ďťż
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.




MKZ - 12-12-2009 10:23

Witam wszystkich.

Szukam rad dotyczących ogrzewania domu 120 m2 kominkiem. Pomysł mam następujący:
- kominek z szamotem np. Spartherm bo:
jako główne źródło ciepła kominek musi być dobrej firmy/solidny i ma dedykowaną nakładkę wodną z możliwością jej odłączenia ad hoc
- nakładka wodna Thermax bo:
możliwość wyłączenia nakładki gdy chce się palić rerekacyjnie bądź gdy nie ma prądu (u mnie na wsi zdarza się to dosyć często) ale też po prostu ważna jest dla mnie niezależność od energii elektrycznej. Kominka z płaszczem wodnym bez prądu uruchamiać nie wolno.
- bufor min. 1500-3000l aby:
można było palić np. co drugi dzień
- zasobnik na wodę cwu (na 2 max 3 osoby) np. 150-200l zintegrowany z buforem z priorytetem, dodatkowa wężownica "na przyszłość"
- na poddaszu grzejniki przewymiarowane aby wykorzystać niższą temperaturę wody, też priorytet grzejniki i cwu potem bufor
- na parterze kapilary w suficie lub podłodze (niechętnie bo miały być dechy)

Ze względu na tryb życia chcę uniknąć zbyt dużej bezwładności cieplnej (podłogówka) bo po prostu byłoby to marnotrastwem energii. Dlatego, nadmiar ciepła od kominka chciałbym 'złapać' w bufor na tyle dobrze zaizolowany by dziennie tracił max 0,5 K i wypuszać tyle i wtedy, kiedy jest to potrzebne. Z tego co wiem maty kapilarowe mają małą bezwładność i są cienkie - dzięki czemu można je wrzucić w sufit pod tynk.

Mam szereg wątpliwości więc proszę doświaczonych o radę:

1) Jaka moc kominka aby nagrzeć cwu, kaloryfery i naładować bufor do temp. powiedzmy 70 C paląc na max przez jakieś 5-6 godzin? Na pewno trzeba przewymiarować ale ile...?
2) Czy nakładka wodna thermax będzie w stanie odebrać tyle ciepła i przekazać do bufora, jaka jest jej moc?
3) czy zamiast jednego bufora 2000-3000l lepiej szeregowo 2 lub 3 mniejsze?
4) czy są nakładki wodne poza thermaxem umożliwiające odłączenie trybu wodnego za pociągnięciem hebelka?
5) Planuję solidny komin np 22 cm średnicy - czy jest ryzyko, że będzie za duży?
5) O czym jeszcze powinienem wiedzieć? A może ktoś posiada podobny układ i zechciałby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Dom będzie miał duże przeszklenia: projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-...a812084f5c88d4

więc na dole raczej nie powinno być za gorąco nawet przy większym kominku podczas grzania bez obiegu wodnego.

Niestety w wersji podstawowej brak jest kominka ale zostanie przeniesiony lub dobudowany drugi komin i doprojektowany kominek.

Pozdrawiam,
A.

A może żeliwny Jotul I18 Panorama i do tego wymiennik wodny koszt około 10tyś w sumie. Moc 15kW nominalna wkładu i 9kW wymiennika. Suma 24kW





wa_wo - 12-12-2009 15:12
Sprawa jest bardzo wstepna (jestesmy po kupnie dzialki), z pewnoscia bedzie ogrzewanie gazem z sieci miejskiej i bedzie kominek z plaszczem wodnym. Otoz pytanie dotyczy solarow, a scislej kosztow przygotowania/zaprojektowania instalacji pod przyszly (np. za 5 lat, gdy bedzie to mialo wiekszy sens ekonomiczny) zestaw solarow. Dzialka jest spora, wiec moga one byc umieszczone (kwestia estetyki) niekoniecznie na dachu (w gre wchodzi np. wiata garazowa). Wszelkie wskazowki i uwagi mile widziane.



misiakulka - 12-12-2009 19:43
pochwaliłam się hydraulikom że będę miała kominek stalowy i zamierzam dużo palić. jakie było moje zdziwienie :o gdy ci odradzili zdecydowanie. argumentem była żywotność wkładów żeliwnych(podobno lepsza niż stalowych), a mnie zamurowało :roll: bo nie wiedziałam jak kontrargumentować. no i jestem w kropce, a myślałam że temat wkładu mam już za sobą, model nie wybrany, ale choć już do stalowego się ograniczyłam , a tu teraz ryfa. no nie wiem co z tymi fachowcami, żeby tak inwestorów z tropu zbijać! :evil:
d...pa zbita
no strasznie się zmartwiłam i nie wiem co teraz. jak dziecko we mgle.



ak72 - 12-12-2009 20:32

Ładowanie ciepła do buforów,to specjalność w krajach skandynawskich.Popularne jest stosowanie kilku mniejszych buforów.
Moje wątpliwości budzi zastosowanie w tym celu kominka jako głównej wytwornicy ciepła.Taki układ z buforami najlepiej jak jest" napędzany"dostosowanym do tego urządzeniem grzewczym a kominek zaplanować jako pomocniczy.
Średnica komina dobra.
Dzięki. Jeżeli nakładka z nakładki wodnej wyciągnąłbym 9-10 kw przy ostrym paleniu to powinienem naładować bufor w 5-6 godzin. Myślę o tym, by ewentualnie dodatkowo dogrzać grzałką w drugiej taryfie a potem podładować w ciągu dnia przez jakiś czas też w drugiej t. Za dwa lata będzie gaz więc póki co kominek musi być głównym źródłem ciepła. Pozdrawiam





ak72 - 12-12-2009 20:39

:)... Dzięki!. Właśnie wczoraj oglądałem dokładnie taki zestaw. 7.4k za wkład i 2.5 za nakładkę. Niestety raz założona na kominek, podobnie jak płaszcz wodny, nie może być odłączona jak np. Thermax.

Okazuje się, że Spartherm już nie produkuje Thermaxa, zastąpił go Aquabox - pani przez telefon mówiła, ze też można wyłączyć podgrzewanie wody jednym ruchem ale jakoś tak nieprzekonywująco. Aqabox kosztuje ponad 1000 euro więc dużo drożej od nakładki Jotula.

Mam prośbę do posiadaczy tych nakładek o opinie na ich temat. Jak się to sprawdza i czy Aquaboxa można rzeczywiście odłączyć w dowolnym momencie jak to miało miejsce w Thermaxie. pozdrawiam wszystkich.
Andrzej



Bogusław_58 - 12-12-2009 21:15
Funkcję grzania wody można dorobić do każdego kominka.Jednym ze sposobów byłoby przekierowanie spalin(szybrem) na zaizolowaną skrzynką ,w której należy umieścić żeliwny kaloryfer(2-4 żeberka) podłączony do bufora.



Lgrzechu - 15-12-2009 21:06
Jak oceniacie wkład Jotul I600. Czy to dobry wybór do domu z rekuperatorem ?



ko***rz - 16-12-2009 15:24

Jak oceniacie wkład Jotul I600. Czy to dobry wybór do domu z rekuperatorem ? sprawdź czy ma separowane powietrze i czy nie ma regulacji we froncie (nieszczelny). To podstawowy warunek!



Lgrzechu - 16-12-2009 19:42
jak ogladałem to niby szczelny z doprowadzeniem aż 4 rurami fi 80...ale specjalistą nie jestem. Wkład mogę kupić w dobrej cenie (7.500) ale nie wiem czy to dobry model i ....trochę za duży do moich 140m2. Doradzi ktoś konkretnie...może jakaś inna alternatywa (inny producent/model- wkład szczelny z doprowadzeniem i efektywnym systemem czystej szyby na 130-140m2 bez DGP).
http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/M...ul-I-600-Flat/



an-bud - 16-12-2009 21:15
dobry



Lgrzechu - 16-12-2009 21:34

dobry An-bud ten Jotul nie za duży do tych moich 130m2 ?. Rekuperator będzie mieszł powietrze między pomieszczeniami tylko czy jak będę palić nie na full to nie"skasuję" zalet tego wkładu



racer - 18-12-2009 09:07

jak ogladałem to niby szczelny z doprowadzeniem aż 4 rurami fi 80...ale specjalistą nie jestem. Wkład mogę kupić w dobrej cenie (7.500) ale nie wiem czy to dobry model i ....trochę za duży do moich 140m2. Doradzi ktoś konkretnie...może jakaś inna alternatywa (inny producent/model- wkład szczelny z doprowadzeniem i efektywnym systemem czystej szyby na 130-140m2 bez DGP).
http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/M...ul-I-600-Flat/
Jotul podciągnął ostatnio jakość wykonania, ale i tak kosmiczne podobieństwo znajdziesz we wkładach Dovre, a nawet z ceną może być lepiej. Skandynawska norma zakłada 1kW na 9m2. Rekuperator na pewno poradzi sobie z nadmiarem mocy w pomieszczeniu z kominkiem jeśli anemostat umieścisz w pobliżu obudowy kominka.



Lgrzechu - 18-12-2009 12:57


Jotul podciągnął ostatnio jakość wykonania, ale i tak kosmiczne podobieństwo znajdziesz we wkładach Dovre, a nawet z ceną może być lepiej. Skandynawska norma zakłada 1kW na 9m2. Rekuperator na pewno poradzi sobie z nadmiarem mocy w pomieszczeniu z kominkiem jeśli anemostat umieścisz w pobliżu obudowy kominka.
Jotul to raczej nie ma co podciągać do Dovre... nie ta tradycja i klasa :D
Dovre ostatnio raczej właśnie opuszcza się w jakosci i podnosi cenę. Osobiscie nie znalazłem negatywnych opini o Jotulach i masę narzekajacych na ostatnio wypuszczone modele Dovre.
Chciałem na forum jedynie dopytać czy montujac kominek z mocą 15kW na około 130m2 otwartych pomieszczeń nie popełniam błędu. W niektórych wkładach trzeba grzać na ful inaczej kiepska sprawność i szyba zawsze czarna. Sprzedawca zachwala Jotula I600, twierdzi, że dwa doloty na szybę z góry dosyc skutecznie zabezpieczaja szybę przed szybkim zabrudzeniem. Twierdzi również, że jest to kominek w którym pali się mocno na początku i potem przymyka dopływy powietrza w odpowiednich proporcjach dół/góra. Ponoc długo trzyma i mozna palić z mniejszą moca niz nominalna przy zachowaniu w miarę czystych szyb.



racer - 18-12-2009 15:22
Wszystko wiesz :)



Lgrzechu - 18-12-2009 15:39

Wszystko wiesz :) Racer gdybym wiedział to bym nie pytał.
Wszystko wie Wszechmocny ale on nie potrzebuje kominków...zima go nie rusza :D



yaro_1977 - 22-12-2009 23:03
Proszę o radę.
Szukałem kominka z płaszem wodnym i natrafiłem na ... kolesia, który twerdzi, że może sam wykonać taki kominek - wkład, ja mam tylko dostarczyć drzwiczki i blachę. Nie wiem co o tym myśleć czy to jest opłacalne i sprawa bezpieczeństwa. Dodam, że za robociznę zawołał 500 - 1000 zł (zależy od wielkości).
Nie zanajduję wątku nt. kominek z PW zrób to sam :)



G.N. - 22-12-2009 23:49
Ja bym nie ryzykował. Robocizna 500-1000, szyba przyzwoita 600-700 zł albo lepiej, chyba że do jakiegoś maleństwa. Coś o okuciach typu klamki, zawiasy, cięgła do szybra itd wspomniany "koleś" mówił? W trakcie pewnie wyjdzie że potrzebuje jeszcze takich śrubek, śmakich kształtek, rurek na nagrzewnice, elektrod do spawania i Bóg wie czego jeszcze. Koniec końców zapłacisz tyle co za przyzwoity firmowy wkład, a dostaniesz coś co być może jest względnie bezpieczne, ale nie na pewno, sprawność ma bliżej nieokreśloną, najprawdopodobniej marną i dobrze jak skończy się na wyrzuceniu kilku tysięcy w błoto, a nie na poważniejszych problemach.
No chyba że gość ma jakąś konkretną choć niewielką produkcję, może pochwalić się istniejącymi sprawdzonymi realizacjami, ma jakąś podkładkę co do bezpieczeństwa i sprawności, wtedy to co innego. Ale na samo "Będzie Pan zadowolony..." to Ja bym się nie dawał nabrać.



Bogusław_58 - 23-12-2009 10:35
Koleś, kolesiowi nie jest równy.
Jeszcze nie dawno w miasteczku, do którego jeżdżę po zakupy można było zamówić piec centralnego ogrzewania lub bojler własnej roboty.Różniły się tym, że miały większą żywotność niż kupne.Panowie ci posiadali wszystkie dostępne certyfikaty spawalnicze a swoje "wyroby" produkowane w garażu sprawdzali na szczelność ciśnieniem wody z sieci lub powietrzem.Nie mieli reklamacji a ich wiarygodność potwierdzała "poczta pantoflowa".
Według mnie w zwykłym,dobrze funkcjonującym kominku można zamienić" plecy"na płaszcz wodny.Ale można też w to miejsce wstawić kaloryfer żeliwny.Są takie płaskie typy o różnych wysokościach.Na złomie koszt żeberka jest w granicy 4-7 zł.Takie żeberko żeliwne powinno wytrzymać jeszcze 50 lat.
Pozdrawiam.



sosenka - 25-12-2009 23:19
Mam kominek z szyba ichcialbym go obudowac kamieniai polnymi.Chciabym rozprowadzic powietrze wymuszajac obieg powietrza w podlodze na parterze i poddaszu.Na parterze chce,rozprowadzic rurami aluminiowymi charmonika,odizolowacz dolu i z gury welna cieka warsta i ulozyc miedzy belkami wypelniajac styropianem granulowanym z betonem na to podloge z desek.Niewiem jak odizolowac te rury na poddaszu ,strop jest drewniany.Budyek drewniany.PROSZE DORADZCIE???



itlo - 26-12-2009 09:00
Witam. Mam obecnie duży kominek żeliwny ok 18kw, odprowadzenie spalin fi 200. Ma dużą moc więc przy słabym rozpaleniu daje dość mało ciepła (przynajmniej jest takie wrażenie). Przy ostatnich mrozach gdy mocno w nim zapaliłem temperatura była kosmicznie wysoka, nawet ogrzewanie nadmuchowe które mam w domu nie bardzo dawało sobie radę z rozprowadzeniem tego ciepła (odprowadzenie ciepła z kominka jest podłączone do czerpni zasysającej powietrze z budynku. Dom mam 200mkw). Dodam że temperaturę w domu miałem ok 19 stopni grzejąc tylko kominkiem.

Mam duży salon ok 60mk i paradoksalnie ciepło wychodzące przez szybę nie jest wystarczające do nagrzania go salonu.

Kominek jest zamontowany w ścianie a jego tył jest zabudowany w kotłowni płytami GK i ocieplony.

Problemy jakie mam.

1. W kotłowni jest ciepło część ciepła ląduje w kotłowni, płyty z zabudowy kominka są dość ciepłe
2. Chłodno w salonie.
3. Wysoka temperatura i problem z jego dystrybucją.
4. Wysoka temperatura spalin mierzyłem przy średnim rozgrzaniu kominka temperatura przekracza 300stopni (do tylu mierzy mi termometr).

Moje pomysły i tu proszę o radę, czy moje pomysły są dobre i mają szanse sprawdzić się w praktyce.

1. Ścianę nad kominkiem w salonie planuję przerobić na szamot obecnie mam ocieploną i wymurowaną z silikatu. (piasek+wapno) Silikat z tego co wiem też dość dobrze przewodzi ciepło. Czy będzie duża różnica gdy ściana ta będzie z szamotu?

Wówczas cała ściana nad kominkiem będzie oddawała ciepło przez co w salonie będzie jeszcze cieplej.

2. Całą zabudowę obecnie zrobioną z płyty GK chcę wymurować z szamotu.
3. wybudowanie nad kominkiem (na prętach zakotwiczonych w ścianie) dodatkowo z cegieł szamotowych elementu kumulującego ciepło. Po to aby kominek miał jeszcze większą możliwość kumulacji ciepła, oraz jeszcze większe ochłodzenie spalin.

Dzięki tym zabiegom chcę osiągnąć.

1. Kominek stanie się kumulatorem ciepła. Chciałbym rozpalić bardzo mocno w kominku (czym wyższa temperatura spalania tym wyższa sprawność kominka),
i ciepła wystarczyło by na dłużej.

2. Lepsze wykorzystanie ciepła obecnie dystrybucja nie daje sobie rady z jego ilością.

3. Ciepło zamiast w kotłowni wyląduje w salonie.

4. Większe schłodzenie spalin.

Czy te pomysły są dobre? Czy zdają egzamin w praktyce? Jak sądzicie.
I jeszcze jedno pytanie jaka ilość cegieł szamotowych musiała by być aby taki kumulator ciepła był efektywny?

Dzięki za wszelką pomoc?



wa_wo - 26-12-2009 19:47

Sprawa jest bardzo wstepna (jestesmy po kupnie dzialki), z pewnoscia bedzie ogrzewanie gazem z sieci miejskiej i bedzie kominek z plaszczem wodnym. Otoz pytanie dotyczy solarow, a scislej kosztow przygotowania/zaprojektowania instalacji pod przyszly (np. za 5 lat, gdy bedzie to mialo wiekszy sens ekonomiczny) zestaw solarow. Dzialka jest spora, wiec moga one byc umieszczone (kwestia estetyki) niekoniecznie na dachu (w gre wchodzi np. wiata garazowa). Wszelkie wskazowki i uwagi mile widziane. i jakies generalne wskazowki?



Bartosz32 - 27-12-2009 00:04
Witam serdecznie.

Czy możemy liczyć na fachową poradę?
Budujmy dom wysoce energooszczędny. Dom będzie miał ogrzewanie podłogowe, a także rekuperację. Chcemy zainstalować kominek lub piecyk o małej mocy i tu mamy problem. ( Doprowadzenie powietrza z zewnatrz jest ) .
Zastanawiamy się czy kominek z płaczem wodnym+bufor czy Kominek/piecyk z dużą akumulacyjnością ciepła?

Prosimy o argumentację, a nie tylko "zrób tak, tak będzie lepiej"

Więcej informacji możemy przesłac na priva.

Pozdrawiam,
Bartek i Renata.



misiek12345 - 27-12-2009 12:00
Witam wszystkich , mam mały problem z moim kominkiem . kominek mam zmontowany już od jakichś 3lat ,ale dopiero tej zimy zaczął wydobywać się z niego dziwny zapach , i na pewno nie jest to izolacja . Zauważyłem że w komoże nad czopuchem (taka mała komora z kratką żeby sufit nie pękał) pojawił sie czarny nalot , ten sam nalot znalazłem też na kominie , spływa po kominie , ktoś powiedział mi że może być to wina wilgotnego drzewa ale tym samympalę od trzech lat .
Proszę o rade



Jareq - 27-12-2009 14:15

1) Jaka moc kominka aby nagrzeć cwu, kaloryfery i naładować bufor do temp. powiedzmy 70 C paląc na max przez jakieś 5-6 godzin? Na pewno trzeba przewymiarować ale ile...?
2) Czy nakładka wodna thermax będzie w stanie odebrać tyle ciepła i przekazać do bufora, jaka jest jej moc?
3) czy zamiast jednego bufora 2000-3000l lepiej szeregowo 2 lub 3 mniejsze?

.
Mogę napisać jak jest u mnie wiec łatwo odpowiesz sobie na te pytania

- kominek z p.w. 21 KW ( 16 KW. płaszcza ) nagrzewam bufor 1300 l do 60- 65st. w około 6 h. wprawdzie nie palę z max. ale no żadne pocieszenie


- nakładka wodna Thermax bo:
możliwość wyłączenia nakładki gdy chce się palić rerekacyjnie bądź gdy nie ma prądu (u mnie na wsi zdarza się to dosyć często) ale też po prostu ważna jest dla mnie niezależność od energii elektrycznej. Kominka z płaszczem wodnym bez prądu uruchamiać nie wolno.
Nakładka działa jak p.w. więc jak można ją odłączyć ? Spuszcza się wodę ? Napisz coś więcej o możliwości odłączania .

pozdrawiam



an-bud - 27-12-2009 18:48

Mam kominek z szyba ichcialbym go obudowac kamieniai polnymi.Chciabym rozprowadzic powietrze wymuszajac obieg powietrza w podlodze na parterze i poddaszu.Na parterze chce,rozprowadzic rurami aluminiowymi charmonika,odizolowacz dolu i z gury welna cieka warsta i ulozyc miedzy belkami wypelniajac styropianem granulowanym z betonem na to podloge z desek.Niewiem jak odizolowac te rury na poddaszu ,strop jest drewniany.Budyek drewniany.PROSZE DORADZCIE??? Zleć to odpowiedniemu zakładowi :wink:
ps. Twoje chęci grożą katastrofą :-?



racer - 28-12-2009 10:25

Witam. Mam obecnie duży kominek... a jak duże masz kratki wylotowe na salon?



racer - 28-12-2009 10:27

Witam wszystkich , mam mały problem z moim kominkiem . kominek mam zmontowany już od jakichś 3lat ,ale dopiero tej zimy zaczął wydobywać się z niego dziwny zapach , i na pewno nie jest to izolacja . Zauważyłem że w komoże nad czopuchem (taka mała komora z kratką żeby sufit nie pękał) pojawił sie czarny nalot , ten sam nalot znalazłem też na kominie , spływa po kominie , ktoś powiedział mi że może być to wina wilgotnego drzewa ale tym samympalę od trzech lat .
Proszę o rade
być może to ten sam problem jak u kolegi wyżej- za małe kratki wylotowe i powietrze się przegrzewa.



Bogusław_58 - 28-12-2009 17:57

Witam serdecznie.

Czy możemy liczyć na fachową poradę?
Budujmy dom wysoce energooszczędny. Dom będzie miał ogrzewanie podłogowe, a także rekuperację. Chcemy zainstalować kominek lub piecyk o małej mocy i tu mamy problem. ( Doprowadzenie powietrza z zewnatrz jest ) .
Zastanawiamy się czy kominek z płaczem wodnym+bufor czy Kominek/piecyk z dużą akumulacyjnością ciepła?

Prosimy o argumentację, a nie tylko "zrób tak, tak będzie lepiej"

Więcej informacji możemy przesłac na priva.

Pozdrawiam,
Bartek i Renata.
Na "Świecie"popularny jest wariant "podłogówka"+piec w środku domu o wadze1-2 tony.



Bogusław_58 - 28-12-2009 18:06

Witam wszystkich , mam mały problem z moim kominkiem . kominek mam zmontowany już od jakichś 3lat ,ale dopiero tej zimy zaczął wydobywać się z niego dziwny zapach , i na pewno nie jest to izolacja . Zauważyłem że w komoże nad czopuchem (taka mała komora z kratką żeby sufit nie pękał) pojawił sie czarny nalot , ten sam nalot znalazłem też na kominie , spływa po kominie , ktoś powiedział mi że może być to wina wilgotnego drzewa ale tym samympalę od trzech lat .
Proszę o rade
Prawdopodobnie spaliny mają za niską temperaturę.Przy wylocie z komina nie powinny mieć mniej jak 50*C.



SIOUX - 29-12-2009 00:04
Witam,
na początku roku chcę kupić kominek IDRO 50 z Edilkamina. Mam małe pytanie do Was: Czy ten kominek może być zamontowany przy wentylacji mechanicznej???
Pozdrawiam życząc szampańskiej zabawy.... :lol:



Thoby - 29-12-2009 09:59
Forumowicze,
Ja mam kominek Dovre 9kW, dom 115 metrów, rozprowadzenie mam do 2 pomieszczeń na górze i to wsio bo mam wentylację mechaniczną i to ciepło jest w miarę rozprowadzone. W sumie nie wiem czemu na górze, mimo że kominek jest dobrze rozpalony słabo dochodzi ciepłe powietrze (może przez płaskie, prostopadłe kanały pod wylewką?)

Pytanie mam inne - kominek mi często aż wyje, nawet na zamknietym dopływie powietrza na maksa w piecu dość ostro się pali, co zrobić jak doprowadzenie powietrza jest zbyt silne?
Powietrze z zewnątrz dochodzi rurą PCV fi 110



skorpio - 29-12-2009 10:26

Forumowicze,
Ja mam kominek Dovre 9kW, dom 115 metrów, rozprowadzenie mam do 2 pomieszczeń na górze i to wsio bo mam wentylację mechaniczną i to ciepło jest w miarę rozprowadzone. W sumie nie wiem czemu na górze, mimo że kominek jest dobrze rozpalony słabo dochodzi ciepłe powietrze (może przez płaskie, prostopadłe kanały pod wylewką?)

Pytanie mam inne - kominek mi często aż wyje, nawet na zamknietym dopływie powietrza na maksa w piecu dość ostro się pali, co zrobić jak doprowadzenie powietrza jest zbyt silne?
Powietrze z zewnątrz dochodzi rurą PCV fi 110
Przymknij szyber.



Forest-Natura - 29-12-2009 13:28
Witam.
Ale Ty nie masz "za silnego" doprowadzenia powietrza. Tylko zbyt duże ciśnienie w przewodzie kominowym. Twój Dovre łapie powietrze wszelkimi możliwymi nieszczelnościami, a w tych wkładach jest ich dużo (regulacje powietrza, uszczelki). Załóż regulator ciągu na wyczystkę komina lub talerzową nasadę regulującą ciąg na samym kominie (nie mylić z nasadami zwiększającymi ciąg!!!).
A kanały w stropie masz izolowane? Czy "żywcem" utopione w betonie, który jest pięknym odbiornikiem wszelakiego ciepła?
Pozdrawiam.



Thoby - 29-12-2009 14:02
Panowie,

Dzięki za rady w stylu "zamknąć szyper". :( Nie o to chodziło.

Komin mam Schiedla 20cm, na szczycie koguta.

Z "zbyt mocnym ciągiem" chodziło mi o małą możliwość regulacji siły ognia w kominku i "wyciem" kominka. Co prawda słabo to słychać, ale jak jest cisza to przeszkadza.

Co do wyczystki to jest zamknięta szczelnie drzwiczkami załączonymi do komina.



Forest-Natura - 29-12-2009 14:42
Witam.
No to Ci napisałem przecież że masz zbyt duże podciśnienie w kominie.
Wyrzuć "koguta" i uchyl lekko drzwiczki wyczystki komina to zobaczysz różnicę.
Tyle, że na dłuższą metę to zamiast otwartych drzwiczek od wyczystki stosuje się regulator ciągu w ich miejsce lub właśnie nasadę talerzową na kominie zamiast "strażaka" czy "koguta" bo one zwiększają jeszcze podciśnienie...
Jeżeli nie wiesz o co chodzi - zajrzyj np. na strony firmy Darco - tam znajdziesz oby dwa urządzenia.
Pozdrawiam.



lance23 - 04-01-2010 01:09
Witam
Zakupiłem piecyk wolno stojący Drove wylot spalin 150mm dolot powietrza z zewnątrz 100mm.
Firma wybudowała mi nowy przewód kominowy ponieważ wszystkie inne w mieszkaniu były zajęte.

Ogólnie całość wygląda tak:
jest piecyk wolno stojący do niego od góry jest podłączona rura czarna spalinowa parę centymetrów przed sufitem podwieszanym rura ta wchodzi w przewód kominowy dwuścienny izolowany ,który przechodzi przez strop i dach.
Długość razem z przewodem czarnym spalinowym to jakieś 6m. Wszystko jest w jednej linii bez żadnego trójnika. Komin zakończony ustnikiem.
Dolot powietrza z zewnątrz podłączyłem bezpośrednio z piecykiem.

I sytuacja wygląda następująco - jak otwieram drzwiczki z piecyka to wydostaję się z niego zimne powietrze tzn że ciąg w kominie jest wsteczny. mam problem z rozpaleniem przy zamkniętych drzwiczkach muszę je trochę uchylić żeby się rozpaliło.Jak się rozpali i zamknę drzwiczki to zaczyna mi się przedostawać dym do pomieszczenia.Dopiero po jakimś czasie odwraca mi się ciąg w kominie i zaczyna wszystko działać ok.
Czym to może być spowodowane??

Pomysły mam następujące:
1.Zainstalować obrotową nasadę kominową typu strażak - to będę próbował w środę
2.Ocieplić rurę która doprowadza powietrze z zewnątrz bezpośrednio do kominka - tylko nie wiem czy to coś da

Czy ktoś ma jakieś pomysły
pozdrawiam



an-bud - 04-01-2010 08:08
Rozszczelnij okna, masz w mieszkaniu podciśnienie, brak nawiewników.



coolibeer - 04-01-2010 09:07
Jest tu ktoś kto może zrobić mi zabudowę kominka? :)



eska78 - 04-01-2010 11:00
Witam,
mam ktoś może problem z 'klamką' w kominku Tarnava?
Sytuacja wygląda tak ,kominek użytkuję 3 sezon ,palimy wieczorami ,plus całe weekendy.Od pewnego czasu mam problem z 'klamką' a mianowicie mam coraz większe problemy z otwieraniem drzwiczek od kominka.Klamka stawia duży opór aby ją przekręcić i otworzyć może ktoś wie co można z tym zrobić ?
Kominek Tarnava 16kW Premium.



niktspecjalny - 04-01-2010 11:05

Rozszczelnij okna, masz w mieszkaniu podciśnienie, brak nawiewników. Chyba nadciśnienie .Jakby miał Podciśnienie to by było dobrze.Ale może się mylę.



Bogusław_58 - 04-01-2010 11:59
Ciśnienie "dąży" do wyrównania.Jeśli powietrze dom "pobiera" to ma niższe niż na dworze.Ala jeśli komin jest zimny,to powietrze które w nim jest będzie ciężkie i też będzie się "wtłaczać" do mieszkania.



niktspecjalny - 04-01-2010 12:13

Ciśnienie "dąży" do wyrównania.Jeśli powietrze dom "pobiera" to ma niższe niż na dworze.Ala jeśli komin jest zimny,to powietrze które w nim jest będzie ciężkie i też będzie się "wtłaczać" do mieszkania. To w końcu ma podciśnienie według ciebie przed rozszczelnieniem czy nadciśnienie?Pytam z ciekawości.



Forest-Natura - 04-01-2010 12:42
Witam.
Jak na dworze ciśnienie jest wyższe niż w domu, to w tymże domu panuje podciśnienie. i odwrotnie - jak na dworze ciśnienie jest niższe niż w domu to w tymże domu jest nadciśnienie.
Tyle że jak Bogusław napisał wcześniej - nadciśnienie z domu nie wyrówna tego na dworze. Z prostej przyczyny...jest go za mało... :lol: :wink:
Bardzo ciekawie wyrównywanie się wartości ciśnienia w domu widać na przykładzie wentylacji grawitacyjnej, która często (zwłaszcza w obecnym, szczelnym budownictwie) zmienia swoje przeznaczenie i działanie...
Równie często widać to na przykładzie kanałów spalinowych w piecykach gazowych...ale to już temat raczej nie do śmiechu :-?
Pozdrawiam.



niktspecjalny - 04-01-2010 12:56

Witam.
Jak na dworze ciśnienie jest wyższe niż w domu, to w tymże domu panuje podciśnienie. i odwrotnie - jak na dworze ciśnienie jest niższe niż w domu to w tymże domu jest nadciśnienie.
Tyle że jak Bogusław napisał wcześniej - nadciśnienie z domu nie wyrówna tego na dworze. Z prostej przyczyny...jest go za mało... :lol: :wink:
Bardzo ciekawie wyrównywanie się wartości ciśnienia w domu widać na przykładzie wentylacji grawitacyjnej, która często (zwłaszcza w obecnym, szczelnym budownictwie) zmienia swoje przeznaczenie i działanie...
Równie często widać to na przykładzie kanałów spalinowych w piecykach gazowych...ale to już temat raczej nie do śmiechu :-?
Pozdrawiam.
Żeby nie było do śmiechu powiedz mi jakimi dostępnymi urządzeniami dokonasz takiego pomiaru w swoim domciu? :lol: :lol:



Senser - 04-01-2010 15:08

Rozszczelnij okna, masz w mieszkaniu podciśnienie, brak nawiewników. Na początku zaznaczyłem, że mam dolot fi 100 mm.
Gdybym miał problem z podciśnieniem to z paleniem miałbym problem od samego początku.



azmadan - 04-01-2010 15:09
To może ja teraz kilka pytań...
rozpoczynamy na wiosnę remont salonu...
no i wpadł pomysł na kominek...
z funkcją ozdobną i na dogrzewanie wiosenne/jesienne gdy nie pali się w CO...
bez rozprowadzenia powietrza do innych pomieszczeń...
tutaj orientacyjny schemat...
http://www.fotoviev.pl/thumb-ED26_4B41F54B.jpg
powierzchnia około 80-90m2
wysokość 2.5m

1 - muszę dobudować komin = przebicie stropu i wyjście przez dach... = Masakra :-P
- i tutaj pytanie jakie wymiary komina i czy może być "nad wkładem"?

2 - kominek na ścianie środkowej w domu = nie mam możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz
- czy mogę się podpiąć pod kanał wentylacyjny ??
- lub czy można pobierać powietrze z pomieszczenia ??

3 - jaki bardzo wąski wkład polecacie - chcemy płaski kominek aby nie wychodził zbyt do środku salonu, tu gdzie ma stać obecnie chodzimy... :-D
znalazłem na internecie jakieś 33cm głębokości...

4 - zakładam że kratka na "boku" pomoże w odprowadzeniu ciepła w stronę innych pomieszczeń... - drzwi w kolorze brązowym...

5 - czy polecacie jakiegoś wykonawcę w Bielsku-Białej ?

6 - jaka moc wkładu ?



piotrulex - 04-01-2010 15:57

...
1.Zainstalować obrotową nasadę kominową typu strażak - to będę próbował w środę
...
tesciom zakupilem cos takiego. pomoglo ale i tak czasami jest zadymienie salonu :wink:



Bogusław_58 - 04-01-2010 16:38


To w końcu ma podciśnienie według ciebie przed rozszczelnieniem czy nadciśnienie?Pytam z ciekawości.
W normalnych mieszkaniach nie występuje nadciśnienie,tylko jest takie jak na dworze albo mniejsze.
Przyczyn" trudności "z rozpalaniem może być kilka i żeby ją ustalić,to należy zacząć od sprawdzenia jak jest z rozpalaniem przy uchylonym oknie ,co napisał An-bud,ponieważ w pewnych warunkach niezależne doprowadzenie powietrza może robić "numery".



- 04-01-2010 17:51
Witam
Na jaką odległośc powędruje powietrze grawitacyjenie w poziomie? Chodzi mi o to zeby w suficie podwieszanym schować przewody izolowane 125mm do 3 pokoi i tam wejśc pod stropem? Nie jest to dobrze bo ciepła poduszka utrzyma sie na górze pomieszczenia, drzwi tez nie moga być szczelne dołem, i wlot do pokoju jak najdalej od drzwi.. Czy to mam sens bez dmuchawy? Bo rozumiem ze na górne pokoje garawitacja da rade, ale jak to jest z rozprowadzeniem na partarze?
Pozdrawiam



sql - 04-01-2010 21:34
a ja mam pytanie na temat temperatury na płaszczu wodnym,
właśnie zamawiam sobie laddomata do zabezpieczenie powrotu na kominek i nie wiem który termostat wybrać.
do wyboru są trzy: 63, 72 lub 78 stopni.
tak sobie wymyśliłem, żeby włączać pompę na laddomacie przy ok. 60 stopniach, więc chyba zawór wybrał bym 72,
kominek Lechma 24kW przez wymiennik ciepła + bufor 1000l.



bladyy78 - 04-01-2010 22:36
Jak masz dużo kasy to kup loddomat ale nie bierz większego niż 63 *C. On i tak pełne otwarcie ma dopiero w temperaturze ponad 70*C. Uwierz mi zbyt późne otrawcie loddomatu przy kominku sprawi Ci kłopot. Gdyż będziesz musiał hajcować na max i co chwile podkładać drewna bo będzie znikało w momencie i jak delikatnie temp. spadnie to będziesz grzał tylko komin bo termostat się zamknie i woda tylko biedzie krążyła w kominku a nie w obiegu grzewczym.
Ja Ci zaproponuje zamiast tego loddomatu zawór termostatyczny esbe tv60 działa jak loddomat i jest kilka razy od niego tańszy.
Sam mam taki zawór esbe przy swoim kominku i jestem z niego zadowolony. Do wyboru tak samo jak przy loddomacie masz róże termostaty 45,55,60 i 72*C.
Tu masz link pdf i na 42 stonie masz opis tego zaworu. http://www.esbe.pl/pliki/Dok_25-42.pdf

Nieważne co wybierzesz nie wybieraj termostatu wiekszego niż 60 stopni.
Teraz jak bym robił instalacje raz jeszcze wybrał bym termostat na 55*C.



doptos1 - 04-01-2010 23:38
Witam,

mam problem z dogrzaniem domu .
dom jest jeszcze nie zamieszkały czekamy na podłączenie gazu i kominek, który początkowo miał być tylko dekoracyjnym teraz jest jedynym źródłem ciepła.
Parametry domu: dom z uzytkowym poddaszem z przylegającym garazem od polnocnej strony i odizolowany dodatkowo 10cm styropianem, kubatura 600m3 z otwarta klatka schodowa i hallem, izolacja : 30 dach , porothrm+15 sciana, podloga ekstrudowany 12cm,rekuperator,

kominek
tarnava 12kw, komin 200, 11m, miał być jak pisałem tylko ozdobą ale zostawilem rure na poddasze gdzie znajduje sie rekuperator i od niedawna turbina - rura zostala wykozystana i podlaczylem do niej filtr + turbina i pchnolem to cieple powietrze za rekuperatorem ( w te same rury nawiewne wymienilem tylko te przed turbina na bardziej odporne) .
w tej chwili rekuperator stoi ale moge rownoczesnie "dmuchnac" i turbina i reku"

rura z komory kominka do turbiny 150 za turbina rozprowadzenie na 5 punktow - dwa na dole 3 u gory. rura usytułowana jest w poblizu jednej z kratek wylotowych obudowy tak ze czesc powietrza sie miesza z pokoju ( przypadkowo udalo uzyskac sie ok 48 st na wyjsciu) na wejsciu turbiny na poddaszu jest ok 60.
kanaly izolowane ( standardowo - docieple przy chwili wolnego)
obudowa kominka prosta na gorze dwa wyloty duze , na dole szczelina wokol szyby + jeden maly
opał suchy , proby z brykietem wszystko sie gotuje ale generalnie w domu jak w zamku czy lato czy zima on swoje trzyma a tak całkiem poważnie to:

generalnie slabo udaje mi sie uzyskac cos wiecej niz 17 st
luzne palenie owocuje temperatura 14-15
z razcji ze anemostaty sa w suficie a na parterze jest wysoko 284cm na piętrze wys245 jedena rure na parterze spuscilem na ziemie i przytlumilem odbiory na gorze poprawa nieznaczna na dole.
3 odbiory na gorze fi 125 sprawdza sie niezle gdyby dolnych odbiorow nie bylo .

czyzbym musial tymczasowo zastosowac dwie turbiny??
wyliczylem ze jesli zapotrzebowanie powiedzmy 70/m2 x160m2 ( w tej chwili tyle do ogrzania 430m3) na kazde zapotrzebowane 1kW potrzeba ( podobno) 120m3 o temp 45st na /h czyli co w obecnej sytuacji potrzebuje jakies 1350 na wylotach czyli ok 1500m3 to jakies nieporozumienie

moze poobracac tym powietrzem rekuperatorem ( GWC na wiosne dopiero ) wiec grzalka sie troche powlacza.

mam kilka wniosków
po 1 przeliczylem ilosc powietrza i uwazam ze grawitacyjnie gora by sama dala rade a na dol pchac turbina ale to rozwiazanie tymczasowe i nie chce kuc dłubac przerabiac

po2 dolorzyć kratkę dolotowa na dole obudowy kominka, w pomieszczeniu za sciana gdzie biegnie rura( izolowana ale wiadomo jak ) zrobic kratki.

po 3 zasysanie( do turbiny) jest na wysokości podejścia kominowego ok 170cm od posadzki - dolorze kolanoi bede zasysał cieplejsze powietrze.a oprócz tego pkt 2

ps. włączenie pieca z butli z propanu ogrzewanie ( do cwu uzywam) - dol podlogowka gora grzejniki - samej gory grzejnikow nagrzało góre wraz z kominkiem " w jedenej chwili" podlogowki nie odpalam - jest po testach bo nie zarobie na propan w 33 kg

reasumujac: sadzę, że turbina zasysa za malo powietrza i przeszkadza obudowie grzac grawitacyjnie ( zmiana turbiny z 500 na 800 dala tylko wiecej chalasu i moze 0,5 stopnia ale tego nie jestem pewien).

co Wy o tym sądzicie ?



sql - 04-01-2010 23:50

Nieważne co wybierzesz nie wybieraj termostatu wiekszego niż 60 stopni.
Teraz jak bym robił instalacje raz jeszcze wybrał bym termostat na 55*C.
no ale czemu? ja bym właśnie wolał grzać wyższymi temperaturami, żeby nie smolić pieca i komina.
nie mam doświadczenia, ale 70 stopni na płaszczu 24kW kominka, to faktycznie jazda pełną parą i znikanie w oczach drewna?
przecież jak laddomat będzie dbał o niezbyt zimny powrót, to kominek nie będzie tak mocno wychładzany,
PS-te parametry, to według producenta temperatura CAŁKOWITEGO otwarcia zaworu, a więc 63 to 63, a 72 to 72, nie?



rakomax - 05-01-2010 00:37
Co radzicie? Chodzi o kominek tarnava comfort profesional 18 kW. Mam rozprowadzone przewody nadmuchu cieplego powietrza do trzech pomieszczen - cyrkulacyjnie, bez wspomagania. Urzekaja mnie kominki kaflowe, nie wiem jednak, czy mozna ten rodzaj obudowy "pogodzic" z nadmuchem. W szczegolnosci nie wiem, czy kaflowy kominek musi miec konstrukcje pieca kaflowego z wkladem kominkowym, a wiec czy musi byc od gory zamkniety, bez kratek z nadmuchem goracego powietrza z czopucha, i ogrzewac pomieszczenie przez cieple kafle, czy tez moze miec zarowno kratki, jak i podlaczone przewody nadmuchu, a wiec konstrukcje typowego "zimnego" kominka z czopuchem uszczelnionym welna, wykonczonego np. granitem. Jesli watpliwosc jest niedorzeczna, prosze o wybaczenie, ale takze o odpowiedzi.



bladyy78 - 05-01-2010 10:55
A wiec sql zacznę od tego że te parametry to bynajmniej w zaworze esbe tv60 są początkiem otwarcia termostatu i w Loddomacie też tak zapewne jest, nawet pisze ze otwarcie następuje przy temp 78*C, ale nic nie pisze czy jest to pełne otwarcie. Znając życie jest to początek otwarcia a pełne otwarcie następuje jak woda ma o 10*C więcej.
Termostat na 63*C jest w sam raz i woda już nie będzie wychładzała Ci powrotu. Nie wiem czy poczytałeś ten Pdf do którego Ci dałem link ale tam pisze jaki termostat jest zalecany. I wkładka na 60*C zalecana jest jak zawór montuje sie na powrocie a 72*C jak montuje się zawór na zasilaniu.
Co do palenia przy takim loddomacie na 72*C zamontowanym na powrocie może być Ci ciężko non stop utrzymywać taką temp. I będzie to uciążliwe. Wystarczy że troszkę opału Ci się wypali i już temp zacznie spadać, a tym samym loddomat zamknie termostat i co prawda w kominku możne się jeszcze długo palić ale nie będziesz grzał już wody. Tylko komin i pomieszczenie w którym stoi ten wkład. A chyba nie oto chodzi.
Uwierz mi na słowo ale ja mam moc wkładu 25kw i nawet częściej niż raz na godzinę muszę dokładać opał bo jak tego nie zrobię to temp spadnie mi do 60*C i grzanie wody się kończy, wiec muszę pilnować żeby była taka ilość drzewa we wkładzie która pozwoli na to żeby utrzymywała się wysoko temp.
Kilka razy nawet miałem takie coś że włożyłem troszkę za grube polana i wszystko ładnie się paliło wolnym płomieniem ale co z tego jak woda we wkładzie miała 50*C i musiałem dokładać drobne drewno żeby podnieść temp.



Forest-Natura - 05-01-2010 11:00
Witam.
Doptos - tym modelem tarnavki (12 kW), to Ty se możesz ogrzać kurnik a nie cały dom...
To żarcik taki, ale na poważnie właśnie o to chodzi...tak naprawdę to malutkie palenisko i moc, którą podaje producent to sobie można między bajki włożyć...
Z doświadczenia to mówię.
Pozdrawiam.



hiena007 - 05-01-2010 11:07
firma zrobiła mi kominek w oparciu o wkład Spartherm Varia 2hl , powietrze doprowadzili z zewnątrz pod cały wkład . Czy ten wkład ma możliwość podłączenia powiertrza z zewnątrz rurą , tak aby nie było pobierane powietrze z salonu. I jak powinno być prawidłowo?



doptos1 - 05-01-2010 11:25

Witam.
Doptos - tym modelem tarnavki (12 kW), to Ty se możesz ogrzać kurnik a nie cały dom...
To żarcik taki, ale na poważnie właśnie o to chodzi...tak naprawdę to malutkie palenisko i moc, którą podaje producent to sobie można między bajki włożyć...
Z doświadczenia to mówię.
Pozdrawiam.
Z takim założeniem był kupiony chcielismy jak najmniej miejsca zajac w salonie i nikt nie sadzi że przyjdzie mu ogrzewać dom.
Czyli co ... dołożyć kratkę i czekać na gaz?



Forest-Natura - 05-01-2010 11:30
Witam.
Jak najmniejsze obroty turbiny (masz regulator?) a jak najwięcej niech oddaje ciepła w salonie - z opóźnieniem, ale i tak się rozejdzie po domu. To palenisko przy takiej turbinie po prostu "nie nadąża" z produkcją ciepła gdy go się nią studzi".
Pozdrawiam.



doptos1 - 05-01-2010 14:56
w ramach uściślenia wkład ma 14kW ( tym bardziej się martwię) Tarnava Comfort 14



L.E.FemFem - 07-01-2010 10:58
Pytania może podstawowe i oczywiste ale nie znalazłem jasnej i jednoznacznej odpowiedzi:
Czy przy podłączeniu wkładu do komina ma znaczenie kierunek która rura wchodzi w którą, tzn. czy dalsze wchodzą w bliższe czy odwrotnie?
Czy takie połączenie powinno być sztywne, czy może mieć pewną ruchomość np. rezerwę na rozszerzalność cieplną?



barteklug - 07-01-2010 16:33
A ja mam pytanie odnośnie turbiny: otóż mam zamontowaną Tarnavę Premium 14 kW z systemem DGP i turbiną. Problem w tym że turbina włącza się tylko na ok. 10 sekund (przy dość mocnym napaleniu) i potem przez parę minut nie chodzi wcale (niezależnie od ustawionej temperatury).

Czy ktoś może wie jaka jest tego przyczyna? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Dodam jeszcze że mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, i na dole pod kominek też. Rozprowadzenie jest do 3 pokoi, powierzchnia do ogrzania ok 80m2.

pozdrawiam
Bartek



neo@strona.pl - 09-01-2010 15:58
Szukam pomocy w doborze kominka z płaszczem wodnym:
-dom środkowy segment 120m2
-jaki wkład z płaszczem wodnym polecacie, moc firma, model
-na co zwrócić uwagę
-szukam też firmy z okolic Warszawy, może macie kogoś polecić
Dzięki za pomoc:))

neo@strona.pl



ewazych - 10-01-2010 13:01
Witam,
Na samym początku wytłumacze sytuacje. Aby kominek powstał muszę zrobić wnękę w ścianie kosztem garderoby. I tu właśnie zastanwiam się czy mogę tą wnękę zrobić z płyt g-k, jednak boję się że jeżeli płyta g-k będzie za wkładem może to się okazać bardzo niebezpieczne. Dlategtego moze zrobić wnękę murowaną?

Chciałabym osiągnąć taki efekt.

http://farm3.static.flickr.com/2778/...2cbe23ef_o.jpg

Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Ewa



- 10-01-2010 21:33
Można karton gipsem od srodka trzeba i tak zaizolowac niepalną wełna i folią aluminowa. Ja mam zamiar tak wąłsnie zrobic.



tacim - 11-01-2010 16:51
no to chyba proste pytanie dla zawodowców a mianowicie podobają nam się kominki niskie a szerokie jak Mila z Kratki i inne Horyzontale kolega mi zadał ćwieka twierdząc że skoro kominek jest niski nie da się do niego dużo drzewa włożyć a co za tym idzie nie będzie tak sprawny jak zwykły wysoki ile w tym jest prawdy. Bo tak na chłopski rozum coś w tym jest nałożyć 2 pniaczki a 4 jeden na drugim to jest różnica.



f.5 - 16-01-2010 13:19
Witajcie . nie wiem czy dobrze się wstrzeliłem w temat.
Prosze o poradę chcę sprawdzic instalatora.
Jaką srednice powinna miec rura miedziana z kominka z płaszczem wodnym do kotłowni i jaką grubosc izolacji.

Dzieki i pozdrawiam radek



margod - 17-01-2010 23:38

a ja mam pytanie na temat temperatury na płaszczu wodnym,
właśnie zamawiam sobie laddomata do zabezpieczenie powrotu na kominek i nie wiem który termostat wybrać.
do wyboru są trzy: 63, 72 lub 78 stopni.
tak sobie wymyśliłem, żeby włączać pompę na laddomacie przy ok. 60 stopniach, więc chyba zawór wybrał bym 72,
kominek Lechma 24kW przez wymiennik ciepła + bufor 1000l.
U mnie Laadomat z termostatem 62st. hula jak złoto :wink: W dodatku ma dużą zaletę, mianowicie duże średnice przyłączy, oraz możliwość pracy grawitacyjnej w przypadku zaniku napięcia.



gurek - 18-01-2010 21:35
A czy ktoś z was użytkuje "koze/piecyk" z katalizatorem? Używam takiej (vermont castings) od około tygodnia i ciekaw jestem obserwacji innych użytkowników.
pzdr



kurm28 - 21-01-2010 10:45
Witajcie

Mój problem nie jest zwiazany z samym grzaniem, ale z klamką, która nagrzewa sie za mocno, przy mocnym paleniu.
Wkład to ZUZIA 14kw.
Wydeje mi się, zę gdzieś widziałem na forum wpis, w którym ktoś pisał, ze jakoś te raczke przerobił i już się tak nie nagrzewa.
NIestety nie wykazałem na tyle inteligencji, zeby sobie to zapisać.
Czy ktos może wie gdzie znaleźć taki wpis?
A moze macie jakies pomysły, jak przerobić rączkę, zeby się tak nie grzała?

Będę wdzięczny za wszystkie opnie i rady.
pzdr
k



bloonndi - 23-01-2010 11:43
Witam mam pytanie...mam kominek z plaszczem wodnym i do dzis bylo ok..ale dym z komina zaczal wychodzic u sasiadki ponizej mnie..co moge zobic?



Bogusław_58 - 23-01-2010 13:23
Teraz jest pewnie kierunek wiatru,co spycha spaliny do wywietrznika sąsiadki,który w duże mrozy działa jako tłoczący powietrze do mieszkania.Zatkać u sąsiadki w domu wywietrzniki do czasu zmiany pogody(wiatru).



bloonndi - 23-01-2010 13:36
wywietrniki sa pozamykane i dym i tak dostaje sie do srodka a wiatru nie ma wydaje mi sie ze moze komin jest gdzies nieszczelny ale nie wiem jak go uszczelnic..to stare budownictwo
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 43 z 50 • Zostało znalezionych 6065 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50