ci proponują zabudowę?



szczukot - 09-03-2010 11:43
ad1) bez plaszcza mozna palic ile sie da :) nie trzeba bawic sie w ograniczenia temp na plaszczu itp. A przy takim spalaniu utrzymac szybe w czystosci duzo prosciej
ad2) no wlasnie boje sie, ze po jednym seoznie, bede wolal palic okazjonalnie niz uzywac go jako kotlownie
ad3) jest fajnie jak chce sie akurat wykapac. Gorzej jak chce sobie tylko rozpalic i nie mam co z ta woda robic
ad4) dodatkowe pompy, rury itp, bez pradu rozpale tradycyjny a z plaszczem juz nie, problem z podlaczeniem turbiny w moim przypadku, wybrany model otwiera sie tylko na prawo itd itd

Fantom



TypeR - 09-03-2010 11:51
Pod wkładem suporek, nad różowy kartongips w wełną od środka, wykończone trawertynem (tynk struktura). Ma być bardzo prosto, taki klocek od podłogi do sufitu.
Powietrze z zewnątrz mam doprowadzone, wkład ustawiony na stojaku, niby prosta robota, jak z nimi rozmawiam to wygląda mi że teoretycznie wiedzą o co biega, ale brałem ich do płytek, trawertynów, gładzi itp. a nie zabudowy kominka....
Pozdrawiam - Daniel



tqlis - 09-03-2010 11:59

oj oj oj
jesteś bardzo daleko w tyle z wiedzą.....
pozdro
Niby co to mialo znaczyc?
Na przepustnice z silownikiem sie natknalem przypadkowo i jezeli mialbym kominek z PW, to tylko z tym. Dmuchawa, to porazka

Pozdrawiam



tqlis - 09-03-2010 12:03

Co to za bełkot którego nie rozumiem??? Przeciez napisalem wyraznie. Jak baba rzuci polanem o rozgrzany do bialosci szamot, to wowczas to moze peknac. Moze nie od razu, z czasem.

Jak juz pisam wczesniej, szamot podnosi tylko temp spalania, nic poza tym. No moze jeszcze akumuluje cieplo. Juz lepszym rozwiazaniem jest zbudowaine obudowy z cegiel szamotowych.



niktspecjalny - 09-03-2010 12:25
ad1.z płaszczem także można tak palić ale po co?Po to by przegrzewać układ.Trzeba wyrobić w sobie mechanizm odpowiedniego palenia w takich warunkach jakie maja panować w domu.NP.za oknem -30 stC piec gazowy zużywa gazik,piec węglowy węgiel a ty rozpalasz swój kominek i co?Zużywasz drewno,brykiet,itp ale za dużo to ty "kondycji cieplnej nie podnosisz".Widzisz tu jakaś różnicę?
ad2.To jest właśnie praktyka.Ale jak to sprawdzić?Nazywając kominek z płaszczem kotłownia to jeszcze nie słyszałem.Może mało słyszałem jeszcze ale za to słyszałem ,że kotłownia przy użyciu kzpłw nazywa się salon.
ad3.Jak rozpalisz w swoim kominku to co masz z tego rozpalenia w letni dzień.Ja mam wodę do kąpieli,mycia garów,basenu,suszarni, itp.Ty za to będziesz miał w taki dzień gorąco w salonie i nic poza tym.Jak nie zainwestujesz w solary to można dostawić dodatkowy "baniak" by kumulował ciepło właśnie z palenia takim kominkiem.Jak widzisz trochę więcej tego niż bez płaszcza.
ad4.Tu masz trochę więcej ale jak masz UPS-a,agregat itp.to trochę polepsza to spojrzenie na kzpłw.W zimie gdy i u ciebie i u mnie nie ma prądu rzeczywiście przy długich brakach czasowych jesteś nieco wyżej notowany.Ja mogę włączyć agregat tracić kasę na paliwo ale bezpiecznie śpię(czuwam :D :D )palę w kominku i przy -30 mam ciepło w domku.Ty bez prądu przy użyciu tylko kominka masz ciepło w salonie.Patrząc z twojej strony możesz także podtrzymywać inne urządzenia ale czy to ma sens.,bo ja zresztą chcę tylko wytłumaczyć różnice miedzy kominkami.

J



niktspecjalny - 09-03-2010 12:44

Pod wkładem suporek, nad różowy kartongips w wełną od środka, wykończone trawertynem (tynk struktura). Ma być bardzo prosto, taki klocek od podłogi do sufitu.
Powietrze z zewnątrz mam doprowadzone, wkład ustawiony na stojaku, niby prosta robota, jak z nimi rozmawiam to wygląda mi że teoretycznie wiedzą o co biega, ale brałem ich do płytek, trawertynów, gładzi itp. a nie zabudowy kominka....
Pozdrawiam - Daniel
Gdzieś wklejałem fotki mojego.Jest prosty taki podobny do tego z twojego opisu.



lechoslaw kierzkowski - 09-03-2010 20:28

Witam!
Proszę o radę. Stoję przed wyborem wkładu do kominka i jak większość inwestorów nie mam pojęcia co wybrać. Potrzebuję wkład z płaską szybą, powierzchnia domu to ok 140m2, chciałabym, aby wkład szybko się nagrzewał i długo trzymał ciepło. Proszę, polećcie coś dobrego :lol:
do czego będzie słuzył ten wkład?
do okazjonalnego palenia, czy do rozbudowanego dgp?
no i w przyblizeniu ile chciałabyś na niego wydać?



mariobros35 - 09-03-2010 21:56

ad1.z płaszczem także można tak palić ale po co?Po to by przegrzewać układ.Trzeba wyrobić w sobie mechanizm odpowiedniego palenia w takich warunkach jakie maja panować w domu.NP.za oknem -30 stC piec gazowy zużywa gazik,piec węglowy węgiel a ty rozpalasz swój kominek i co?Zużywasz drewno,brykiet,itp ale za dużo to ty "kondycji cieplnej nie podnosisz".Widzisz tu jakaś różnicę?
ad2.To jest właśnie praktyka.Ale jak to sprawdzić?Nazywając kominek z płaszczem kotłownia to jeszcze nie słyszałem.Może mało słyszałem jeszcze ale za to słyszałem ,że kotłownia przy użyciu kzpłw nazywa się salon.
ad3.Jak rozpalisz w swoim kominku to co masz z tego rozpalenia w letni dzień.Ja mam wodę do kąpieli,mycia garów,basenu,suszarni, itp.Ty za to będziesz miał w taki dzień gorąco w salonie i nic poza tym.Jak nie zainwestujesz w solary to można dostawić dodatkowy "baniak" by kumulował ciepło właśnie z palenia takim kominkiem.Jak widzisz trochę więcej tego niż bez płaszcza.
ad4.Tu masz trochę więcej ale jak masz UPS-a,agregat itp.to trochę polepsza to spojrzenie na kzpłw.W zimie gdy i u ciebie i u mnie nie ma prądu rzeczywiście przy długich brakach czasowych jesteś nieco wyżej notowany.Ja mogę włączyć agregat tracić kasę na paliwo ale bezpiecznie śpię(czuwam :D :D )palę w kominku i przy -30 mam ciepło w domku.Ty bez prądu przy użyciu tylko kominka masz ciepło w salonie.Patrząc z twojej strony możesz także podtrzymywać inne urządzenia ale czy to ma sens.,bo ja zresztą chcę tylko wytłumaczyć różnice miedzy kominkami.

J
Z ust to mi wyjołeś modpisuję się obiema rękami a zainstalowałem już kilka takich układów kominkowych z buforem ciepła i można wtedy palić w kominku ile wlezie a układu kominkowego nie zagotować i konfort eksplatacyjny takiego kominka z buforem dużo wyższy od jakiegokolwiek innego.Natomiast co do błędów pisowni czasami mi się zdaży :oops: :oops: :oops: ale kto jest idealny?



piotrek piodon - 09-03-2010 22:01
moj kominek wyglada tak ..... jest jeszcze nie pomalowany

http://images37.fotosik.pl/265/14460aaefbc744a2.jpg



racer - 10-03-2010 11:31
Przepiękny. Urzekający. Doskonały.

W górną kratkę też włóż ze dwa kawałki drewna, jak szaleć to szaleć!



Zonzi - 10-03-2010 11:44

Proszę o wypowiedź na temat Jotul I510 i ewentualne dla niego alternatywy. Dosc maly wklad szczegolnie w palenisku (max 4-5 szczapek). Dobry do mniejszych salonow 30-40 m2. U mnie jest ponad 60 m2 i mam komfort ale temperatury na szybko to nie podniose.
Denerwujaca raczka, lubiaca wypadac na podloge. Ladny prosty design. Szczelne doprowadzenie powietrza z zewnatrz, brak szybra.
Problem z paleniem niewystarczajaco suchym drewnem. Z mojego doswiadczenia wklady z szamotem lepiej sobie tu radza - arysto czy spartherm.

Tak przy okazji mam prosbe zeby zduni mogli nam napisac co sie psuje w kominkach powietrznych oprocz drzwiczek ?? Ktos tam kiedys pisal o ryzyku rozszczelnienia wkladu stalowego - czym to sie objawia ?



Basia_KRK - 12-03-2010 10:45
Czy możecie polecić jakiś artykuł, w którym jest porządnie napisane o kominku z DGP ? Na co zwrócić uwagę?



Forest-Natura - 12-03-2010 12:50
Witam.
http://www.kominki.org/systemy_grzew...go_powietrza_/
Polecam ogólnie cały serwis.
Pozdrawiam.



tacim - 12-03-2010 14:15
czym przykleić płyty krzemianowe do ściany jeżeli nie można kołkować



tqlis - 12-03-2010 14:53
Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz



tomek i ania - 12-03-2010 14:54

czym przykleić płyty krzemianowe do ściany jeżeli nie można kołkować ,

witam, ja przyklejałem klejem systemowym, akurat robiłem swoją obudowę Varmsenem i trzyma jak cholera, wcześniej grunt.



tacim - 12-03-2010 17:31
no ja tez mam tej firmy ale klej 0,5 kg to chyba malutki. tomek & ania twoje uwagi będą dla mnie cenne gdyż też super isol będę kręcił.



viron - 12-03-2010 18:01
Ja kleiłem klejem do glazury i kołkowałem stalowymi kołkami.



tacim - 12-03-2010 19:06
z tyłu mam komin to właśnie kołki odpadają



konredi - 12-03-2010 21:24
Witam

Mieszkam w domku o łącznej powierzchni użytkowej o9k 120 m2 (bez garazu)
Na dole mam ok 80 m2 (wysokość 2.70 cm)i chciałabym zainstalować kominek.
U góry reszta pokoi ok 40m2 lecz tam jest wysokość 3,95 cm i mocne skosy
Niestety nie mam zielonego pojęcia jaki wkład będzie dobry.
Niestety nie wiem jaki wkład wybrać
Informuje, że w domu mam juz ogrzewanie oraz dodatkowo ogrzewana jest podloga.
Kominek ma dogrzać dom w okresie zimowym
Znalazłam wkład, który odpowiada mi finansowo, lecz nie wiem czy dogrzeje mi dom.
Proszę jeśli znacie jakieś firmy godne polecenia, które napewno będą dogrzewać moj domek a nie spełniały funkcje ekstra dodatkowego gadzetu.
Słyszałam o kominkach firmy JOTUL i również TARNAVA - jednak sa one bardzo drogie .
Na wklad przeznaczylam maksymalnie 3000 zl i chcialabym miec panoramiczny
Głównym zamierzeniem jest ogrzanie dołu i wypuszczenie do góry do jednego z pokoi wylotu.
Dół jest otwarty (kuchnia połączona s salonem oraz dodatkowo mały pokój wraz z łazienką)
Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wkla...norama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.

Jest to duży koszt a do tego dochodza jeszcze koszty wykonania obudowy i zainstalowania go.
Nie chce wyrzucic pieniedzy w błoto.
Bardzo proszę o pomoc.



an-bud - 12-03-2010 22:32

Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wkla...norama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.

-z palaczem na wyposażeniu
-z systemem syfiastej szyby
-z całkowitym spalaniem powietrza domowego
- mała dymiąca kaseta :wink:



Basia_KRK - 12-03-2010 22:54

Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz
Podłączam się pod pytanie, bo mnie też to zastanawia - jak jest lepiej?
Czy zamiast kratki mogę dać anemostat? :roll:



Basia_KRK - 12-03-2010 22:56

Witam.
http://www.kominki.org/systemy_grzew...go_powietrza_/
Polecam ogólnie cały serwis.
Pozdrawiam.
Ooooo dziękuję Ci. Jutro na spokojnie zgłębię temat :D



lechoslaw kierzkowski - 13-03-2010 18:08

Witam

Mieszkam w domku o łącznej powierzchni użytkowej o9k 120 m2 (bez garazu)
Na dole mam ok 80 m2 (wysokość 2.70 cm)i chciałabym zainstalować kominek.
U góry reszta pokoi ok 40m2 lecz tam jest wysokość 3,95 cm i mocne skosy
Niestety nie mam zielonego pojęcia jaki wkład będzie dobry.
Niestety nie wiem jaki wkład wybrać
Informuje, że w domu mam juz ogrzewanie oraz dodatkowo ogrzewana jest podloga.
Kominek ma dogrzać dom w okresie zimowym
Znalazłam wkład, który odpowiada mi finansowo, lecz nie wiem czy dogrzeje mi dom.
Proszę jeśli znacie jakieś firmy godne polecenia, które napewno będą dogrzewać moj domek a nie spełniały funkcje ekstra dodatkowego gadzetu.
Słyszałam o kominkach firmy JOTUL i również TARNAVA - jednak sa one bardzo drogie .
Na wklad przeznaczylam maksymalnie 3000 zl i chcialabym miec panoramiczny
Głównym zamierzeniem jest ogrzanie dołu i wypuszczenie do góry do jednego z pokoi wylotu.
Dół jest otwarty (kuchnia połączona s salonem oraz dodatkowo mały pokój wraz z łazienką)
Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wkla...norama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.

Jest to duży koszt a do tego dochodza jeszcze koszty wykonania obudowy i zainstalowania go.
Nie chce wyrzucic pieniedzy w błoto.
Bardzo proszę o pomoc.
wyeliminuj opcję pólokrągłej fasady, to w 3 tys. zmiescisz sie z zakupem wkładu spełniajacego swoją funkcję w zadowalający sposób.
ponadto półokrągła obudowa moze być o wiele droższa od prostej.
moje propozycje:
-supra astra 2
-chazelles c 70
-arysto a 10
wszystkie z prosta szybą w okolicy 3000,- spokojnie do kupienia.nadaja się do uzytku mimo ze nie kosztują 7000(co nie znaczy, ze sie od nich nie róznią)

co do mocy podawanych przez producentów, a szczególnie marketowych- to mozesz nie zwracać na nie uwagi- sa brane z sufitu. unia europejska posiada normy dla ogórkow, bananow, cyklistówek itp.- dla wkładów kazdy producent podaje moc jaka chce i mozesz go pocalowac w nos :evil:



szczukot - 13-03-2010 19:33
Tak przy okazji o Arysto : podobno mozna zamawiac je na dowolny rozmiar !

Pytanko : ile kosztuje wymaina szamotu w takim kominku ?

Fantom



dudnej - 14-03-2010 02:34
Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg


Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach. Mowisz, że ta ma sens, ale kominek musi być z płaszczem wodnym. Dla mnie to nie ma sensu, bo jesli montowałbym kominek z plaszem, to po co robić DGP.



tomek i ania - 15-03-2010 11:28

no ja tez mam tej firmy ale klej 0,5 kg to chyba malutki. tomek & ania twoje uwagi będą dla mnie cenne gdyż też super isol będę kręcił. Mi poszły dwa małe wiaderka i 4 tuby, uważaj jak będziesz gruntował - tylko te miejsca co będą później klejone. Nie dobrze też jak klej "wypłynie" za bardzo na łączeniu płyt, bo później popęka jak się nagrzeje. Sama konstrukcja obudowy to zabawa, zrobiłem w parę godzin. Najgorsze jest później dać na to siatkę, narożniki i gładź :cry: .Już się bawię z tym prawie tydzień. Zewnętrzną powierzchnię płyt zagruntowałem gruntem firmowym varmsena zmieszanym z wodą dest. tak jak zalecają., pózniej dałem siatkę taką jak do ociepleń i kleiłem klejem Atlasa, później jak wyschło zagruntowałem i dałem pierwszą warstwę gipsu szpachlowego żeby wyrównać nierówności. Na końcu gładź finalna. Teraz się zastanawiam jaką farbą to pomalować.
Pozdrawiam.



racer - 15-03-2010 11:36
nie napisałem do nędzy że z płaszczem wodnym, tylko z płaszczem po prostu. Ocynkowy płaszcz który zbiera większą ilość ciepła żeby nie wywiało kratkami.



racer - 15-03-2010 11:40
Farba najlepiej podobna jak ściany, ale nie ten sam odcień- jaśniejsza lub ciemniejsza.



tomek i ania - 15-03-2010 12:02

Farba najlepiej podobna jak ściany, ale nie ten sam odcień- jaśniejsza lub ciemniejsza. Nie chodzi mi o kolor.
Mój wkład stoi w rogu. Jedna ściana jest pomalowana farbą emulsyjną Duluksa a druga silikatową Dekorala. Jak napaliłem i nie było obudowy to farba silikatowa zaczynała się łuszczyć pod wpływem temp. Właśnie tej farby mi zostały dwa wiaderka, ale się boję nią pomalować obudowę bo jak się złuszczy na obudowie to dopiero będzie problem :wink: .
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 47 z 50 • Zostało znalezionych 6390 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50