ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




eRaf - 12-01-2005 13:24
Witaj Alterm
Kolejne pytanko:
Jakie ogrzewanie kominkowe zastosować do ogrzania:
1. tylko sypialni 14m2 (38m3) na parterze
2. sypialni jak wyżej + dodatkowo pokoju 9,4m2 użytk (13,2m2 po podłodze) (ok.25m3) bezpośrednio nad tą sypialnią piętro wyżej.
Nadmienię iż wkład/koza/piec kaflowy chciałbym umieścić w sypialni na parterze. Czy jest to w ogóle możliwe ? Wkład kominkowy pewnie w ogóle nie wchodzi w rachubę (zbyt duże moce).
Ewentualnie czy mógłbyś podać jakieś konkretne modele do ww. wariantów
Dziękuję
Pozdrawiam





Senser - 12-01-2005 19:49
Jaka jest wg. was minimalna i optymalna odległość pleców wkładu od ściany?? (Od ściany, nie od tylnej części zabudowy, pierw trzeba usytuować wkład a dopiero później go zabudować...).
Spotkałem różne przypadki...



Maxtorka - 19-01-2005 11:51
Witam i proszę specjalistów o pomoc .
Mamy kominek Seguin Duteriez model Multivision 700 , przeszklony z trzech stron . Zauważyliśmy małą nieszczelność między żeliwną obudową
drzwiczek a szybą , przez którą czasami przedostaje się dym .
Czy jest jakiś sposób uszczelnienia tego ?

Pozdrawiam - Maxtorka :)



katarinka - 19-01-2005 13:35
Hej!
Mam takie pytanie - w projekcie kominek jest przewidziany w scianie zewnętrznej. Na dole do najbliższego pomieszczenia innego niż "salon" jest około 3m. Na poddaszu komin wychodzi w jednym pokoju, do drugiego jest około 2m, pozostałe sa jeszcze bardziej oddalone.
Chcemy zrobic ogrzewanie kominkowe.
Czy to się opłaca w takim układzie? I jeśli tak - jakie najbardziej ? cZy powietrzne (grawitacyjne) czy płaszcz wodny??
Jeśli powietrzne - to gdzie idą te rury ?? czy trzeba przewidzieć miejsce pod stropem nad parterem i zakryć je np. sufitem podwieszanym ?
uff, może dziwne te pytania ale trochę zielona jestem....

acha i jeszcze jedno - czytałam że do kominków z wkładem nie mozna stosować komina murowanego, tylko albo rurę stalową albo specjalne wkładki ceramiczne.....czy to prawda?
Dziękuję





Agnieszek - 19-01-2005 15:45
Skoro alterm tak chętnie odpowiada, to ja też zapytam :) :
Dom o pow. uż. 195 m2, kominek w salonie, DGP będzie doprowadzało ciepłe powietrze do 3 sypialni na poddaszu. Łącznie razem z salonem powierzchnia do ogrzania wyniesie ok. 120 m2.
Jaki kominek wybrać, biorąc pod uwagę to, że chcemy kominek panoramiczny. Podoba nam się Jotul Panorama 18kW, ale cena jest zawrotna. Czy jest coś równie dobrego, a z łatwiejszą do przełknięcia ceną? :)



bogusia - 27-01-2005 23:11
Jeśli można i ja zadam pytanie. Mianiwicie interesuje mnie czy we wkladach kominkowych Tarnawa powierze pobierane z pomieszczenia do ogrzewania miesza się z powietrzem doprowadzanym z zewnątrz do spalania. Ponoć we wkladach Jotul są to dwa różne obiegi i na tym polega ich wyższość. Wadą Jotula jest jego cena :( . Proszę o wyrozumialość jeśli pytanie nie jest zadane zbyt jasno, ale jestem blondynką i to do tego ciemną :P



krzychu1 - 28-01-2005 23:00
Ja też poproszę o rade. Jaka powinna być wielkość kratek u góru i dołu kominka, doprowadzenie pow. z zewnątrz fi 150 z przepustnicą, DGP dół ok. 70 m2 góra podobnie
Dzięki za odpowiedz



grego - 18-04-2005 19:34
Alterm, Darek B., a może i inni wtajemniczeni - jesteście obeznani z tematem kominków, więc może pomożecie? Będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem. 1) Czy muszę koniecznie szukać kominka z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska? - podobno tylko takie rozwiaząnie nie zaburzy ciśnień nawiewu/wywiewu wentylacji. 2) Kominek KFD EKO 90 firmy La Nordica (oferowany przez KFD Ekokominki/KOPERFAM z Legionowa) podobno spełnia te warunki, ale czy jest to produkt godny uwagi, renomowanej firmy? W ogóle nie znajduję opinii na ten temat. 3) Czy są kominki innych firm (jakie), które mają powietrze dostarczane bezpośrednio do paleniska i powietrze z wewnątrz domu nie jest wsysane do kominka (z wyjątkiem kilku minut rozpalania, kiedy świadomie dopuszcza się powietrze z pomieszczenia)? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :-?



ania_g - 01-05-2005 21:14
Alterm, czy mógłbyś mi wyjaśnić jaka jest różnica między wkładem kominkowym a paleniskiem?? Widziałam w sklepie Tarnawe 12 kW, chciałam zobaczyć jaki ma otwór na doprowadzenie powietrza z zewnatrz (będę niedługo układac rure doprowadzajają) i sprzedawca zrobił mi wodę z mózgu opowiadając o zaletach i przewadze paleniska nad wkładem kominkowym. Utrzymuje żar do 12 godz. spala mniej drewna, daje więcej ciepła ale technika palenia jest nieco inna - wtedy szyba jest "zakopcona".
No i nie ma potrzebuje dostępu powietrza z zewnątrz, są na korpusie dwa odkręcane "zawory" regulacyjne. Przeszukałam Forum ale nie znalazłam konkretnej zadowalajacej mnie odpowiedzi. Jesli to prawda o zaletach paleniska to czy trzeba kłaść rurę doprowadzająca powietrze??
Ania



fafik - 10-05-2005 06:11
[quote="alterm"]
Kominek z DGP
.
DGP=doprowadzenie goracego powietrza?jestem krotko na forum,niebardzo znam te wszystkie skroty.



fafik - 10-05-2005 06:15
I mam jeszcze pytanko,czy wszystkie wklady kominkowe,nawet te najtansze z obi czy castoramy muszu miec doprowadzone swieze powietrze ta rura pod podloga?z gory dzieki za odp.



wastom - 28-05-2005 18:46
Mam pytanko!
Chcialbym zaadaptowac stary szyb dymny o przekroju 16x16 wykorzystywany kiedys przez piec weglowy, do wkladu kominkowego.
Niewiem tylko czy srednica mojego szybu nie jest za mala, wklad kominkowy ma wyjscie 18x18, pewnie udalo by sie zrobic jakas przejsciowke, ale czy nie bede mial pozniej problemow w uzytkowaniu???
typu dymienie itp.?chcialbym tez prosic o porade jaki ewentualnie wklad kupic? kominek bedzie stal w salonie otwartym o pow 32m2 pow parteru 65m2 nie przewiduje systemu rozprowadzania ciepla. kominek bedzie jedynie docieplal parter.
PS. co sadzisz o wkladzie blanzek 600?



nerozmus - 12-06-2005 08:00
Mam zamiar zamiast gazem ogrzewać dom 110 m2 wysokość 2,5 m kominkiem z turbiną.Jaka moc wkładu i co sądzisz o BELFONTE??. Jakie mogą być koszty takiego sposobu ogrzewania? GG 8718713. Proszę o radę i opinię może sugestie. :lol:



Lorena - 20-06-2005 14:16
Cześć
W lipcu zaczynam budową w salonie mam komin 14/21, moje pytanie brzm jaki kominek polecasz, który wariant jest lepszy z DGP cz płaszczem wodnym i ewentualnie proszę o namiary na dobrych fachowców.
ikopczynska@tlen.pl



multigad - 22-06-2005 20:27
alterm pozdrawiam i podziwiam determinację, ale chyba postawiłes sobie zadanie ponad siły. Nie dasz rady odpowiedzieć na wszystkie pytania, a i przejrzystość wątku robi się coraz mniejsza.
Zapraszam tutaj;
http://www.kominek.info.pl
Tam pomogą Ci inni fachowcy, a i na wiele zadanych tu pytan sa gotowe odpowiedzi.
pozdrawiam serdecznie :)



nowwi - 24-07-2005 21:36
Kominkarz w jednej z firm zdecydowanie odradzał mi tarnavę.
Straszył, że takie czołgowe żeliwo łatwo pęka, i po kominku. No i że brzydki, ale to dla mnie nie argument .
Posty powyżej nie potwierdzają tego. Jak to w końcu jest?
Sprzedawca radzi mi wziąć Turbo Fonte ok.14 (na 120m2). Nie było tu nic o takich wkładach.
Czyżby wciskał kit??? :evil: :o :o
Proszę o radę, pilne!!!!



nowwi - 25-07-2005 16:38
Wygląda na to, że temat umarł :cry:



oleklu - 09-08-2005 18:31
jestem autoryzowanym montażystą tarnavy jezeli chodzi o temat jakosc i tarnawa piszcie na oleklu @op.pl lub skype oleklu



MarcinM - 22-08-2005 12:44
Witajcie,
oglądałem wiele kominków - Tanawę, różne francuskie o skomplikowanych nazwach, Jotul i Spartherm.
Te ostatnie najbardziej odpowiadają mi pod względem wyglądu.
Tu pytanie - to wkłady stalowe.
Czy z wyborem stalowego wkłądu wiążą się jakieś ograniczenia?
Chętnie poznam za i przeciw stalowych i tradycyjnych.

Dodam, że kominek ma być do dogrzewania (a więc nie będzie działać ciągle), powierzchnia ogrzewana ca 120 m2.

Pozdrawiam
M



Nulla - 23-08-2005 11:07
Wczoraj byłam oglądać kominki i Sprzedawca zaproponował nam model Golem firmy Steko, nie mogę nić znaleźć na ten temat pomóżcie!!!



BOBO1 - 08-09-2005 10:27
Mam zamiar kupić Jotula Panorama. Jeden ma większą moc i jest większy, a drugi odwrotnie. Nie potrzebuję tak dużej mocy wkładu, ale większy wkład mnie się bardziej podoba. Co wybrać?



gee - 05-10-2005 15:58

[chlast!]
Najwiekszym bledem ludzi instalujacych kominek jest uzycie wkladu nieklasyfikowanego lub klasy I lub A do dystrybucji goracego powietrza,szczegolnie wymuszonej (turbina). Do DGP powinien byc uzyty wklad klasy C.Najlepiej renomowanych producentow.
Witam.
Ja wlasnie z przyczyn finansowych kupowal bede wklad raczej nizszej klasy (w cenie ok. 1000PLN - pewnie cos z NOMI albo Castoramy).
Czy jesli do ogrzania mieszkania 48m2 grawitacyjnym DGP (kominek bedzie umiejscowiony dokladnie w centrum mieszkania) zakupie wklad 14kW z 'nizszej polki', to zda to egzamin? Dodam, iz bedzie to jedyne zrodlo ogrzewania w mieszkaniu ...dotychczas byly to grzejniki elektryczne + kominek z otwartym paleniskiem, wiec nawet jesli nie bedzie to wklad klasy C, to zuzycie drewna do kominka i tak bedzie nieporownywalnie mneijsze :wink:

ps. wszelkie sugestie odnosnie konkretnego modelu 'taniego wkladu', czy tez czegokolwiek istotnego o czym nie mam pojecia, beda mile widziane =]

zdrawim



Dorota_N - 09-10-2005 15:54
Witam, poszukuję opinii na temat wkładó Rohem Malinowsy, ale niestety nie udalo mi się nigdzie natrafić na jakiekolwiek opinie. Czy może zdarzyło Ci się instalować taki kominek? Czy masz jakąś wyrobiną opinię na jego temat.?? Dokładnie chodzi o Panorama Opal - z płaszczem wodnym.

Pozdrawiam, proszę o pilna odpowiedź
Dorota



grego - 20-10-2005 09:50
Będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem. 1) Czy muszę koniecznie szukać kominka z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do paleniska? - podobno tylko takie rozwiaząnie nie zaburzy ciśnień nawiewu/wywiewu wentylacji. 2) Kominek KFD EKO 90 firmy La Nordica (oferowany przez KFD Ekokominki/KOPERFAM z Legionowa) podobno spełnia te warunki, ale czy jest to produkt godny uwagi, renomowanej firmy? W ogóle nie znajduję opinii na ten temat. 3) Czy są kominki innych firm (jakie), które mają powietrze dostarczane bezpośrednio do paleniska i powietrze z wewnątrz domu nie jest wsysane do kominka (z wyjątkiem kilku minut rozpalania, kiedy świadomie dopuszcza się powietrze z pomieszczenia)? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :-?



kolia - 21-10-2005 13:09
A ja bym się chciała dowiedzieć, które wkłady są lepsze szamotowe czy żeliwne, a jeśli żeliwne to czy z jednego odlweu czy skręcane, bo gdzie nie pójdę to każdy swoje chwali i już sama nie wiem co wybrać.



bartoh - 21-10-2005 13:55
Jaki kominek zamontowałby Pan u siebie w domu - cena do 3 tys zł
z góry dziękuję za odpowiedź



Goni_Mnie_Peleton - 23-10-2005 20:15
Mam kominek obudowany marmurem. Fachowiec , który go robił twierdził , że marmur będzie zimny gdy będzie się paliło . Teraz jednak jest inaczej , płyty marmuru robią się mocno ciepłe a fachowiec twierdzi że wszystko jest ok . Czy powinienem się tym martwić?



arluka - 24-10-2005 12:43
Chciałabym się dowiedzieć jaki kominek powinnam kupić do domu- ok.150 m pow. użytkowej, aby miał odpowiednią moc do ogrzania pomieszczeń i wody. No i czy to się w ogóle sprawdza, czy lepiej liczyć na inne źródła energii... Z góry dziekuję za odpowiedź :D



Kony - 06-11-2005 22:38
Witam Panie alterm

Kupiliśmy z żoną niedawno domek drewniny o pow. ok. 60 mkw i myślimy o ogrzewaniu kominkiem jako głównym źródłem ciepla, przynajmniej przez jeden sezon grzewczy. Prosimy o podpowiedź:

1. Jaki wkład byłby najlepszy do takiego ogrzewania (DGP)? Chodzi nam o firmę, nazwę lub symbol kominka i w cenie ok. 2000 zł.

2. Jakie wymiary wew. powinien mieć komin?

3. Jak wykonać lekką obudowę takiego wkładu? Czy np. płyta g-k o podwyższonej odporności na ogień na ruszcie metalowym wyłożona od spodu wełną mineralną z folią aluminiową byłaby wystarczająca?

4.Z jakiego materiału powinna być rura spalinowa (wklad - kanał komina) i czym ewentualnie można by ją zastąpić?

5. Dlaczego kanałów DGP nie doprowadza się do łazienki i do kuchni?

6. Czy mogłby Pan polecić jakieś konkretne książki, prasę, strony internetowe na ten temat, czyli wszystko o kominkach? Interesują mnie jak najdokładniejsze informacje z zakresu montarzu kominka w domu jednorodzinnym.

Z góry dziękuję za pomoc.



fizyk - 14-11-2005 21:42
Witajcie.
Poszukuję adresów stron z fajnymi rustykalnymi kominkami. Jeśli ktoś gdzieś zawędrował w necie - to proszę o namiar.



- 18-11-2005 21:30
Mam spory dylemat odnosnie przerobienia kominka otwartego na kominek z wkladem. Wiadomym jest ze przy naturalnym kominku ok 80 % ciepla ucieka w komin a wiec kalkulacja jest prosta - nie ma wyjscia. Pytanie tylko

- czy w ogole mozna to przerobic (np ze wzgledu na komore grzewcza)
- jak to zrobic?
- czy sam moge to zrobic?
Czy tez - jak poradzil mi kolega - moge wladowac do mojego kominka tzw. kasete a nie wklad ( bez wiekszych przerobek)? :D

P.S. Zona kaze to szybko zrobic a wiec prosilbym o jakas rade jaki wykonac ruch zebym nie kupil lub zrobi czegos zle.



Leszek67 - 22-11-2005 09:23
czy takie podłączenie kominka do komina może być - rura o długości 50 cm i kolanko 45 stopni do komina - czyli ok 80 cm czy to wystarczy, czy wlot musi być wyżej umiejscowiony ( mam komin z cegły więc mogę wybrać dowolną wysokość )

Leszek



twardowskia - 24-11-2005 08:03
Drogi altermie
Czy możesz choć słówko szepnąć o wkładach firmy Elkom z Radomia.



Aret - 02-01-2006 22:27
Witam,
szukam informacji nt. szamotowych wkładów firmy HAJDUK z Gorzowa Wlkp.
Za wszystkie informacje z góry dziękuję.



Paweł&... - 13-02-2006 13:42
Witam.
Mam taki jakiś mały problem. Mam kominek z nawiewem za pomocą turbiny. Do większości pomieszczeń na górze poza jednym nawiew jest za pomocą turbiny. Do jednego pomieszczenia mam grawitację. I właśnie tu jest jakiś problem. Do momentu, kiedy turbina się nie włączy grawitacja w tym jednym pomieszczeniu działa OK. Jednak w momencie, kiedy włącza się turbina to grawitacja nie dmucha i zaczyna zasysać. Na dole w obudowie kominka mam również jedną kratkę i nawet jeśli jest otwarta i powietrze z salonu dostaje się do obudowy nad kominkiem to nadal zasysa na górze. Co z tym zrobić i dlaczego tak jest?

Pozdrawiam

Paweł



@nia - 14-02-2006 10:24
Witam,
również mam pytanie dotyczące turbiny...
Planuję zrobienie u siebie w domu kominka z rozprowadzeniem ciepła do trzech pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Czy w takim przypadku konieczne jest zastosowanie turbiny aby wdmuchiwała powietrze do tych pokoi? Czy nie wystarczy sama grawitacja - przecież ciepłe powietrze i tak się unosi i dociera do tych miejsc, tyle, że wolniej...
I jeszcze jedno pytanie - na co zwracać uwagę, jaki wybrać kominek itp. do takiego rozwiązania, czy musi spełniać jakieś specjalne wymagania?



dannyZ - 23-03-2006 19:11
Witam i proszę o radę.
Mam okazję kupić kominek KiteFlam (moc nominalna 11 kW, moc max. 17 kW) - kilkakrotnie używany (może 10 razy) z pewnego źródła za połowe ceny.
W planie mam rozprowadzić ciepłe powietrze kanałami po całym domu (dom ok. 150 m2). Kominek będzie jako uzupełnienie do ogrzewania gazowego.
Moje pytnia to:
1) Czy ten kominek spełni swoje zadanie?
2) Czy to dobry pomysł kupowanie używanego kominka (proszę pamiętać że z pewnego źródła i sprawdzony przez fachowca)?
3) Czy to prawda, że jest to już kominek takiej klasy - że dokładanie odbywa się raz na powiedzmy 6 godzin.
4) Czy mimo tego że sprawdzony przez fachowca, powinienem zwrócić szczególną uwagę na coś?

Z góry serdeczne dzięki za rady
Daniel



acca5 - 01-04-2006 18:23
Ja tez z zapytaniem . Do kominka bedę miała komin murowany z cegły 27x27, jaki przekrój wkładu ceramicznego zastosować do niego aby było dobrze z ciągiem itp. Myślę o zaplu lub IBF lub schidel tylko po co przepłacać.Może ktoś podpowie.



zygmor - 06-04-2006 06:25
Powiedźcie czy to dobry pomysł...
Zamierzam wkład kominkowy schować w coś takiego murowanego, co by stary piec przypominało. Środkiem leci komin, rura od kominka wysoko wchodzi do komina prawie pod stropem.. Powietrze do spalania doprowadzę ze studni kręgowej 8m głębokości rurą 250 do samej piwniczki, stąd pod kominek. "PIEC" nagrzewałby się zarówno od kominka jak i od komina, czy rury odprowadzającej spaliny, czyli wokół murowanego komina nieco wolnej przestrzeni i ściana zewnętrzna pieca. W górnej części pieca Dystrybutor Gorącego Powietrza i rozprowadzenie po pokojach poddasza. Marzy mi się, że grawitacja wmusi obieg ciepłego powietrza z dołu do góry. Tylko w wyjątkowych wypadkach stosowana będzie wentylator DGP.
Czy to ma sens.
Proszę o opinie, mogą być druzgocące.

Pozdro



jednodniowiec - 09-04-2006 16:49
Witam,
Prosze o poradę. Nie znam się zupełnie na koinkach a niebawem mam zamiar taki zamontować u siebie. Mam pytania nastepujące (byc może dla niektórych naiwne - wybaczcie!):
1. Jak gruba mam być rura doprowadzająca z zewnątrz powietrze do spalania? (czy może to być np. 8 cm średnicy)?
2. Czy mozna wylot tej rury w ścianie zewnetrznej zakonczyc jakąś kratką? Gdzie taka można zdobyc? Zamykana jakoś?



zygmor - 09-04-2006 18:09
jednodniowiec,
8cm to połowa tego co powinno być, minimum to 150mm. Ale gdybyś 15m rury 250mm zakopał na metr głęboko i doprowadził pod kominek, to mógłbyś doprowadzić powietrze o temperaturze wyższej niż ta na zewnątrz i to o 8-10oC. Zastanów się czy nie warto. To powietrze z rury 250mm to rurowy GWC, może nie tylko doprowadzić powietrze niezbędne dla kominka, ale wystarczy do rozprowadzenia ciepłego powietrza( DGP) po pomieszczeniach bardziej odległych od pomieszczenia z kominkiem. U mnie będą to pomieszczenia na poddaszu.

Pozdro



mundi69 - 14-04-2006 16:19
witam wszystkich! soptkał mnie ogromny pech pękła mi szybaod kominka tarnawa 16 kw exlusive czy ktos wie gdzi mogę nabyć taką szybe w miare dobrej cenie czekam na wszelkie informacje



zygmor - 14-04-2006 18:11
mundi69,
Wejdź na srotnę tarnawy i powinieneś napisać do nich list.
Wiem że jest to firma solidna i napewno Ci pomoże.
Przecież szyba nie kosztuje tyle co kominek...

http://www.japanforum.org/stronapols...c/koszyk01.JPG



Monika B - 19-04-2006 12:18
Mam do zanawców prośbę o radę.
Mój kominkarz twierdzi, że moc kominka to pic na wodę bo w rzeczywistości to drewno daje moc grzewczą, a nie palenisko. Wielki miszcz twierdzi, że mogę sobie kupić wkład na 12kW i bez problemów ogrzeję nim 150m2 mieszkania. I tak samo długo to ciepło będzie trzymane. Ze względu na oszczędność miejsca chcialabym zakupić wkład pionowy i mam problem z tą mocą...
Czy ktoś mógłby mi doradzić?



xkwachu - 03-05-2006 18:53
Witam!
Jako świeżak, który dopiero "wgryza" się w temat kominków chciałbym jeżeli to mozliwe uzyskać troszkę wiadomości o wkładach kominkowych. chciałbym ogrzewać kominkiem parterowy dom o pow. 100m2 (bez garazu 80m2) wykozystując grawitacyjny system DGP, zakładam, że salon o pow 36m2 z kuchnia bedzie ogrzewany promieniowaniem z szyby, natomiast pozostale 2 sypialnie po 12m2 i gabinet 9m2 będą ogrzewane za pomocą rur z goracym powietrzem. Czy taki system jest optymalny?
Oglądałem juz oferty kilku producentów, ale chciałbym żeby mi Pan polecił optymalney wkład, lubię rzeczy ergonomiczne zeby ani nie przepłacic, ani nie kupic czegos co sie nie sprawdzi.
Zakładam, że wkład ma być klasy C (do ciągłego palenia), z szyba pryzmatyczną (klasycznie pryzmatyczną, nie podpba mi sie ta oferowana przez Tarnawę ;( najlepiej z doprowadzeniem powietrza do spalania z zwenątrz bezpośrednio do wkładu ( jeżeli nie to no w takim razie jak najlepiej je dostarczyć).
Z góry dziekuję za odpowiedzi, podejżewam ze bedzie jeszcze sporo pytan ale na poczatek mysle, ze te najwazniej sze juz zadałem
;)



artur_w - 11-07-2006 22:29
jak wysoko od wkładu powinien być zainstalowany dystrybutor? czy radiator lepiej dać nad dystrybutorem czy pod ?



artur_w - 12-07-2006 21:42
:o



askala - 25-10-2006 23:00
Poszukuje wkładu komikowego.
Spodobał mi się KFD model LUX 101 .

http://www.tapis.pl/kominkowe/kfd/lux101.htm

czy jest on warty zainteresowania ?

a moze coś innego co spełnia następujące warunki

szerokość max 70 cm
moc min 9 kW
szyba wyższa niż szersza
rozsądna cena



kze - 27-10-2006 15:42
Czy tutaj ostatnio pojawiają się jakieś odpowiedzi? Widze same pytania.. Ja np. jestem ciekaw czy doprowadzenie powiedztrza rurą 8cm jest wystarczające. Kominek tylko do celów estetycznych. Jak przy okazji jakieś ciepło wytworzy sie to chcę go delikatnie rozprowadzić grawitacyjnym dgp...



askala - 27-10-2006 21:00
odpowiedzi nie widać



VIP Jacek - 28-10-2006 16:39
Chyba ten wątek "umarł". :lol:



mariobros35 - 28-10-2006 22:02
Jagby co to ja mogę pomóc ale tylko w kominkach z płaszczem wodnym 8)



Leszek T. - 01-11-2006 19:35
A czy często korzystacie z wyczystki w kominie po paleniu w kominku? Pytam, bo mam ją usytuowaną tak niefortunnie, że utrudniony jest dostęp.Musiałbym narobić bałaganu!



askala - 01-11-2006 20:38

A czy często korzystacie z wyczystki w kominie po paleniu w kominku? Pytam, bo mam ją usytuowaną tak niefortunnie, że utrudniony jest dostęp.Musiałbym narobić bałaganu!
wydaje sie ze bedzie jednak kiedys potrzebna



Leszek T. - 05-11-2006 20:32
Czy ma ktoś kominek Byrskiego z przepustnicą? Chodzi mi o sterownik Delta 100K, czy oprócz utawiania temp.otwierania zamykania przepustnicy to jeszcze ma jakieś funkcje doustawienia? Jest jakaś do niego instrukcja??



wojtek1009 - 05-11-2006 20:59
Witam

Mam pytanie odnośnie powietrza doprowadzonego do kominka.
Obudziłem się jak wylewki były już zrobione i jedyny rozwiązaniem (doradzanym zresztą przez fachowców) było doprowadzenie powietrza w ścianie. Niestety powietrze idzie z góry ponieważ w wylewkach są rurki z C.O. a trzeba było jakoś ominąć otwory drzwiowe. Moje pytanie brzmi: czy kominek ma tak mocny ciąg powietrza że moje doprowadzenie pow. z zewnątrz nie zadziała jak wentylacja ?



mariobros35 - 07-11-2006 21:30

Czy ma ktoś kominek Byrskiego z przepustnicą? Chodzi mi o sterownik Delta 100K, czy oprócz utawiania temp.otwierania zamykania przepustnicy to jeszcze ma jakieś funkcje doustawienia? Jest jakaś do niego instrukcja?? W czym masz problem jestem autoryzowanym instalatorem byrskiego może będę mógł pomuc



abb - 08-11-2006 13:54
Bardzo proszę o opinię na temat wkładów kominkowych z płaszczem firmy urlich.Nie znalazłam nic na ich temat na forum.Czy może wiecie coś na ich temat.Wcześniej miała ich piec na olej i zbiornik na wodę i nie było problemów.



alterm - 13-11-2006 21:26
Witam serdecznie i przepraszam wszystkich za moją dłuuuuuugą nieobecność na forum. W dalszym ciągu pozostaję do usług! Proszę zadawać pytania! Zapraszam też do współpracy, szczególnie mieszkańców Małopolski. Pozdrawiam !!!! :D :D :D :D :D



wojtek1009 - 13-11-2006 21:29
Mam pytanie odnośnie powietrza doprowadzonego do kominka.
Obudziłem się jak wylewki były już zrobione i jedyny rozwiązaniem (doradzanym zresztą przez fachowców) było doprowadzenie powietrza w ścianie. Niestety powietrze idzie z góry ponieważ w wylewkach są rurki z C.O. a trzeba było jakoś ominąć otwory drzwiowe. Moje pytanie brzmi: czy kominek ma tak mocny ciąg powietrza że moje doprowadzenie pow. z zewnątrz nie zadziała jak wentylacja ?



alterm - 13-11-2006 21:40

jak wysoko od wkładu powinien być zainstalowany dystrybutor? czy radiator lepiej dać nad dystrybutorem czy pod ? witam

To zależy od wysokości wkładu i od różnicy wysokości między ramką wkładu a zwieńczeniem króćca dymowego. W praktyce dystrybutor powinien się kończyć mniej więcej na wysokości króćca dymowego.
Radaiator zdecydowanie nad dystrybutorem. Pozdrawiam



alterm - 13-11-2006 21:48

Mam pytanie odnośnie powietrza doprowadzonego do kominka.
Obudziłem się jak wylewki były już zrobione i jedyny rozwiązaniem (doradzanym zresztą przez fachowców) było doprowadzenie powietrza w ścianie. Niestety powietrze idzie z góry ponieważ w wylewkach są rurki z C.O. a trzeba było jakoś ominąć otwory drzwiowe. Moje pytanie brzmi: czy kominek ma tak mocny ciąg powietrza że moje doprowadzenie pow. z zewnątrz nie zadziała jak wentylacja ?
Hmmmm
To zależy od tego czy wkład ma możliwość doprowadzenia powietrza bespośrednio do paleniska oraz od tego czy wykona Pan to doprowadzenie od zachodniej strony, jeśli byłaby taka możliwość nie powinno być większego problemu bo powietrze będzie nawiewane do pomieszczenia. WIATRY w POLSCE WIEJĄ NAJCZĘŚCIEJ OD ZACHODU !!!!! Proszę o tym pamiętać.
Pozdrawiam



alterm - 13-11-2006 21:52

Bardzo proszę o opinię na temat wkładów kominkowych z płaszczem firmy urlich.Nie znalazłam nic na ich temat na forum.Czy może wiecie coś na ich temat.Wcześniej miała ich piec na olej i zbiornik na wodę i nie było problemów. Witam

Nie znam tej marki.
Bardzo mi przykro.
Pozdrawiam
MK



alterm - 13-11-2006 21:58

A czy często korzystacie z wyczystki w kominie po paleniu w kominku? Pytam, bo mam ją usytuowaną tak niefortunnie, że utrudniony jest dostęp.Musiałbym narobić bałaganu! Witam,
ważne, że w ogóle jest. Teoretycznie, według norm, komin powinno się czyścić cztery razy w roku, w praktyce wygląda to oczywiście inaczej.
Komin nieczyszczony przez dłuższy czas to murowany kłopot; słaby ciąg, dymienie na pomieszczenie, nie daj Bóg - pożar sadzy, etc.
Lepszy bałagan niż zniszczony sadzą komin. Sygeruję kupno separatora i taniego odkurzacza przemysłowego, na pewno pomoże w sprzątaniu.
Pozdrawiam



alterm - 13-11-2006 22:03

Czy tutaj ostatnio pojawiają się jakieś odpowiedzi? Widze same pytania.. Ja np. jestem ciekaw czy doprowadzenie powiedztrza rurą 8cm jest wystarczające. Kominek tylko do celów estetycznych. Jak przy okazji jakieś ciepło wytworzy sie to chcę go delikatnie rozprowadzić grawitacyjnym dgp... Witam

Dzisiaj wróciłem na forum, po dłuższej nieobecności.
Doprowadzenie powietrza rurką fi 8 cm nie jest wystarczające, sugeruję rurę o średnicy conajmniej fi 12,5 cm, najlepiej fi 15 cm lub kanałem prostokątnym o przekroju, conajmniej 5 cm*15 cm lub 8cm * 20cm..
Pozdrawiam
MK



aik - 13-11-2006 22:07
Witam
Jestem na etapie wyboru wkladu kominkowego, i troche przerazily mnie obecne ceny :o :evil: Jutola czy Tarnavy, czy moglby pan mi cos polecic tanszego.
Dodam ze kominkiem mam zamiar palic dosc czesto, powierzchnia do ogrzania to ok. 120m2, chce zastosowac rowniez DGP z turbina
Poz



askala - 15-11-2006 13:03
witam
chodzi mi o doprowadzenie powietrza do spalania.
wklad mam taki

http://republika.pl/askala/images/schemat.jpg

w instrukcji jest pokazana tak

http://republika.pl/askala/images/instr/6.jpg

a w rzeczywistosci wyglada tak

http://republika.pl/askala/images/kom1.jpg

http://republika.pl/askala/images/kom2.jpg

w wkladzie od dolu nie ma zadnej dziury - nic, jedyna szczelina które te powietrze moze sie dostac do wnetrza kominka sa te szpary w popielniku pod drzwiami zaznaczone strałką na jednym ze zdjęć ( i oczywiscie szpary w drzwiczkach). Powietrze mam doprowadzone z zewnatrz rura pcv 150mm, trzeba ja jeszcze troche obciąć i założyć przepustnice. Zastanawia mnie jak te powietrze skierowac z rury do "popielnika" bo tym szparom z przodu wiele brakuje do przekroju tej rury, a jak zabuduje wkład to musze chybe zostawic szparę na dole wkładu aby powietrze z rury sie dostalo do tych szpar i czy jake bede ustawial te bloczki betonowe pod wkladem na stale i na gotowo to jak je ustawic ? aby powietrze z rury trafialo tez do "ogrzania" czy tylko pozstawic mu ujscie z przodu do " popielnika"
poradzcie



Seluch - 15-11-2006 13:59
witam,

Mam takie pytanie: zakupilem kominek do tego redukcje szyber radiator rure kolano no i rure do wejścia do komina. W jakiej kolejnosci powinny byc zamontowane szyber radiator i pierwsza rura.

czy ma to być:

1. redukcja
2. szyber
3. radiator
4. rura

Czy:

1. redukcja
2. radiator
3. szyber
4. rura

Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam



askala - 15-11-2006 21:08
czy warto kupowac radiator montowany na rure np taki

http://www.allegro.pl/item141493449_...wys_370mm.html

niestety taki z rura mi sie nie zmiesci ten moglbym zalozyc na szyber



zezo - 16-11-2006 15:02
Właśnie czytam instrukcję kominka Tarnawa 14 Kw i pisze tak:

dałem więc rurę kanalizacyjną PCV 110 mm, powinno wystarczy, dawanie rury o większej średnicy uważam za zbyteczne.



maga452 - 20-11-2006 13:41
Prośba o pomoc - sprawa dosyć pilna, bo juz kilka nocy nie spałam :(. Dawno, dawno, temu.... :P umyśliłam sobie, że kominek w moim nowym domu będzie miał wkład z pionową szybką - prosta, nowoczesna obudowa, minimum bajerów - istne cacko! :roll: . Ponieważ w salonie komin schiedla wychodzi na pokój ok 34 cm, zdecydowalismy z mężem -wykonawca poparł nasza decyzję - że wkład ustawimy z boku (żeby zabudowany już kominek nie 'wyjeżdzał' pełna parą na srodek pokoju :wink: ). Wkład miał byc szamotowy, powietrze czerpane z zewnątrz. Wykonawca namówił nas na Spartherm ... ale ze względu na cenę pionowych art-ów :cry: zdecydowaliśmy się (co prawda jeszcze nie zamówiliśmy) na wkład piccolo 465.... Małe to - no bo w sumie "piccolo", więc nie ma co sie dziwić:) - ale nasz salon tez nie mam imponujących rozmiarów (20 m2), więc wydawało się, że wszystko będzie ładnie wyglądać, ale.......... :( no właśnie - według tego co czytam, ten kominek niespecjalnie nadaje się do tego, aby dogrzewać nim domek (mój dom ma 180 m2). Co prawda ogrzewanie kominkowe nie ma być jedynym źródłem ciepła w naszym domu - nastawiamy się przede wszystkim na gaz - ale nie chciałabym doprowadzić do sytuacji, że kupuję wkład za ...niemałe jak dla mnie pieniądze (bo ten Piccolo to ceny piccolo nie ma niestety :cry: ), wyłożę kasę na pompki, etc, a po pierwszym sezonie grzewczym okaże się, że mój kominek to ładnie wygląda....i owszem...ale na tym jego walory sie kończą :( . Co gorsza, mój wykonawca - do którego jak dotąd miałam duże zaufanie, osoba sprawdzona, polecona i z dużym doświadczeniam uważa, że jako dodatkowe źródło ciepła, wkład Piccolo jest w zupełności wystarczający. Pomocy!! :cry: Czas nagli. Wydawało mi się, że sama coś wymyśle, ale juz mam TAKI mętlik w głowie, że ufffffffffff..... Dodam może tylko na koniec, że jestem już po wylewkach, więc nie mam możliwości postawienia wkładu przed kominem (kwestia przygotowania podłoża pod kominek), a tam gdzie planowany jest wkład z szyba pionową, wkład z pozioma szybą nie zmieści się (wyjedziemy obudową na okno :cry: )... Sytuacja patowa??...a może nie? :( Będę wdzięczna za pomoc.



alterm - 23-11-2006 22:01
Witam wszystkich serdecznie

Nie mam niestety siły odpisywać na Państwa maile bardzo późną porą, bo o takich porach wracam ostatnio do domu, w związku z tym, że sezon w toku.
Ponadto od dwóch tygodni nie działa mi poczta i tylko intuicyjnie loguję się co kilka dni na konto a tam góra zapytań i maili.
W przypadku chęci uzyskania pomocy czy też porady zapraszam do kontaktu telefonicznego.
Będę się starał udzielić pomocy i rozwiać wszytskie wątpliwości.
Moje namiary;
MARIUSZ KOTLARCZYK
0-608764413
Tak czy owak, postaram się możliwie jaknajszybciej odpisać na zaległe maile.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zapraszam do skorzystania z naszych usług, przede wszystkim potencjalnych klientów z Małopolski.



Forest-Natura - 23-11-2006 22:37
Witam.
No to Ci mogę powiedzieć że takim Ambientem Piccolo 465/575 to przy wykonaniu ciepłej, szamotowej obudowy, śmiało można by się pokusić o ogrzewnie domu o powierzchni ok. 120 m2 jako jedynym żródłem ciepła a po zastosowaniu dodatkowego radiatora Sparthermu, taki kominek może śmiało ogrzewać ok. 150 m2.
Ma przesympatyczną w użytkowaniu zaletę - praktycznie nie brudzi się w nim szyba. Stosunek wielkości paleniska do wielkości szyby i wyłożenia szamotowe powodują dużo większą temperaturę uzyskiwaną w tym wkładzie i dzięki temo to,że niedopalona sadza nie ma się praktycznie na czym osadzić.
Pozdrawiam.



sezam - 24-11-2006 08:49

Właśnie czytam instrukcję kominka Tarnawa 14 Kw i pisze tak:

dałem więc rurę kanalizacyjną PCV 110 mm, powinno wystarczy, dawanie rury o większej średnicy uważam za zbyteczne. PCV nie będzie problemu z temperaturą kominek przecież sie nagrzewa?



mumu001 - 26-11-2006 11:26
Witam,
Pytanie do specjalistów
jaka Jest róznica miedzy Spartherm Varia Bh a Hajduk Volcano. To sa kominki panoramiczne. podobno kiedys hajduk robil kominki dla Spartherma a teraz robi dla siebie identyczne tylko o wiele taniej i z inną nazwą.czy to prawda? pozdrwaiam



ADAMOS48 - 26-11-2006 19:20
Chciałem sie zapytać znawcy kominków .czy Tarnava zasługuje na miano najlepszego kominka?



Forest-Natura - 26-11-2006 22:36
Witam.
Nie ma najlepszego "kominka" (czytaj - wkładu kominkowego). Tak jak nie ma najlepszego samochodu czy najlepszego wybudowanego domu.
To sprawa indywidualnego dostosowania jakiegoś produktu do indywidualnego, konkretnego projektu i wykonania, w połączeniu z odpowiednim marketingiem.
Pozdrawiam.



Forest-Natura - 26-11-2006 22:41
Witam.
mamu001 - różnica jest przede wszystkim w podejściu do klienta, u którego są jakiekolwiek problemy z zakupionym wkładem.
Pozdrawiam.



mumu001 - 27-11-2006 09:34
no tak ale mnie chodzi bardziej o parametry i funkcjonalność tych kominków, czy rzeczywiscie jest tak ze rózni ich tylko cena no i znaczek firmowy...pozdrawiam



Heizer - 27-11-2006 21:37

Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja. ....
Witam !

Zadałem na tym forum takie pytanie ale zero odpowiedzi (pytanie nt komina :) ):
Mam zewnętrzny komin firmy Pianex (podróba Schiedl`a :oops: ), pustak z przewodem wentylacyjnym, palę eko-groszkiem. Na samej górze komina przy otworze z kanału wentylacyjnego pojawił się brązowy osad, dosyć długi w dół komina.
Z czego bierze się ten osad ? Komin wygląda jak po 20 latach pracy ale palę dopiero od pażdziernika br..

Proszę o poradę.
Pozdrawiam, Heizer.



a lone wolf - 27-11-2006 23:20
Witaj Alterm,

Ja mam taki problem:
Chce mieć w swoim domku kominek i wszystko jest ok oprócz komina. Komin pod który chce podłączyc swój kominek jest zbudowany z cegły (całej) i nie posiada w sobie rzadnego wkładu.
Czy jest wskazane zamontować jakis wkład, np. z blachy kwasoodpornej? Czy jest to wymagane i niezbędne?
Jeśli tak to czy również muszę robić przy tym kominie drzwiczki rewizyjne, wyczystkę i ten skraplacz?
Jeden koleś mi powiedział że nie trzeba i wyczyska może być w "samym kominku".
Teraz sam nie wiem co i jak mam robić a chciałbym już ten kominek montować.

Jeśli możesz to daj mi też cynk ile powinienem się spodziewać za robociznę przy montażu tego kominka wraz z obudową z płyt gk.

pozdrawiam,

wolf



Waldon - 28-11-2006 08:46
Witam
jeżeli możesz zdradzić tajemnicę jak wykonać obudowę kaflową i jakich materiałow użyć
pozdro Waldon



Garfield - 28-11-2006 10:43
Witam ja tez mam pare pytań dotyczacych kominka oraz spraw związanych z tym.

1. zakupięlm dom w stanie surowym po paru zmianch doszliśmy do wniosku że przeniesiemy kominek! co prawda przeniesliśmy go do innego komina ale ma teraz do dyspozycji dwa kanały 14x14 bez zadnej rury w środku czy taki układ zapwenim mi odpowienia wentylację, z tego co rozmawiałem ze specjalistą od kominków to powiedział zeby wykonac "portki" przed wejściem do komina oraz aby ponad dachem połaczyc oba kominy w jeden! że to będzie ok! żeby juz nic do środka nie wkładac gdyz to jeszcze bardziej ograniczy miejsce w środku (prześwit)
2. kominy sie zaczynaja troche przed sufitem na parterze, nie ma wyczystki, czy musze wykonać rozkucie ścian i zamontowanie rewizji na dole ściany!? czy moge sie obejśc bez tego?
3. mam miec kominek z płaszczem wodnym, połaczony z instalacja gazową (piec Vaillanta) rozumiem że musze zamontowac w sumie trzy pompy obiegowe, jedna do kominka, druga w piecu i trzeci a w obiegu pieca gdyz jak piec nie grzeje to pompka tez nei chodzi! jakie są możliwości sterowania ta trzecia pompą! czy ona ma byc z pięta z pompą od kominka czy całkiem samodzielnie zarządzana! dodatkowo czy powinienem montowac w obiegu pieca dodatkowy zawor odcinajacy doplyw do pieca a równocześnie otwierzajcy kanał zwrotny.... jeżeli tak to co ma sterować tym zaworem!? kolejny sterownik? czy może piec lub układ kominka!?
bardzo dizekuje za wyjasnienie tych drobnych moich pytań!?



IZA I TOMEK - 11-12-2006 20:51
Mam kominek z marmurowych elementów złożonych na klej.
Wybudowaliśmy dom i chcemy ten kominek przenieść. Spece, którzy składali kominek powiedzieli, że klej rozpuści się pod wpływem wody i będzie można go przenieść i znowu złożyć. Czy to prawda i jak to zrobić?



ubek - 12-12-2006 12:39

czy jest jakas najlepsza szkola palenia w kominku?

To moj pierwszy sezon w kanadyjczyku...

Witam,
sorki za tak pozna odpowiedz,ale mialem mnostwo pracy i dopiero teraz nadrabiam zaleglosci.
Prosze mi podeslac bardziej szczegolowe informacje na temat kominka.Tak czy owak w ciagu kilku dniu podesle na priva ogolne instrukcje....jak palic...:)
Pozdrawiam Ja też poproszę te instrukcje ......



kocurro - 19-12-2006 22:29
Proszę donieść się do mojego pytania w dziale 'Zrób to Sam' temat Buduje kominek!!! Prosze o pomoc!!!



zarka - 20-12-2006 17:30
Witam
Do kominka z płaszczem wodnym mam doprowadzenie powietrza rurą fi 50 mm. Wyczytałam, że to bardzo mało. Mam wiec pytanie jakie mogą być tego skutki? Jak naprawić ten błąd innymi sposobami. Dodam że kominek znajduje się w pomieszczeniu o powierzchni 26 m2 otwartym na jadalnie i kuchnię o powierzchni 30 m2.
Tylko nie piszcie proszę że koniecznie trzeba rurę wymienić bo niestety nie mam już mozliwości (dom jest otynkowany).



MARKOG - 20-12-2006 17:47
Wydaje mi się że dodatkowa kratka/otwór na dole na salon + ta rura fi 50 poradzą sobie. Gdyby rura była była większa możnaby było nie robić dziury pod kominkiem. Niektórzy wogóle nie mają i żyją - zależy do czego będziesz używać tego kominka - rekraacyjnie_sporadycznie czy grzewczo-stałopalnie.
PS
A sory nie doczytałem że z płaszczem czyli palenie ciągłe - to tu już niech się wypowiedzą specjaliści o możliwościach dosciągnięcia dodatkowego powietrza.



zygmor - 20-12-2006 20:05
Cześć,
Wymyśliłem coś takiego, kominek jako piec z odzyskiem ciepła przez DGP.
W salonie na parterze kominek w prostopadłościennej obudowie z pełnej cegły, na poddaszu nad obudową ściana przyklejona do komina jako fragment ściany działowej. Nadmiar ciepła odbierany przez DGP i ogrzewający dalej położone pomieszczenia na parterze kratkami w suficie i pomieszczenia na poddaszu kratkami przy podłodze. Oczywiście odzysk ciepła z rekuperatorem na strychu.
Jak to wszystko prawidłowo zrobić, może ktoś już coś takiego wykonał w swoim domu i będzie mógł mi coś doradzić i na co zwrócić uwagę.



mariobros35 - 21-12-2006 20:25

Cześć,
Wymyśliłem coś takiego, kominek jako piec z odzyskiem ciepła przez DGP.
W salonie na parterze kominek w prostopadłościennej obudowie z pełnej cegły, na poddaszu nad obudową ściana przyklejona do komina jako fragment ściany działowej. Nadmiar ciepła odbierany przez DGP i ogrzewający dalej położone pomieszczenia na parterze kratkami w suficie i pomieszczenia na poddaszu kratkami przy podłodze. Oczywiście odzysk ciepła z rekuperatorem na strychu.
Jak to wszystko prawidłowo zrobić, może ktoś już coś takiego wykonał w swoim domu i będzie mógł mi coś doradzić i na co zwrócić uwagę.
Nie ty pierwszy o tym pomyślałeś już wczreśniej takie ogrzewanie wykonali krzyżacy na zamku w Malborku :D



zygmor - 21-12-2006 21:52
mariobros35,
To co wymyśliłem to nie dokońca ma być hypocaustum, ale coś podobnego.
Ale jeżeli możesz coś doradzić to zamieniam się w słuch...
Jak nie na Forum to pisz na priv



Mice - 22-12-2006 20:02
No to ja mam też pytanie. Jak prawie wszyscy :wink: planuję kominek.
Żadnego wielkiego DGP mechanicznego nie chcę. Tylko wykorzystując szyb wentylacyjny w kominie, chcę wypuścić gorące powietrze piętro wyżej i po wybiciu otworów w kominie wyciagnąć kratkami do pomieszczeń przylegających do komina. Niestety kominki same w sobie są duże a do tego obudowa, komory itp i robi się z tego ustrojstwo na 2m wysokie, prawie 1m szerokie i z 0,5m głębokie. Podobają mi się piece kominkowe, małe zgrabne itp. ale nie znalazłem nigdzie modelu z możliwością DGP ani sposobu wyciągnięcia z tego ciepłego powietrza :-?

Spotkał się ktoś z czymś takim ? Mam nadzieję :wink:



zygmor - 25-12-2006 23:25
dokupuje się poprostu gotową obudowę do DGP i gotowe. Większość firm sprzedających kominki ma to w swojej ofercie. Dodatkowo warto zadbać o to aby można było powietrze doprowadzić pod kominek i z tamtąd do wnętrza paleniska, a tego już nie posiadają wszystkie kominki...



jacekot - 28-12-2006 13:59
Szukam w literaturze ale nie moge znaleźć odpowiedzi na moje pytnia odnośnoie DGP . Może ktos z was wie i podzieli się swoja wiedza , zaspokajajac moje niewiedzę.
1. Jaka moze być maksymalna odległość wentylatora od kominka (długość knału którym bedzie pobierane gorace powietrze z czapy kominka do wentylatora (eletrycznego) ?
2. Ile mozna zejsc w dół przy wymuszonym DGP ? Jesli bede miał rozprowadzenie nad sufitem powieszonanym w użytkowym poddaszu , to czy moge zejść w dół przez cała wysokość poddasza , strop i wyjść w pokoju na parterze (długość około 2,7 m) z wylotem , czy turbina da radę ? Jak rozmawiałem z jednym fachowcem od kominków to wiedział ze nie bedzie problemu i wyreguluje sie na anemostatach . Ale jakos nie jestem przekonany.

Jesli ktos umie odpowiedziec na moje pytania bede wdzieczny .
pozdr
Jacek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 3 z 50 • Zostało znalezionych 3456 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50