ďťż
przepust przez rów melioracyjny




pawelurb - 15-07-2004 11:57
Mama działkę przy drodze , tzn. jest droga, nieutwardzone pobocze, potem rów melioracyjny, jakieś pół metra i granica działki. Zeby wykonać wjazd trzeba zrobić przepust przez rów i przejazd, jak to jest wtedy z wykonaniem takiego przepustu ? czy moge to zrobić nie będąc właścicielem gruntu na którym bedzie przepust, czy moze musze coś wykupić od gminy, czy płacić za to dodatkowo? jaki jest wtedy stan prawny tak wykonanego przepustu? kto jest jego właścicielem? czy gmina może mi nakazać wykonanie przepustu ? ( niekoniecznie musze go robić bo w przeciwieństwie do działek sąsiednich mam mozliwość wjazdu na działkę z innej strony)





majki - 15-07-2004 12:23
Hej
Ja mam podobną sytuację ( Ty masz lepiej bo jak piszesz możesz wjeżdżać na działke inną drogą ).
Ja nie mam innego wjazdu na działkę i muszę go wykonać - też przez rów melioracyjny. Na to potrzeba pozwolenie na budowę i projekt wjazdu. W moim przypadku czekam na warunki zabudowy i dopiero potem pozw. na bud. Taki projekt musi wykonać arch. z specjalnym pozwoleniami...
Gdybym chciał sam sobie coś "zasypać" to pewno trafiła by mnie kara za samowolę budowlaną - buduje przwie przy gminie ...
Pozdrawiam, Majki



karolinka - 15-07-2004 13:37
Należy sprawdzić stan prawny działki będącej rowem, w tym celu należy udać się do starostwa do wydziału geodezji i tam np. poprosić o sprawdzenie (ponieważ wypis z rejestru gruntu to koszty), czasami warto jednak pbrać wypis na taką działkę, kserokopię mapki ewidencyjnej z zaznaczonym numerem tej działki, sprawdzić w "melioracji" (na podstawie ich map ewidencyjnych) czy aby napewno rów ten jest rowem melioracyjnym.
Rowy powinny być własnością właściciela działki przez które przechodzą, jednak często sprawy własnościowe w geodezji są nieuporządkowane, zmiany mogą być wprowadzane przy odnowie ewidencji (raz na kilka latek), przy podziałach dziłek, wznowieniu granic. Zmiany są często wprowadzane na podstawie wniosku, ale powinienno się to właściwie udokumentować. Często w wypisie z rejestru gruntów przy rowie figuruje jako właściciel Skarb Państwa i wówczas to Starostwo gospodaruje takim mieniem.
Najprawdopodobniej jednak jest to rów przydrożny, droga gminna, więc rów należy do Gminy, należy tam zaczerpnąć informacji, później najprawdopodobniej zrobić projekt, uzgodnić go w gminie, uzyskać zgodę od gminy (jeśli rów jest własnością gminy) wejścia w teren (potrzebna taka zgoda do wydania decyzji pozwolenia na budowę). Cała procedura.
Inaczej jest to samowola budowlana.



Niki* - 07-07-2006 09:15
no własnie ja mam właściciela - ślepego zasypanego rowu melioracyjnego - skarb państwa
nie wiem czy mogę tam stawiać płot, i nie chcę żeby któregos dnia zaczęli coś kopać
co mam zrobić, jak załatwiać itd?





qdlaty - 07-07-2006 09:56
Ja robiłem przepust nad zjazdem na działkę z drogi powiatowej.
Kolejność taka:

1. Pismo do Zarządu Dróg Powiatowych o uzgodnienie zjazdu.
2. Mapa do celów projektowych.
3. Projekt zjazdu zrobiony przez uprawnionego projektanta.
4. Złożenie papierów o pozwolenie na budowę.
5. Uprawomocnienie pozwolenia, odebranie dziennika budowy, znalezienie kierownika budowy.
6. Zrobienie projektu organizacji ruchu (w uzgodnieniu z policją).
7. Uzgodnienie z powiatem zajęcia pasa ruchu na czas wykonywania prac.
8. Wytyczenie zjazdu przez geodetę.
9. Wykonanie zjazdu.
10. Inwentaryzacja powykonawcza.

W zależności od okliczności :) można olać pkt. 6 i 7.

Łączny koszt zabawy (netto):
mapa 500 zł
projekt 1000 zł
wykonanie wraz z kierownikiem 2100 zł
geodeta 400 zł

Qdlaty
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl