ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




a-nita - 07-10-2008 21:39
nefer TY jesteś mądra i pękna kobieta naczytalam ja się TWOICH postów, masz rację fi 200,no ale TWój dom stoi, a mój dopiero w powijakach,malż nie bardzo zainteresowany, architekt jakiś niemrawy a ja oczami duszy oglądam mój kominek i chcę żeby byl piękny i dobry dlatego pytam a, że czasem glupio, wybaczcie wszyscy :oops:





Nefer - 07-10-2008 21:45

nefer TY jesteś mądra i pękna kobieta naczytalam ja się TWOICH postów, masz rację fi 200,no ale TWój dom stoi, a mój dopiero w powijakach,malż nie bardzo zainteresowany, architekt jakiś niemrawy a ja oczami duszy oglądam mój kominek i chcę żeby byl piękny i dobry dlatego pytam a, że czasem glupio, wybaczcie wszyscy :oops: Ależ nie głupio :)) ja nie wiem po prostu ocokama z tym podniesieniem :o Powiem tak - nie mam pojęcia o kominkach. Zaprosiłam Pana-Od-Kominków a on przyszedł i mi wszystko powiedział :):) I polecam to rozwiązanie - gra i bucy :)
Ale zanim to zrobiłam :
Całą noc nie spałam przez tę cholerną rurę fi 200 , bo nie wiedziałam jak ją obudować, żeby się nikt nie poparzył :) Do łba by mi nie przyszło , że są takie izolowane - fachowców warto posłuchać :):)

(ja dwa lata tak marzyłam :))



nitubaga - 07-10-2008 22:15
[quote="Nefer"]


Jak Ci mówiłam, że Mercedes, to nieeeeeeee :):) Zero , zero zaufania ... no po prostu nie wiem.......... :):):)TEŻ CHCĘ CIASTECZKO !!!
no dobra, bo ja to wiesz taki trochę niewierny Tomasz jestem.... zwłaszcza że to tyla piniendzy

prosze bardzo...

http://images24.fotosik.pl/263/cafb3e25391956b8.jpg



alterm - 08-10-2008 00:47

prosba.
jak na tym postawić kominek 250-300kg?

problem w tym,że na płycie pod kominkiem idą rury / te biale/ wentylacyjne , mi ędzy nimi styropian, na nim warstwa podłogówki ok 6cm, zbrojona siatką 2mm, oczka 15x15cm.

czy to się nie zgniecie?

http://img401.imageshack.us/img401/1330/kominek2ja5.jpg
http://img401.imageshack.us/img401/k...jpg/1/w563.png

http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg
http://img139.imageshack.us/img139/k...jpg/1/w563.png

[img]http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg
http://img139.imageshack.us/img139/k...jpg/1/w563.png[/img]
Powiem tak

Z założenia, pod kominkiem nie powinno być styropianu, chodzi oczywiscie o sciskanie, nie o zadne topienie sie czy tez wypalanie sie styropianu, co jest czesto powtarzane.

Powiem tez tak;
w garazach uzywany jest jednak styropian, pod wylewka oczywiscie a samochod wazy kilka razy wiecej niz kominek. Pomine kwestie, ze ciezar przenosi sie na cala powierzchnie poprzez 1000 cm 2 czyli przez same opony, punktowo, w 4 miejscach i podloga nie peka. Dodam oczywiscie, ze jesli robia fachowcy to styropian jest odpowiedniej klasy i posiada odpowiednia odpornosc na sciskanie = jest duzo twardszy niz 'normalny' styropian :-)

Podsumowujac, jesli juz dawac styropian pod kominek to najlepiej ten najtwardszy, zarazem najbardziej odporny na sciskanie.

Ponadto, jesli pomiedzy te kanaly / do tych kanalow zostanie dolozony styropian i razem stworza jedna plaszczyzne to po wylaniu odpowiedniej grubosci betonu nie powinno sie nic stac. Pod warunkiem oczywiscie, ze ciezar z kominka zostanie w miare rownomiernie rozlozony.
Jesli ciezar bedzie rozlozony punktowo, na malej powierzchni to faktycznie, lepiej wuylac lity beton.

Podsumowujac, od 5 lat wykonujemy doprowadzenie swiezego powietrza na metalowych izolowanych kanalach 15 cm x 5 cm, do ktorych czasami, Panowie od wylewek dokladaja styropian ( po bokach), potem calosc jest zalewana betonem i CALOSC przenosi naprezenia. Przez okres 5 ciu lat nie mielismy jednej reklamacji, nikomu nic sie nie zapadlo, ani podloga ani kominek ;-) Nie zmienia to jednak faktu, szczegolnie jesli kominek jest ciezki i naprezenia powstaja na malej powierzchni, ze warto wylac lity beton.

Czasami trzeba podjac jakies ryzyko (nie ma mozliwosci, np innego rozmieszczenia kanalow), ktore we wlasciwy sposob oceni wlasciwa glowa, na wlasciwym karku ;-) i podejmie wlasciwe kroki/rozwiazania, zeby wszystko bylo ok :-)

Pozdrawiam

MK

Pozdrawiam





alterm - 08-10-2008 00:50

noooooooo.... naczytalam się dobrych rzeczy o sparthermach i teraz pytanie do fachowców wklad spartherm arte uh 70 -komin schiedel rondo plus fi 20 z wentylacją czy trójnik wziąć 90 stopni czy 45 a jeśli 45 to czty trzeba go podnieść wyżej niż jest w schemacie arte uh na stronie np.twojekominki.pl :roll: Chyba fi 200 :):) Do tego kominka to chyba w ogóle jest fi 250 ..

O co chodzi z tym podniesieniem ?

http://www.twojekominki.pl/upload/im...0ce7cb3d5a.jpg

I polecam podpis Alterma :) Zaraz w piorka obrosne :oops:

Pozdrawiam wszytskich :D



alterm - 08-10-2008 01:03

Witam,

mam moze banalne pytanie ale nie znam sie kompletnie na kominkach.
Jutro maja mi montowac wklad kominkowy (Sparke Varm 780/560).Z obudowa musze sie wstrzymac na razie 2 miesiace.Dowiedzialam sie, ze dopoki wklad nie bedzie obudowany plytami K-G to nie mozemy w nim palic poniewaz zeliwo sie rozszerza a puki nie bedzie obudowany dostaje zimne powietrze z zewnatrz i peka. ???
No wlasnie, ten watek byl juz kilkakrotnie walkowany ;-)
I wychodzi, ze nie tylko ja przestrzegam przed nieodpowiednim uzytkowaniem wkładów ;-)
Tak czy inaczej, w Twoim konkretnym przypadku jest to herezją ;-)

Faktem niepodważalnym jest, że żeliwo jest zdecydowanie bardziej narazone na nagle skoki temperatur i "uderzenia" zimnego powietrza co moze skutkowac jego peknieciem.
Powiem tak, kilkunastokrotnie montowalismy ludziom same wklady by dopiero pozniej wykonac obudowe i wielokrotnie informowalismy, ze nie powinno sie w nich palic na całego, szczegolnie na początku, ewentualnie to palenie ograniczyc.
Oczywiscie, malo kto sie stosowal ;-) ale przy powolnym "wchodzeniu na obroty" nie bylo wielkiego zagrozenia. Nie bylo wkladu, ktoremu cokolwiek by sie stalo. Tak czy inaczej byly to renomowane marki.

Pozdrawiam



Forest-Natura - 08-10-2008 11:35
Witam.
"Tajemnicą poliszynela" jest fakt, że "batalię" o to że wkłady użytkowane, a nie obudowane tracą gwarancję, podjęła firma - producent żeliwnych, bardzo popularnych u nas w kraju wkładów. Głównym powodem tych warunków gwarancyjnych jest fakt, że te wkłady "notorycznie" pękają, ale pęknięcia są w wielu przypadkach praktycznie nie widoczne w obudowanych już kominkach (bardzo ciężko je dostrzec ze względu na zabrudzenia sadzą paleniska). Inna sytuacja była na wkładach nieobudowanych - tam jak na dłoni było widać pęknięcia na zewnątrz korpusu.
Bo stwierdzenie że takie użytkowanie wkładu jest dla niego szkodliwe jest po prostu...bzdurą. Z wielu względów.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.
Pozdrawiam.



an-bud - 08-10-2008 15:18

Witam.
"Tajemnicą poliszynela" jest fakt, że "batalię" o to że wkłady użytkowane, a nie obudowane tracą gwarancję, podjęła firma - producent żeliwnych, bardzo popularnych u nas w kraju wkładów. Głównym powodem tych warunków gwarancyjnych jest fakt, że te wkłady "notorycznie" pękają, ale pęknięcia są w wielu przypadkach praktycznie nie widoczne w obudowanych już kominkach (bardzo ciężko je dostrzec ze względu na zabrudzenia sadzą paleniska). Inna sytuacja była na wkładach nieobudowanych - tam jak na dłoni było widać pęknięcia na zewnątrz korpusu.
Bo stwierdzenie że takie użytkowanie wkładu jest dla niego szkodliwe jest po prostu...bzdurą. Z wielu względów.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.
Pozdrawiam.
i moje też :D



andrzejek - 08-10-2008 16:38
Może tym razem otrzymam jakąś odpowiedz?javascript:emoticon(':D')Chcialbym w salonie zainstalowac wklad kominkowy z krążkami Ortnera w obudowie zamknietej, cieplej.Zastanawiam sie nad tym, czy pokoj za scianą (przy ktorej stoać ma kominek) oraz pokoj bezposrednio nad salonem mogą byc ogrzewane przez ten kominek.Nie myślę tu o DGP, ale o hypocaustum.W scianie mogę wykuc dwa otwory do sasiadujacego pomieszczenia, górnym moze wchodzic cieple powietrze i ogrzewac wybudowaną zabudowę, dolem moze wracac do obudowy kominka.Podobnie pokoj na gorze ma polaczenie z salonem przez dwa otwory, jeden to 20cmx20cm, drugi ok. 12cmx25cm.Zabudowa bylaby z plyt szamotowych , cos na ksztalt zamknietej szafki, z doprowadzeniem i odprowadzeniem powietrza. Powietrze mogloby krążyc zamkniete , ogrzewac sie w kominku i schlodzone wtracac do niego z powrotem.W firmie kominkarskiej uslyszalem odpowiedz, że te otowory są zbyt male i to powietrze nie ogrzeje wykonanych zabudów( Chyba, że chce rozwalic kawal stropu (oczywiscie, ze nie chce -strop filigran)wPolecają DGP i nie bedzie problemu.Ja z różnyc przyczyn DGP staram sie uniknąć..Strop ma ok. 20 cm, sciana ok. 30 cm i to sa te odleglosci, jakie mialoby powietrze do pokonania z obudowy kominka.Moze ktoś sie wypowie.?



Forest-Natura - 08-10-2008 21:15
Witam.
Byłeś tam gdzie pisałem?
Pozdrawiam.



KERES - 08-10-2008 22:45
Witam. Czy ktoś może powiedzieć mi coś dobrego lub złego o piecyku wolnostojącym Calidra firmy Edilkamin . Coś takiego zachwyciło moją żonę i szukam o nim opinii.
http://www.jas.man.pl/edilkamin/calidra.html



andrzejek - 09-10-2008 16:18
Byłeś tam gdzie pisałem?
Bylem.Rozmowa byla krótka: tego wlasnie typu, jesli powiekszy sie otwor w stropie , to może coś sie da zrobic.Stropu nie powiekszę (filigran), wiec nie wykazali wiekszego zainteresowania tym tematem.Odnioslem wrazenie, że hypocaustum i inne dziwolągi zbyt odbiegają od standardu i nikomu sie nie chce zawracac tym glowy.Dlatego pytam sie na tym forum.Z tego co sie tu dowiedzialem, to do DGP grawitacyjnego wystarczy przewod 125mm ( do jednego pomieszczenia).Jaki musi byc minimalny przekroj by powietrze ogrzalo zamknietą obudowe z szamotu lub kafli, jesli pokoj ma ok. 25 m kw. i jaka musi byc wielkosc tej obudowy? Mam na myśli pomieszczenie nad salonem, w ktorym stoi kominek i droga powietrza jest krotka, tyle co grubosc stropu circa 20 cm.Oczywiscie mówię o zamknietej obudowie, do ktorej z jednej strony dochodzi rozgrzane powietrze, a z drugiej te oziebione wraca inną drogą do kominka na dole.



Forest-Natura - 09-10-2008 22:10
Witam.
Łachy nie robią - to pewnie dlatego że mają inne, mniej nakładowe roboty :-( za te same pieniądze.Takie życie...
Zadzwoń tuhttp://kominkibialystok.w.interia.pl/
Co prawda nieco dalej, ale robi wyjazdówki i jest świetny. Będzie wiedział o co chodzi. Powiedz że z polecenia Ziemowita i opisz o co Ci chodzi. Lubi takie realizacje.
Powodzenia.
PS. No szkoda że to tak daleko... :wink: Bo już by to stało...i grzało.



andrzejek - 09-10-2008 23:23
Ok!Dzięki wielkie.



andrzejek - 09-10-2008 23:26
Ok!Dzięki wielkie.



knecka - 10-10-2008 14:44
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph??



M1RO - 11-10-2008 20:38
http://img185.imageshack.us/img185/4...1160sv7.th.jpg

Co powiecie na temat tego wkładu, ma ktoś u siebie taki?
Widziałem go w casto i zamierzam go kupić, dość solidnie wygląda i najlepiej się prezentuje ze wszystkich które tam były. :P



Cpt_Q - 11-10-2008 20:49

http://img185.imageshack.us/img185/4...1160sv7.th.jpg

Co powiecie na temat tego wkładu...
ja nic, ale fajnego masz t-shirta :)



Forest-Natura - 12-10-2008 00:23
Witam.
Tak podchodząc od strony technicznej to nie różni się od takiego wkładu za 699 zł.
To samo..., no przepraszam...wygląd ładniejszy.
Powiem otwarcie - dla mnie tego rodzaju wkłady kominkowe powinny być zakazane do sprzedaży:
1.brak możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz domu do paleniska
2.zbyt małe doprowadzenie powietrza do wkładu w ogóle
3.ścianki z cieńkiego żeliwa bez żadnych dodatkowych okładzin (żeliwo ma to do siebie że się po prostu deprecjonuje z biegiem czasu)
4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)
No ale jest tani...
I to jest jedyna zaleta.
Pozdrawiam.



an-bud - 12-10-2008 02:46
:lol:

Przesadziłeś :D po 15 minutach nie będziesz widział ognia :-?

jeszcze jedna zaleta :lol: troszkę podgrzewa :wink: o ile te troszkę to zaleta :roll:



an-bud - 12-10-2008 02:55

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:



Forest-Natura - 12-10-2008 13:05
Witam.
No cóż...tak tylko teoretyzowałem... :lol:
Pozdrawiam.
PS. Apel do czytających ten wątek - kochani, czy wy naprawdę nie widzicie że "pakując" do własnego domu taki wkład kominkowy to tak, jakbyście fundowali sobie piecyk gazowy wyprodukowany przed ok. 30 laty, wyciągnięty z demobilu?



r-32 - 12-10-2008 13:34
Szukam małego wkładu , moze być nawet poniżej 8kw .
Taki co ma wylot spalin 150 max 180.
Wkład ma sprawowac funkcję bardziej ozdoby niz ogrzewania.
Nie zamieżam w nim palić "na max." (pokój nie jest za duzy -ok.22m2).
Mam czerpnie pow z zewn.
Co możecie polecić ?
Po marketach nie szukam - odpuściłem - cińszczyzna , chłam
i jeszcze pare na ch...
Jakie macie zdanie o firmach Blanzek , Uniflam , Invicta ew. Laudel ?

Pozdrawiam



majkel76 - 12-10-2008 16:31
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź



M1RO - 12-10-2008 18:25

Witam.
Tak podchodząc od strony technicznej to nie różni się od takiego wkładu za 699 zł.
To samo..., no przepraszam...wygląd ładniejszy.
Powiem otwarcie - dla mnie tego rodzaju wkłady kominkowe powinny być zakazane do sprzedaży:
1.brak możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz domu do paleniska
2.zbyt małe doprowadzenie powietrza do wkładu w ogóle
3.ścianki z cieńkiego żeliwa bez żadnych dodatkowych okładzin (żeliwo ma to do siebie że się po prostu deprecjonuje z biegiem czasu)
4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)
No ale jest tani...
I to jest jedyna zaleta.
Pozdrawiam.
Co w takim razie polecasz?
Bo z tych wszystkich co oglądałem w marketach to nic lepszego nie było.To gdzie można by na śląsku kupić coś porządnego w granice 2k-3k pln. :roll:
pozdro



pawcio1973 - 12-10-2008 19:50

Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź


O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.



pawcio1973 - 12-10-2008 20:01

an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?
Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza.



knecka - 13-10-2008 09:14

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink: a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki



majkel76 - 13-10-2008 09:19
majkel76 napisał:
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź

O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.

Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?
I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ;-) ).
A zasilanie elektr przy kominku będzie.



an-bud - 13-10-2008 19:32

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink: a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki 1. cena raczej średnia :wink:
2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()
3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:
4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę"



an-bud - 13-10-2008 19:35

an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?
Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza. częściowo pobiera powietrze z pomieszczenia :(



knecka - 14-10-2008 08:24

a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink: a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki 1. cena raczej średnia :wink:
2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()
3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:
4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę" no to teraz mam duuuży dylemat-dzięki za konkrety



knecka - 14-10-2008 12:41

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii. Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/min...531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew. zobacz - www.hajduk.com.pl jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię



knecka - 14-10-2008 12:41

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii. Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/min...531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew. zobacz - www.hajduk.com.pl jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię



lanetagf - 14-10-2008 15:26
Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!



ANNNJA - 14-10-2008 15:29
no właśnie może i inni sie wypowiedza..
my też mamy taki kominek, salon 40m +6m2 otwarta kuchnia,
razem dom 124m2, wydawało mi się że może być za dużo,
ale jesteśmy po kilku pierwszych paleniach, a w domu wcale nie tak ciepło....-
na duże usprawiedliwienie dodam że nie mamy ocieplonych ścian szczytowych na poddaszu i pewnie..tam troche ulatuje,....

a mój mąż przebąkuje że chyba za mały ten kominek jednak......
ale może to drewno jest za mokre, suszone tylko 6mcy...i spala się b. szybko

a jak WY macie z tym dostarczaniem ciepła????



nitubaga - 14-10-2008 15:30

Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!
yyyyyy

Ty sie nie bojaj....

ja planuję wymiarowo taki sam ( tylko pionowy spartherma) a mój salon o połowę mniejszy. :o

o taki

URL=www.fotosik.pl]http://images47.fotosik.pl/16/36ee03a72da6f4de.jpg[/URL]



nitubaga - 14-10-2008 15:35
chociaż tak teraz sobie pomyślałam, że jeśli są jakieś przeciwwskazania - tudziesz zalecenia w tej materii - to też chętnie posłucham. :D



Marcin1978 - 14-10-2008 15:41
Ja mam wkład hajduka i jestem zadowolony Model Prisma K z najwieksza szyba.
Sam nie wiem o co dokladnie chodzi an-bud-owi. Wklad przyzwoity za rozsadne pieniadze , doprowadzenie powietrza z zewnatrz, szamota w srodku.
Wysoka temperatura spalin w moim przypadku bardzo sie przydaje bo nad nim ma kształtki CMA. Doprowadzenie powietrza do wkladu z wyjatkiem nawiewu powietrza na szybe(wydaje mi sie ze ciagnie je z obudowy kominka). Wypala drewno bardzo dobrze jedyne co to przykopci mi czasem szybe jak zdusze go na maksa. Ale przy normalnym paleniu szyba czysta(pale wiezba dachowa :) + orzech)

Takim malym mankamentem jak dla mnie jest automatyczny szyber.Czesem jak trafi sie partia nie najlepiej wysuszonego drewna chciale by sie go mocniej uchylic a nie da sie tego zrobic jak pali sie w kominku :(



an-bud - 14-10-2008 15:50

Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii. Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/min...531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew. zobacz - www.hajduk.com.pl jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię :D chodziło o podobny, tylko tańszy :wink: można te wady troszkę poprawić. tzn. uszczelnić dopływ zewnętrzny, nad podwyższeniem mocy też można popracować :wink: ogólnie jeden z lepszych w tej półce cenowej.

ps. każdy wkład ma jakieś wady :wink:



an-bud - 14-10-2008 16:11

Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!! :lol: :lol: :lol:
Tydzień temu byłem u kolegi, ma właśnie takie palenisko ( robiłem małą poprawkę, ktoś mu sp... obudowę :( smrodek i ledwo grzał) po tej poprawce podpalił aby sprawdzić czy nadal wydobywa się smrodek :lol: (6 małych palan brzozy) na smrodek pomogło :D ale temperatura w pokoju zaczeła dochodzić do 40 st. C :-? kominek bez rozprowadzenia ciepła :o
Często są takie sytuacje, i kominek staje się atrapą :-? zimą dopiero się zauważy że po napaleniu w kominku dzieją się "cuda" np: w salonie piekiełko a w innych pomieszczeniach zimno, a to tylko piekiełko z salonu wyłączyło centralne ogrzewanie ( czujnik CO :wink: )



andre59 - 14-10-2008 16:31
Możesz napisać co było źle zrobione i jakich poprawek dokonałeś?
Tak dla potomności :wink:



an-bud - 14-10-2008 16:50

Możesz napisać co było źle zrobione i jakich poprawek dokonałeś?
Tak dla potomności :wink:
:lol: zero dopływu powietrza chłodzącego palenisko !!! wstawiłem tylko dwie kratki ( 60x20cm) po bokach na dole obudowy i podobnej pow. wyloty, zewnętrzne było szczelnie wpięte do paleniska. jak można o tak podstawowej rzeczy zapomnieć :-? :evil: obudowa i tak do wymiany ( marmur zdążył popękać, odspoić się od zbyt wysokiej temperatury :(



mariobros35 - 15-10-2008 23:25

majkel76 napisał:
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź

O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.

Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?
I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ;-) ).
A zasilanie elektr przy kominku będzie.
ktoś cię trochę mylnie poinformował naczynie wzbiorcze musi być nad kominkiem w czopuchu kominka bo od kominka do naczynia ma prowaczić rura parowa ktura ma wchodzić do naczynia od góry natomiast co do średnic rur żeczywiście przepisy mówią o średnicy minimalnej 25 mm ale w miedzi najbardziej zbliżoną średnicą jest 28 mm 8)



vlasi - 16-10-2008 16:34
Witam

To i ja pozwolę sobie zwrócić sie z pytaniem.
Glównie do fachowców zajmujących się montażem kominków, ale nie tylko.

Czy ktoś miał kiedylkolwiek styczność z wkładami tej firmy:
http://www.roslagsspisen.se/ ?

Dostałem wkład tej firmy, konkretnie Lilla trekanten, czyli jak słowniki szwedzko - ludzkie twierdzą "mały trójkąt". ;-)
Właśnie jestem w trakcie jego montażu tak, aby choć częśc sezonu grzewczego przeżyć na drewnie, a nie elektryczności.

Czy ktoś używał lub używa tych wkładów, jak z jakością żeliwa (wygląda OK, ale metalurgiem to ja nie jestem) tendencjami do pękania itd.

Firma szwedzka, nastawiona chyba głównie na rynek lokalny (nawet dokumentacja techniczna jest tylko po szwedzku :-/ ). Swoja drogą nie mam pojęcia w jaki sposób mój wkład, który ma już za sobą kilka sezonów trafił do Polski ;-)

pozdrawiam



Forest-Natura - 16-10-2008 21:13
Witam.
On do Polski "nie trafił", po prostu z niej nie wyjechał nigdy do Szwecji :lol:
Pozdrawiam.



vlasi - 16-10-2008 22:42
Że co? :lol:
Forest - czy mógłbyś "rozwinąć temat"?

Znaczy sie, że firma jest polska?
Czy po prostu odlewane w jakiejś rodzimej odlewni a następnie "brandowane" przez szwedzką firmę? Zetknąłem sie z angielskimi (czy może nowozelandzkimi?) piecami wolnostojącymi, bodajże Horse Flame które są odlewane w Chinach ;)

OK - niech im będzie, niech one nawet będą odlewane w Tanzanii, tylko czemu ja w takim razie od paru tygodni tłumaczę może nie całą, ale fragmenty instrukcji ze szwedzkiego na angielski? :-)
(słownika online'owego szwedzko-polskiego nie znalazłem).
Pisałem do tej firmy na maila kontaktowego szwedzkiego, ale bez odzewu.

W sumie, gdyby to była polska firma to nawet dobrze - mam "goły" wkład - bez deflektora spalin z wermikulitu. Próbuję coś wymodzić samodzielnie (z cegieł szamotowych) ale od samoróbki wolałbym coś dedykowanego...

pozdrawiam



jesien2004 - 17-10-2008 11:24
Witam proszę o poradę...

Wymyśliłam sobie że kominiek bedzie cały obłożony płytą K-G - a na to chcę "przykleić" portal drewniany... Z tym że ten portal chcę wyciąć z stylowego regału.... Do tak okrutnego pcha mnie cena - bo reegał 1200 zł jak przetnę na pół to z jednej mam portal z drugiej strony ramę do lustra takiego wielkiego 2 m.

Pytanie zatem takie - czy jak przykleję se takie - czy to drewno musi być jakoś konserwowane specjalnie??? Nie wiem jak się bedzie zachowywało... Chyba normalnie bo jakaś izolacja przeca będzie.... :roll:



julieta - 17-10-2008 15:56
Witam, również proszę o poradę :)

- dom o powierzchni użytk. 170m2 (parter 114m2, poddasze 58m2)
- ogrzewanie gazowe (piec, podłogówka i grzejniki)

Kominek:
- ma być ustawiony w rogu pokoju dziennego, przy kominie i ścianie nośnej z oknem
- wykorzystywany przede wszystkim okazjonalnie, ewentualnie w razie awarii prądu
- chciałabym obłożyć go kaflami
- na pewno nie wchodzi w grę PW

Pytanie, jakie rozwiązania wchodzą w grę:
- by ogrzać tylko salon, ale nie upiec się żywcem?
- ogrzać przy okazji parter, a może i cały dom?
- jakich wkładów szukać?

Dziękuję i pozdrawiam.



andrzejek - 17-10-2008 16:28
Jestem w trochę podobnej sytuacji i po gmeraniu w internecie mogę coś podpowiedziec ( nie doradzić,).Wejdz na stronę www.brunnerpolska.pl, i poczytaj troche na temat wkladow kominkowych np. HKD oraz ogolnie na temat powstawania ciepla , spalania itp.Są podane wykresy, ktore obrazują zaleznosc temperatury w salonie, od jego powierzchni , mocy wkladu oraz powierzchnii szyby.Jeśli chce sie miec stopniowo uwalnianą energię z drewna, warto pomyslec nad czymś co pozwala na jej kumulacje i stopniowe oddawanie np. krążki szamotowe umieszczone nad wkladem lub kanaly ceramiczne. Wymienione wklady Brunnera mają podwoje szybki, ktore dodatkowo ograniczja promieniowanie , co powinno skutkowac tym, ze w salonie nie bedzie "Sahary".Podobne rozwiazania ma np. Leda i tu mozna pomyslec o wkladach, do ktorych mozna podlaczyc albo kanaly ceramiczne kumulacyjne albo takze krążki .I tu pasują wklady takie jak Magma (podwojna szybka) albo Karat czy Lava (szyba pojedyncza).Niestety nie sa to tanie rozwiazania (koszt od 9 do 10,5 tys. zl za kompletny wklad z krążkami).Jest jeszcze czeska firma Romotop, ktora tu na forum sie promuje z wkladami Dynamic, ale cena niewiele niższa (ok.2,5 tys. Euro) za podobny wklad, ktory moim zdaniem ustepuje Brunnerowi czy Ledzie.Do tego pozostaja koszta obudowy, a te....mogą byc różne.Na pytanie z mojej strony ile życzą sobie za prostą jak szafka cieplą obudowę z plyt szamotowych uslyszalem ....ok. 15 tys. zl, a jesli beda kafle to cena bedzie wyższa, oj wyższa.Ale jak to na budowie, kazdy chce wyrwac ile sie da, a rzeczą budujacego jest znależć kogoś , kto zrobi to za sensowne pieniadze.



nitubaga - 17-10-2008 16:56
www.brunnerpolska.pl

pozwoliłam sobie poprawić, bo strona nie wchodziła ze względu na przecinek :wink:



a-nita - 19-10-2008 21:50
witam mam pytanie czy tak można w realu czy tylko na obrazku komin schiedel rondo plus 200 z wentylacją już mam w projekcie, ale zawsze mogę go zamienić na rurę :P wklad spartherm arte uh 70
[img]http://img134.imageshack.us/img134/4051/kominekej4.png
[URL=http://g.imageshack[/img]



M1RO - 20-10-2008 12:39
Witam ponownie.
jaki da rade podpiąć wkład kominkowy do komina 14x14 ??
Większość wkładów ma wylot 20cm, jedynie co widziałem to tarnava ma 15, ewentualnie czy można dać redukcję ?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 25 z 50 • Zostało znalezionych 4766 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50