ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




monika.KIELCE - 17-02-2009 12:16
Ja zastanawiam się nad fajną kozą Dovre astro 4:

http://www.dovre.com.pl/

Od urządzenia chciałabym puścić rurę dymową do sufitu, a komin systemowy (schiedel rondo) fi 200 zacząć dopiero od stropu.

Moje pytania:

1. czy potrzebny jest cały zestaw kominowy łącznie z wyczystką, podstawą

2. czy można podpiąć rurę dymową nie z boku a od dołu (czyli koza będzie pod kominem i rura idzie idealnie do góry) czy trzeba z boku podpinać i dawać kolanka. Gdzie te kolanka - czy rura ma przechodzić przez strop i dopiero kolanko i wpięcie z boku czy jak???

Czy dobrze sobie to wszystko kombinuję, czy zaoszczędze dając komin systemowy dopiero od stropu??





naLeśnik - 17-02-2009 12:25

....Ja bym się nie szczypał, tylko do płaszcza od razu zamontował w komin wkładkę z INOX'a. Tak przynajmniej postępuję montując takie wkłady..... a do zwykłego kominka bez PW tez taki wkład??...wyżej napisałem swój problem, jeśli możesz to proszę o podpowiedź.



kazik76 - 17-02-2009 15:14
Witam!!!
Forest-Natura
napisz proszę
co myślisz o tym:
1) http://forum.muratordom.pl/post2984601.htm#2984601
2)W obawie przed ,„sauną” w salonie (kilka godzin palenia z max sprawnością+ bezwładność podłogówki)
myślałem o:
a) http://img232.imageshack.us/img232/8...jatoremdx7.png
b)...inny pomysł na wykorzystanie około 2kw z otoczenia kominka. Zamiast radiatora miedziana karbowana wężownica +3drogowy zawór mieszający +siłownik + czujnik temperatury w kominie (odległość około1m od np. http://polmar.net.pl/ ) + sterowanie (myślę że taki układ może też zapewnić optymalną siłę ciągu). To wszystko połączone (jeszcze nie wiem jak) z układem ładowania bufora. W ten sposób ta energia trafi do bufora a stamtąd przez np: rozdzielacz podłogówki do nagrzewnicy umieszczonej między czerpnią a centralą (reku).
Trzeba by było to wszystko dobrze przemyśleć i policzyć żeby nie prze kombinować
c) …a może zaizolować sam wkład przystosowana wełną…
Co raz częściej myślę o połączeniu a) i c)

...pytałem na forum ale prawie bez odzewu :(
Z góry dziękuję
i



Wirecki - 18-02-2009 23:11
Rura doprowadzajaca powietrze do kominka - jeśli przebiega pod chudziakiem, lub w warstwie ocieplenia, to jest "duża szansa", że na zewnatrz jest poniżej poziomu gruntu. jak macie to rozwiązane? Kolanko i pion do góry?
Teoretycznie w takim miejscu może wykraplać się woda.... Z dwóch stron kolanka i piony, woda nie ma ujscia.. Odparuje? Jak wygląda praktyka? Jak to macie rozwiązane?





Wirecki - 18-02-2009 23:20
I jeszcze jedno a`propos rury - przepustnica. Wydaje się, że warto mieć możliwość zamknięcia dopływu zimnego powietrza, jeśli w kominku się nie pali. Proszę o wskazówki - jak wykonać przepustnicę, jak nią sterować? A może są jakies rozwiazania gotowe? Czy można sterować przepustnicą niejako "z wkładu kominkowego", na wejściu rury do wkładu?
Jaki jest w Hajduku i Sparthermie?
Z góry dzięki za podpowiedź



R2-r - 19-02-2009 18:54
Wirecki: Przepustnice kupujesz gotową razem z elementami kanału nawiewowego. Najczęściej to po prostu ocynkowana blacha w różnym przekroju (ten kanał). A przepustnica montowana jest na elemencie który zamienia przekrój kanału na przekrój okrągły. Wmontowuje się ją zwykle tuż nad posadzką pod wkładem. Jeżeli wkład jest zaprojektowany do bezpośredniego doprowadzenia powietrza do komory spalania to może posiadać już przepustnicę, która objawia się nam - użytkownikom w postaci wystającego i dostępnego nawet przy zamkniętych drzwiczkach pręta lub innego kształtu ruchomego elementu. Wtedy podłącza się kanał bezpośrednio do wkładu i nie trzeba się zastanawiać nad przepustnicą. Co do kształtu i przebiegu kanału to wyczytałem, że może być pogięty. Trzeba pamiętać o dobrym jego zaizolowaniu i nie będzie wtedy występowało skraplanie na tyle intensywne żeby w jakiś sposób mogło to zaszkodzić użytkownikowi. Co najwyżej podtopi robale ;) Zakończenie jest zwykle tak zabezpieczone, że insekty i gryzonie muszę sporo się namęczyć żeby tam się dostać a jak wejdą już to wyjdą gdzie? W palenisku kominka. Więc dobrze co jakiś czas przepalić nawet latem :D
Ja zrobiłem błąd i zamontowałem kanał za nisko -30 cm nad gruntem. Pewnie zaciąga wszelkie brudy więc musze pilnować aby teren był jak najczystszy w jego pobliżu. :roll:



buziaczek - 19-02-2009 21:26
Witam. Czy wkład posadowiony może by na pustakach? czy musi by na stojaku.Czy ścianę drewnianą z bala jeżeli odizoluję płytą ognioodporną ,wełną i jeszcze raz płytą ,czy będzie dobrze.Dziękuję



Panczo255 - 19-02-2009 23:21
Witam z braku czasu nie zajrzalem tutaj wcześniej - a szkoda...
Mam w domu zainstalowany rekuperator Bartosza, kupiłem kominek SPARKE 15kw - dom ok. 115mkw - chciałbym zamontować anemostat wyciągowy nad kratką z "szafy" gdzie znajduje się kominek i w ten sposób dogrzać 3 pokoje.
1. Czy są jakieś przeciwskazania??
2. Czy jednak zrobić DGP z rozprowadzeniem grawitacyjnym??
3. Czy rekuperator rozprowadzi ciepłe powietrze i w ten sposób będę mógł zaoszczędzić troszkę na ogrzewaniu?



kazik76 - 20-02-2009 11:14
Witam!!!
Witam z braku czasu nie zajrzalem tutaj wcześniej - a szkoda...
Mam w domu zainstalowany rekuperator Bartosza, kupiłem kominek SPARKE 15kw - dom ok. 115mkw - chciałbym zamontować anemostat wyciągowy nad kratką z "szafy" gdzie znajduje się kominek i w ten sposób dogrzać 3 pokoje.
1. Czy są jakieś przeciwskazania??
2. Czy jednak zrobić DGP z rozprowadzeniem grawitacyjnym??
3. Czy rekuperator rozprowadzi ciepłe powietrze i w ten sposób będę mógł zaoszczędzić troszkę na ogrzewaniu?
zobacz tu:( http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602-1320.htm ) jest część odp. na twoje pytania
a tu bardziej obrazowo: http://www.linkair.pl/rekuperacja02.php .



seblo - 24-02-2009 11:33
Pytanie w kwestii zabudowy wkładu z płyty GK.
Zabudowa ma być od podłogi do sufitu na stelażu, a do niego płyta GK, na to jakiś kamień.

Moje pytanie: Czy pod przykręcane do podłogi i sufitu profile U należy dać jakieś wkłądki dylatacyjne w związku z rozszerzalnością cieplną stali? Jeśli tak, to z jakiego materiału te dylatacje?

Z góry dzięki za odpowiedzi.



gegosp - 24-02-2009 12:21
WItam, a czy takie coś -wkład kominkowy Dynamic KV 025 F03 CDP płaski, wysoki, CO 4 kW można użyć do podgrzewania cwu, chciałbym ogrzewać mój domek pompą powietrze - woda i takie coś znacznie pomogłoby mi obniżyc koszty ogrzewania/przygotowania cwu. Może to mogłoby zastapic te wymienniki na przewody dymowe.[/url]



hobbykominki - 24-02-2009 13:32

Rura doprowadzajaca powietrze do kominka - jeśli przebiega pod chudziakiem, lub w warstwie ocieplenia, to jest "duża szansa", że na zewnatrz jest poniżej poziomu gruntu. jak macie to rozwiązane? Kolanko i pion do góry? Z tym pionem do góry to trzeba czasem uważać aby wysokość nie była za duża bo może powstać odwrotny ciąg i zamiast pobierać powietrze pod kominek będzie dmuchać na zewnątrz. Najlepiej jeżeli wejście będzie niżej niż wyjście doprowadzenia powietrza.



Puszka - 24-02-2009 14:50
Witam

DGP mam pociągnięte z rur spiro i to ocieplone wełną mineralną. Prawie wszystko jest obudowane karton gipsem za wyjątkiem kilku odcinków.

Spiro leci przez komorę dekompresyjna i tam jest zaizolowane wełna. w okolicy turbiny również jest wełna na wierzchu.

Boje się że cyrkulacja powietrza w tych miejscach będzie przenosiła drobinki wełny do otoczenia. Czym to dodatkowo okręcić??

Może zastosować jakąś mocna folie aluminiową spożywczą.

Pozdrawiam

Puszka



ePiotr - 24-02-2009 16:25
Witam,jestem na etapie zakupu wkladu do kominka,ostatnio znalazlem wklady firmy 4FIRE,z opini sprzedajacych wydaje sie ze jest to niezly wklad za rozsadne pieniadze ale niestety nie moge znalezc zadnych opini na ten temat,moze ktos bedzie w stanie mi doradzic???



Wirecki - 25-02-2009 00:16

Rura doprowadzajaca powietrze do kominka - jeśli przebiega pod chudziakiem, lub w warstwie ocieplenia, to jest "duża szansa", że na zewnatrz jest poniżej poziomu gruntu. jak macie to rozwiązane? Kolanko i pion do góry? Z tym pionem do góry to trzeba czasem uważać aby wysokość nie była za duża bo może powstać odwrotny ciąg i zamiast pobierać powietrze pod kominek będzie dmuchać na zewnątrz. Najlepiej jeżeli wejście będzie niżej niż wyjście doprowadzenia powietrza. jeśli kominek jest na parterze budynku, a tak jest najczęsciej, a sam dom stoi na płaskiej działki to w takim przypadku wlot rury znajdowałby się tuż nad gruntem, a to chyba nie jest dobre rozwiązanie - śnieg w zimie, zawiewane liście, piasek w lecie...
Nikt tego nie przerabiał?



duzers1974 - 25-02-2009 17:45
puszka z tego co piszesz to masz izolacje bez foli aluminiowej,czyli samą welne.nie lepiej bylo by zastosowac tasme klejącą odporną na wysoką temperature.



poziomka_a - 26-02-2009 09:10
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/v...kpcYUSbsYB.jpg



Puszka - 26-02-2009 11:21

puszka z tego co piszesz to masz izolacje bez foli aluminiowej,czyli samą welne.nie lepiej bylo by zastosowac tasme klejącą odporną na wysoką temperature. mam rure spiro okręconą wełną. Myślałem o taśmie ale nie jest ona za szeroka i troche tego okręcania bedzie ;)

Myśle dać jakąś super mocna folie aluminiową (spożywcza) i to dopiero okleić taśmą aluminiową samoprzylepną.



edzka2 - 26-02-2009 13:32

Witam z braku czasu nie zajrzalem tutaj wcześniej - a szkoda...
Mam w domu zainstalowany rekuperator Bartosza, kupiłem kominek SPARKE 15kw - dom ok. 115mkw - chciałbym zamontować anemostat wyciągowy nad kratką z "szafy" gdzie znajduje się kominek i w ten sposób dogrzać 3 pokoje.
1. Czy są jakieś przeciwskazania??
2. Czy jednak zrobić DGP z rozprowadzeniem grawitacyjnym??
3. Czy rekuperator rozprowadzi ciepłe powietrze i w ten sposób będę mógł zaoszczędzić troszkę na ogrzewaniu?

Witam
Ja też jestem zainteresowana pytaniami, które zadał Panczo255. Dodam tyle,że chcę wybudować dom na płycie legallet systemem PRAEFA. Firma budowlana mówi,że w tym systemie wystarczy tylko kominek aby wspomagać ogrzewanie(robić oszczędnośći na prądzie), ale ja uważam, że rekuperacja to dobry sposób na rozprowadzenie ciepła w pokojach.Domek będę budowała parterowy o pow. użytkowej 102m2. Proszę jeśli ma ktoś jakieś doświadczenia niech pomoże. Jaki kominek wybrać aby móc dogrzewać dom i co z rekuperacją. Z góry bardzo dziękuję :P



Teklin - 26-02-2009 14:35

Z tym pionem do góry to trzeba czasem uważać aby wysokość nie była za duża bo może powstać odwrotny ciąg i zamiast pobierać powietrze pod kominek będzie dmuchać na zewnątrz. Najlepiej jeżeli wejście będzie niżej niż wyjście doprowadzenia powietrza. jeśli kominek jest na parterze budynku, a tak jest najczęsciej, a sam dom stoi na płaskiej działki to w takim przypadku wlot rury znajdowałby się tuż nad gruntem, a to chyba nie jest dobre rozwiązanie - śnieg w zimie, zawiewane liście, piasek w lecie...
Nikt tego nie przerabiał?[/quote]
Można zrobić zetkę, tak żeby wylot powietrza był ponad ewentualną warstą śniegu. Co do odwrócenia ciągu to sprawa wygląda tak, że ciąg komina jest zawsze większy niż ten z dolotu powietrza (wysokość) poza tym komin się nagrzewa i to wymusza ciąg, a zarazem potrzebę zasysania powietrza (tego zewnętrznego).



Teklin - 26-02-2009 14:37

Z tym pionem do góry to trzeba czasem uważać aby wysokość nie była za duża bo może powstać odwrotny ciąg i zamiast pobierać powietrze pod kominek będzie dmuchać na zewnątrz. Najlepiej jeżeli wejście będzie niżej niż wyjście doprowadzenia powietrza (...) jeśli kominek jest na parterze budynku, a tak jest najczęsciej, a sam dom stoi na płaskiej działki to w takim przypadku wlot rury znajdowałby się tuż nad gruntem, a to chyba nie jest dobre rozwiązanie - śnieg w zimie, zawiewane liście, piasek w lecie...
Nikt tego nie przerabiał?
Można zrobić zetkę, tak żeby wylot powietrza był ponad ewentualną warstą śniegu. Co do odwrócenia ciągu to sprawa wygląda tak, że ciąg komina jest zawsze większy niż ten z dolotu powietrza (wysokość) poza tym komin się nagrzewa i to wymusza ciąg, a zarazem potrzebę zasysania powietrza (tego zewnętrznego).



Teklin - 26-02-2009 14:39

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/v...kpcYUSbsYB.jpg Bardzo ładny kominek, nie widać tylko kratek. Mam nadzieję, że gdzieś są i tylko nie widać ich na fotce :D



poziomka_a - 26-02-2009 16:18
Zeszłam na dół poogladac ten mój kominek ..Kratki nie widać na tym zdjęciu , jest po prawej stronie za regipsem schowana .



Forest-Natura - 26-02-2009 16:54
Witam.
Nie chciał bym Was straszyć, ale straciliście właśnie gwarancję na wkład kominkowy.
Czy przeczytaliście instrukcję obsługi i montażu, kartę gwarancyjną? Albo czy czytał to ktoś kto wykonywał tę zabudowę?
Nie szkoda Wam kasy? Wkład, choć tani, pewnie swoje też kosztował...
Jak dla mnie jest to kolejny przykład dyletanctwa w temacie "Kominek" w imię niemożliwych do zaakceptowania przez inwestora wymagań technicznych tyczących się zabudowy wkładu kominkowego...
Pozdrawiam.



sailor_ro - 27-02-2009 09:36
Witam

Mam dwa pytania:

1)Mam wkład kominkowy Invicta(tak wiem to marketowe badziewie,ale darowanemu koniowi itd) i teraz,zauważyłem,że uszczelniacz/silikon pomiędzy szybą a ramą drzwiczek,sie lekko powykruszał.Jakiego środka użyć aby to pouzupełniać?

2)Jaką farbę można użyć i jakich ewentualnie wskazówek przestrzegać, jeśli będę chciał pomalować pewne frontowe części kominka?

pozdrawiam



kazik76 - 27-02-2009 14:27

Witam z braku czasu nie zajrzalem tutaj wcześniej - a szkoda...
Mam w domu zainstalowany rekuperator Bartosza, kupiłem kominek SPARKE 15kw - dom ok. 115mkw - chciałbym zamontować anemostat wyciągowy nad kratką z "szafy" gdzie znajduje się kominek i w ten sposób dogrzać 3 pokoje.
1. Czy są jakieś przeciwskazania??
2. Czy jednak zrobić DGP z rozprowadzeniem grawitacyjnym??
3. Czy rekuperator rozprowadzi ciepłe powietrze i w ten sposób będę mógł zaoszczędzić troszkę na ogrzewaniu?

Witam
Ja też jestem zainteresowana pytaniami, które zadał Panczo255. Dodam tyle,że chcę wybudować dom na płycie legallet systemem PRAEFA. Firma budowlana mówi,że w tym systemie wystarczy tylko kominek aby wspomagać ogrzewanie(robić oszczędnośći na prądzie), ale ja uważam, że rekuperacja to dobry sposób na rozprowadzenie ciepła w pokojach.Domek będę budowała parterowy o pow. użytkowej 102m2. Proszę jeśli ma ktoś jakieś doświadczenia niech pomoże. Jaki kominek wybrać aby móc dogrzewać dom i co z rekuperacją. Z góry bardzo dziękuję :P Witam!!!
...a ja uważam, że „rekuperacja” w połączeniu z wentylacją mechaniczną(co pewnie Miałaś na myśli pisząc jw… ) w domach jednorodzinnych to bardzo dobre rozwiązanie które stosuje się w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz.

W Twoim przypadku prawie całą ilość ciepła z kominka rozprowadzi podłoga a ciepło z otoczenia kominka wentylacja... np:
1)bez kombinacji: http://img243.imageshack.us/img243/6056/schemat21.jpg
2)z małą ilością kombinacji: http://img27.imageshack.us/img27/8888/schemat31.jpg
3)wbrew pozorom przekombinowane : http://img140.imageshack.us/img140/278/schemat41.jpg

Jak masz czas to znajdziesz tu odpowiedzi na Twoje pytania.
http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602.htm
http://forum.muratordom.pl/wentylacj...zyl,t90622.htm
http://forum.muratordom.pl/o-wentyla...ek,t134659.htm
http://forum.muratordom.pl/kto-ma-re...ala,t24396.htm
http://forum.muratordom.pl/klub-uzyt...nym,t36551.htm



Asiek i Jacuś - 04-03-2009 08:48
A ja mam takie pytanie:
czy przez DGP z turbiną można skierować też do łazienki??



daniel_torun - 04-03-2009 09:00
Witam serdecznie
Mam kominek DOVRE 2175 CBS.
Używany tylko dla przyjemności :-) W sobotę wieczorem .
Mój problem jest taki , że po każdym paleniu mam strasznie brudną szybę.
Czy to tylko przyczyna drewna czy może być inna ?
Jak to sprawdzić ?
Na dole w tym kominku są dwa "suwaki" . Lewy jest od dopływu powietrza z zewnątrz a prawy ?

Pozdrawiam



majki - 04-03-2009 10:13

Witam serdecznie
Mam kominek DOVRE 2175 CBS.
Używany tylko dla przyjemności :-) W sobotę wieczorem .
Mój problem jest taki , że po każdym paleniu mam strasznie brudną szybę.
Czy to tylko przyczyna drewna czy może być inna ?
Jak to sprawdzić ?
Na dole w tym kominku są dwa "suwaki" . Lewy jest od dopływu powietrza z zewnątrz a prawy ?

Pozdrawiam
Hmmm ... instrukcja ... ? :wink:
W moim 2180 lewy to nadmuch powietrza na szybę, prawy na ruszt.
"Dopalanie" gazów zawsze otwarte ( niesterowalne ) - chyba że jako całość zew. przepustnicą.
A szyba brudna, to chyba od mokrego drzewa ? :roll:

pozdrawiam, majki



daniel_torun - 04-03-2009 10:16
Instrukcja zagineła w boju
:-)



manieq82 - 04-03-2009 11:21

Ja bym się nie szczypał, tylko do płaszcza od razu zamontował w komin wkładkę z INOX'a. Tak przynajmniej postępuję montując takie wkłady.
Piękne zdjęcia kominów odprowadzających zbyt wychłodzone, wilgotne spaliny, są tutaj:
http://www.kominki.org/wokol_kominka...pali/art6.html
Brrrr...
Pozdrawiam.
ok zdjęcia sa faktycznie brrr

u siebie mam komin 14x27 - jaka wkładke można do tego włożyć, drogie to to??



Darex - 04-03-2009 19:37
Może jakis fachowiec podpowie.
Czy do kominka z pw Lechma mozna uzywać Sadpal II? Na opakowaniu pisze, żeby stosowac wyłącznie do wkładów wykonanych z blachy kwasoodpornej. Czy te kominki spełniaja te właściwości?



kazik76 - 04-03-2009 22:29

Może jakis fachowiec podpowie.
Czy do kominka z pw Lechma mozna uzywać Sadpal II? Na opakowaniu pisze, żeby stosowac wyłącznie do wkładów wykonanych z blachy kwasoodpornej. Czy te kominki spełniaja te właściwości?
Witam!!!
Namiary do fachowców

W prawidłowym procesie spalania drewna w kominku, problem …sadzy nie występuje
… oszczędzamy –nie tylko na chemii czyszczącej...



grave - 04-03-2009 22:58
Przepraszam, że wtrącę się, ale ile może kosztować pokrycie kominka cekolem / gładzią gipsową, tak żeby był gotowy do malowania?
Mój kominkarz odwalił po prostu kaszanę .... :evil:



sure - 05-03-2009 07:35
Witam, już temat juz częściowo opisywałam w innym miejscu, ale jeszcze nie do końca wyjaśnilam wątpliwości i sprzeczności. Napiszcie, czy jest możliwość podłączenia wkładu o fi wylotu spalin 250 do komina z cegły o przekroju 14x27 tak, aby prawidłowo działał? Czy zalezy to od samego wkładu lub innych dodatkowych czynników? Czytałam, że zależy to od wysokości komina (i że nie zależy), no i różnie konkretni wykonawcy mówią...



Bold - 05-03-2009 08:04
być może to pytanie już padło, ale jakoś nie mogę znaleźć.
czym najlepiej przymocować wełnę kominkową do ściany oraz do rigipsów którymi będzie obudowany kominek?



pam - 05-03-2009 08:41

być może to pytanie już padło, ale jakoś nie mogę znaleźć.
czym najlepiej przymocować wełnę kominkową do ściany oraz do rigipsów którymi będzie obudowany kominek?
U mnie robili to jakiejś zaprawie klejowej.



Damon - 05-03-2009 12:23
Pytanie lekko z boku, poszukuję kominkarza który osadzi i obuduje kominek wodny pod samym Poznaniem - polecicie kogoś (wkład mam) :)



kulasiek - 12-03-2009 21:27
Witam,
przymierzamy się pomalutku do kominka... ma być z zamkniętą komorą spalania. Dzisiaj sprzedawca polecił nam TEMPORIS 2D. Koszt 6000. Czy to dobry kominek? Czy za mniejsze pieniądze mogłabym kupić coś równie dobrego/lepszego?
Będę wdzieczna za pomoc :wink:



grave - 13-03-2009 11:46
Słuchajcie, ile może kosztować pomalowanie kominka plus ewentualne jakieś przytarcie czy doszpachlowanie?



Mrozny - 13-03-2009 22:13

Słuchajcie, ile może kosztować pomalowanie kominka plus ewentualne jakieś przytarcie czy doszpachlowanie? Rozumieć, że chodzi i malunek obudowy komnika, wykonanej z płyt G-K?
Sorry za sarkazm, ale czy do tego, żeby parę razy machnąć wałkiem lub pędzlem tych kilku metrów kwadratowych powierzchni obudowy, tudzież szpachelką z niewielka ilością gipsu tu u ówdzie - potrzeba specjalnie fachowca?
Zrozumiałbym jakies cuda wianki na tej obudowie, ale zwykłe pomalowanie farbą??
Bo tak sobie przypomniałem, że jakieś 3 latka temu, gdy wróciłem z pracy stwierdziłem, że mojej kochanej żonie (do tego w 4 m-cu ciąży), wystarczyło tylko tyle żeby podczas mojej nieobecności zmienić kolor całego pokoju (o wymiarach 3,30m x 3,50m) - przyszłej latorośli - na błękitny, bo obecny, biały, jej się nie podobał. W tym był także na wypad do marketu po wiaderko farby i narzędzia oraz prace przygotowawcze i porządkowe. Fakt, że wtedy chyba z godzinke dłużej byłem w pracy, ale pomalowanie obudowy kominka chyba powinno być mniej pracochłonne.
Wybacz, ale kogoś o takich lewych rencach jeszcze nie spotkałem. Chyba, że masz kasy jak lodu i szukasz okazji żeby je wydać... Cóż - kryzys jest, to może i tanio się jakiś bezrobotny fachman znajdzie i stawkę za swoją robotę też Ci powie. Wystarczy zadzwonić - ogłoszeń budowlańców różnej maści obecnie bez liku.



gospie - 14-03-2009 01:43
Doradzono mi zeby kratka wentylacyjna była poza obudową kominka (żeby zabudowa nie była taka duza) Martwi mnie czy zatem w zimie nie bedzie tamtędy leciało zimne powietrze na salon :(
Czy ktos tak ma i czy zaobserwował jakies wady takiego rozwiązania...



grave - 14-03-2009 23:45
Fajnie Mrozny, że wyraziłeś swoją opinię :-? Z tym, że ja nie prosiłem o recenzję swoich zdolności tylko o przedstawienie kosztu ...czytaj uwazniej i wstrzymaj się trochę z tym sarkazmem..specu. Nie kązdy może jest Bobem Budowniczym...



ziemo - 15-03-2009 00:34
Mam dość dziwny problem, kominek z DGP ma turbinę z termostartem na strychu, teoretycznie po rozpaleniu w kominku i jakimś czasie powinna załączyć się automatycznie, ale tego nie robi. Trzeba przestawić termostat na 10 stopni i wtedy rusza. Co ciekawe później działa bez przerwy nawet przy 60 st
Mam dwie teorie: zepsuty termostat turbiny, albo za mały przekrój spiro doprowadzającego powietrze do turbiny
Co myslicie?



MCB - 15-03-2009 10:31
A gdzie jest czujnik termostatu?



ziemo - 15-03-2009 20:24

A gdzie jest czujnik termostatu? Na strychu, znaczy się w turbinie wbudowany



martek1981 - 16-03-2009 15:44
Prosze o rade. W jakiej odległości od ściany wypuścić rure, którą będzie doprowadzane powietrze do kominka? :-? Nie wiem jeszcze jaki będzie wkład.



rudolfo78 - 16-03-2009 19:45
Witam,

Panuję taki układ mojego ogrzewania domu i wody:
1.) kocioł na paliwo stałe (ekogroszek)
2.) system solarny do podgrzewania wody
3.) kominek

Zastanawiam się co będzie lepsze? Zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym czy DGP?
Dom jest średni 150m parter + poddasze, kominek położony centralnie.
Interesuje mnie to aby w jesienne i wiosenne dni oraz w ogóle nie uruchamiać kotła na ekogroszek.

Z góry dziękuję za odp.



KrzysztofLis2 - 16-03-2009 21:17
Jeśli kolektory starczą na podgrzanie wody wiosną i jesienią, rób kominek z DGP. Będzie taniej (ale upewnij się jeszcze co do tego).

Jeśli kolektory będą działać tylko latem, na jesień i wiosnę lepiej połączyć kominek do podgrzewania cwu, czyli zamontować albo płaszcz wodny albo przynajmniej wymiennik ciepła na kominie i DGP.



jeanpascale - 16-03-2009 21:29
jesli znasz dobrego fachowca który ekogroszek połaczy z kominkiem pw to chetnie skorzystam.



djanya - 16-03-2009 23:43
Mam chyba problem- planowałam w domu kominek z rozprowadzeniem ciepła ale zmartwiłam sie, ze to rozprowadzenie nie zmiesci mi sie pod schodami- no własnie bo w projekcie kominek mam pod schodami- sami zobaczcie
http://images41.fotosik.pl/81/376c1dd1e26a3323m.jpg
napiszcie prosze, ze sie myle i ze bedzie mozliwosc zrobienia rozprowadzenia, bo to ma byc glowne ogrzewanie domu!



an-bud - 17-03-2009 08:07

Mam chyba problem- planowałam w domu kominek z rozprowadzeniem ciepła ale zmartwiłam sie, ze to rozprowadzenie nie zmiesci mi sie pod schodami- no własnie bo w projekcie kominek mam pod schodami- sami zobaczcie
http://images41.fotosik.pl/81/376c1dd1e26a3323m.jpg
napiszcie prosze, ze sie myle i ze bedzie mozliwosc zrobienia rozprowadzenia, bo to ma byc glowne ogrzewanie domu!
Witam
Za kominkiem, tzn. obok komina :wink:
Pozdrawiam.



DB_Zdun - 17-03-2009 16:42

być może to pytanie już padło, ale jakoś nie mogę znaleźć.
czym najlepiej przymocować wełnę kominkową do ściany oraz do rigipsów którymi będzie obudowany kominek?
Do obudów kominkowych, gdzie są wysokie temperatury ze względów zdrowotnych nie powinno się używać wełny mineralnej. Na Zachodzie już tak się nie robi. Poza tym po ok. 10 latach i tak wełna skrystalizuje się. Najlepiej zastosować specjalne płyty izolacyjne (np. Super Isol) - wyglądają jak karton-gips (można je ciąć, skręcać, malować), ale wytrzymują 1000 stopni C.



martek1981 - 17-03-2009 16:46
Ponawiam pytanie:

W jakiej odległości od ściany wypuścić rure, którą będzie doprowadzane powietrze do kominka? Nie wiem jeszcze jaki będzie wkład.

Dzieki za pomoc :wink:



piogron - 17-03-2009 21:41
Co sądzi Pan o tym wkładzie kominkowym. http://www.allegro.pl/item582496911_...k_kominki.html
Zależy mi na właśnie na panoramicznej szybie kominka tzw.16/9:) Jeżeli ten jest do bani to co by Pan polecił. Kominek głównie dla celów rekreacyjnych. Dom 174 m2.



djanya - 17-03-2009 23:27

Mam chyba problem- planowałam w domu kominek z rozprowadzeniem ciepła ale zmartwiłam sie, ze to rozprowadzenie nie zmiesci mi sie pod schodami- no własnie bo w projekcie kominek mam pod schodami- sami zobaczcie
http://images41.fotosik.pl/81/376c1dd1e26a3323m.jpg
napiszcie prosze, ze sie myle i ze bedzie mozliwosc zrobienia rozprowadzenia, bo to ma byc glowne ogrzewanie domu!
Witam
Za kominkiem, tzn. obok komina :wink:
Pozdrawiam. dzieki- na Ciebie zawsze mozna liczyc :)



ziemo - 17-03-2009 23:32

A gdzie jest czujnik termostatu? Na strychu, znaczy się w turbinie wbudowany
Działa, termostat był zepsuty i zaniżał sobie tempertaurę o jakieś 30 st :lol:



grzechk - 18-03-2009 09:24
Witam,
mam kilka pytań odnośnie obudowy kominka, którą sam zamierzam wykonać. Kominek mam z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz i doprowadzenie to jest podpięte bezpośrednio do kominka. Tu rodzi mi się pytanie: Dodatkowo powinno dochodzić powietrze do wnętrza obudowy - czy należy zrobić na dole otwór, przez który wchodziłoby powietrze z pokoju do środka obudowy, a po ogrzaniu wychodziłoby kratkami? Może nie ma takiej potrzeby? Może wystarczy szczelina wokół drzwiczek kominka (obudowa przecież nie może chyba być na styk do kominka) i jak duża ta szczelina być powinna? Jeszcze pytanie: Czy obudowę z gazobetonu należy od środka wykładać wełną? Bo jeżeli tak to może lepiej (łatwiej) zrobić z suchego tynku?
Proszę o konkretne rady.
Dzięki z góry za odpowiedzi



jeanpascale - 20-03-2009 19:17
moze tutaj ktos mi pomoze czy ktos moze cos napisac o wkładach elkomatic "hibana" sprzedaja do szwecji , niemiec, blacha 5mm maja wszystkie atesty i badania ale moze instalatorzy sie wypowiedza



Wosto - 20-03-2009 20:18
Witam.
Mam zamiar kupić wkład MAJA z "kratek". Na swojej stronie producent poleca kryzę przeciwskroplinową (ew. skropliny zamiast na wkład mają wpadać do wnętrza i parować). Czy taki sam element można wykonać z blachy łączącej czopuch z kominem?
Pozdrawiam.



kazik76 - 24-03-2009 10:19
jeanpascale
Na oko Lechma wygląda lepiej
-nie tylko wizualnie np.: blacha 6 mm, ...
… nie jestem instalatorem!



kazik76 - 24-03-2009 10:33
Wosto

Można! To wygląda na zwykłą kryzę(żadne czary mary), połączenie połączenia mufowego z nyplowym ale czy wyjdzie dokładnie dopasowane i taniej :-?



adammarcin - 24-03-2009 16:43
podłączam sie do tematu chciałbym wiedzieć na co zwrócić uwagę przy kupnie kominka z płaszczem wodnym.

Znalazłem 2 kominki jeden wydaje sie tańszy ale ma krotsza gwarancje bo tylko 2 lata ale i jest tańszy
http://allegro.pl/item587821015_term..._wklad_25.html

a drugi który znalałem jest wykonany z grubej stali kotłowej i ma 5 lat gwarancji.
Chciałbym kupić w miarę tani i dobry kominek z płaszczem najlepiej gdyby miał długi czas palenia i ok 20 kw
oto drugi
http://www.kajtel.otwarte24.pl/5,kom...wsad-moc-16-kW
Pozdrawiam



jeanpascale - 24-03-2009 18:57
kazik
lechma z tego co wiem ma blache 4mm



kazik76 - 24-03-2009 21:24

kazik
lechma z tego co wiem ma blache 4mm
Mają też takie na eksport.
Kliknij wyraz na czerwono w moim poście powyżej.



jeanpascale - 25-03-2009 17:14
taaa
i cena pewnie tez bedzie eksportowa :D



DaroR - 25-03-2009 20:48
Witam wszystkich,
Jeśli ktoś ma sprawdzonego, solidnego i w miare niedrogiego wykonawcę obudowy kominka, to bedę wdzięczny za kontakt, z góry dziękuję
DaroR
radarek@poczta.onet.pl



krzysgier - 27-03-2009 22:23
witam. Mam pytanie do uzytkowników kominków i instalatorów.
Planuje załozyc kominek LECHMY z płaszczem wodnym, mam w podłodze uszukowany dolot powietrza. Bedzie też wkład w kominie z cegły.Moje pytanie: Czy do komina musi byc zrobiony tzw. czyszczak. Z tyłu komina mam brodzik w łazience,a z frontu pod kominkiem będzie dolot powietrza wiec nie będzie dojścia do ewentualnego czyszczaka. czy ten czyszczak musi być?



mariobros35 - 27-03-2009 23:19

witam. Mam pytanie do uzytkowników kominków i instalatorów.
Planuje załozyc kominek LECHMY z płaszczem wodnym, mam w podłodze uszukowany dolot powietrza. Bedzie też wkład w kominie z cegły.Moje pytanie: Czy do komina musi byc zrobiony tzw. czyszczak. Z tyłu komina mam brodzik w łazience,a z frontu pod kominkiem będzie dolot powietrza wiec nie będzie dojścia do ewentualnego czyszczaka. czy ten czyszczak musi być?
jeżeli nie chcesz mieć pożaru sadzy w kominie to obowiążkowo zainstaluj wyczystkę komina



krzysgier - 29-03-2009 13:42
MARIOBROS.
czy mozliwe jest zatem zrobienie wyczystki od frontu kominka (pod kominkiem)? Mam tam (od spodu) doprowadzona rurę w posadzce do powietrza. czy jest to mozliwe ? bo jakoś nie moge sobie tego wyobrazić. W ostateczności bedzie musiala byc wyczystka w łazience (a na dodatek w brodziku). TRAGEDIA. Pomocy!



kakusek - 29-03-2009 14:56
Ja tez poprosze o pomoc i rade.Kominek bedzie stal pomiedzy kuchnia a salonem (sciana kominkowa bedzie "dzielic" te dwa pomieszczenia.Zalezy mi aby nie wyszla ona zbyt grzmociasta i gruba ale rownoczesnie komin bedzie murowany tradycyjnie (z cegly)Prosze o odpowiedz czy dobrze sobie obliczylam ze komin murowany tradycyjnie wyjdzie szerokosci 62 cm?
Rozrysowalam sobie to w ten sposob ze dwie cegly po 25 cm plus jedna w "poprzek" Wychodzi mi wtedy otwor dymowy 38x26 -czy jest to prawidlowe?
Chcialabym wklad kominkowy umiescic z boku komina a ze raczej w kominie bede musiala jeszcze zgrupowac otwory wentylacyjne to mam pytanie czy wyczystka do kominka moze znajdowac sie pod katem 90 st od wpiecia kominka ?(przewaznie na zdjeciach widzialam ze znajduje sie ona na przeciw wkladu kominkowego ale u mnie wlasnie bedzie tam wentylacja)
Bede wdzieczna za podpwoiedzi jak to wszystko rozwiazac i czy dobrze licze ze ten komin spalinowy plus dwie wentylacje (jedna pod druga) dadza mi ogolny wymiar komina 62x100 cm????? :roll:



majkoski - 29-03-2009 14:56
Kolezanka ma w łazience i zamontowała tam, nad nią, umywalkę. Wyczystka pod umywalka nie przeszkadza. Może zmień miejsce brodzika?. Mam podobny problem :wink: , U mnie wyczystka będzie w kuchni. Pozdrawiam



piogron - 29-03-2009 21:19
Mam pytanie do ludzi użytkujących kominki z systemem tzw. czystej szyby czyli powietrzna nawiewanego na szybę. Czy to się sprawdza, czy szyba naprawdę pozostaje czysta?



Margoth* - 29-03-2009 21:31
Chciałam zasięgnąć rady w sprawie termokominka CTM Polonia. Czy warto kupić? Mam ofertę za ok. 6500 zł. Kominek z płaszczem wodnym, 18W, płaska szyba.



nitubaga - 29-03-2009 21:35
witam...

ja mam spartherma z kurtyną powietrza... i powiem tak, dzięki niej szyba nigdy nie jest osmolona... owszem jest okopcona jak włoże coś nie teges... czyli albo niedoschnięte drewno, albo kiepski brykiet.... ale nawet jak ogień podchodzi pod szybę - to ewidentnie widać powietrze zdmuchujące go z szyby...

poza tym jak potem dobrze się rozbuja kominek to i szamot i szyba się oczyszcza :) bo przy wysokiej temeraturze spalania się nie kopci ....

http://images49.fotosik.pl/94/f61d6e2f1714f1cf.jpg



piogron - 29-03-2009 21:58
Twój wkłade na pierwszy rzut oka kosztował około 10kpln. Mnie ineteresuje taki http://www.kratki.com/product_info.p...oducts_id=2323 za 5kpln. Zastanawiam się czy w takich tańszych kominkach ten system działa równie dobrze.



nitubaga - 29-03-2009 22:02
... no nie wiele się pomyliłeś :) ja swój kupiłam własnie dlatego, że kurtyna działa...co do reszty wkładów to muszą się wypowiedzieć mądrzejsze głowy :)



kazik76 - 29-03-2009 22:39
Paląc tak jak na zdjęciu nie potrzeba żadnych kurtyn powietrznych, systemów czysta szyba, szyb perlitycznych, ...

ps. Piękny ogień a i kominek też niczego sobie



nitubaga - 30-03-2009 09:26
... dziękujemy bardzo :)

a wracając do szyby - to ja robię tak, że na początku daję sporo paliwa (drewno, brykiet) i dużo powietrza... by się szybko rozpaliło i nabrało wysokiej temperatury spalania.... i wtedy zazwyczaj kopci....

... jak już wiem, że z kratek mam gorące powietrze to już tylko wystarczy lekko skręcić dostęp powietrza, bo to wydłuża proces spalania... i podkładać tak by ogień był nie za mały... to co widac na focie to moment w którym doprowadzam kominek do wrzenia :) by raz - ogrzało mi salon i klatkę schodową (bo tam mam kratki) i dwa - właśnie oczyścił szybę i szamot... po takim paleniu kominek w środku jest czyściuteńki :) wystarczy tylko zmieść popiół... i tylko czasem przetrzeć szybę...



Wirecki - 30-03-2009 15:11
Czy rura doprowadzająca powietrze do kominka (tu: w posadzce) może być z PCV ? Np. coś takiego: http://www.domus.com.pl/popup.php?idkat=586 ?



Konopielka3 - 31-03-2009 12:58
Możesz przeciągnąć doprowadzenie powietrza rurą z PCV. Pod kominkiem nie występują wysokie temperatury, a nawet jeżeli są one trochę wyższe to i tak rura jest chłodzona przez powietrze z zewnątrz. Także materiał z jakiego jest wykonana nie ma tu znaczenia ;)



Pan Roman - 31-03-2009 15:04
Witam wszystkich, bo to moje pierwsze pojawienie się w tym mega-poście, pytanie mam do praktyków: na jakiej wysokości macie poziom dolnej części drzwi od wkładu? Innymi słowy ile nad podłoga macie zamocowany wkład? Dzięki
Pozdrawiam
PR



sailor_ro - 31-03-2009 15:12
Ja mam bodajze 38-40 cm.Chciałem wiecej,ale 50 cm to było troche za wysoko.
pozdrawiam



jeanpascale - 31-03-2009 17:21
kwestia wkładu i obudowy ale optymalnie w/g mnie 35-45 cm



nitubaga - 31-03-2009 19:38

kwestia wkładu i obudowy ale optymalnie w/g mnie 35-45 cm u mnie też na tym poziomie... :wink:



DaroR - 31-03-2009 22:24

Witam wszystkich,
Jeśli ktoś ma sprawdzonego, solidnego i w miare niedrogiego wykonawcę obudowy kominka, to bedę wdzięczny za kontakt, z góry dziękuję
DaroR
radarek@poczta.onet.pl
naprawde nikt nie ma namiarów :) ?



nitubaga - 01-04-2009 09:51

Witam wszystkich,
Jeśli ktoś ma sprawdzonego, solidnego i w miare niedrogiego wykonawcę obudowy kominka, to bedę wdzięczny za kontakt, z góry dziękuję
DaroR
radarek@poczta.onet.pl
naprawde nikt nie ma namiarów :) ?
ja mogę polecić swojego wykonawcę... z czystym sumieniem i bez oporów... ale żeby nie było, że dopuszczam się rekalmy dam Ci to ...

http://forum.muratordom.pl/firma-kom...ght=hrehorecki

jest tam właśnie moja relacja z montażu kominka... miłej lektury :)



kafelka - 02-04-2009 15:19
Wybaczcie, jeśli już o tym było, niie mam czasu przeglądać 32 stron.

Profesjonalna duża firma podłączyła mi wkład żeliwny Tarnava do komina i wykonała obudowę kominka. Niby wszystko jest o.k., jednak przeglądając instrukcję Tarnavy zauważyłam, że w tych wkładach rurę odprowadzającą spaliny do komina montuje się do wewnątrz wkładu. Firma podłączająca rurę nałożyła na zewnątrz. Nie zwróciłam na to uwagi podczas montażu, teraz kominek jest obudowany. Napiszcze proszę, czy mam się martwić :( .



bratki - 03-04-2009 09:52
Nie znalazłam odpowiedzi, więc proszę o radę, czy bardzo mocno powinnam domagać się od wykonawcy poprawienia dwu rzeczy w instalacji kozy?

1. Rura dymowa ma jedno kolanko (od kozy pionowo w górę potem wchodzi w ścianę już prawie pod sufitem) i jest ono założone odwrotnie - tzn. cug odbywa się "pod prąd" (czyli łączenia są szersze od strony kominka węższe od strony wylotu do komina). Oprócz zbierania się kurzu na krawędzi tej pierwszej rury (notabene ostrej jak brzytwa) obawiam się że po rozgrzaniu może się tam rozszczelnić i walić spalinami na pokój.

2. Doprowadzenie powietrza. Jest rura w podłodze (doprowadza z zewnątrz). Wystawała na ok. 30 cm nad parkiet. Kominek/koza z natury przystosowany jest do doprowadzenia powietrza od tyłu, ale powiedziano nam, że sobie poradzą z podłączeniem. Poradzili sobie tak, że rurę tę ucięli równo z podłogą i luźno postawili na niej kominek. Kominek/koza ma styłu lekkie podcięcie obudowy (chyba transportowe) i od razu z niego mocno wiało - więc... zakleili to taśmą. Już obiecali że zrobią jakąś zaślepkę z metalu, ale wciąż obawiam się, że:
- do komory spalania będzie docierać nie dość powietrza (boję się czadu),
- nie można normalnie używać wajchy do regulacji tego dopływu (a od tego o ile wiem będzie brudzić się szyba),
- teraz się ociepliło - ale jak będzie zimno i wiatr, to będzie mi spod kominka wyziębiać chałupę.

Poradźcie proszę - czy moje obawy są zasadne i jak mocno można się przy nich upierać.



pierwek - 03-04-2009 10:35
a co zrobiliście z odprowadzeniem kondensatu z komina?

w podstawie mojego komina systemowego (dla kominka) mam taką kształtkę w której jest dziura do odprowadzenia wody/kondensatu (czy jak to zwał...) no i nie bardzo mam gdzie to wpiąć. W kotłowni wyprowadziłem na razie na podłogę (jest kratka) ale z tamtej nic się nie leje - nie wiem jak będzie z tym kominem koło kominka - może lepiej zalepić tą dziurę jakimś silikonem?



jeanpascale - 03-04-2009 10:43
Kafelka
duza ta firma to moze jest ale czy profesjonalna?! :D teraz to nie musisz sie martwic ale za kilka lat na pewno.



kafelka - 03-04-2009 14:44

Kafelka
duza ta firma to moze jest ale czy profesjonalna?! :D teraz to nie musisz sie martwic ale za kilka lat na pewno.
To co radzisz? Składać reklamację ? A jak to się ma do gwarancji, jeśli firma dała gwarancję na obudowę ale nie na wkład, ponieważ wkład już miałam wcześniej kupiony, jednak nie podłączony!



kafelka - 03-04-2009 14:49

a co zrobiliście z odprowadzeniem kondensatu z komina?

w podstawie mojego komina systemowego (dla kominka) mam taką kształtkę w której jest dziura do odprowadzenia wody/kondensatu (czy jak to zwał...) no i nie bardzo mam gdzie to wpiąć. W kotłowni wyprowadziłem na razie na podłogę (jest kratka) ale z tamtej nic się nie leje - nie wiem jak będzie z tym kominem koło kominka - może lepiej zalepić tą dziurę jakimś silikonem?
U mnie hydraulicy wpięli to do kanalizacji.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 31 z 50 • Zostało znalezionych 5180 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50