ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




Forest-Natura - 11-02-2010 11:38
Witam.
Kurczę, Racer...mam inną opinię...w temacie grzania tego czy innego wkładu...ale nie chciałbym jakiejś "małej kłótni" wywoływać... :wink: , bo i po co. Już za dużo tu na FM jest kłótliwych osób. Napisz z czego wynikają Twoje obserwacje. Ja spróbuję może wyjaśnić coś, co może być przyczyną tego typu obserwacji...Napisz czy to jest być może przyczynąTwoich.
Wszelkiego typu (i wielu firm) wkłady stalowe z wyłożeniami szamotowo-wermikulitowymi. Miały do niedawna bardzo podobną konstrukcję: pudło, na nim "czopuch" stalowy w kształcie mniej lub bardziej zbliżonym do piramidy i umieszczony w tymże czopuchu wymiennik ciepła (rura wspawana pod lekkim kątem). I taka konstrukcja zapewnia dużą wymianę ciepła poprzez konwekcję.
Jakieś 5-6 lat temu większość dużych producentów zachodnich zaczęła odchodzić od tej konstrukcji i wyposażać swoje paleniska w czopuchy z innego materiału i innej konstrukcji czyniąc je bardziej uniwersalnymi pod kątem wpinania pomiędzy palenisko a komin wszelkiej maści urządzeń dodatkowo odbierających ciepło: mas akumulacyjnych, nasadek, urządzeń wodnych. Przekonstruowano także same paleniska pod tym kątem (kształty komory spalania, dopływy powietrza, deflektory, itp.) Zaczęto po prostu bardziej dbać o maksymalne odzyskanie ciepła. I to była tendencja ogólnoeuropejska można by powiedzieć. Wymusiły to po kolei na każdym z producentów prawa wolnego rynku i konkurencji. Aczkolwiek paleniska typowo "dizajnerskie" czyli o dużych przeszkleniach, wielkich drzwiach i olbrzymich gabarytach - pozostały praktycznie w konstrukcji dotychczasowej (z grubsza temat ujmując), ze względu na ich przeznaczenie i brak możliwości (a raczej bezsensowność) dodawania różnych "ustrojstw" do nich.
W tym kierunku poszły niemal wszystkie duże firmy...prócz producentów polskich :lol: . Ponieważ ze względu na mniejszą cenę praktycznie to co wyprodukują i tak "się sprzeda"...No taka jest smutna prawda o wielu paleniskach polskiej produkcji (nie wszystkich producentów oczywiście) - firmy nie widzą potrzeby szukania nowych rozwiązań, ulepszania produktów i wydawania olbrzymich kwot pieniędzy na badania nowych technologii.
Drugi biegun problemu - świat poszedł w kierunku "dizajnu" i rynek sam rozdzielił paleniska na te do typowego grzania i te, które mają pięknie się prezentować a grzeją niejako "przy okazji" I znów mały przytyk do polskich producentów - uparcie próbuje się połączyć u nas "dizajn", ogromne przeszklenia, wielkie wymiary itp. rzeczy z właściwościami grzewczymi rodem z pieców kotłowych osiągających moce potrzebne do ogrzania całego osiedla...
Kuriozalnym przykładem w tym względzie są dla mnie wszelkiej maści płaszcze wodne z szybami dwustronnymi, bocznymi, szerokimi na metr i więcej oraz wkłady konwekcyjne "gabarytowe" (o dużych rozmiarach przeszklenia), charakteryzujące się olbrzymimi mocami, tyle tylko że z całkowicie spieprz....mi parametrami technicznymi, złym spalaniem wiecznie czarnymi szybami i zużyciem drewna liczonym...kilkoma taczkami na dzień.
Dla mnie takimi firmami są...i tu powinno paść kilka (naście nawet) nazw firm rodzimych. No nie będę tego robił z różnych przyczyn, chociażby z tej, że i na naszym rynku są producenci, którzy starają się podążać w dobrym kierunku przy opracowywaniu nowych rozwiązań technicznych. No ale to pojedyncze przypadki.
Wracając do tematu - dobrym przykładem są paleniska piecowe. Podłączysz takie i praktycznie nie będą one grzać w ogóle, bo wysyłać będą w komin spaliny o temperaturze rzędu 600 - 900 stopni...
Z drugiej strony można podać przykład czeskiego producenta, który skonstruował doskonałe paleniska konwekcyjne (trzy modele) wyglądem przypominające "piecówkę", ale kompletnie się do akumulacji nie nadające. Tak odmiennie te wkłady wyglądają od "skrzynek z piramidalnymi czopuchami z rurą pośrodku", że mało kto chce uwierzyć iż pomimo niemal dwukrotnie mniejszego rozmiaru, lepiej oddają ciepło konwekcyjnie i posiadają o niebo lepszą sprawność.
No to takie moje przemyślenia w temacie, które paleniska lepiej grzeją, a które słabiej. Po prostu wszystko zależy od przeznaczenia konkretnego modelu...
Pozdrawiam.





racer - 11-02-2010 11:45
Nie da się ukryć, Forest. Moim zamiarem było porównanie dwóch wkładów podobnej mocy i ich właściwości- który z podobnej ilości drewna odda więcej ciepła. Sprawdzone namacalnie 8) Jednak wszystko to o czym piszesz ma znaczenie, to prawda.



Sloneczko - 11-02-2010 11:49
O, Racer, która z osób w Twoim awatarze jest Tobą? http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/brawa150.gif :D

Sorry za OT



Wojtek R - 11-02-2010 11:49
jestem zwykłym domowym palaczem z doświadczeniem kominka otwartego , zamknietego i zamkniętego z PW , i ze swoich doświadczeń , rozmowach w kilkunastu firmach sprzedajacych kilkadziesiąt kominków z róznych firm i poszukiwaniu dobrego rozwiązania przyznaję Forestowi rację większość polskich firm zatrzymała się niestety w rozwoju i tłuczą te same durne wkłady





Wojtek R - 11-02-2010 12:08
Forest miałeś styczność z Edilkamin THERMOFIRE ?

Ja obecnie do nowego domu jednak chcę wstawić kominek z PW

na polu boju zostały 3 modele

1) Spartherm Varia H20 ale tu cena to mi się nie podoba
2) Edilkamin THERMOFIRE - coś między ceną wyżej a lazar-em
3) Lazar Silesia , której jeszcze nie ma a ma być :)

jeśli ktoś jest dystrybutorem i może zaproponować rozsądna ceną , za któryś z tych wkładów na priv proszę o ofertę cenową :wink:



racer - 11-02-2010 12:57

O, Racer, która z osób w Twoim awatarze jest Tobą? http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/brawa150.gif :D

Sorry za OT
Stoję przed nimi.



jarlo5 - 11-02-2010 13:23
Witam.
Będe nudny ale ponawiam pytanie: Czy ktoś z forumowiczów miał lub ma jakieś doświadczenia z wkładami z firmy KAW-MET? Proszę dać znać.



racer - 11-02-2010 13:26
robią dzwony 8) to jakiś regionalny wynalazek zdaje się...



jarlo5 - 11-02-2010 13:33
Witam.
Robią jednak też wkłady http://www.kawinski.pl/, ja tylko pytam czy ktoś używa takiego "wynalazku".



Magnum333 - 11-02-2010 14:14
Mam pytanie do tyczące podłączenia wkłądu kominkowego do komina.

Posiadam komin systemowy Schiedla fi 200, jednakże w miejkscu podłączenia kominka nie mam trójnika (a taki ponoć powinien być), a jedynie otwór w tym wkładzie.
Fachowiec z którym rozmawiałem twierdzi, że w takim przypadku konieczne jest wprowadzenie dodatkowej rury stalowej (kwasoodpornej lub żaroodpornej), co przy moim kominie ok. 8m kosztowałoby pewnie ok. 2,5 tys. zł.
Byłbym wdzięczny za radę, czy jest to rzeczywiście niezbędne, czy też można w takim przypadku poprzestać na kominie systemowym i da się uzyskać szczelne i bezpieczne połączenie.



Anna Broc - 11-02-2010 15:24

Chciałam tyko wiedzieć czy to zimne powietrze jest nawiewane w jakimś celu czy fachowcy coś pomylili. To szczegół o którym niedouczeni wykonawcy zapominają. Zakończenie przewodu z którejś ze stron powinno być zamykane, jeśli nie jest podpięte bezpośrednio pod wkład. Czyli nie pownnno wiać a oni zrobili po obu stronach kominka nawiewy na pokój, czyli spokojnie mogę je zasłonić aby nie miec dodatkowego chłodu, wystarczy że okna mam nieszczelne. Dziekuje :wink:



an-bud - 11-02-2010 15:35

Chciałam tyko wiedzieć czy to zimne powietrze jest nawiewane w jakimś celu czy fachowcy coś pomylili. To szczegół o którym niedouczeni wykonawcy zapominają. Zakończenie przewodu z którejś ze stron powinno być zamykane, jeśli nie jest podpięte bezpośrednio pod wkład. Czyli nie pownnno wiać a oni zrobili po obu stronach kominka nawiewy na pokój, czyli spokojnie mogę je zasłonić aby nie miec dodatkowego chłodu, wystarczy że okna mam nieszczelne. Dziekuje :wink: rura a nawiew w obudowie to coś innego :wink: raczej wykonawca "zapomniał" podłączyć tej rury do paleniska :-?

ps. robiąc tak jak masz na myśli możesz tylko popsuć



lechoslaw kierzkowski - 11-02-2010 15:50

Mam pytanie do tyczące podłączenia wkłądu kominkowego do komina.

Posiadam komin systemowy Schiedla fi 200, jednakże w miejkscu podłączenia kominka nie mam trójnika (a taki ponoć powinien być), a jedynie otwór w tym wkładzie.
Fachowiec z którym rozmawiałem twierdzi, że w takim przypadku konieczne jest wprowadzenie dodatkowej rury stalowej (kwasoodpornej lub żaroodpornej), co przy moim kominie ok. 8m kosztowałoby pewnie ok. 2,5 tys. zł.
Byłbym wdzięczny za radę, czy jest to rzeczywiście niezbędne, czy też można w takim przypadku poprzestać na kominie systemowym i da się uzyskać szczelne i bezpieczne połączenie.
zadzwoń do schedla, przyjedzie ludek, który ci taki trójnik wstawi, a ty nie stracisz gwarancji.pzdr



Sloneczko - 11-02-2010 16:33

O, Racer, która z osób w Twoim awatarze jest Tobą? Stoję przed nimi. Aż znieruchomiały z wrażenia :D



jarlo5 - 11-02-2010 16:39
Witam.
Czy połączenia rur dymowych BERTRAMS jeszcze czymś uszczelniać, czy wystarczy połączenie kielichowe?



Anna Broc - 11-02-2010 19:01
dziekuje za odpowiedź ale piszecie tak fachowo i skrótowo że nic nie rozumiem, dobrze zrobili czy źle? Rozumiem tak że nawiewane powietrze powinnno iśc wewnątrz kominka do komory spalania a nie na pokój , czy dobrze kumam ?
:o jeśli tak to jak to poprawic ??



an-bud - 11-02-2010 19:48

dziekuje za odpowiedź ale piszecie tak fachowo i skrótowo że nic nie rozumiem, dobrze zrobili czy źle? Rozumiem tak że nawiewane powietrze powinnno iśc wewnątrz kominka do komory spalania a nie na pokój , czy dobrze kumam ?
:o jeśli tak to jak to poprawic ?? Zrób zdjęcia przez dolne kratki rury i jej teoretycznego podłączenia. Może coś będzie widać, ciężko jest gdybać wymyślając możliwe wersje "podłączenia", wiem jedno leci z kratek zimne powietrze, więc coś jest sp...

Może tylko uszczelnić, może rura wypadła, może...



pawilon79 - 11-02-2010 19:49
DZIEN DOBRY WSZYSTKIM. MAM MAŁY PROBLEM PODŁĄCZAM ZESTAW ARIA
(STEROWANIE PRZEPUSTNICA POWIETRZA) W SKŁAD ZESTAWU WCHODZI CENTRALKA STERUJĄCA TC-120. MAM PROBLEM Z ODCZYTEM TEMP.Z SONDY NR2.
TEMP Z SONDY NR 1 MI POKAZUJE TAK JAK NAPISANO W INSTRUKCJI(CZYLI TEMP WODY W TERMO-KOMINKU), NATOMIAST DRUGIEJ TEMP Z SONDY NR 2 NIE MOGE ODCZYTAĆ. PISZA ZE NALEŻY PRZYTRZYMAĆ DŁUŻEJ PRZYCISK P4(MENU) I POKAZE SIE TEM Z SONDY NR2(ZASOBNIK CWU). NIESTETY JAK DŁUZE PRZYTRZYMAM NIC SIE NIE DZIEJE. ZADNEJ REAKCJI.
PYTANIE DO UŻYTKOWNIKÓW ZESTAWU ARIA



szczukot - 11-02-2010 20:36
Pytanka do posiadajacych makroterma :
1) Czy po otwarciu szyby nawiew powietrza automatycznie sie wylacza czy ciagle dmucha (i przez to leci syf do domu) ?
2) W samym kontrolerze nie ma zadnych czujnikow temp ? Czyli mozna go dac w dowolnym miejscu ?

Fantom



Sloneczko - 11-02-2010 21:02

DZIEN DOBRY WSZYSTKIM. Czy możesz pisać normalną czcionką?



tomek i ania - 12-02-2010 15:32
Witam, chcę sam zrobić obudowę wkładu z płyt krzemanowo-wapiennych, ale na rynku jest kilku producentów, m.in. silca, promat, varmsen, kratki itd., które byście polecili?, różnica w cenie kilka stówek nie stanowi różnicy, chciałbym kupić najlepszy produkt.



viron - 12-02-2010 18:54
Kratek nie polecam, są bardzo kruche.Silka o niebo lepsze.



viron - 12-02-2010 19:00
Kratki pękają już w transporcie.Doświadczyłem.



Anna Broc - 12-02-2010 19:04
http://images38.fotosik.pl/256/b4dda7d6cb3525a5m.jpg

Dzięki Waszym odpowiedziom już chyba wiem o co chodzi. Zbadałam podłączenie rury do kominka ( zadziwiająco dużo mozna zobaczyć przez otwór) z jednej strony jest jak wyżej, a więc otwór wkładu zaślepiony, a z drugiej tak,
http://images36.fotosik.pl/146/f6620f679be1b5fam.jpg
kliknij aby powiększyc

czyli rura podłączona do kominka jest z miękkiej folii która, jak zbadałam dotykiem, ma tuż przy wejściu do kominka dziurę ale pod spodem tak że na zdjęciu nie widać. Zimno wieje stamtąd na przestrzeń między wkładem kominka a obudową a stąd przez kratki na pokój.
Czym załatać, można to zrobić nie rozbierając całego kominka, wkładając ręke i na wyczucie.



chriswolowice - 12-02-2010 21:36
Witam,
dołączam się do pytania o Arysto.
Dom 140 m2, dół otwarta przestrzeń około 60m2, kominek raczej jako dekoracja, na pewno nie główne źródło ogrzewania:) i zdecydowanie w nowoczesnej formie. OK, teraz meritum:
to mi się podoba:
http://allegro.pl/item920357600_arysto_910_510_h.html
na forum wyczytałem,żę spartherm lepszy bo będzie słabiej grzał ale cena minimum x2. Jak kupie to Arysto to popełnie błąd, zagotuje dół czy, jak mi się wydaje, wszystko zależy od intensywności palenia. Pytanie do Foresta- co sądzisz o tym wkładzie? Znajdę coś lepszego, porównywalnego w tej cenie?
pzdr
chris



Tlobo - 12-02-2010 22:00
Witam
Czy ktoś może mi polecić wykonawcę kominka na śląsku.
Wielkie dzięki



Bader - 12-02-2010 22:30

Witam.
Robią jednak też wkłady http://www.kawinski.pl/, ja tylko pytam czy ktoś używa takiego "wynalazku".
Kawiński generalnie odlewa podróbki. Niekiedy nawet udane . Jego W-3 to stary , sprawdzony produkt Cheminees Philippe - r-600 ( brzydki jak noc , ale technicznie prawie bezbłędny ) Inne to Laudel, Invicta i inne krzaki. Możesz oczekiwać po wkładach Kaw-met'u fatalnej estetyki, dosyć dobrej jakości żeliwa i ew. przyzwoitego serwisu.
pzdr.



Hugo26 - 12-02-2010 22:33

Witam
Czy ktoś może mi polecić wykonawcę kominka na śląsku.
Wielkie dzięki
widać ze nie czytasz wypowiedzi na forum, chociazby wypowiedzi z tego watku
kto jest najwiekszym guru od kominków ? Oczywiscie ze Forest-Natura. A skad jest Forest, ze......Ślaska
pozdrawiam :)



mirawoj - 13-02-2010 09:25
A dokładniej?



an-bud - 13-02-2010 10:01


czyli rura podłączona do kominka jest z miękkiej folii która, jak zbadałam dotykiem, ma tuż przy wejściu do kominka dziurę ale pod spodem tak że na zdjęciu nie widać. Zimno wieje stamtąd na przestrzeń między wkładem kominka a obudową a stąd przez kratki na pokój.
Czym załatać, można to zrobić nie rozbierając całego kominka, wkładając ręke i na wyczucie.
taśmą aluminiową



Anna Broc - 13-02-2010 18:10
Dziękuje, an-bud,
:D
popytam w castoramie co konkretnie mi polecą , wg mnie trzeba to jakos podkleić aby było szczelnie, popytam o klej do folii. Swoja drogą takie przewody powinny byc robione z solidnejszego materiału a nie folia którą łatwo przedziurawić, nie wiem czy fachowcy niedokładnie połączyli czy potem zrobiła się dziura. :evil:



- 14-02-2010 09:14
Witam
CZy w salonie z kominkiem musi być kratka wentylacyjna do komina?

Salon jest połączony z kuchnia, i tam jest wentylacja, dodatkowo okap kuchenny będzie miał swoją wentylację wywiewną na zewnątrz.

Pozdrawiam



Sloneczko - 14-02-2010 09:57
U nas jest podobnie, ale kominiarze stwierdzili że gdy pali się w kominku, nie wolno mi włączać wentylacji w okapie kuchennym. I tego się trzymamy :)



Bader - 14-02-2010 14:43

Witam
CZy w salonie z kominkiem musi być kratka wentylacyjna do komina?

Salon jest połączony z kuchnia, i tam jest wentylacja, dodatkowo okap kuchenny będzie miał swoją wentylację wywiewną na zewnątrz.

Pozdrawiam
Witam.
Prawo głosi ,że musi :wink: Ale stanowiono je kiedy rozpatrywano paleniska otwarte ( kominki tradycyjne ) Jednak lepiej mieć pomieszczenie z kominkiem wentylowane.Nie raz zdarzy Ci się zbyt gwałtownie otworzyć drzwiczki wkładu i wyciągnąć dymek z paleniska i wtedy bliska wentylacja będzie jak znalazł.
pzdr.
ps. z wyciągiem kuchennym uważaj- bywa ,że przy słabej wentylacji budynku potrafi wyciągnąć dym z paleniska.



szczukot - 14-02-2010 15:39

Pytanka do posiadajacych makroterma :
1) Czy po otwarciu szyby nawiew powietrza automatycznie sie wylacza czy ciagle dmucha (i przez to leci syf do domu) ?
2) W samym kontrolerze nie ma zadnych czujnikow temp ? Czyli mozna go dac w dowolnym miejscu ?

Fantom
Zna ktos moze odpowedz ? Przynajmniej na pytanie 1

Fantom



an-bud - 15-02-2010 05:39

Pytanka do posiadajacych makroterma :
1) Czy po otwarciu szyby nawiew powietrza automatycznie sie wylacza czy ciagle dmucha (i przez to leci syf do domu) ?
2) W samym kontrolerze nie ma zadnych czujnikow temp ? Czyli mozna go dac w dowolnym miejscu ?

Fantom
Zna ktos moze odpowedz ? Przynajmniej na pytanie 1

Fantom Na szczęście tylko kilka razy widziałem ten "piękny" wkład :wink:

ad1-nie, wyłączyć ręcznie
ad2-tak

Ale bywa że firmy zmieniają, "unowocześniają" więc może być zawsze gorzej :wink:



szczukot - 15-02-2010 08:03

Pytanka do posiadajacych makroterma :

Fantom
Zna ktos moze odpowedz ? Przynajmniej na pytanie 1

Fantom Na szczęście tylko kilka razy widziałem ten "piękny" wkład :wink: Tak z nim zle ?? Jako wklad jest slaby ?

Fantom



racer - 15-02-2010 08:23
Kwestia oklepanego już w wodnych kominkach szamotu, który jest kosmicznie istotny i wygląd frontu... podoba Ci się??



szczukot - 15-02-2010 09:07
Co do szamotu to nie traktuje go jako obowiazkowy w kominkach z plaszczem. Widzialem juz takie co ludzie z czasem wykuli z kominka i wywalili :)

Co do samego wygladu - rzecz gustu. Mi akurat podoba sie wlasnie ta najprostsza wersja - akant.

Ale jezlei to sa tylko dwa zarzuty do tego kominka to jestem zadowolony :) Balem sie, ze moze cos gorszego.

Fantom



racer - 15-02-2010 09:40
rama ramą, ma pasować do ogólnego wykończenia domu, który rozumiem tradycyjny będzie?



szczukot - 15-02-2010 09:45
Dokladnie.
Wieksza czec domu (w tym salon) w stylu tradycyjnym.

Pytanko : jak przerobic ten wklad, aby po otwarciu drzwiczek automatycznie wylaczal dmuchawe ?
Duze temperatury, odlew zeliwny - ciezko cos zrobic bedzie :(

Fantom



ngel - 15-02-2010 11:42
No to ja się dołączę ze swoim pytankiem.
Wymyślił się nam kominek narożny (w sensie że z boczną szybą) ale nie w tym rzecz. Chcemy zrobić tak że obudowa będzie bardzo prosta- tzn prostopadłościan (jeśli dobrze pamiętam nazwy brył) i to chcieliśmy okleić płytkami elewacyjnymi udającymi cegłę- bo tak nam się wymysliło. Ale przyszło nam do głowy czy nie dałoby się zamiast robić obudowy z gk i to oklejać płytkami po prostu wymurować obudowę z cegły pełnej klinkierowej. Da się takie coś zrobić?



ngel - 15-02-2010 11:56
http://i274.photobucket.com/albums/j...01/kominek.jpg takie coś ma być- bo nie wiem czy się jasno wyraziłam



Forest-Natura - 15-02-2010 14:33
Witam.
Pewnie że się da...przez kilkaset lat się dało to i teraz też...
Te kilkaset lat wcześniej nie mieli płyt GK i profili do robienia kominków :lol:
Tyle, że ciężko w tej chwili o fachowca "sprzed kilkuset lat"... :wink:
Pozdrawiam.



racer - 15-02-2010 15:28
Kominkarz z prawdziwego zdarzenia zrobi ale się wyceni. Pamiętaj o naprawdę dużych kratkach po bokach służących jako późniejsze rewizje. Rozebrać takiej obudowy to się nie da.



lechoslaw kierzkowski - 15-02-2010 15:44
koszt cegieł i specjalistycznej zaprawy moze spowodować podwojenie kosztów materiału, plus podwójna stawka dla wykonawcy.
takze zalezy czy cegła ma oddawać ciepło czy tylko dekorować.
tak zwana ciepła zabudowa najlepiej nadaje się do kominków bez dgp



lengol - 15-02-2010 19:09
Mam pytanie o sens instalowania ogrzewania kominkowego w 76 metrowym mieszkaniu na wysokim parterze. Pod mieszkaniem będą znajdowały się garaże. Dom jest dwupiętrowy. Z zewnątrz styropian 12 cm.

Mieszkanie jest w stanie surowym więc teraz jest najbardziej odpowiedni moment do wykonania wszystkich instalacji. W standardzie będzie zamontowane ogrzewanie gazowe dwu funkcyjnym piecem. W łazience chcielibyśmy zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Mamy teraz zagwostkę czy gra jest warta świeczki. Czy instalowanie wkładu kominkowego z nawiewem, bądź wkładu z płaszczem wodnym jest opłacalne?
Czy koszty ogrzewania takiego mieszkania gazem będą rzeczywiście tak wysokie, że kominek pozwoli na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy?

Poproszę o opinie szanownych forumowiczów. Może ktoś miał podobny problem i teraz się podzieli doświadczeniem.



Anna Broc - 15-02-2010 19:31
ngel napsał
Widziałam taki kominek ze zwykłej, surowej cegły i bardzo mi się podobał, więc chyba można ale niech wypowiedzą się fachowcy. Na forum Wnętrza jest wątek
pt. Kominki nasze, tam wiele osób pokazuje swoje kominki i opisuje sposób wykonania, na pewno przyda Ci się.



seba7706 - 15-02-2010 20:17
mam pytanie do fachowców... zamontowałem turbine kominkową dospel kom 600 ustawiłem termostat na 30.. no i turbina załancza sie na 15 min i sama wyłancza sie..podczas wysokiej temp. w kominku ..po jakims czasie około 20 min znów sie wlącza na 15 min ..czy to problem uszkodzonego termostatu czy błedy w montażu ?? z góry dziękuje czekam na pomoc :)(:):)
turbina nowa.. system dgp z rur termoflex.. doprowadzenie gorącego powietrza do turbiny z kominka tez termoflex około 4m.



19710128 - 15-02-2010 21:52
witam
co sądzicie o wkładzie powietrznym Cheminees Diffusion A1. jakie są wasze opinie?
Ma ktoś taki wkład?
pozdro
kg



ngel - 15-02-2010 22:45
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Czyli pozostaje GK i płytki. Bardzo dziękuję za szybką i fachową pomoc :-)



Bader - 15-02-2010 22:50

mam pytanie do fachowców... zamontowałem turbine kominkową dospel kom 600 ustawiłem termostat na 30.. no i turbina załancza sie na 15 min i sama wyłancza sie..podczas wysokiej temp. w kominku ..po jakims czasie około 20 min znów sie wlącza na 15 min ..czy to problem uszkodzonego termostatu czy błedy w montażu ?? z góry dziękuje czekam na pomoc :)(:):)
turbina nowa.. system dgp z rur termoflex.. doprowadzenie gorącego powietrza do turbiny z kominka tez termoflex około 4m.
Witam.
Sprawdź czy aby na pewno masz ustawione na 30 C- Punkt zero w tej turbinie bardzo często nie pokrywa się z zerem termostatu. Jeżeli mylę się , to też nie problem - Dospel grzecznie uznaje takie reklamacje.
pzdr.
ps. ewentualnie jakiś geniusz ustawił Ci punkt poboru powietrza w komorze na poziomie , gdzie jest jeszcze dość niska temperatura.



Bader - 15-02-2010 22:53

witam
co sądzicie o wkładzie powietrznym Cheminees Diffusion A1. jakie są wasze opinie?
Ma ktoś taki wkład?
pozdro
kg
Witam.
Jeżeli do domku letniskowego lub do palenia " klimatycznego" to jak najbardziej.
Jeżeli chcesz grzać lub solidnie dogrzewać to szkoda Twoich pieniędzy.
pzdr.



oskarq - 15-02-2010 23:33
Czy kamień wokół kominka powinien być bardzo gorący?

Kamień jest izolowany od wewnątrz.
Stety albo niestety jest przestrzeń pomiędzy wkładem a komorą.
Podobno po to żeby była wymiana powietrza, nie wiem.
prawdopodobnie przez to wylatuje ciepłe powietrze i niepotrzebnie ogrzewa kamień.

co z tym zrobić?

o.



racer - 16-02-2010 08:26

Czy kamień wokół kominka powinien być bardzo gorący?

Kamień jest izolowany od wewnątrz.
Stety albo niestety jest przestrzeń pomiędzy wkładem a komorą.
Podobno po to żeby była wymiana powietrza, nie wiem.
prawdopodobnie przez to wylatuje ciepłe powietrze i niepotrzebnie ogrzewa kamień.

co z tym zrobić?

o.
Bez zdjęć niewiele da sie powiedzieć. Ale generalnie kamień nad wkładem nagrzewa się zawsze, jeśli nie owiewany gorącym powietrzem, to przez promieniowanie gorąca od szyby.



racer - 16-02-2010 08:34

mam pytanie do fachowców... zamontowałem turbine kominkową dospel kom 600 ustawiłem termostat na 30.. no i turbina załancza sie na 15 min i sama wyłancza sie..podczas wysokiej temp. w kominku ..po jakims czasie około 20 min znów sie wlącza na 15 min ..czy to problem uszkodzonego termostatu czy błedy w montażu ?? z góry dziękuje czekam na pomoc :)(:):)
turbina nowa.. system dgp z rur termoflex.. doprowadzenie gorącego powietrza do turbiny z kominka tez termoflex około 4m.
Witam.
Sprawdź czy aby na pewno masz ustawione na 30 C- Punkt zero w tej turbinie bardzo często nie pokrywa się z zerem termostatu. Jeżeli mylę się , to też nie problem - Dospel grzecznie uznaje takie reklamacje.
pzdr.
ps. ewentualnie jakiś geniusz ustawił Ci punkt poboru powietrza w komorze na poziomie , gdzie jest jeszcze dość niska temperatura. Możliwe, ale równie prawdopodobne wydaje się ułożenie rury czerpni w poziomie na zbyt długim odcinku. Trzeba o to zapytać i wykluczyć zanim skieruje się na drogę reklamacji.



19710128 - 16-02-2010 08:52

witam
co sądzicie o wkładzie powietrznym Cheminees Diffusion A1. jakie są wasze opinie?
Ma ktoś taki wkład?
pozdro
kg
Witam.
Jeżeli do domku letniskowego lub do palenia " klimatycznego" to jak najbardziej.
Jeżeli chcesz grzać lub solidnie dogrzewać to szkoda Twoich pieniędzy.
pzdr. Witam. Mam ogrzewanie gazowe jako główne. Kominek ma być jako dogrzewanie domu w mroźne dni i powiedzmy, że czasem załadowany na noc do pełna. Piszą że ma palenisko stałopalne, ale jest strasznie lekki (82kg). Napewno nie główne źródło ciepła!!
p.s.
mogę kupić takowy za 500zł używany ten sezon. czy waro?



19710128 - 16-02-2010 08:54
dodam, że domek z użytkowym poddaszem 100m2 ściana podwójna rozprowadzenie powietrza na górę grawitacyjnie do 4 pomieszczeń



szczukot - 16-02-2010 08:59

dodam, że domek z użytkowym poddaszem 100m2 ściana podwójna rozprowadzenie powietrza na górę grawitacyjnie do 4 pomieszczeń OT : Nastepnym razem edytuj swoj poprzedni post zamiast dopisywac nowy

Fantom



Krzysztof Jench - 16-02-2010 09:00
Witam

Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku.

Jestem na etapie koncepcyjnym i szukam roznych rozwiazan dla nowo planowanego domu.

Planuje wykonac ogrzewanie cieplym powietrzem - zrodlo bedzie pompa cieplna. Kanaly rozprowadza cieple powietrze po calym domu wraz z kuchnia, lazienkami i WC systemem kanalow nadmuchowych.

Bedzie tez wentylacja mechaniczna (WM) z rekuperatorem ciepla - tutaj chce zeby kanaly nadmuchowe byly polaczone z powyzszym systemem kanalow nadmuchowych.

Jako uzupelniajacy system do ogrzewania chce uzyc kominka z Dystrybucja Cieplego Powietrza (DCP) uzywajac tych samych kanalow nadmuchowych.

Czy i jak moge polaczyc kominek z DCP do systemu ogrzewania cieplym powietrzem?

Czy te dwa systemy nie beda sie zaklucac na wzajem i na przyklad system ogrzewania cieplym powietrzem spowoduje ze kominek nie bedzie w stanie rozprowadzic ciepla przez DCP? - roznica w cisnieniach / mocy / wydajnosci uzytych wentylatorow (balans mozna uzyskac zapewnie przez odpowiednie ustawienie przepustnic w kanalach).

Czy zamiast DCP zainstalowac plaszcz wodny i cieplo odprowadzac do nagrzewnicy (cos jak chlodnica samochodowa) w kanale rozprowadzajacym cieple powietrze - przy okazji to cieplo tez moze byc oddawane do CWU - hmm na ten pomysl z plaszczem wodnym wpadlem dopiero teraz !!! (to mi sie tez podoba - eliminuje jeden problem polaczenia kominka do ogrzewania domu i przy okazji oddaje cieplo do CWU). Czytalem dwie opinie, jedna ze taki system (kominek z plaszczem wodnym) musi byc "otwarty" ze zbiornikiem wyrownawczym a druga ze nie? Ktora opinia ma racje?

Czy musze miec "kratke" ze swiezym powietrzem do kominka? Czy powietrze dostarczane przez WM nie wystarczy.

Dom ma byc tz. "pasywny" a to oznacza ze musi byc szczelny - czy lepiej zamontowac kominek z zamknieta komora spalania? Ale czy to oznacza ze nie bedzie widac plomieni tracac caly swoj urok?



szczukot - 16-02-2010 09:05

Witam

Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku.
http://forum.muratordom.pl/hybryda-wm-i-dgp,t178127.htm

Fantom



- 16-02-2010 09:08


Dom ma byc tz. "pasywny" a to oznacza ze musi byc szczelny - czy lepiej zamontowac kominek z zamknieta komora spalania? Ale czy to oznacza ze nie bedzie widac plomieni tracac caly swoj urok?
Dobre, dobre, ale sie uśmiałem z rana...

Szyba też jest szczelna i widac wszytko przez nią jak nie jest okopcona...

Proponuje poczytać forum, jest tu wszytko o kominkach i reku.

Pozdrawiam



szczukot - 16-02-2010 09:41


Dom ma byc tz. "pasywny" a to oznacza ze musi byc szczelny - czy lepiej zamontowac kominek z zamknieta komora spalania? Ale czy to oznacza ze nie bedzie widac plomieni tracac caly swoj urok?
Dobre, dobre, ale sie uśmiałem z rana...

Szyba też jest szczelna i widac wszytko przez nią jak nie jest okopcona...

Proponuje poczytać forum, jest tu wszytko o kominkach i reku.

Pozdrawiam No troche przesadzil z ta widocznoscia plomieni, ale ogolnie mysli w dobrym kierunku. Musi to byc kominek zamkniety (nie otwarte palenisko). No i do tego obowiazkowo powietrze pobierane z zewnatrz a nie z domu

Fantom



MonikaC - 16-02-2010 11:44
Witam

Pisałam juz w KOMINKI NASZE

Potrzebuje doradztwa w kwestii wyboru wkladu kominkowego z PW.



szczukot - 16-02-2010 12:08

Witam

Pisałam juz w KOMINKI NASZE

Potrzebuje doradztwa w kwestii wyboru wkladu kominkowego z PW.
Moze za duzo nie pomoge, ale ja zdecydowalem sie na wybor makroterma.
Niekotrzy mowia, ze nei jest za piekny i nie ma szamotu, ale wiecej wad chyba nie ma. A jak na komnienk to znaczy, ze jest dobry :)

Fantom



an-bud - 16-02-2010 12:15

Witam

Pisałam juz w KOMINKI NASZE

Potrzebuje doradztwa w kwestii wyboru wkladu kominkowego z PW.
Moze za duzo nie pomoge, ale ja zdecydowalem sie na wybor makroterma.
Niekotrzy mowia, ze nei jest za piekny i nie ma szamotu, ale wiecej wad chyba nie ma. A jak na komnienk to znaczy, ze jest dobry :)

Fantom ...i ogień jest widoczny kilkanaście minut :wink:



MonikaC - 16-02-2010 12:31

Witam

Pisałam juz w KOMINKI NASZE

Potrzebuje doradztwa w kwestii wyboru wkladu kominkowego z PW.
Moze za duzo nie pomoge, ale ja zdecydowalem sie na wybor makroterma.
Niekotrzy mowia, ze nei jest za piekny i nie ma szamotu, ale wiecej wad chyba nie ma. A jak na komnienk to znaczy, ze jest dobry :)

Fantom ...i ogień jest widoczny kilkanaście minut :wink: a może coś więcej? Ja nie wiem czy powierzchnia domu, kubatura mają tu znaczenie???? Chiałabym panoramę ale w miarę normalnej cenie :roll:



Michal_ga - 16-02-2010 12:51
Witam.

Mam pytanie co do obudowy komina wewnętrznego stalowego do odprowadzania dymu z kominka. Przechodzi on przez kondygnację którą właśnie remontuje. Wiadomo że komin nagrzewa się do wysokich temperatur i mam pytanie, czym najlepiej go obudować, aby spełniał wymagania przeciwpożarowe, a jednocześnie mógł bym efektywnie wykorzystać jego ciepło. Czy jest możliwość uzyskania takiego efektu jaki dają np piece kaflowe tzn żeby ciepło z komina było pobierane przez jego obudowę, a później stopniowo uwalniane.
Pozdrawiam!



an-bud - 16-02-2010 12:58


a może coś więcej? Ja nie wiem czy powierzchnia domu, kubatura mają tu znaczenie???? Chiałabym panoramę ale w miarę normalnej cenie :roll:
tu znajdziesz trochę informacji http://forum.muratordom.pl/kominek-a...ba,t121898.htm



Ar2r - 16-02-2010 14:09
http://images36.fotosik.pl/148/79d9e2bd2c594329m.jpg
Kurcze mam chyba problem.Da się to jakoś rozwiązać?



racer - 16-02-2010 14:27
Wkład można postawić z boku, na podłączenie zejdzie dwa kolana więcej. Obudowę można zaplanować, by po lewej stronie znajdowała się wnęka na np drewno, które zasłoni drzwiczki od wyczystki. Na jakiej wysokości znajduje sie trójnik?



Ar2r - 16-02-2010 14:32
dokładnie to niewiem,szukałem dzisiaj wkładu i ktoś mnie zapytał jak to wszystko poustawiane i właśnie odkryłem taki oto kwiatek.Sądzę że wyczystka jest około 60 cm od poziomu chudziaka a moze i nawet około 80 ,ciężko pustaki policzyć.
http://kominki.net/index.php?go=katalog&id=134
z taką zabudową nie będzie problemu?



Krzysztof Jench - 16-02-2010 14:42

Witam

Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku.
http://forum.muratordom.pl/hybryda-wm-i-dgp,t178127.htm

Fantom Dzieki, przejzalem. Hmm bardziej skomplikowane niz myslalem.

Ten moj pomysl z plaszczem wodnym i z chlodnica samochodowa (no to tylko przyklad - zapewnie znajdzie sie cos bardziej eleganckiego) w kanale nadmuchowym po wentylatorze zaczyna mi sie podobac. Dodatkowo moge tez puscic nagrzana wode do wezownicy w zbiorniku cieplej wody z zaworem trojdroznym jak temp w tym obiegu bedzie nizsza niz temperatura w zasobniku CWU.

Tak mysle na "glos" - a co wyjdzie? Prezydent Warszawy wie.



racer - 16-02-2010 14:45
Coś podobnego mam na myśli, przy czym wymaga to własnego projektu bo rura od spalin będzie miała większą zabudowę i jednak niżej niż najwyższa z tych półek. Pytałem o trójnik odprowadzenia spalin...



Ar2r - 16-02-2010 14:53
trójnik jest w 6 albo w 7 pustaku czyli albo 150cm albo 175 cm od chudziaka.



tacim - 16-02-2010 20:22
czy obudowę robić z GK czy płyt krzemiankowych czy jak one sie tam zwą. Czy przy płytach stosowac profile? Jaka odległość frontowej ścianki od szyby wkładu?



78mysz - 16-02-2010 22:08
A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Podczas budowy palono w moim kominku mokrym drewnem i popekała szamotka, ale to szczegól. Wydaje mi się jeszcze, ze wrzucono do wkładu coś jeszcze, bo na szybie jest taka matowa biaława plama. Wydaje mi się, ze to może być ślad po jakiejs stopionej folii, albo lakierze z płyty osb, nie wiem dokładnie, tak tylko przypuszczam. No i problem w tym, ze to nijak nie daje się usunąć z szyby, ani chemia tego nie rusza, ani nawet nie daje się zdrapać. Możecie mi poradzić, czy to się da wogóle usunąc i czym próbowac? :-?



Bader - 16-02-2010 22:27

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Podczas budowy palono w moim kominku mokrym drewnem i popekała szamotka, ale to szczegól. Wydaje mi się jeszcze, ze wrzucono do wkładu coś jeszcze, bo na szybie jest taka matowa biaława plama. Wydaje mi się, ze to może być ślad po jakiejs stopionej folii, albo lakierze z płyty osb, nie wiem dokładnie, tak tylko przypuszczam. No i problem w tym, ze to nijak nie daje się usunąć z szyby, ani chemia tego nie rusza, ani nawet nie daje się zdrapać. Możecie mi poradzić, czy to się da wogóle usunąc i czym próbowac? :-? Ta biaława plama to może być wapń , który osadził Ci się na szybie podczas spalania mokrego drewna- też tak miałem :( . Małża zastosowała cud W-5 z Lidla o nazwie Ceramic Cleaner( do płyt ceramicznych, indukcyjnych itp ) i szyba jak nowa :D
pzdr. i powodzenia



78mysz - 16-02-2010 22:40

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Podczas budowy palono w moim kominku mokrym drewnem i popekała szamotka, ale to szczegól. Wydaje mi się jeszcze, ze wrzucono do wkładu coś jeszcze, bo na szybie jest taka matowa biaława plama. Wydaje mi się, ze to może być ślad po jakiejs stopionej folii, albo lakierze z płyty osb, nie wiem dokładnie, tak tylko przypuszczam. No i problem w tym, ze to nijak nie daje się usunąć z szyby, ani chemia tego nie rusza, ani nawet nie daje się zdrapać. Możecie mi poradzić, czy to się da wogóle usunąc i czym próbowac? :-? Ta biaława plama to może być wapń , który osadził Ci się na szybie podczas spalania mokrego drewna- też tak miałem :( . Małża zastosowała cud W-5 z Lidla o nazwie Ceramic Cleaner( do płyt ceramicznych, indukcyjnych itp ) i szyba jak nowa :D
pzdr. i powodzenia a czy ten W-5 to jest w jakiejs dziedzinie nie najlepszy? Pędze jutro do wiadomego sklepu na L i będe testować. Tylko dlaczego cillit nie dał temu rady skoro to wapń. Nie ważne. Dzięki.Mam nadzieje, ze moja szyba jutro będzie jak nowa :lol:



Bader - 16-02-2010 22:43


Możliwe, ale równie prawdopodobne wydaje się ułożenie rury czerpni w poziomie na zbyt długim odcinku. Trzeba o to zapytać i wykluczyć zanim skieruje się na drogę reklamacji.
Choćby było i 5m w poziomie jeżeli turbina załączy się nie przerwie pracy po 15min. Takie objawy występują jedynie przy zbyt szybkim opróżnianiu zbiornika z ciepłym powietrzem lub przy poborze z niskiego poziomu, gdzie temperatura jest często niższa o 40- 60C niż przy przegrodzie dekompresyjnej ( ew. spierdzielony termostat- a to rzadkość).
pzdr.



Bader - 16-02-2010 22:50

a czy ten W-5 to jest w jakiejs dziedzinie nie najlepszy? Pędze jutro do wiadomego sklepu na L i będe testować. Tylko dlaczego cillit nie dał temu rady skoro to wapń. Nie ważne. Dzięki.Mam nadzieje, ze moja szyba jutro będzie jak nowa :lol: Wiesz , trochę spekuluje z tym wapniem :D Jest go trochę w drewnie, byc moze związany do tego z fosforem i do tego przypalony na szybie wysoką ( 400- 600 C) temperaturą. Dlatego , być może cilit nie daje rady.
pzdr.



Bader - 16-02-2010 23:00


Witam. Mam ogrzewanie gazowe jako główne. Kominek ma być jako dogrzewanie domu w mroźne dni i powiedzmy, że czasem załadowany na noc do pełna. Piszą że ma palenisko stałopalne, ale jest strasznie lekki (82kg). Napewno nie główne źródło ciepła!!
p.s.
mogę kupić takowy za 500zł używany ten sezon. czy waro?
Palenisko stałopalne to oznaczenie w klasyfikacji wyrobów i usług. Nie ma nic wspólnego z okresowością lub ciągłością palenia . O tym świadczy symbol A1, B1 etc. A do spalania Ciągłego masz wkłady oznaczone literą C ( continous ) Dlatego starąłbym się nie ładować ttego paleniska do pełna lub zbyt mocno eksploatować :( Pamiętaj, że palenisko to tylko część kosztów, często sporo większych od ceny wkładu i nie warto ryzykować ich utraty. Ale podtrzymuje - do palenia klimatycznego- czemu nie :D
pzdr.



78mysz - 17-02-2010 08:54

a czy ten W-5 to jest w jakiejs dziedzinie nie najlepszy? Pędze jutro do wiadomego sklepu na L i będe testować. Tylko dlaczego cillit nie dał temu rady skoro to wapń. Nie ważne. Dzięki.Mam nadzieje, ze moja szyba jutro będzie jak nowa :lol: Wiesz , trochę spekuluje z tym wapniem :D Jest go trochę w drewnie, byc moze związany do tego z fosforem i do tego przypalony na szybie wysoką ( 400- 600 C) temperaturą. Dlatego , być może cilit nie daje rady.
pzdr. Możliwe, ze w dobrą stronę te spekulacje, to nie był kominek, to była kotłownia :o
Jak umyję szyby to dam znać



AGP - 17-02-2010 09:44
Witajcie eksperci kominkowi. Dotarłam do etapu, kiedy powinnam wybrać nasze "domowe ognisko" (te drugie w kotłowni wybiera mąż). I mam problem. Jaka moc, producent, model? Domek jest niewielki 83 m2 powierzchni użytkowej + 21 m2 garaż + 4 m2 pomieszczenie gospodarcze. Kominek ma być zwykły - powietrzny. Gabarytowo równiez nie powinien być zbyt duży, ponieważ salon, w którym będzie ma zaledwie 22 m2. Bardzo podoba mi się kominek Maja wieża z Kratki, ale występuje tylko w mocy 15 kW. Wydaje mi się, że to troszke za dużo. Innym faworytem jest ASTRA D SUPRA (11 kW) oraz Dovre 2100 S (11 kW). Jednym słowem - prostota.
Prosze o rady i ewentualnie inne propozycje :)



bizon_3 - 17-02-2010 10:32
Witam prosiłbym Was o odpowiedź na pytania dotyczących kominka, mam Hajduka Vulcano WT:
1. Czy przed zabudową ocieplić płasz wodny
2. Jakiej wielkości zrobić otwór kratki wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem (komin murowany z oddzielnym kanałem wentylacyjnym)

Pozdrawiam



KamaG - 17-02-2010 11:56
podępnę się pod pytanie AGP bo... awatarek wyjaśni :D :wink:



Mojra - 17-02-2010 12:20

Bardzo podoba mi się kominek Maja wieża z Kratki, ale występuje tylko w mocy 15 kW. Wydaje mi się, że to troszke za dużo. Innym faworytem jest ASTRA D SUPRA (11 kW) oraz Dovre 2100 S (11 kW). Jednym słowem - prostota.
Prosze o rady i ewentualnie inne propozycje :)
Bardziej markowy niż Maja, tańszy w serwisowaniu niż Astra Supry, z doprowadzaniem powietrza (czego nie ma w Dovre a jest bardzo przydatne i właściwie w większości wkładów jest już standardem) jest np. Unico Hermes 10Z Modern lub podobny do niego Unico Hermes 4z Modern. Marka może nie tak dobrze znana jak wymienione przez Panią wyżej ale bardzo solidne. Mój przyjaciel ma Hermesa 10z i musze powiedzieć, że kominka z taką wizją ogina nie widuje się za często. Widziałam już różne wkłady tych "bardziej cenionych" producentów i muszę powiedzieć, że jeżeli chodzi o pracę wkładu Unico im w niczym nie ustępuje. A ceny bez porównania niższe... Pozdrawiam :)



Mojra - 17-02-2010 12:24
To tak w ramach odskoczni bo pewnie za chwilę pojawi się grad propozycji kominków Dovre, Supry, Uniflamu, Jotula czy Kratek. :roll: :lol:



AGP - 17-02-2010 12:30

Bardziej markowy niż Maja, tańszy w serwisowaniu niż Astra Supry, z doprowadzaniem powietrza (czego nie ma w Dovre a jest bardzo przydatne i właściwie w większości wkładów jest już standardem) jest np. Unico Hermes 10Z Modern lub podobny do niego Unico Hermes 4z Modern. Marka może nie tak dobrze znana jak wymienione przez Panią wyżej ale bardzo solidne. Mój przyjaciel ma Hermesa 10z i musze powiedzieć, że kominka z taką wizją ogina nie widuje się za często. Widziałam już różne wkłady tych "bardziej cenionych" producentów i muszę powiedzieć, że jeżeli chodzi o pracę wkładu Unico im w niczym nie ustępuje. A ceny bez porównania niższe... Pozdrawiam :) Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-)



Mojra - 17-02-2010 12:46
[quote="78mysz"][quote="Bader"]
Dlatego , być może cilit nie daje rady.
pzdr.
Noo jak zastosowałeś cilit na szybę od kominka to nawet jak już usuniesz tą białą plamę to w tych mikrozarysowaniach, które nim zrobiłeś będzie Ci się sadza zbierać. I zamiast białej plamy będziesz miał czaną... :-?



Mojra - 17-02-2010 12:49

Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-) AGP zobaczę co się da zrobić :wink:



AGP - 17-02-2010 12:56

Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-) AGP zobaczę co się da zrobić :wink: Będę ci bardzo wdzięczna :wink:



Łukasz789 - 17-02-2010 13:01
Jaki jest ok. czas spalania się drzewa w kominku. bo wydaje mi się ,ze coś z kominkiem w obecnym domu mamy nie tak. Średniej wielkości kloc pali się max godzinę trzeba wrzucić ogromnego kloca ,żeby utrzymać ogień przez 2 godziny. Drzewem palonym jest dąb, leży on w drewutni ok. 4lata więc jest w miarę dobrze wysuszony.



AGP - 17-02-2010 13:18

..., z doprowadzaniem powietrza (czego nie ma w Dovre a jest bardzo przydatne i właściwie w większości wkładów jest już standardem) Opis wkładu Dovre 2100 CT:

"Wyposażenie:

Nowoczesne drzwi frontowe z szybą żaroodporną 25” otwierane na lewą lub prawą stronę (do wyboru)
Popielnik: szuflada na popiół
Zabezpieczenie przed wypadaniem drewna na szybę.
Regulacja dopływu powietrza do wkładu
- dołem pod ruszt
- dopływ powietrza na szybę zabezpieczający przed zadymianiem (górą)
Ruchomy ruszt
Zimna rączka"

Czyli ma doprowadzenie powietrza?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 45 z 50 • Zostało znalezionych 6242 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50