ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




Bogusław_58 - 23-01-2010 15:23
Dym z komina idzie do góry i opada na jakąś stronę.Dziś choć nie ma wiatru,kieruje się w stronę zachodnią i opada.Jeśli na drodze jego opadania jest nieużywany komin ,to ten dym wpadnie częściowo do tamtego komina.Jeśli Twój komin jest wielokanałowy,to dym potrafi wpadać też do tych następnych kanałów i wychodzić na mieszkanie sąsiadki np. nieużywanym piecem.





HID - 24-01-2010 11:49
Witam
mam pytanie czy ktoś stosuje sterownik MKS z Kratek.
Chcę go zainstalować do dolotu na palenisko tylko niewiem czy warto.
Dodatkowo ma też sterować wentylatorem
Kominek Mila 16kw też z Kratek
pozdrawiam



kwazina - 24-01-2010 12:52
Witam Wszystkie Pomocne Dusze!

Problem być może banalny ale dla nieświadomego użytkownika zasadniczy...
Zauważyłem mianowicie, że na obudowie zewn wkładu oraz na drzwiczkach pojawiły się maleńkie ogniska rdzy- jest ich bardzo dużo obok siebie...
Pytanie: czy jest to wada wkładu, czy może też efekt opalania niewłaściwym drzewem?
Pytanie nr 2: czy można to w jakiś sposób usunąć bez szkody dla wkładu?

Dziękuje za wszystkie ewentualne podpowiedzi i pozdrawiam szanowne grono!

PS. dubluje post, który poprzednio zapisałem w niewłaściwym raczej miejscu...



Bogusław_58 - 24-01-2010 13:15
Jak ta rdza na zewnątrz,to nie ma znaczenia rodzaj drewna.





HID - 24-01-2010 19:48
Chodziło mi oczywiście o MSK ...sorry za pomyłkę



assiak - 24-01-2010 22:33
Kochani, poproszę o poradę (być może już ktoś wcześniej pytał, ale decyzję muszę podjąć "na wczoraj" i nie zdąże wszystkiego przewertować).
Potrzebuję wkładu, kominek będzie nowoczesny, i wszystkie podobające mi się wkłady w tym typie są w cenie ponad 10 000zł.
A ja potrzebuję niestety w cenie dużo poniżej 10 (do 6 tys).
Kominek będzie bardziej ozdobą, palone w nim będzie okazjonalnie.
Po cało weekendowym poszukiwaniu pozostały dwa typy:
wkład kominkowy mila z wermikulitem 16 kw (boję się o wermikulit :( ) oraz Hajduk Volcano AT.
Bardzo proszę radę!!!!!



racer - 25-01-2010 14:26
Z tych dwóch proponuję Ci trzeci- Arysto. Podobna cena i w miarę przyzwoita jakość wykonania, dobre rozwiązanie podnoszenia drzwiczek.



pasie - 25-01-2010 15:05
moje pytanie z serii dziwnych :wink: .....domek ma 150m2 pow. użtykowej, chcemy kominek z DGP do dwóch pokoi na górę i na hol na górze, wybraliśmy wkład spartherm varia 2rh i mam możliwość poskładania tego do kupy czyli wkład plus obudowa plus kamień, jeszcze w tym tygodniu, czyli w największe mrozy i tu mam problem bo dom nie ogrzewany - gazu brak......... czy nic się z tym naszym ustrojstwem (bo trochę kosztuje i szkoda kasy na zmarnowanie) nie stanie bo palić będziemy co dziennie ale nie non stop :roll:



skorpio - 25-01-2010 17:10
Witam. Użytkuję kominek stalowy z paleniskiem wyłożonym szamotem, o mocy 11 kW, z powietrzem doprowadzonym rurą fi110 bezpośrednio do paleniska. Wysokość komina 8,5 m, wyłożony wewnątrz (odizolowanymi specjalną wełną mineralną) kształtkami ceramicznymi, o przekroju kwadratu 20 x 20 cm. Kominek długo się nagrzewa (co w przypadku szamotu jest chyba rzeczą normalną). Rozpalam przy pełnym otwarciu dolotu powietrza i szybra (cug ogromny), by po częściowym, ale dość mocnym nagrzaniu przymknąć szyber o 1/3 (cug nieco mniejszy, ale wciąż b. duży). Po złapaniu temperatury roboczej (szamot zaczyna się oczyszczać) przymykam całkowice szyber (dolot cały czas na maksa), ogień się uspokaja, drewno spala się ładnym płomieniem, palenisko nabiera jeszcze wyższej temperatury. W miarę spalania płomienie maleją, temp. pieca nieznacznie spada. Dorzucenie kolejnej szczapy powoduje powstanie większych płomieni i wzrost temperatury. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że w pewnym momencie dorzucenie kolejnej szczapki nie powoduje powstania ładnego, dużego płomienia. Owszem, drewno pali się, ale słabym, nerwowym płomieniem (jak na początku palenia, przy pełnym otwarciu szybra). Pięknie oczyszczony szamot znów zachodzi czarnym nalotem, temperatura spalania wyraźnie maleje. Drewno co prawda dopala się całkowicie, ale bez efektu wizualnego. O co może chodzić? Zbyt duży ciąg kominowy? Źle wykonana obudowa kominka (zewnętrzne ścianki obudowy w całości wyłożone wełną z aluminium, obudowa prawie wcale się nie nagrzewa)? Zbyt małe kratki wylotowe w obudowie?



Wojtek_796 - 25-01-2010 21:45
Witam!

Skorpio, mam pytanie pomocnicze, właściwie dwa - jakiego gatunku drewna to zjawisko dotyczy i czy wiesz może jaka jest jego wilgotność?

Niezbyt sucha dębina może?

Pozdrawiam



skorpio - 25-01-2010 23:15
Aha. Czyli tu tkwi problem? Rozpalam dwuletnią brzozą, następnie daję dwuletnią buczynę i grabinę. Mam też bardzo dużo rocznej dębiny, którą właśnie dokładam w momencie osiągnięcia przez wkład temperatury nominalnej, po części wiedząc, że tak nagrzany kominek sobie z nią poradzi, a po części ze względu na fajne efekty wzrokowo - słuchowe. I właśnie na tej dębinie sprawność kominka spada do poziomu, z którego nie mogę go z powrotem rozbujać. Słyszałem już gdzieś, że dębina nie za bardzo nadaje się do palenia w kominku, ponieważ jest "smolista", i jeżeli już, to można palić minimum 3-letnią. Ale dotychczas nie łączyłem tego problemu z mokrą dębiną sądząc, że późniejsze dodanie innego suchego drewna powinno przywrócić osiągnięte wcześniej parametry spalania. Chociaż tak naprawdę nie wiem ile to moje drewno ma lat. Kupiłem je jako roczne i dwuletnie ufając lokalnemu sprzedawcy, licząc na to, że jako uznany dostawca drewna opałowego nie strzeli sobie gola wciskając klientowi kit. Z drugiej strony myślę sobie, że drewno nawet wysezonowane, ale niewłaściwie składowane też będzie mokre. Więc wcale nie musiał kłamać. Drewno może mieć tyle lat, ile deklarował sprzedawca co nie znaczy, że jest suche. Jest to mój pierwszy "sezon kominkowy", dlatego kupiłem cztery rodzaje drewna, żeby doświadczalnie sprawdzić wartość każdego z nich.
Wojtek_796, wielkie dzięki za szybkie i mam nadzieję trafne postawienie diagnozy. W najbliższy weekend rozpalę kominek nie używając w ogóle dębiny. O swoich obserwacjach poinformuję.



skorpio - 25-01-2010 23:18
A swoją drogą to ciekawe, jak kawałek mokrego drewna potrafi w tak istotny sposób zaburzyć pracę kominka.



Forest-Natura - 25-01-2010 23:21
Witam.
Robi to w taki sam sposób jak wiadro wody wylane w ognisko :wink:
Pozdrawiam.



tankredus - 25-01-2010 23:24

Dorzucenie kolejnej szczapy powoduje powstanie większych płomieni i wzrost temperatury. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że w pewnym momencie dorzucenie kolejnej szczapki nie powoduje powstania ładnego, dużego płomienia. Owszem, drewno pali się, ale słabym, nerwowym płomieniem (jak na początku palenia, przy pełnym otwarciu szybra). Pięknie oczyszczony szamot znów zachodzi czarnym nalotem, temperatura spalania wyraźnie maleje. Moje lamerskie przemyślenia...
W pewnym momencie rozgrzewa się komin i spaliny są już mniej chłodzone w kominie.
Wzrasta więc różnica temperatur wewnątrz/zewnątrz a więc wzrasta ciąg kominowy.
Jak wzrasta ciąg, to wzrasta przepływ powietrza.
A więc palenisko jest nadmiernie chłodzone. Spada temperatura ... Pogarsza się spalanie, robi się czarno, a rozgrzany komin nadal pędzi spaliny.... jakiś czas, aż ostygnie.
Diagnoza: masz za dobry komin.
Próbowałeś ograniczyć dolot powietrza ? Otwierać wyczystkę ?



skorpio - 25-01-2010 23:50
Wyczystki nie ruszałem, dolotu powietrza nie przymykałem, żeby przez wciąż czystą szybę widzieć magiczne płomienie. Słyszałem o nakładkach ograniczających ciąg kominowy. To chyba powinno pomóc, jeśli Twoja diagnoza się potwierdzi?



niktspecjalny - 26-01-2010 07:37

A swoją drogą to ciekawe, jak kawałek mokrego drewna potrafi w tak istotny sposób zaburzyć pracę kominka. Forest ma niestety rację ale są tacy którzy twierdzą iż mokre drewno pali się dłużej.Poniekąd mają rację ale nie wiedzą ,że spalając takowe,nie mają miłego ciepła i fajnego płomienia ale za to maja tylko zaparowane palenisko i kłębiący się dym.Sam z racji tego ,że mam krótko sezonowany opał na dobrze rozpalony brykiet wkładam taki rodzaj drewna(takie tam ratunku -pomocy).Zapewne nie odczuwam az tak strasznie spadku temp ale pewnych prawideł związanych z suchym drewnem się nie zmieni.Wyłożenie kominka częściowo szamotem (a byłem na początku jego przeciwnikiem) zmienia jedną z ze złych przypadłości mokrych polan.Szyba jest czystsza a i dymu jak na lekarstwo i popiołu także mniej.

pzdr.



racer - 26-01-2010 08:31
50% mocy ze spalania mokrego drewna idzie na odparowanie z niego wody.



Bogusław_58 - 26-01-2010 09:22
Jeśli jest problem z jakimś "nie zbyt suchym " drewnem ,to należy je bardziej rozdrobnić przed włożeniem do pieca.



Wojtek_796 - 26-01-2010 09:43
Właśnie.

Ten sam rzeczony przeciwpożarowy dąb po rozdrobnieniu i ułożeniu w palenisku w "namiot" o dziwo pięknie się spala, dając intensywny płomień.

Co też dziwne, choć da się wytłumaczyć, taka niedająca się rozpalić poziomo leżąca szczapa po podniesieniu z warstwy żarzącego się węgla też zaczyna się palić.

Robię sobie czasem w kominku (otwartym), jak to nazywam, "gazówkę", czyli odpowiednio spreparowany klocek drewna, który pali się przez nawet 6 godzin (jeden uparty palił się 12!). Nazwałem to gazówką, bo ktoś niepoinformowany raz powiedział, że pewnie to atrapa i pali się podłączony do kominka gaz z butli (jak to bywa w USA).
Piszę o tym, bo właśnie dąb za CHRL nie chce się temu procesowi poddać i robi tylko wędzarnię.
Najlepszy do tego jest jawor, trochę gorzej buk (muszą być bardzo suche)

Pozdrawiam



Bogusław_58 - 26-01-2010 10:32
Gazówka.
Dobrze Wojtek! Gazówka.Nazwa super.
Jeśli palenisko jest z ceramiki i nagrzane jest pewnie tak do 500*C,to takie bardzo grube i dobrze suche,po włożeniu palą się krótkim, białym ogniem.Sprawność takiego spalania jest na pewno wysoka,pomimo spowolnienia palenia.
Dzieje się tak dlatego,że grube drewno ma małą powierzchnie ognia w stosunku do objętości.Gaz nie jest w stanie szybko się"wygazować"(wylecieć) z grubego kawałka i już wstępnie podgrzany przechodzi przez żar na palącym się drewnie i powstaje płomień o długości jak w kuchence gazowej.



Wojtek_796 - 26-01-2010 12:50
W „gazówce”, o której napisałem, komorę wysokotemperaturową, o której z kolei wspomniał Bogusław, wytwarzam w samym klocku drewna.
Jest to więc komora bezwymurówkowa :wink:.
(Tak naprawdę jest wyłożona grafitem).

Biorę jaworowy klocek o długości ok. 30 cm i średnicy 20, przeciupuję go na dwie równe połówki (za 11. razem każdemu się udaje :wink:). Ważne jest, żeby połówki pochodziły z tego samego klocka i idealnie do siebie pasowały.
Układam je na stalowym koszu-ruszcie i oddzielam od siebie dwiema drewnianymi listewkami, tak, aby była pomiędzy nimi szczelina około 15 mm.

Kostka podpałki i start.

http://images50.fotosik.pl/253/2fc545fab650efeamed.jpg

Płomień jest żółty i kopcący, głównie za sprawą parafinowej podpałki i jakichś szczapek leżących na ruszcie (nie powinno ich tam być, ale nie mam akurat innych zdjęć).

Po chwili przekręcam jedną z listewek (z prawej) i szczelina w tym miejscu zmniejsza się, co daje efekt jak na załączonym poniżej obrazku.

http://images40.fotosik.pl/248/6d96b5bcb9583fd7med.jpg

Po pewnym czasie listewki zaczynają się wypalać i szczelina zmniejsza się.

http://images49.fotosik.pl/253/b87516b0af5ea2f3med.jpg

Z lewej, gdzie szczelina jest większa widać tylko biały gaz.

Zmieniając szerokość szczeliny zmieniamy intensywność płomienia – jak pokrętłem w gazówce.

Po całkowitym rozchyleniu klocki gasną (brak węgla na ruszcie) i palenie możemy dokończyć w innym terminie.

Pracuję jeszcze nad elektrycznym zapalaczem :D.

Pozdrawiam



Bogusław_58 - 26-01-2010 14:33
Te dwa palące się klocki ,to bogaty materiał do przemyśleń.W miejscu ,gdzie jest wąsko,gaz osiąga wysoką temperaturę,a tam gdzie jest szerzej, ustaje palenie,choć gazowanie jest kontynuowane.
Nie dziwmy się,że wyjście z czopucha kasety kominkowej, ma dużą średnice. :D



Hugo26 - 26-01-2010 14:42
dodaję do obserwowanych, szukam dobrego kominka z PW o mocy ok 15 kW i nie wiem jak na razie co wybrac....
pozdrawiam



Clingon - 26-01-2010 19:19
Znalazłem na forum wątek, który nie został rozwinięty a mianowicie kominka firmy Edilkamin o nazwie Calidra. Właściwie to piec wolnostojący z PW. Może ktoś ma doświadczenia jak się pali w takim piecyku. Producent podaje moc 16 kW z max mocą oddawaną do wody 13 kW. Jestem bardzo ciekaw doświadczeń bo chyba głowa powiedziała że jest ładny i trzeba kupić takie cudo.
Link dla ew zainteresowanych http://www.edilkaminpolska.pl/web_pl/index.php?id=143



racer - 27-01-2010 08:51
Edil mają wysoką precyzje wykonania, długo utrzymują żar w palenisku- dobra autonomia.



rick207 - 27-01-2010 17:07
Witam.
Eksperci kominkowi zalecają doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą min. 160. W związku z tym pytanie, jakiej średnicy są przyłącza w ( dobrych ) kominkach? Mam na myśli te szczelne, które nie uzupełniają niedoborów z pomieszczenia.
Pozdrawiam.
Rick



Sloneczko - 28-01-2010 01:56
U nas jest 90-tka i wystarcza.



racer - 28-01-2010 11:57

Witam.
Eksperci kominkowi zalecają doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą min. 160. W związku z tym pytanie, jakiej średnicy są przyłącza w ( dobrych ) kominkach? Mam na myśli te szczelne, które nie uzupełniają niedoborów z pomieszczenia.
Pozdrawiam.
Rick
Jacy eksperci??



niktspecjalny - 28-01-2010 12:30

Witam.
Eksperci kominkowi zalecają doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą min. 160. W związku z tym pytanie, jakiej średnicy są przyłącza w ( dobrych ) kominkach? Mam na myśli te szczelne, które nie uzupełniają niedoborów z pomieszczenia.
Pozdrawiam.
Rick
Posłużę się tym razom cytatem bo i tak nadal nie klapuje nazewnictwa dobry-szczelny kominek.




niktspecjalny - 28-01-2010 12:31

Witam.
Eksperci kominkowi zalecają doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą min. 160. W związku z tym pytanie, jakiej średnicy są przyłącza w ( dobrych ) kominkach? Mam na myśli te szczelne, które nie uzupełniają niedoborów z pomieszczenia.
Pozdrawiam.
Rick
Jacy eksperci?? Jak to jacy...z Hondurasu... :D :D :D :wink:



Mojra - 28-01-2010 12:52
W większości wkładów kominkowych wystarczy rura fi 125 (o ile długość pociągniecia doprowadzania powietrza nie jest jakaś strasznie duża i nie załamuje się w wielu miejscach bo to osłabia ciąg). W innych przypadkach powinna wystarczyć fi 150.



racer - 28-01-2010 13:09
Kominek o mocy 14kW ma króciec dolotowy 70x70 mm, producent daje gwarancję na sprawne działanie. Po co ciągnąć rurę fi 150? W jakiej posadzce się taka rura ma się mieścić? Może zmieniać wysokość posadzki dla rury od kominka, która max może mieć do 4-5 metrów idąc do najbliższej zewn ściany? hehe

ps, zapomniałem o izolacji :lol:



adam_cz-wa - 28-01-2010 14:38
witam

Szukam opinii nt. kominków czeskiej firmy bef a konkretnie ich użytkowania i odpowiedzi na pytanie czy prawdą jest że są ich sprawność nie jest najlepsza jak twierdzi jeden ze sprzedawców.

http://images42.fotosik.pl/165/467016e41d4f7769med.jpg

http://www.blackswan.na.allegro.pl/i...f_kominki.html

Rozważam też polskiego producenta firmę Bryski:
http://allegro.pl/item892843614_wkla..._xl_12_kw.html

ewentualnie jeśli możecie polecić wkład który jest:
narożny bez szprosu
ma szybę podnoszoną do góry
bez płaszcza
cena max 8 tys
_________________
misja: dom

komentarze

http://igorsikora.blog.onet.pl/



racer - 28-01-2010 16:22
najdziesz w tej cenie Arysto, ale nie wiem ile dokładnie kosztuje. Gdybym miał wybierać- BeF zdecydowanie, spotykam się raczej z pochlebnymi opiniami, są na rynku długie lata i dopuszczone na rynek niemiecki, gdzie panują surowe normy.



Palisiu - 29-01-2010 13:12

Kominek o mocy 14kW ma króciec dolotowy 70x70 mm, producent daje gwarancję na sprawne działanie. Po co ciągnąć rurę fi 150? W jakiej posadzce się taka rura ma się mieścić? Może zmieniać wysokość posadzki dla rury od kominka, która max może mieć do 4-5 metrów idąc do najbliższej zewn ściany? hehe

ps, zapomniałem o izolacji :lol:
A czy jest ktoś kto zastosował do doprowadzenia powietrza z zewnątrz kształtki prostokątne lub kwadratowe zamiast rur?
Wydaje mi się, że ważniejsze od średnicy rury jest powierzchnia przekroju danej rury lub kształtki. Wykorzystując kształtkę prostokątną można uzyskać dużą powierzchnię przekroju bez potrzeby podnoszenia posadzki nie wiadomo na jaką wysokość. No i chyba lepiej dostarczyć więcej powietrza i móc to kontrolować np. przepustnicą niż tego powietrza mieć za mało.

PS. U teścia jest rura fi 80 i jest to za mało



an-bud - 29-01-2010 14:31

Kominek o mocy 14kW ma króciec dolotowy 70x70 mm, producent daje gwarancję na sprawne działanie. Po co ciągnąć rurę fi 150? W jakiej posadzce się taka rura ma się mieścić? Może zmieniać wysokość posadzki dla rury od kominka, która max może mieć do 4-5 metrów idąc do najbliższej zewn ściany? hehe

ps, zapomniałem o izolacji :lol:
A czy jest ktoś kto zastosował do doprowadzenia powietrza z zewnątrz kształtki prostokątne lub kwadratowe zamiast rur?
Wydaje mi się, że ważniejsze od średnicy rury jest powierzchnia przekroju danej rury lub kształtki. Wykorzystując kształtkę prostokątną można uzyskać dużą powierzchnię przekroju bez potrzeby podnoszenia posadzki nie wiadomo na jaką wysokość. No i chyba lepiej dostarczyć więcej powietrza i móc to kontrolować np. przepustnicą niż tego powietrza mieć za mało.

PS. U teścia jest rura fi 80 i jest to za mało
Witam
A może pomyśleć wcześniej i pod podkłaem betonowm włożyć tę rurę :wink:
Są paleniska z wejściem powietrza zewnętrznego 150mm
Pozdrawiam.

ps. przenoszę się tu :wink: http://forum.muratordom.pl/o-kominkach,t146178.htm



ania_star - 29-01-2010 19:23
Witam,

Mam pytanie do osób zorientowanych w ofercie wkładów kominkowych. Czy u jakiegokolwiek producenta jest dostepny wkład z wizją ognia z 3 stron, gietą szybą (bez szprosów), szerokości fasady min. 75 cm i wadze do 150 - 170 kg. Właśnie z wagą jest problem. Kominek będzie na piętrze i nie ma możliwości wzmocnienia stropu pod cięższy kominek.

Pozdrawiam iz góry dziękuję za pomoc

Ania



racer - 01-02-2010 09:19
Kosmos, zwykła Varia Ch ma 250kg, Chazelles 1000 EPI ma 295 kg przy bocznych szybach większych niż frontowa.



vendea - 01-02-2010 09:51
witam,

szukam opinii o wkładzie powietrznym austroflamm 65 X 51. to kominek z prostą szybką, jego zaletą jest stosunkowo duża szyba oraz nowoczesna stylistyka przy cenie promocyjnej około 1,200 EUR netto...

czy ktoś miał kłopoty z wkładami tej firmy?



margod - 01-02-2010 21:48
jedyny kłopot z tym wkładem to, że trzeba do niego drzewa dokładać, sam skurczybyk sobie nie dołoży :evil: :wink:

a na poważnie poza brakiem popielnika nie znam żadnych mankamentów tych wkładów. Mam na myśli nowe, ulepszone w ubiegłym roku konstrukcje. Może lepiej, że go nie ma, aniżeli miałby być taki, który psuje proces spalania.



vendea - 01-02-2010 22:21
dziękuję za opinię!

rozumiem, że nie masz też zastrzeżeń do stosunku cena/jakość przy tej kwocie którą podałam?

nie wiem jakie mam alternatywy - zależy mi aby szyba była dosyć duża...



margod - 01-02-2010 22:46
65/51 to typowy wymiar drzwiczek, ani duży ani mały. 75/51 będzie już dość duży :P
W cenie ok 6tys. można coś na rynku znaleźć, jednak moim zdaniem niewiele będzie tak dobrych jak austroflamm.
Jeżeli mogę coś poradzić, to omijaj szerokim łukiem wkłady Dovre, a szczególnie nową serię 2180 / 2175



vendea - 02-02-2010 00:20
dziękuję! no właśnie dovry te na początku oglądałam, ale są okropnie przestarzałe konstrukcyjnie i o nich to już znalazałam sama duże złych opinii!

super, będzie austroflamm. jeden wybór z głowy :-D



racer - 02-02-2010 10:01

dziękuję! no właśnie dovry te na początku oglądałam, ale są okropnie przestarzałe konstrukcyjnie i o nich to już znalazałam sama duże złych opinii! Można zapytać jakie?



vendea - 02-02-2010 10:20
główny zarzut do dovrów który znalazłam na necie to fakt, że są bardzo duże kłopoty z uwzględnieniem jako naprawa gwarancyjna różnych problemów. ludziska mieli po 2 miesiącach pokrzywione ruszty i drzwi, a producent migał się od odpowiedzialności.

druga rzecz - to są wkłady z nieszczelną szybą. w sensie, że dopływ powietrza do spalania, ten regulowany, odbywa się z pomieszczenia. w nowoczesnych wkładach układ spalania jest odcięty od pomieszczenia, na wypadek kłopotów z kominem - nic nam się nie cofnie do pokoju.

podkreślam, że nie jestem specem od kominków, wyczytałam to we wpisach użytkowników dovre!



jarlo5 - 02-02-2010 15:09

Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

Witam.
Mam pytanie.
Jak zamontować radiator BERTRAMS? Czy bezpośrednio na kominku czy użyć jakiejś złączki?



racer - 02-02-2010 15:29
a jaki masz wkład? Zwykle ta rura turbo pasuje jako nakładka na kołnierz wkładu



jarlo5 - 02-02-2010 21:07

a jaki masz wkład? Zwykle ta rura turbo pasuje jako nakładka na kołnierz wkładu Witam.Wkład KAW-MET 14 kW, rura 200.Radiator też 200 ale z tego co wiem to powinien wchodzić do kołnierza wkładu do wew. a nie po zewnętrznej żeby skropliny spływały do wkładu a nie na obudowę.



tacim - 02-02-2010 21:11
są jakieś kryzy co by skropliny leciały tam gdzie trzeba.



PiF - 03-02-2010 15:52
Witam!

Założyłem osobny temat, w którym opisałem mój problem dotyczący eksploatacji kominka. Czy mógłbym prosić szanownych forumowiczów o zerknięcie i ewentualnie pomoc?

http://forum.muratordom.pl/kominek-u...ji,t179808.htm

Z góry dziękuję i pozdrawiam.



Ar2r - 03-02-2010 18:02
Potrzebuję najtańszego rozwiązania,powietrze doprowadzone,komin wybudowany,nawet dziura w ścianie zrobiona.W kominku będzie palone pewnie w święta dlatego potrzebuję coś naprawdę taniego.Na jaki wkład się zdecydować?



asiadob - 03-02-2010 18:50
Jestem na etapie wybierania wkładu kominkowego. Zastanawiam się nad czeskim wkładem Romotop KV 055A.
Czy może ktoś z forumowiczów użytkuje taki wkład?
Jeżeli tak to będę wdzięczna za jakąkolwiek informację jak ten wkład się sprawuje i czy jest warty swojej ceny.



Forest-Natura - 03-02-2010 20:27
Witam.
No to po co Ci wkład?
Zafunduj kominek z paleniskiem otwartym.
Albo piecyk/kozę.
Pozdrawiam



Ar2r - 03-02-2010 20:36
Koza odpada.Kominka z otwartym paleniskiem boję się troche,wkład po zamknięciu jakoś tak mniej w oczy kole.



Forest-Natura - 03-02-2010 21:50
Witam.
Kilka tysięcy lat ludzie się nie obawiali otwartego ognia :D
Kupisz najtańsze palenisko, wywalisz ca. tysiąc zeta i nie zobaczysz w nim ognia...
Już tyle razy było to na Forum...
Pozdrawiam.



margod - 03-02-2010 22:03

Witam.
No to po co Ci wkład?
Zafunduj kominek z paleniskiem otwartym.
Albo piecyk/kozę.
Pozdrawiam tak się zastanawiam, czy prawidłowe wykonanie otwartego paleniska będzie tańsze od najtańszego wkładu :wink: Coś mi się nie wydaje :roll:



Ar2r - 03-02-2010 22:31
Powiedz Forest-Natura jaki wkład wg.Ciebie to minimum.



Forest-Natura - 04-02-2010 10:24
Witam.
Fakt - tańsze nie będzie. Ale przynajmniej piękny ogień widać będzie :D . Nie będzie smrodu i czarnej smoły do wycierania z szyby.
No i pojawia się jeszcze problem - nie zrobi takiego kominka "pan" od suchej zabudowy GK i płytek w łazience.
Ar2r - minimum (dla mnie) to każdy wkład z:
- szczelnym przyłączem powietrza do spalania z zewnątrz domu
- wyłożeniem paleniska materiałem podnoszącym temperaturę spalania (szamot, wermikulit)
- własnymi nogami lub postumentem i możliwością ich regulacji (dzięki temu można całkowicie oddylatować palenisko od zabudowy
- z bezproblemowym i porządnym serwisem w naszym kraju
- dostosowany do posiadanego komina (paleniska z wylotem fi 200 mm nie podłącza się np. do komina fi 150 mm, bo będzie to użytkową porażką)
- dostosowany swą mocą i wielkością do wielkości pomieszczenia w którym będzie stał (oraz do całego domu i ogólnej bryły zabudowy)
No i dochodzi jeszcze parę innych detali.
Nie ukrywam, że byłem, jestem i będę przeciwnikiem kupowania przez inwestora samemu, jakiegokolwiek wkładu kominkowego. Dlaczego?
Bo mało która porządna firma podejmuje się zabudowy paleniska "powierzonego". Z doświadczenia mogę powiedzieć że tego typu prac podejmują się chętnie firmy ogólnobudowlane i tzw. złote rączki. Lub jak ja to nazywam "plankton okołokominkowy". Ponieważ rodzi to później wiele problemów (reklamacyjnych chociażby) których dobre firmy biorą pod uwagę i starają się unikać, a te, mniejsze nie biorą pod uwagę i aspekty te mają "w nosie".
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie palenisko jest "the best" i jaka firma jest najlepsza. To kompilacja wielu rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę projektując i wykonując kominek. Tak samo jak to się robi przy wykonywaniu instalacji elektrycznej, gazowej czy c.o.
Teraz wyobraź sobie następującą sytuację: kupujesz "jaki Ci się wydaje" kocioł gazowy i następnie szukasz firmy, która podłączy go i wykona instalację. Skąd wiesz czy dobrałeś dobrze kocioł? Skąd wiesz jakie rozwiązanie (rodzaj kotła) będzie u Ciebie najstosowniejszy do Twoich potrzeb? Skąd wiesz czy gaz będzie najwłaściwszym rozwiązaniem, a nie np. eko-groszek, czy prąd, czy jeszcze inne źródło ciepła? Od tego jest projektant instalator, który może doradzić coś sensownego i obliczyć wszelkie potrzebne do tego parametry.
Tak samo jest z kominkami. Tyle, że nie wiedzieć czemu utarło się w naszym kraju, że kominek to instalacja, którą zrobi każdy, zrobi to tanio i że wszystko zawsze będzie w nim działać. Otóż nie - wbrew pozorom jest to instalacja w wiele bardziej niebezpieczna niż gaz, prąd czy woda. Bo to otwarty ogień i temperatury rzędu kilkuset stopni pośrodku salonu i całego domu. Dodatkowym problemem jest to, że do jej funkcjonowania muszą być dobrze wykonane inne instalacje, na które w większości wypadków "kominkarz" nie ma wpływu - instalacja kominowa, umiejscowienie i fundamentowanie miejsca gdzie ma stanąć kominek, doprowadzenie powietrza do spalania oraz ogólnie do całego domu wraz z jego wentylacją, itd.
Dlatego staram się zawsze uświadomić każdego potencjalnego posiadacza kominka, że najlepszy wkład i kominek, to ten, który jest starannie dobrany, podłaączony i wykonany przez dobrą firmę z długoletnim doświadczeniem, która jest w stanie sprostać bardzo trudnemu zadaniu - podpowiedzieć i zaproponować swojemu klientowi sensowne i najlepsze rozwiązanie co do jego oczekiwań i jego wymagań względem kominka. Bo przeciętny inwestor wcale nie musi znać się na kominku - on ma go bezproblemowo i wygodnie użytkować przez następnych kilkanaście (-dziesiąt) lat.
Pozdrawiam.



asiadob - 04-02-2010 11:02
Bardzo proszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego.
Powierzchnia domu która będzie dogrzewana to ok 165mkw.
Salon ma 34 mkw.
Chciałabym żeby kominek miał płaską panoramiczną szybę.
Na wkład kominkowy chce przeznaczyć max 8000pln (oczywiście z delikatnym marginesem).

W jednym sklepie polecano mi wkład czeskiej firmy ROMOTOP kv055.
Czy to byłby dobry wybór?



Ar2r - 04-02-2010 12:30
Dziękuję Forest-Natura za poświęcony czas no i rady.
Pozdrawiam.



racer - 04-02-2010 18:15

Bardzo proszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego.
Powierzchnia domu która będzie dogrzewana to ok 165mkw.
Salon ma 34 mkw.
Chciałabym żeby kominek miał płaską panoramiczną szybę.
Na wkład kominkowy chce przeznaczyć max 8000pln (oczywiście z delikatnym marginesem).

W jednym sklepie polecano mi wkład czeskiej firmy ROMOTOP kv055.
Czy to byłby dobry wybór?
Polecam Arysto 800x510, drzwiczki podnoszone. Będzie tańszy niż 8000zł



Anna Broc - 06-02-2010 11:49
Palę prawie na okrągło w kominku Spartherm rundo,( duży, półokrągly )drugą zimę. Zauważyłam że cegiełki ( chyba szamot to się fachowo nazywa) wewnątrz popekały. Czy można je wymienic i jak to zrobic, czyli kupic gdzieś nowe i wymienić czy wezwać fachowca. Na razie nie ruszam ich to nie wiem czy łatwo jest to zrobić.
Drugie pytanie -
Wykonawca zrobił dwa wywietrzniki poniżej komory spalania i z nich wieje zimno do pomieszczenia. Kominek miał pobierać powietrze z zewnątrz , ale chyba powinien to być nawiew do kominka a nie na pokój, czy zrobił dobrze czy też coś pomylił, firma okazała się partacka dlatego mam wątpliwości.
:roll:



konisko - 07-02-2010 12:44
Witam !

Proszę o rade w doborze kominka.
Mam:
1. komin systemowy o srednicy 200
2. doprowadzenie powietrza jeszcze nie skończone ale srednica moze byc każda rura.
3. kominek stałby w salonie (okolo 36m2), cały dom 160m2 parter.
4. dom z wentylacja mechaniczna i rekuperatorem
5. raczej nie planuje DGP, chociaz zastawialem sie zrobic nagrzewnice powietrzna przed rekuperatorem.

Chciałbym kominek z szybą pionową płaską, bez zbędnych bajerów to co potrzeba i żeby się w nim dobrze paliło - nie jako podstawowe źródło ciepła ale powiedzmy dogrzew w okresach przejsciowych i może czasami pokazowych. Szyba może być otwierana lub podnoszona do góry.
Ostatnio oglądałem AXIS (koszt 10 tys) podobał mi się ale cena raczej bym oscylował w granicach do 3,5-4 tyś na wkład.

Idzie o kominek w stylu Hermes 8Z firmy Unico albo Arysto A10 500x800. Nie znam się na kominkach więc proszę o poradę.

Pozdr.



Magnum333 - 09-02-2010 23:43
Witam !

Byłbym wdzięczny za pomoc w wyborze wkładu kominkowego.
Poniżej podstawowe informacje:
- powierzchnia domu 224 m2 bez garażu (docelowo, bo narazie będzie parter 144 m2 bez garażu)
- kominek w salonie (razem z kuchnią ok. 40 m2)
- komin systemowy fi 200
- doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi 100
- planuję na wkład przeznaczyć do ok. 8 tys. zł
- planowane rozprowadzenie DGP do kilku pomieszczeń, ale czy będzie to główne źródło ciepła, czy wspomaganie to się dopiero okaże - poza tym będzie piec gazowy kondensacyjny.
Poczatkowo rozważałem wkład narożny (z szybą bez szprosu), ale obecnie (z uwagi na "rzekome" straty ciepła ww. wkładu i wyższą cenę) rozważam raczej taki z płaską szybą.

Analizowałem wiele możliwości (tańszych i droższych) i obecnie skłaniam się do wyboru pomiędzy:
- Austroflamm 75/57K - ok. 1,50 tys. EUR
- Spartherm Varia 1V-4S (szyba 57cm) - ok. 1,65 tys. EUR
Na dzień dzisiejszy skłaniam się ku wkładowi Austroflamm.
Wkłady żeliwne wykluczyłem głównie ze względów wizualnych (rozważałem Tarnavę Image 21 i JOTULA I 570 FL).

Byłbym wdzięczny za opinie na temat ww. wkładów, ew. wskazówki co do innych możliwości w tym przedziale cenowym.



racer - 10-02-2010 12:10

Palę prawie na okrągło w kominku Spartherm rundo,( duży, półokrągly )drugą zimę. Zauważyłam że cegiełki ( chyba szamot to się fachowo nazywa) wewnątrz popekały. Czy można je wymienic i jak to zrobic, czyli kupic gdzieś nowe i wymienić czy wezwać fachowca. Na razie nie ruszam ich to nie wiem czy łatwo jest to zrobić.
Drugie pytanie -
Wykonawca zrobił dwa wywietrzniki poniżej komory spalania i z nich wieje zimno do pomieszczenia. Kominek miał pobierać powietrze z zewnątrz , ale chyba powinien to być nawiew do kominka a nie na pokój, czy zrobił dobrze czy też coś pomylił, firma okazała się partacka dlatego mam wątpliwości.
:roll:

Póki szamot się nie kruszy- można palić w kominku bez obaw. Zamówić szamoty można w Strzelcach lub (polecane) w firmie montującej wkład. Wymienić samemu będzie raczej trudno, jeśli się wcześniej tego nie robiło, ale możesz próbować.

Na nawiewane powietrze pomoże tylko kratka z zewnątrz z żaluzją lub przepustnica regulowana ręcznie wewnątrz obudowy, która instalować można przez kratkę. Podpiąć bezpośrednio będzie trudno, sądzę...



racer - 10-02-2010 12:18

Nie znam się na kominkach więc proszę o poradę. Przejrzałeś ostatnie 2,3 strony tematu??



racer - 10-02-2010 12:20

Byłbym wdzięczny za opinie na temat ww. wkładów, ew. wskazówki co do innych możliwości w tym przedziale cenowym. Austrofalmm'ów nie znam. Na sprathermie raczej nie będzie reklamacji przez długie lata, ale za to kiepsko grzeją, niestety.



konisko - 10-02-2010 12:52

Nie znam się na kominkach więc proszę o poradę. Przejrzałeś ostatnie 2,3 strony tematu?? --------
Przejrzalem. Ale ponawiam pytanie raczej doradę jaki wkład w cenie do 4kzl dla podanych wcześniej wymagań i warunków.

Pozdr.



racer - 10-02-2010 13:14
Skłaniam się ku Arysto, bo sprawdziłem. Głownie zyskują na pełnym wyposażeniu- regulacji, szyber, dolot, taboret wbudowany, szamot i inne. Grzeją bardzo dobrze, w porównaniu z zagranicznymi produkcjami. aha, przy tej szerokości warto zastanowić się nad podnoszeniem. Z tego co wiem, jedyny producent który nie ma problemu z "opadającymi" szerokimi drzwiami wkładu to Sparke Varm, ale poza twoim zasięgiem cenowym.



konisko - 10-02-2010 13:27

aha, przy tej szerokości warto zastanowić się nad podnoszeniem. Z tego co wiem, jedyny producent który nie ma problemu z "opadającymi" szerokimi drzwiami wkładu to Sparke Varm, ale poza twoim zasięgiem cenowym. Witam !
Na czym ma polegać to zastanowienie (sory za laicyzm), wzmocnić zawiasy czy coś takiego, mechanicznie moge wszystko zrobić - mam dostęp do profesjonalnych maszyn i urządzeń do obróbki metalu.
Pozdr i dzięki za odpowiedź.



racer - 10-02-2010 14:17
Sparke jako jedyne stosuje ceowniki, inne firmy kątowniki. Stal spokojnie wytrzymuje obciążenia ale do pewnej szerokości drzwiczek. Dalej niestety sprawdza się tylko podnoszenie. Zawiasy mają ok, raczej same drzwi z prostokąta robią się rąbem.



sepix - 10-02-2010 16:21
Witam Panów i Panie :)
Jaki polecacie wkład z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska, płaską szybą do ok 4000zł, powierzchnia użyt. ok 100m2 jeden poziom, kominek ma służyć przeważnie do dogrzewania. Kominek musi być szczelny bo będzie wentylacja mechaniczna.
pozdrawiam



racer - 10-02-2010 16:25
kolejny... zobacz tą stronę i dwie poprzednie. Było! Użyj opcji szukaj



jarlo5 - 10-02-2010 17:34

Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

Witam.
Mam pytanie:
Czy przejście kominowe systemu BERTRAMS takie jak to http://www.allegro.pl/item890792002.html , uszczelnić jeszcze zaprawą szamotową lub silikonem do kominków?
Z góry dzięki.



Gryfol - 10-02-2010 17:42
Mam pytanko:

Zamierzam kupic piecyk wolnostojący (tzw. kozę).
Czy można go ustawić w narożniku pomieszczenia? Dodatkowo w pobliżu (ok 1m) znajdują się schody betonowe, których stopnie mają okładzinę drewnianą - czy to nie jest przeszkodą?

Jaka powinna być odległość drewnianego stołu od takiego piecyka (stół drewniany, a na nim wiadomo - obrus, serwetki i inne "łatwopalne")



racer - 10-02-2010 17:44



Witam.
Mam pytanie:
Czy przejście kominowe systemu BERTRAMS takie jak to http://www.allegro.pl/item890792002.html , uszczelnić jeszcze zaprawą szamotową lub silikonem do kominków?
Z góry dzięki.
Nie ma potrzeby, po to jest sznur.



racer - 10-02-2010 17:45

Mam pytanko:

Zamierzam kupic piecyk wolnostojący (tzw. kozę).
Czy można go ustawić w narożniku pomieszczenia? Dodatkowo w pobliżu (ok 1m) znajdują się schody betonowe, których stopnie mają okładzinę drewnianą - czy to nie jest przeszkodą?

Jaka powinna być odległość drewnianego stołu od takiego piecyka (stół drewniany, a na nim wiadomo - obrus, serwetki i inne "łatwopalne")

A jaką kozę konkretnie chcesz kupić? Daj foty schodów



Gryfol - 10-02-2010 17:47
Wybieram dopiero, na pewno z obudową ceramiczną, np:
http://www.tapis.pl/piece-piecyki/re...oto/r_149d.jpg



Anna Broc - 10-02-2010 18:52
Racer, dziękuję. Firmę która mi robiła kominek omijam z daleka, jeśli to wezwe kogoś innego, skoro odradzasz robote samemu. Mam kratki w wywietrznikach, chodziło mi o to czy tak się praktykuje. Ugóry kominka ciepłe powietrze idzie na pokój i wg mnie jest to prawidłowo, ale poniżej paleniska - przy samej podłodze nawiewa zimne, może je czymś przyslonię pod kratką, na szczęście jest ona łatwo wyjmowana. Chciałam tyko wiedzieć czy to zimne powietrze jest nawiewane w jakimś celu czy fachowcy coś pomylili.



Magnum333 - 10-02-2010 21:54

Byłbym wdzięczny za opinie na temat ww. wkładów, ew. wskazówki co do innych możliwości w tym przedziale cenowym. Austrofalmm'ów nie znam. Na sprathermie raczej nie będzie reklamacji przez długie lata, ale za to kiepsko grzeją, niestety. Racer,
co masz na myśli pisząc, że słabo grzeją - dotychczas słyszałem raczej dobre opinie o Sparthermach. Mam rozumieć, że zamiast Spartherma polecasz np. ARYSTO ??

Czy ktoś w ogóle miał do czynienia z wkładami AUSTROFLAMM?



jarlo5 - 10-02-2010 22:07
Witam.
Czy ktoś ma lub miał kominek (wkład) z firmy KAW-MET?



racer - 11-02-2010 09:03

Byłbym wdzięczny za opinie na temat ww. wkładów, ew. wskazówki co do innych możliwości w tym przedziale cenowym. Austrofalmm'ów nie znam. Na sprathermie raczej nie będzie reklamacji przez długie lata, ale za to kiepsko grzeją, niestety. Racer,
co masz na myśli pisząc, że słabo grzeją - dotychczas słyszałem raczej dobre opinie o Sparthermach. Mam rozumieć, że zamiast Spartherma polecasz np. ARYSTO ??

Czy ktoś w ogóle miał do czynienia z wkładami AUSTROFLAMM? W porównaniu do Arysto Spartherm grzeje słabiej, to wynik rozwiązań konstrukcyjnych pod niemieckie normy. Ale jakość wykonania- niebo a ziemia.



racer - 11-02-2010 09:08

Chciałam tyko wiedzieć czy to zimne powietrze jest nawiewane w jakimś celu czy fachowcy coś pomylili. To szczegół o którym niedouczeni wykonawcy zapominają. Zakończenie przewodu z którejś ze stron powinno być zamykane, jeśli nie jest podpięte bezpośrednio pod wkład.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 44 z 50 • Zostało znalezionych 6148 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50