ďťż
Czy ściana oddycha? Wełna czy styropian? Mity i fakty




HenoK - 03-11-2008 23:25

Precyzyjnie policzyć? To bardzo trudne. Co najwyżej szacunkowo.
Podejście mam takie na jakie mnie stać. Marketing stosuje różne "chłyty" ostatnimi czasy ludziska stosują nowoczesne niesprawdzone technologie stając się królikami doświadczalnymi.
Mnie styropian na ścianie nie przekonuje jak już mógłbym sobie pozwolić to wolałbym pustaki stawiać w poprzek czyli mur nie byłby na 40 a na 54 cm.
No ale z tego co widać ściana 40 już jest wystarczająco ciepła.
Jak ktoś sobie postawił domek np. z "max"a to wyboru nie ma musi ocieplać bo inaczej w czasie mrozów musiałby w kurtce w domu siedzieć.
W czasie kiedy ja budowałem pustak max kosztował horrendalne 8 PLN a aż 21 sztuk potrzeba na 1 m2 ściany. Bloczków z BK użyłem 8 szt/m2 i bloczki miałem po 7,00- 7,50.
Podsumowując (21*8=168)+100=268/m2 z maxa
8*8=64 + 25 m2 tynk c-w z malowaniem = ~90 /m2
Mając 200 m2 ścian zewnętrznych wyszłoby mi ponad 53 tys PLN bez kosztów robocizny murowania za ścianę maxa+ocieplenie z materiałem i robocizną a z BK i tynkiem wychodzi 18 tys. PLN
53-18=35 tys.
To teraz policz mi kiedy zaoszczędzone 35 tys przekroczę na wyższych kosztach ogrzewania - ja szacuję, że około 2500 PLN zapłacę z gaz na rok.
Nie wiem ile zapłaci ktoś za taki sam metraż w domku z maxa+styropian myślę, że podobnie a może całe 500 PLN mniej.
W takim razie za 10 lat oszczędzi 5 tys. PLN za 30 15 tys. więcej lat nie spodziewam się żyć więc nie będę dokładał do czyichś zysków.
To były oczywiście kalkulacje aktualne w czasie kiedy ja budowałem teraz może są inne realia więc być może opłaca się bawić w styropiany ale jakby nie było zawsze mam możliwość do cieplenia gdyby co.
W kalkulacji pominąłem różnicę w cenie robocizny za wymurowanie 1 m2
Rozumiem Ciebie. Zdecydowałeś się na szeroko reklamowaną technologię i teraz starasz się przekonać innych, że Twój wybór nie był zły. Jasne, że zawsze możesz znaleźć technologię, która może jest pod pewnymi względami lepsza, ale jest za to dużo droższa. Tylko czy wybrana przez Ciebie technologia jest najtańsza? Czy np. wybór ściany z BK odmiany 600 gr. 24cm ocieplonej 12cm styropianu, która jest ok. 30% cieplejsza, nie byłby lepszy? Taka ściana ma dodatkowe zalety - mniejszą ilość mostków termicznych, bardzo trudnych do uniknięcia w ścianach jednowarstwowych.
Piszesz, że spodziewasz się rocznych kosztów ogrzewania gazem rzędu 2500 zł. Oby Ci się udało tak niskie koszty uzyskać. Ja jednak uważam, że ściana wielowarstwowa jest pod względem technologicznym lepszym rozwiązaniem, gdyż każda warstwa pełni w niej ściśle określoną rolę. Do pełnienia tej roli dobiera się specjalistyczne materiały. "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".





Krzysztof BB - 04-11-2008 13:39

[Rozumiem Ciebie. Zdecydowałeś się na szeroko reklamowaną technologię i teraz starasz się przekonać innych, że Twój wybór nie był zły. Jasne, że zawsze możesz znaleźć technologię, która może jest pod pewnymi względami lepsza, ale jest za to dużo droższa. Tylko czy wybrana przez Ciebie technologia jest najtańsza? Czy np. wybór ściany z BK odmiany 600 gr. 24cm ocieplonej 12cm styropianu, która jest ok. 30% cieplejsza, nie byłby lepszy? Taka ściana ma dodatkowe zalety - mniejszą ilość mostków termicznych, bardzo trudnych do uniknięcia w ścianach jednowarstwowych.
Piszesz, że spodziewasz się rocznych kosztów ogrzewania gazem rzędu 2500 zł. Oby Ci się udało tak niskie koszty uzyskać. Ja jednak uważam, że ściana wielowarstwowa jest pod względem technologicznym lepszym rozwiązaniem, gdyż każda warstwa pełni w niej ściśle określoną rolę. Do pełnienia tej roli dobiera się specjalistyczne materiały. "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".
Nikogo do niczego nie chcę przekonywać. Każdy decyduje sam ile pieniędzy na co ma przeznaczyć.
Po prostu wielu ma ograniczone możliwości a trzeba mieć świadomość, że stan surowy to dopiero początek wielkich wydatków. Widziałem już niejednego inwestora, któremu brakło kredytu.
Ludzie myślą że jak mury i dach zrobią to już prawie koniec a to dopiero ~30% wydatków.

Co do kosztów eksploatacji nie widzę problemu - mam sprawdzone dane a u mnie dodatkowo w porównaniu do znajomych będzie lepszy tj oszczędniejszy system ogrzewania.
Ci znajomi co mają porotherm 30 + styropian 12 płacą za ogrzewanie domku 120 mkw ok. 2000 PLN rocznie.
Gaz nieco zdrożał wiec to wzrośnie oczywiście.
Inni znajomi którzy mają BK bez ocieplenia płacą 2500 ale mają nieco większą powierzchnię.
Zarówno jedni jak i drudzy utrzymują podobne temperatury pomieszczeń grzeją gazem i piecami kondensacyjnymi + podłogówka na całości ew. grzejnik w łazience.
Mam też innych znajomych któzy płacą mniej ale nie grzeją gazem.
Ja wybieram gaz ze względu na komfort brak [pomieszczeń na składowanie opału i brak osoby która by pilnowała wsadu do kotła.
Koszty są drugorzędne wszak pieniądze na ogrzewanie zostająna koncie bo oszczędziłem je w trakcie budowy i mam na ogrzewanie na wiele lat.
A za wiele lat sytuacja może się zmieni - może wcale nie będzie trzeba grzać? Klimat się ociepla i to dosyć szybko....



krzychudz - 06-01-2009 16:16
Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej???Konkretnie chodzi mi o ścianę dwuwarstwową (pustak+styropian).Nie mam jeszcze sprecyzowane z jakich pustaków będę budował.Wszystko zależy od przenikalności cieplnej.
Proszę o pomoc.
Przepraszam za zmianę tematu.



meri - 30-01-2009 23:55
http://www.styropiany.pl/index.cgi?o...kod=kalkulator





Aaaniaaa - 03-02-2009 19:46
Jestem początkującą "budującą" :) i wiele spraw o których czytam na tym forum, to dla mnie czarna magia. Ale co tam, czytam i uczę się ile wlezie :D Przejrzałam wiele tematów i wątków, ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na ważne dla mnie pytanie: docieplać czy nie?
Dom wybudowany 10 lat temu (stan surowy zamknięty). Ściany: suporex 24cm + styropian 5 cm + suporex 12 cm. Kupiliśmy go w tym roku i dopiero rozpoczynamy wykańczanie, które zgodnie z harmonogramem ma potrwać do końca listopada. Na początku planowaliśmy, że w tym roku nie będziemy robić elewacji, że przemieszkamy jeden okres grzewczy, zobaczymy jak ściany utrzymują ciepło i wtedy podejmiemy decyzję, czy położyć jeszcze warstwę styropianu na elewacji.
Niestety jak okazało się przy podpisywaniu umowy kredytowej, nasz bank zażyczył sobie, aby elewacja była zrobiona już do końca tego roku (ponieważ dla nich zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest zakończona inwestycja :-? )
Więc decyzję o tym, czy położyć warstwę styropianu, musimy podjąć już w tym roku...
Czy ktoś ma tak docieplony dom?
Co o tym sądzicie?



Qgiel - 07-03-2009 13:03
Cóż..........jeśli się doda na zewnątrz warstwę docieplenia, to U ściany będzie bardzo atrakcyjne. Ale co się będzie działo w ścianie otulonej z obu stron izolatorem to trudno powiedzieć ?
Potrzebna jest moim zdaniem całkowita pewność, że nie dostanie się tam wilgoć w większych ilościach ( woda opadowa np.), bo z pewnością będzie bardzo trudno jej się wydostać z tej przestrzeni.
Jak wrócę do domu, to zrobię wykres temperatur i wilgotnościowy tej ściany. Zobaczysz jak to wygląda teraz i będzie wyglądało po nałożeniu warstwy ocieplającej.
Niedawno liczyłem podobną ścianę, tyle że z pustką powietrzną 4 cm między murami. U wyszło ok. 0.77 M/m2k. Wydaje się że tutaj będzie mniej.
Ponadto ściany to ok 30 % strat cieplnych, ale może być i mniej, w zależności ile ich jest wstosunku do powierzchni okien, drzwi, stropów i paru jeszcze innych przyczyn.
Jeśli przeczytasz ten post do 19.00 to napisz z jakiej części Polski jesteś, to się dobierze prawidłową strefę klimatyczna do obliczeń.



Qgiel - 08-03-2009 14:29
Obecna sciana to:

http://betelgeze.w.interii.pl/sss.jpg

Po dociepleniu 10 cm styropianu bedzie tak:

http://betelgeze.w.interii.pl/ssss.jpg

Optycznie wygląda to nieźle i parametry też atrakcyjne.
Co oznaczają te wartości ?
Jeśli założymy że w Waszym domu jest 200 m2 ścian zewnętrznych, które
trzeba docieplić to mamy obecnie straty ciepła :
200 * 0,422*40 = 3544.8 W strat ciepła przez ściany przy założeniu +20 st. w środku i -20 st na zewnątrz.
Po dociepleniu 10 cm warstwą styropianu ( czy wełny, dla wyliczeń to nieistotne) mamy :
200*0,205*40 = 1640 W
Jak widać oszczędza sie 1900 W w czasie silnych mrozów. Gdy temperatury są wyższe na zewnątrz, te oszczędności będą oczywiście mniejsze, zależą bowiem od ich różnicy w środku i na zewnątrz. Sama możesz sobie przeliczać ile energii bedzie uciekało przez ściany w zależności od temperatur w domu i na dworze.Wystarczy tylko znać powierzchnię ścian swojego domu i założyć temperatury do obliczeń.
Najistotniejsze jednak moim zdaniem jest to, aby mieć absolutną pewność, że między warstwy styropianu i ściany zewnetrznej nie dostanie sie wilgoć, czy wręcz woda, bo zamknięta z obu stron może byc tam bardzo długo. A docieplenie wełną jest bardzo drogie. Zresztą wełnę też trzeba zatynkować i jej właściwości samoosuszania bedą bardzo ograniczone.
W konkluzji - ja bym sobie darował docieplenie zewnętrzne. Wydaje się, że będzie "się spłacało" bardzo długo, a może nigdy ?



Aaaniaaa - 08-03-2009 23:06
Dzięki Qgiel, niestety dopiero teraz odczytałam ten post. Jestem z kujawsko-pomorskiego, okolice Grudziądza. Teraz muszę przeanalizować dane, które mi przedstawiłeś.
Pozdrawiam serdecznie.



orko - 12-03-2009 16:19
Uruchomcie choć raz OZC w wersji 4.0. W bardzo prosty sposób można sprawdzać takie ściany jak wyżej pod względem rozkładu temperatur oraz ewentualnej wilgoci



marcinwroc79 - 13-03-2009 04:15
witajcie,

Skoro macie tak fajne programy czy mozecie podac optymalne rozwiazanie dla sciany o U<2 ?

W gre wchodzi: cena wybodowania m2 sciany, odpornosc na wilgoc (punkt rosy itp), efektywnosc po np. 10-15 latach.

Strefa klimatyczna: Wroclaw

Z gory dziekuje za w miare szybka odpowiedz.

Marcin



chris-5 - 09-05-2009 02:39
Witam,
ja mam podobne pytanie jak Aaaaniaaa, tylko u mnie jest od wewnątrz BK 24cm + 8cm styropian + max ...i zachodzę w głowę czy docieplać jeszcze na zewnątrz (wełna? styrop?)...dzisiaj potencjalny wykonawca podrzucił mi, że można zrobić tylko tynk cementowo-wapienny i będzie OK...
co o tym sądzicie??



mdz - 22-06-2009 21:23
Witam, mam podobny problem ale natury czysto teoretycznej.
Robię projekt na uczelnie którego celem jest sporządzenie audytu. Musze ocieplić ścianę zewnętrzną tzn zaproponować jakieś warianty tego ocieplenia. W pierwszej "fazie' materiałem termoizolacyjnym był styropian, był... aż do momentu gdy kliknąłem w OZC na "wykres rozkładu ciśnień w przegrodzie" i moim oczom ukazał się obraz, jak to krzywa ciśnienia cząstkowego przecina krzywą ciśnienia nasycenia w warstwie styropianu. Dzieje się tak dla parametrów powietrza:
- temp zewnętrzna od - 17 oC
-wilgotność względna zewnętrzna 99%
-temp wewn +20oC
-wilgotność wewnętrzna 50%

a więc aktualnie dość ekstremalne warunki .

Ściana wykonana jest z cegły pełnej na zaprawie cementowej - 46 cm, budynek z roku 1935.

Teraz "proponuje " wełnę mineralną ale jest to rozwiązanie około 3 razy droższe - sam materiał.

Zostać przy wełnie czy wrócić do styropianu?

Z tego czego się dowiedziałem na tych studiach :P to sytuacji wykropienia wilgoci powinno się unikać, ale do tej pory spotykałem się tylko z przypadkami wykropienia w samej ścianie, nie w izolacji. Mniemam że coś takiego może znacznie pogorszyć właściwości izolacyjne samego materiału.
Wydawało mi się że wilgoć jeśli już się wkrapla to powinna to zrobić przed styropianem no ale wykresy nie kłamią, czy w takim razie może mieć to "zgubny" wpływ na konstrukcję ściany?

Dodatkowo moje zakłopotanie pogłębiają prowadzone obserwacje, mianowicie wszyscy wszędzie ocieplają ściany zewnętrzne styropianem (np. bloki), czy to oznacza że nie ma się czym przejmować czy może wynika z braku wiedzy projektantów i wykonawców?



bosmann - 27-08-2009 11:28
Witam!
Mam zamiar kupić dom. Znalazłem odpowiedni ale mam pytanie.
Ściany zewnętrzne mają następującą konfigurację (od zewnątrz):
- tynk silikonowy,
- styropian 5 cm,
- cegła kratówka (na podstawie),
- styropian 7 cm,
- pustak MAX,
- tynk mineralny.
Pytanie do fachowców brzmi:
Czy taka konstrukcja ścian zewnętrznych jest korzystna i dopuszczalna ?
Pozdrawiam!



misiakulka - 08-09-2009 21:00
no i mam problem :evil: . architekt adaptujący projekt nie naniósł zmiany w grubości ocieplenia ściany i zostało 12cm, ja chciałam 15. wszyscy po kolei przytakiwali głowami, tj adapujący, kierbud, geodeta a i tak wyszło że mam 12cm. według tego geodeta wyznaczył budynek, kierbud mówi że nie może być inaczej jak w projekcie i musi zostać 12cm styropianu. poszerzenie budynku o 3cm z każdej strony spowoduje przekroczenie odległości minimalnych od granicy z sąsiadem. co mam zrobić. wymienić kierbuda, czy może zostawić to 12cm i mieć swięty spokój, nie bać się kontroli. a może jest jakiś cieplejszy steropian czy inne cegły dać? dodam że ściany mają być z porothermu25, w domu rekuperacja, kominek z DGP, duże okna od południa i zachodu, w przeważającej części domu podłogówka. poradźcie coś :cry:



HenoK - 09-09-2009 08:42

no i mam problem :evil: . architekt adaptujący projekt nie naniósł zmiany w grubości ocieplenia ściany i zostało 12cm, ja chciałam 15. wszyscy po kolei przytakiwali głowami, tj adapujący, kierbud, geodeta a i tak wyszło że mam 12cm. według tego geodeta wyznaczył budynek, kierbud mówi że nie może być inaczej jak w projekcie i musi zostać 12cm styropianu. poszerzenie budynku o 3cm z każdej strony spowoduje przekroczenie odległości minimalnych od granicy z sąsiadem. co mam zrobić. wymienić kierbuda, czy może zostawić to 12cm i mieć swięty spokój, nie bać się kontroli. a może jest jakiś cieplejszy steropian czy inne cegły dać? dodam że ściany mają być z porothermu25, w domu rekuperacja, kominek z DGP, duże okna od południa i zachodu, w przeważającej części domu podłogówka. poradźcie coś :cry: Od strony granicy daj 12cm lepszego styropianu, na pozostałych ścianach daj grubszy normalny styropian.
Czy ten kominek to jedyne źródło ciepła?



misiakulka - 09-09-2009 20:10
dzięki za odzew :)
w domu będzie ogrzewanie gazowe.



"sev" - 14-09-2009 20:20

no i mam problem :evil: . architekt adaptujący projekt nie naniósł zmiany w grubości ocieplenia ściany i zostało 12cm, ja chciałam 15. wszyscy po kolei przytakiwali głowami, tj adapujący, kierbud, geodeta a i tak wyszło że mam 12cm. według tego geodeta wyznaczył budynek, kierbud mówi że nie może być inaczej jak w projekcie i musi zostać 12cm styropianu. poszerzenie budynku o 3cm z każdej strony spowoduje przekroczenie odległości minimalnych od granicy z sąsiadem. co mam zrobić. wymienić kierbuda, czy może zostawić to 12cm i mieć swięty spokój, nie bać się kontroli. a może jest jakiś cieplejszy steropian czy inne cegły dać? dodam że ściany mają być z porothermu25, w domu rekuperacja, kominek z DGP, duże okna od południa i zachodu, w przeważającej części domu podłogówka. poradźcie coś :cry: Odleglosc do granicy z sasiadem mierzy sie od najblizesz krawedzi otworu okiennego wg rozporzadzenia Ministra Infrastruktury " w sprawie warunkow technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie", co oznacza iż przy zamontowanym oknie w plaszczyznie sciany kontrukcyjnej grubosc zolacji termicznej nie wplywa na zmiane odleglosci obiektu od "sasiada" w swietle przepisów. Pozdrawiam



"sev" - 14-09-2009 20:21

no i mam problem :evil: . architekt adaptujący projekt nie naniósł zmiany w grubości ocieplenia ściany i zostało 12cm, ja chciałam 15. wszyscy po kolei przytakiwali głowami, tj adapujący, kierbud, geodeta a i tak wyszło że mam 12cm. według tego geodeta wyznaczył budynek, kierbud mówi że nie może być inaczej jak w projekcie i musi zostać 12cm styropianu. poszerzenie budynku o 3cm z każdej strony spowoduje przekroczenie odległości minimalnych od granicy z sąsiadem. co mam zrobić. wymienić kierbuda, czy może zostawić to 12cm i mieć swięty spokój, nie bać się kontroli. a może jest jakiś cieplejszy steropian czy inne cegły dać? dodam że ściany mają być z porothermu25, w domu rekuperacja, kominek z DGP, duże okna od południa i zachodu, w przeważającej części domu podłogówka. poradźcie coś :cry: Odleglosc do granicy z sasiadem mierzy sie od najblizesz krawedzi otworu okiennego wg rozporzadzenia Ministra Infrastruktury " w sprawie warunkow technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie", co oznacza iż przy zamontowanym oknie w plaszczyznie sciany kontrukcyjnej grubosc zolacji termicznej nie wplywa na zmiane odleglosci obiektu od "sasiada" w swietle przepisów. Pozdrawiam



misiakulka - 15-09-2009 20:05
dzięki!!!
rozmawiałam dziś z innym kierbudem. kiedy powiedziałam mu jaki mam problem to parsknął śmiechem. podobno nawet jak by przyszedł nadzór budowlany to są w stanie dokonać pomiaru z dokładnościa do 10cm- tak twierdzi kierbud. gdyby mój nie chciał się podpisać to mam go zmienić. muszę ocieplić porotherm25 15styropianu i już. amen a przepis przez ciebie przytoczony jest dla mnie bardzo korzystny.
wielkie dzięki!!!



voyteck10 - 06-10-2009 00:47
A co mogę zrobić gdy mój sąsiad się uwziął i nie pozwala mi na ocieplenie domu od jego strony? DOm stoi w granicy. Czyli wszedłbym mu jakieś 12-14 cm styropianu i to tylko od piętra bo do parteru on ma jakąś starą szopę przylegającą do mojego domu. Czy jest jakaś możliwość ocieplenia od wewnątrz? cegła pełna 25cm, dom z 1938roku!!! Wewnątrz już jest styropian 2cm który dawno temu tato wstawił pod płyty GK. Czy mogę dorzucić po 10cm czy tak sie nei robi? Ściana jest strasznie zimna zimą, w zasadzie już teraz jest masakra. musze jakoś docieplić tą scianę ale wszyscy odradzają ocieplanie od wewnątrz bo niby pleśń i inne syfy w mur wejdą...
Proszę o poradę...



HenoK - 06-10-2009 11:13

A co mogę zrobić gdy mój sąsiad się uwziął i nie pozwala mi na ocieplenie domu od jego strony? DOm stoi w granicy. Czyli wszedłbym mu jakieś 12-14 cm styropianu i to tylko od piętra bo do parteru on ma jakąś starą szopę przylegającą do mojego domu. Czy jest jakaś możliwość ocieplenia od wewnątrz? cegła pełna 25cm, dom z 1938roku!!! Wewnątrz już jest styropian 2cm który dawno temu tato wstawił pod płyty GK. Czy mogę dorzucić po 10cm czy tak sie nei robi? Ściana jest strasznie zimna zimą, w zasadzie już teraz jest masakra. musze jakoś docieplić tą scianę ale wszyscy odradzają ocieplanie od wewnątrz bo niby pleśń i inne syfy w mur wejdą...
Proszę o poradę...
Oczywiście, że jest - odkupić od niego kawałek gruntu lub prawo do użytkowania gruntu, którego on pozostanie właścicielem.



voyteck10 - 06-10-2009 20:45
[/quote]Oczywiście, że jest - odkupić od niego kawałek gruntu lub prawo do użytkowania gruntu, którego on pozostanie właścicielem.[/quote]

Niestety on nie chce się zgodzić ze względów prawnych - nie ma rozwiązanej sytuacji spadkowej. Niby dom jest jego i jego rodzeństwa i drą koty... Wiadomo że chodzi o kasę, jednak nawet gdybym chciał od kogoś coś odkupić to nie ma od kogo... bo nie wiadome czyje to jest...
Chodziu o fakt czy można ocieplić od wewnatrz czy to jednak morderstwo dla murów...



p***nt - 07-10-2009 12:15
Ciekawy jest ten artykuł, ale tylko w tym sensie, że oczywista oczywistość jest poparta przez autorytety, więc może łatwiej dojdzie do zakutych łbów, że mieszkania po prostu trzeba wietrzyć, a okna trzeba uchylać nawet w zimie. W domkach - wolnoć Tomku, natomiast w mieszkaniach wszyscy musza wietrzyć inaczej wentylacja całego bloku szwankuje.



mmm2000 - 27-12-2009 14:08
Witam,
jestem zupełnym laikiem w tej dziedzinie,chciałabym zapytać,czy można docieplić ścianę składającą się z pustaka,styropianu i zewnętrznego bloczku? Czy można położyć na to zewnętrznie styropian? Słyszałam opinie,że wtedy ściana nie będzię oddychać.Czy ktoś może poradzić?



nulig - 30-12-2009 10:11

Witam,
jestem zupełnym laikiem w tej dziedzinie,chciałabym zapytać,czy można docieplić ścianę składającą się z pustaka,styropianu i zewnętrznego bloczku? Czy można położyć na to zewnętrznie styropian? Słyszałam opinie,że wtedy ściana nie będzię oddychać.Czy ktoś może poradzić?

Temat tzw. "oddychania" ścian był już poruszany na tym forum niejednokrotnie. Ten od kogo usłyszałaś taką opinię to kompletny laik (żeby nie pisać dosadniej). Ściany nie są od tego, żeby "oddychać". To są bzdury głoszone przez pseudobudowlańców. Do tego służy wentylacja w domu, żeby odświeżać powietrze wewnątrz i wyciągać zawilgocone. Ściana, którą opisałaś, to tzw. trójwarstwowa. Żeby coś napisać w tej sprawie, podaj jaka jest grubość styropianu i czy jest szczelina powietrzna.
Napisz dlaczego chcesz docieplać dodatkowym styropianem ścianę.



wojtek50 - 11-01-2010 17:19
Szekspir nie wymyślił by lepiej .

Tak aby nie stracić wątku



HTD - 16-02-2010 23:06
Witam wszystkich,
mam pytanie - kupiłem dom budowany z MAX'a ściana grubości 25cm chyba, czym i jak grubo ocieplić pod tynk silikatowy lub silikonowy??? Ogrzewanie to kominek z płaszczem i piec gazowy kondensacyjny.
Dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich ocieplających.



ioc - 17-02-2010 15:03
dom 30 letni,
ściana:
tynk 1-2cm
beton komórkowy 24cm
pustka powietrzna 4-5cm
cegła dziurawka 6cm
tynk 1-2cm
zaproponowano mi 15cm styropianu, ale pojawiła się sugestia dodatkowego zlikwidowania pustki powietrznej przez zasypania granulatem styropianowym celem zlikwidowania konwekcji ciepła - podobno to zjawisko znacznie zmniejsza skuteczność ocieplenia.
Co o tym sądzicie, co na to fizyka budowli :)

Pozdrawiam



Wiel***m - 19-03-2010 19:58

dom 30 letni,
ściana:
tynk 1-2cm
beton komórkowy 24cm
pustka powietrzna 4-5cm
cegła dziurawka 6cm
tynk 1-2cm
zaproponowano mi 15cm styropianu, ale pojawiła się sugestia dodatkowego zlikwidowania pustki powietrznej przez zasypania granulatem styropianowym celem zlikwidowania konwekcji ciepła - podobno to zjawisko znacznie zmniejsza skuteczność ocieplenia.
Co o tym sądzicie, co na to fizyka budowli :)

Pozdrawiam
Dociepl budynek styropianem z zewnątrz i podaruj sobie wypełnianie pustki powietrznej granulatem - efekt niewspółmierny do kosztów.
Jeśli pustka jest szczelna to ruch powietrza w niej jest niewielki, a strat wynikłych z tego zjawiska nie zauważysz.
Pozdrawiam



MarkGyver - 31-03-2010 12:21
Przeczytałem cały wątek, lecz nie znalazłem odpowiedzi.
Sprawa wygląda następująco:
Jest sobie mieszkanie w bloku z płyty. W latach 2003-2004 okna drewniane zostały powymieniane na PCV i nie działo się nic niepokojącego. W 2006 blok został ocieplony i już w pierwszym sezonie grzewczym pojawiły się problemy: na oknach zaczęła skraplać się woda (zimą z okien dosłownie cieknie), a na ścianach (również w przedpokoju!) wkrótce pojawił się grzyb. Wszystko to, powtarzam, zaczęło się dziać dopiero po położeniu ocieplenia. Regulacja okien nie pomogła - na minimalnym docisku i na maksymalnym docisku - jest to samo.
Pytanie brzmi: Czy ten typ tak ma, czy po prostu ekipa od dociepleń spier... znaczy... ŹLE WYKONAŁA robotę?



Wiel***m - 23-04-2010 08:50
"Ten typ tak ma" :)
Nie wchodząc w szczegóły problemem jest niedostateczne wentylowanie mieszkań.
Udrożnienie kanałów wentylacyjnych, zamontowanie nawietrzników ewentualnie instalacja rekuperatora załatwi ten problem, ale proponuje się pospieszyć bo grzyb potrafi się szybko rozwinąć:)



wojgoc - 24-04-2010 00:00
a jak chcesz założyć rekuperator w mieszkaniu w bloku z płyty?
ocieplając blok zrobili Wam termos z bloku i to są tego skutki.



MarkGyver - 25-04-2010 08:21
Na szczęście, to nie ja tam mieszkam. Najczęściej jest to robione w skrócie tak: styropian+tynk akrylowy. Z tego, co w międzyczasie doczytałem - powinni docieplać tak, żeby styropian był przyklejony na całej swojej powierzchni (a tutaj pewnie położyli go na "placki" lub po prostu kołkami przyłapali) - i nie byłoby tego problemu.



MiSiOr - 25-04-2010 17:15
A ja mam tak:
Ściany zewnętrzne system ETS - przenikalnośc jakieś 0,09 (neopor, 30 cm styro), podłoga 35 cm styro (zachowana ciągłość izolacji ze ścianą) - całość do 140 m2 kosztowało jakieś 50 tyś zł. Dużo, ale za to potrzebuję kocioł na jakieś 6,5 kW ;)

Acha, wymiennik gruntowy i jakieś reku się znajdziena budowie.

Bez mostków termicznych (no, prawie)



Wiel***m - 25-04-2010 21:08

a jak chcesz założyć rekuperator w mieszkaniu w bloku z płyty?
ocieplając blok zrobili Wam termos z bloku i to są tego skutki.
No w bloku to jest problem :)
Nie doczytałem problemu, ale ogólnie wiadomo o co chodzi.



Kravietz - 07-05-2010 12:20

a jak chcesz założyć rekuperator w mieszkaniu w bloku z płyty?
ocieplając blok zrobili Wam termos z bloku i to są tego skutki.
Czli trzeba odkręcić termos patrz;Udrożnic wentylację



wojgoc - 07-05-2010 12:52
dokladnie tak, pod warunkiem, że jak ocieplali budynek nie pozalepiali kratek wentylacyjnych.



mpoplaw - 07-05-2010 18:33
przydało by się jeszcze odkręcić kaloryfery w sezonie grzewczym, bo przyklejanie styropianu na ścianach wszystkim od razu kojarzy się z 90% spadkiem zapotrzebowania bloku na ciepło, i od razu cały blok zaczyna co najmniej 50% redukcję kosztów grzania, co skutkuje znacznym obniżeniem temperatur wewnętrznych a co za tym idzie bezpośrednio większe ryzyko przekroczenia punktu rosy przy tej samej wilgotności



Dawidowski - 09-05-2010 09:23
Dom ok 40 letni suporeks24+12, wykonawca proponuje styropian 8, wystarczy czy dać więcej? A może lepiej ocieplić wełną? Jakie zalety są styropianu a jakie wełny i jakie różnice w kosztach?



Kravietz - 12-05-2010 15:03
Osobiście uwazam ,że to za mało ,moim zdaniem min.12 cm . Cena jest oczywiście po stronie styropianu .Co do wyższości wełny nad styropianem to temat rzeka,bardzo dobrze opisany na forum.



wojgoc - 12-05-2010 23:54
8cm ale termoorganika plus to wystarczy



Kravietz - 13-05-2010 15:00

8cm ale termoorganika plus to wystarczy Dosyć drogi ,trochę taki mercedes wśród styropianu .nie koniecznie 8cm platinum = gr12cm eps70:stirthepot:



wojgoc - 13-05-2010 16:50
kravietz,
coś za coś. wejdz w swoje PW - wysłałem Ci info.



brachol - 17-05-2010 17:23
czy ktoś w ogóle ociepla wełna czy wszyscy styropianem?



wojgoc - 17-05-2010 18:18
oczywiście, że tak
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 7 z 7 • Zostało znalezionych 838 postów • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7