ďťż
Granice działki




peterka - 28-05-2003 09:06
Co zrobić z sąsiadem, który jest wgrodzony w działkę. Zarówno wytyczenie granic oraz zapisy w mapach geodezyjnych i akcie potwierdzają wgrodzenie sąsiada. Czy budować z policją.





Qgiel - 28-05-2003 09:14
Czyli postawił ogrodzenie na Twojej działce ?




peterka - 28-05-2003 09:33
tak



Krzys1 - 28-05-2003 09:48
A rozmowy z sąsiadem nic nie dają?
Budowa z policją to nie jest najlepszy pomysł. Od razu robisz sobie wrogów wokół siebie bo starzy sąsiedzi się znają i też będą na Ciebie krzywo patrzeć. Ale jeśli rozmowy nic nie pomogą to spróbój go jakoś najpierw nastraszyć policją. Ja bym próbował najpierw bez służb porządkowych.





zbyszekP - 28-05-2003 10:08
Ja bym chciał jeszcze wiedzieć na jaką głębokość wgrodził się sąsiad. Jeżeli jest to np. 40 cm, a masz działkę 20 arów, to czy na prawdę warto robić sobie z tego powodu wrogów. Rozumiem, że systuacja jest zastana, czyli wgrodzenie nastąpiło dawno temu. Ja bym po prostu uświadomił sąsiadowi, że wiem o problemie i że robię mu przysługę bo nie będę się o to spierał. Oczywiście sytuacja jest inna jeżeli działka jest mała lub wgrodzenie duże.



peterka - 28-05-2003 10:19
Sąsiad jes wgrodzony 2m po długości działk. Razem kilkanaście metrów.



zbyszekP - 28-05-2003 10:31
2 m to trochę dużo. Osobiście należe do ludzi starających się znaleźć kompromis. Pewno prosiłbym sąsiada o przeniesienie płotu deklarując swój współudział we wzniesieniu nowego (materiały lub robociznę).



Grzegorz63 - 28-05-2003 10:37
A z czego jest wykonane ogrodzenie?



peterka - 28-05-2003 10:42
Siatka na fundamencie. Sasiad nie jest zainteresowany przeniesienim po wielu namowach.



Grzegorz63 - 28-05-2003 11:01
A to GAD!!! Takiego, to tylko kijem beasbolowym!
To jest właśnie typowe polskie warcholstwo. Wpieprzyć się komuś w teren na 2m i sobie gwizdać!!!
Są dwa rozwiązania:
1. Polubowne- wziąć cały ciężar budowy nowego ogrodzenia na siebie.
2. Nie popuścić gadowi, uzyskać decyzję administracyjną, nakazującą warchołowi usunięcie starego ogrodzenia na własny koszt (ale wtedy nowe ogrodzenie chyba też będzie na Tobie spoczywało).
I tak źle i tak niedobrze...
Precz z warchołami!!!



zbyszekP - 28-05-2003 11:13
No to rzeczywiście jest problem. Współczuję. W takim wypadku postawiłbym ogrodzenie we właściwym miejscu (wizyta geodety połączona z wkopaniem lub identyfikacją granicznków) na swój koszt (całe ogrodzenie z podmurówką powinno znajdować się na Twojej działce). Co do rozbieranie cudzego płotu to na pewno możesz zwinąć siatkę. Nie wiem jak nasze prawo odnosi się do usuwania konstrukcji stałych. Pewno potrzebny jest wyrok sądu lub decyzja Nadzoru Budowlanego.



Smok - 28-05-2003 11:18
2. Nie popuścić gadowi, uzyskać decyzję administracyjną,
Decyzję wyda nadzór budowlany w Urzędzie Powiatowym.
Wpierw poinformowałbym sąsiada o zamiarach, a jeśli ten nie reagowałby, sprawę zgłosiłbym tam.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Smok dnia 2003-05-28 11:25 ]</font>



Snowdwarf - 28-05-2003 11:55
popieram smoka - jeśli nie chce polubownie to zgłoś to do wydziału architektury UM/G...
opisz sytuacje, dołącz mapki, zdjęcia, ewentualnie wynik pomiarów geodezyjnych itp. itd...

rzuć kopię pism sąsiadowi do poczytania...
a potem wystąp ze sprawą do sądu grodzkiego przeciwko sąsiadowi o zwrot kosztów pomiarów geodezyjnych - fakt że wgrodzenie miało miejsce lata temu nic nie zmienia - jeśli sąsiad wiedział teraz o tym że ma granicę przesuniętą o 2 m i nie cofnął jej to ma problem...

snow




Snowdwarf - 28-05-2003 12:12

Dział II. Treść i wykonywanie własności
Art. 140 [Treść własności] W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Art. 141 (skreślony)

Art. 142 [Użycie bez zgody właściciela] § 1. Właściciel nie może się sprzeciwić użyciu a nawet uszkodzeniu lub zniszczeniu rzeczy przez inną osobę, jeżeli to jest konieczne do odwrócenia niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio dobrom osobistym tej osoby lub osoby trzeciej. Może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

§ 2. Przepis powyższy stosuje się także w razie niebezpieczeństwa grożącego dobrom majątkowym, chyba że grożąca szkoda jest oczywiście i niewspółmiernie mniejsza aniżeli uszczerbek, który mógłby ponieść właściciel wskutek użycia, uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy.

Art. 143 [Własność gruntu] W granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Przepis ten nie uchybia przepisom regulującym prawa do wód.

Art. 144 [Immisje] Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 145 [Służebność drogi koniecznej] § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Art. 146 [Droga na rzecz posiadacza] Przepisy artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do samoistnego posiadacza nieruchomości; jednakże posiadacz może żądać tylko ustanowienia służebności osobistej.

Art. 147 [Roboty ziemne] Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.

Art. 148 [Owoce] Owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki. Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek publiczny.

Art. 149 [Usunięcie gałęzi, owoców] Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 150 [Usunięcie korzeni] Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Art. 151 [Granice przy budowie] Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Art. 152 [Rozgraniczenie] Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

Art. 153 [Ustalenie granic] Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Art. 154 [Urządzenia na granicy] § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Tyle mówi kodeks cywilny...
pozdrawiam
snow




Grzegorz63 - 28-05-2003 15:09
SMOKU! Używając określenia GAD, w żadnym razie nie myślałem o Tobie, choć powszechnie wiadomo, że smoki są blisko spokrewnione z gadami :grin::grin::grin:



peterka - 28-05-2003 16:29
Dzięki Wam bardzo i nie popuszczę! "Żywcem nas nie wezmą"
Pozdrwiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl