Ogrzewanie powietrzno nadmuchowe
Szelma29 - 31-10-2009 09:04
Co sądzicie o takim systemie ogrzewania-
dostałam wycene- ok 27 tys w tym piec Carnier infinity (moc 11-17 kw), do tego sterownik programowalny , system kanałow nawiewnych i powrotowych, kratki nawiene i powrotwe, montaz systemu , uzbrojenie kotłowni - ok 27 tys...
nie ma sie kaloryferów
czy to jest duzo drozsze rozwiazanie niz tradycyjny hydraulik co robi grzejniki i kupuje sie samemu piec? Domek mały Ar- 1
Piczman - 31-10-2009 09:29
Czy to ogrzewanie jest również wentylacją ?
Serwis24 - 31-10-2009 09:39
Rozwiązanie to nie jest droższe. Pozostaje kwestia ciepłej wody. Jest to również z wentylacją, może być z dodatkowym filtrem i nawilżaczem. Pracuje trochę głośniej niż dobry kocioł kondensacyjny, potrzeba więcej miejsca. Bardzo szybki przyrost temperatury w pomieszczeniu-dokładna regulacja. Prosta konstrukcja, nawet bardzo bo to z Usa :) nie ma się co psuć. Problemy mogą być przy źle zrobionych kanałach, szumy i gwizdy, za mocny nadmuch. Pozdrawiam adam
Piczman - 31-10-2009 10:04
Eeeee to nie pogada 8)
Same zalety, wszystko w jednym !!!
I pytanie za 100 punktów ! Jaka wymiana powietrza jest Ci potrzebna aby w domu utrzymać +20 jeśli na dworze -20 ?
Skoro masz wycenę to zrobili projekt i policzyli to !
bmiara - 31-10-2009 10:13
Trochę OT, ale dla mnie o wiele większy komfort zapewnia taki olejak pokojowy niż farelka (termowentylator).
mariankossy - 31-10-2009 10:13
Rozwiązanie to nie jest droższe. Pozostaje kwestia ciepłej wody. Jest to również z wentylacją, może być z dodatkowym filtrem i nawilżaczem. Pracuje trochę głośniej niż dobry kocioł kondensacyjny, potrzeba więcej miejsca. Bardzo szybki przyrost temperatury w pomieszczeniu-dokładna regulacja. Prosta konstrukcja, nawet bardzo bo to z Usa :) nie ma się co psuć. Problemy mogą być przy źle zrobionych kanałach, szumy i gwizdy, za mocny nadmuch. Pozdrawiam adam W/g mnie nadmuchowe nadaje sie tylko do domów z mała akumulacja ciepła, w USA to drewniaki.
lub do pomieszczen gdzie ludzie przebywaja czasowo np. domek w górach ogrzewac na czas pobytu
Szelma29 - 31-10-2009 13:55
nie znam sie zupełnie na tym , dopiero zaczynam ...spodobała mi sie idea brak kaloryferów ale juz widze, ze istenieje problem z woda, bo wychodzi ze w tym systemie trzeba dokupic piec na wode ..??
pozatym do tego zestawu dodatkowo mozna dokupic rozne opcje bajery np sterowanie strefowe, oczysczanie, nawilzanie powietrza, klimatyzacja z funkcja ogrzewania pompa ciepła i te elementy mozna sobie potem dokupic..a od razu mozna dokupic wentylacja mechaniczno wywiewna za 4500 plus rekuperator za 7900 ktory jest zintegrowany z systemem ciepła ( potem trudno jest to zainstalowac i zegrac z systemem)
domek ma byc parterowy o powierzchni 110 m2 plus piwnica pod polowa domku ale piwnica nie ogrzewana, , standardowo budowany, zaden drewniany, kotłownia w piwnicy wiec powierzchnia kotłowni duza i nie musi byc super cichy
projektu nie mam - wysłałam do firm link z projektem domu..poczekałam pare dni i dostałam wycene, projekt jak sie u nich nie robi tej instalacji to kosztuje 1500 zł a jak u nich to gratis..wiec nie wiem ile bede potrzebowac powietrza do wymiany aby utrzymac + 20 jezeli na dworze - 20
sama idea mi sie podoba..tylko tak sobie mysle, czy po prostu kupno pieca gazowego plus kaloryfery bo podłogowki z zalozenia nie bedzie nie wyjdzie po prostu polowe taniej...czy ktos moze mi napisac...ile go wynoiosło piec gazowy plus kaloryfery plus robocizna..w jakich to sumach wychodzi??
sSiwy12 - 31-10-2009 14:16
Najogólniej rzecz ujmując, jest to, lub może być, ogrzewanie nadmuchowe z funkcją wentylacji pomieszczeń.
Część powietrza jest w recyrkulacji, a część z czerpni „świeżego powietrza”.
Klasyczny system można rozbudowywać o różne dodatkowe funkcje, np. rekuperacja, strefy regulowanej temperatury, programatory, itp.
Może to być np. http://www.polskikomfort.pl/art3.html
Kaziu Instalator - 31-10-2009 14:18
Witam.
Jak nie chcesz mieć grzejników to zrób sobie ogrzewanie podłogowe :)
A jakie jest źródło ciepła w tym urządzeniu ???
Nagrzewnica wodna?? Nagrzewnica elektryczna ?? Pompa ciepła powietrze/woda?? Czy może palnik gazowy ??
Kaziu Instalator - 31-10-2009 14:20
Przepraszam nie doczytałem... ae mimo wszystko co to za kocioł ??? gazowy ?? elektryczny ???
Szelma29 - 31-10-2009 17:26
kocioł gazowy, mam gaz w ulicy a dokłądnie kocioł sie nazywa piec gazowy kondensacyjny Carrier infinity 96060-14 (11-17 kw) z zamknietą komora spalania.
Wiec chyba gaz.
Podłogówka odpada, poniewaz chce miec parkiet i to nie ulega zmianie, pozatym nie chce podłogowki.
chce w miare tanio zrobic instalacje. tak wiec koszty tez odgrywaja role.
Kaziu Instalator - 31-10-2009 17:44
W sumie to ciekawe że do ogrzewania powietrznego chcą dorzucić kocioł kondensacyjny...
Z tego co mi wiadomo aby efektywnie ogrzewać powietrzem to nagrzewnica musi mieć parametry 80/60 no lub przynajmniej 70/55 a kocioł kondensacyjny powinien pracować na 50/35 więc po co to ??
Chyba że nagrzewnica jest tak duża że przy niskich parametrach osiąga takie wydajności.
Podeślij jakiś link do tego producenta to sobie oglądnę to co oni proponują.
Pozdrawiam.
megi010 - 31-10-2009 18:51
Hej, widzę, że dużo niejasności. Zajmuję się projektowaniem takich instalacji od lat, ale zamiast moich wykładów polecam filmy, które można odnaleźć w sieci.
http://video.google.pl/videosearch?h...8&sa=N&tab=wv#
megi010 - 31-10-2009 18:59
Kaziu, nie podchodź do zagadnienia jak hydraulik, w ogrzewaniu nadmuchowym nie ma wody.
http://www.carrier.com.pl/page.php?content=58MV
- 31-10-2009 19:55
Co sądzicie o takim systemie ogrzewania .... Domek mały Ar- 1 Mało ważne jakiej wielkości jest domek, bardziej wazna jest jego charakterysytyka energetyczna.
Ja mam ogrzewanie nadmuchowe. I oprócz tego dwa grzejniki łazienkowe.
Co prawda nie jest to ogrzewanie jakieś "systemowe", ale bardziej tradycyjne. Składa się z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i żwirowym GWC. Za rekuperatorem zamontowałem wodną nagrzewnicę powietrza. Ta nagrzewnica u mniej jest zasilana z węzła cieplnego, ale równie zdobrze może to być nagrzewnica elektryczna, czy wodna zasilana z kotła, a nawet z jakiegoś Carriera ;).
A dlaczego zdecydowałem się na takie ogrzewanie? Bo całkowite straty ciepła dla mojego budynku (ok. 150m2) wynoszą ok. 3,3 kW. Z obliczeń wyszło mi, że przy tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło, przy temperaturze powietrza 45oC, będę potrzebował dostarczyć go w ilości ok. 430 m3/h, aby pokryć straty ciepła budynku, co stanowi mniej niż 1 w/h.
Pierwsze tegoroczne przymrozki sprzed kilku dni spowodowały, że na kiladziesiąt godzin włączyłem nagrzewnicę na temperaturę nawiewu 25oC. , co przy wydajności wentylacji na poziomie 135-150 m3/h dało zadowalający efekt. Dzisiaj, mimo przymrozków, nagrzewnicy nie uruchamiałem, bo w domu jest wystarczajaco ciepło: ok. 21oC przy 60% wilgotności.
Tak więc - przy dostatecznie niskiem zapotrzebowaniu na energię cieplną ten system może sprawdzać sie bardzo dobrze. Większy problem będzie przy dużych mrozach, bo wtedy pojawi sie problem z zachowaniem odpowiedniej wilgotności powietrza. I tutaj ponownie decydujace znaczenie będzie miała wymagana wydajność powietrza, bo im będzie większa tym bardziej będzie wysuszała powietrze. Tę wilgotność można dostarczyć odpowiednimi urządzeniami lub np. dużą ilościa roślin ;).
Ja mam żwirowy GWC z nawadnianiem, którego jak przyjdzie potrzeba nie zawaham się użyć ;).
Piczman - 31-10-2009 20:06
falkon napisałeś wszystko co w tym temacie można było napisac, właśnie o to mi chodziło !!!
Pozdrawiam !
P.e.t.e. - 01-11-2009 19:41
Przy dużych mrozach (czyli mocnym grzaniu) nie ma problemu z wilgotnością powietrza.
System ogrzewania nadmuchowego może być wyposażony w automatyczny nawilżacz, który automatycznie utrzymuje zaprogramowaną wilgotność pomieszczeń przez cały rok...
sSiwy12 - 02-11-2009 11:13
.....A dlaczego zdecydowałem się na takie ogrzewanie? Bo całkowite straty ciepła dla mojego budynku (ok. 150m2) wynoszą ok. 3,3 kW. Z obliczeń wyszło mi, że przy tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło, przy temperaturze powietrza 45oC, będę potrzebował dostarczyć go w ilości ok. 430 m3/h, aby pokryć straty ciepła budynku, co stanowi mniej niż 1 w/h. ....... Tak sobie liczyłem – poprawcie jeśli się mylę.
Zakładając, że „normalnie” w sezonie grzewczym centrala wentylacyjna pracuje ze średnią wydajnością około 150m3/h.
Zakładając, że całość instalacji ma sprawność rekuperacji około 75%,
Zakładając, że „moc” powietrza wynosi około 2kW/100m3
To straty „wentylacyjne” wynoszą maksymalnie 750Wh.
I teraz zwiększając przepływ powietrza 3 razy, zmniejszamy jednocześnie „sprawność” rekuperatora, a to wszystko powoduje, że straty wentylacyjne zwiększą się minimum trzykrotnie, czyli dodatkowo wyniosą około 1,5kWh.
Oczywiście upraszczając, bo znaczenie ma tu również temperatura i wilgotność powietrza.
Dlaczego to napisałem? Bo, moim zdaniem, nie za bardzo opłaca się ogrzewać nadmuchowo bez recyrkulacji powietrza, w tym przypadku recyrkulacja powinna „objąć” około 300m3/h.
- 02-11-2009 16:22
.....Zakładając, że całość instalacji ma sprawność rekuperacji około 75%..... Przy takiej sprawności wymiennika rzeczywiscie nieopłacalne byłoby wyrzucanie powietrza bez jego recyrkulacji.
Nawet uwzgledniając to, że układ z recyrkulacją musiałby być nieco bardziej skomplikowany i część powietrza (akurat ta najbardziej "energetyczna") byłaby usuwana bez pośrednictwa wymiennika.
Natomiast masz zupełnie inną sytuację, gdy uda sie osiagnąć sprawność rzędu 95%. Wtedy układ bez recyrkulacji wydaje się być bardziej opłacalny.
sSiwy12 - 02-11-2009 16:39
Nie chodzi o sprawność wymiennika, tylko całej instalacji.
Nie wiem jakiego rekuperatora użyto, ale z zasady im większy przepływ, tym sprawność niższa – a tu przepływ zwiększono trzykrotnie. Dochodzi do tego niższa „sprawność” GWC (jeśli jest) przy także zwiększonym przepływie.
Sam system „grzejący” powietrze „od góry” nie jest też zbyt efektywny.
Klasyczne ogrzewanie nadmuchowe ma kratki nawiewne w podłodze.
Moim zdaniem, rozwiązanie proponowane przez Ciebie jest idealne w okresach przejściowych. Natomiast mam wątpliwości, czy sprawdzi się w trakcie całego sezonu grzewczego – mając na uwadze komfort jak i koszty eksploatacyjne.
megi010 - 02-11-2009 17:03
To co opisał kolega falkon, to nie ogrzewanie nadmuchowe a wentylacja z dogrzewaniem powietrza.
Jedną z podstawowych zalet ON jest brak bezwładności i szybkie zmiany temperatury, dzięki czemu można zaprogramować system tak, że teraz jest 18C, a za 20 minut będzie 21. Ale to wymaga odpowiedniej mocy.
- 02-11-2009 17:06
...Sam system „grzejący” powietrze „od góry” nie jest też zbyt efektywny... Na parterze kratki nawiewne mam umieszczone w posadzce. Wywiewne: główna przy posadzce, a w kuchni i łazienace - pod stropem.
Na piętrze wszystkie są pod stropem.
Wymiennik celowo przewymiarowałem (dobrałem jakby na chłodzenie latem ;) ) - CNWB 450/250.
A jeśli chodzi o GWC to tak naprawdę na razie bardziej pełni funkcję dostarczyciela wilgoci, bo sprawność wymiennika jest w zasadzie identyczna zarówno przy pracy z GWC jak i z czeprni ściennej. Ale trzeba dodać, że ta sprawność jest przy wydajnosci ustawionej na 10% - z pomiarów prędkości powietrza wynika mi, że wynosi ok. 130-150m3/h.
Komfort na razie jest bardzo dobry, ale ja również z utęsknieniem czekam na większe mrozy ;), bo ciekawi mnie jak będzie kształtowała sie wilgotność. Podejrzewam, że właśnie ze zbyt niską wilgotnoscią mogę mieć największy problem. I wtedy zobaczymy - czy trzeba będzie zamontować jakis nawilżacz, czy może wytarczy tylko zraszanie GWC.
sSiwy12 - 02-11-2009 18:00
Przyznam, ze to dość ciekawe rozwiązanie – zwłaszcza rozmieszczenie kratek.
Nie bardzo potrafię w takim przypadku wyobrazić sobie ruchu powietrza.
Ale faktycznie czas i ewentualne mrozy będą tu weryfikatorem.
- 02-11-2009 19:59
Przede wszystkim kratki dobrałem tak, aby prędkość wypływu z nich była mała - mają dosć duze powierzchnie .
Takie usytuowanie kratek ma spowodować, że:
- zimą - ciepłe powietrze, mimo tego że przepływać będzie wolno, to jednak ze wzgledu na temperaturę będzie unosiło się do góry. Dlatego kratki wywiewne umieszczone sa przy posadzce - mają jakby wymuszać cyrkulację powietrza. Zresztą - to trochę tak jak tradycyjne grzejniki, które w zdecydowanej wiekszości i tak przekazują ciepło przez cyrkulację powietrza.
- latem - z kratek ma płynąć chłodne powietrze ("cięższe") i z większą prędkością niż zimą. W związku z tym będzie kierowane w górę, ale wywiew ma się odbywać dołem - również w celu wymuszenia cyrkulacji powietrza.
januszbe - 02-11-2009 20:36
Witam
A ile kosztuje utrzymanie takiej instalacji ?? np. filtry
sSiwy12 - 02-11-2009 20:42
Źle mnie zrozumiałeś.
Takie różne rozmieszczenie kratek nie jest typowe ani dla wentylacji, ani dla ogrzewania nadmuchowego i praktycznie powoduje nieprzewidywalny ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń albo i jego brak między pomieszczeniami.. Taki ni pies, ni wydra.
Nie twierdzę, że nie będzie działało, ale zbilansowanie tego wszystkiego przekracza moje wyobrażenia.
Jakoś tak jestem pewien, że przy takim sposobie ogrzewania i takim "układzie" kratek, przy mrozach będzie kłopot, a faktyczne zużycie energii będzie dużo większe niż te zakładane 3,3kW (cokolwiek to oznacza, te 3,3kW).
- 02-11-2009 21:36
...Takie różne rozmieszczenie kratek nie jest typowe ani dla wentylacji, ani dla ogrzewania nadmuchowego i praktycznie powoduje nieprzewidywalny ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń albo i jego brak między pomieszczeniami.. Dlaczego myślisz, że będzie nieprzewidywalny wewnątrz pomieszczeń i brak pomiedzy pomieszczeniami?
Rozmieszenie kratek w skali domu mam takie, że nawiewne umieszczone są w pomieszczenaich "czystych", a wywiewne w pomieszczeniach "brudnych".
A tam, gdzie kratki wywiewne znajdują się pod stropem, to przepływ powietrza odbywa się w podciecciach drzwi - a wiec de facto jakby dołem.
- 02-11-2009 21:47
Witam
A ile kosztuje utrzymanie takiej instalacji ?? np. filtry Jeszcze nie wiem.
Instalacja pracuje od ok. 6 kilku miesięcy. W miarę czysto zaczęło być ok. 2 miesiące temu - wtedy ja (jako pierwszy ;) ) wprowadziłem się do domu.
W ostatnią sobotę wyczyściłem filtry odkurzaczem. Było sporo nalotu kurzu i styropianu.
Mimo odkurzania są szare (kiedyś były białe ;) ), ale myślę, że w najbliższym czasie nie będę ich jeszcze wymieniał.
Zużycie prądu w ostatnich kilkunastu dniach: ok. 1,9 kWh/d.
januszbe - 02-11-2009 21:59
A wiesz że filtrów sie nie czyści tylko wymienia wtedy ma sens. Mamy w pracy 19 central nawiewno-wywiewnych firmy MENERGA drogie jak diabli a filtry co 4 miechy do wymiany i 330 zł netto za każdy
- 02-11-2009 22:09
A wiesz że filtrów sie nie czyści tylko wymienia wtedy ma sens... To całe szczęście, że o tym nie wiedziałem ;)
Piczman - 03-11-2009 07:02
Ja u siebie wczoraj wymieniłem filtry, nawiewny czarny a wywiewny lekko szary !
Włożyłem nowe a stare wyczyściłem/wyprałem ! Zastanawiam się czy się jeszcze nadają do czegoś !?
Serwis24 - 03-11-2009 09:44
Można gdzieś kupić na metry taką tkaninę z której robią te filtry. Krawcowa za parę złotych może je zrobić. Pozdrawiam adam
Piczman - 03-11-2009 09:49
Już sa zamówione, któryś z forumowiczów ma tego dużo na zbyciu i czekam na przesyłkę!
Nic nie trzeba szyć, wkłada się to (przynajmniej u mnie) w ramkę !
fidziu - 17-11-2009 04:54
Długo zastanawiałem sie nad wyborem rozwiązania ogrzewania nadmuchowego, ostatecznie zdecydowałem się na nie. Podam przyblizone koszty instalacji w moim domu oraz wady i zalety obu systemów jakie zauwazyłem:
ogrzewanie tradycyjne + podłogówka + rekuperatory + automatyka na 8 stref:
wady:
- duża bezwładnośc i praktyczny brak możliwosci sterowania podłogówką
- brak nawilżania (nawilżacze stacjonarne już przerobiłem w obecnym domu i wiem ze to lipa, a te króre wpina się w kanały rekuperacji też się nie sprawdzają)
- kłopotliwa i kosztowana integracja z systemami automatyki EIB/KNX
- przy zastosowaniu 2 rekuperatorów wymiana powietrza na poziomie 0,7kubatury / h
- wysokie koszty ekspolatacyjne
- grzejniki które zajmuja miejsce i są zazwyczaj siedliskiem kurzu
zalety
- niższy koszt instalacji (łącznie ok 115tyś. zł)
- odzysk ciepła z rekuperatorów
- ciepła podłoga
Ogrzewanie nadmuchowe carrier / polski komfort.
Wady:
- brak ciepłej podłogi
- konieczny zakup dodatkowego urządzenia do CWU + instalacja
- niszczenie obecnej wylewki (kanały na parterze idą pod posadzką i musze skuc wylewki)
- wyzszy koszt instalacji systemu ponad 138tyś
Zalety:
- Błyskawiczny czas rekakcji - bezwładnośc na poziomie kilku/kilkunastu minut
- możliwośc nawilżania powietrza
- 8 niezależnie sterowalnych stref w budynku
- filtracja mechaniczna na bardzo wysokim poziomie (w porównaniu do filtrów w rekuperatorach)
- filtracja elektrostatyczna - rewelacja!
- lampy UV w instalacji dobijajace zarazki którym udało się przejśc przez filtr elektro
- recylkulacja powietrza (kominek, itd)
- odzysk z 2 rekuperatorów
- 3,2 wymiany powietrza całej kubatury budynku / h (piec przewala ok 3200m3/h + rekuperatory ok 800m3/h)
- banalna integracja z systemami inteligentnego budynku ( u mnie to bedzie tak ze jak wyjezdzam z pracy do domu to wysyłam sms lub dzwonie do budynku i zanim dojade temperatua podniesie się do zadanego poziomu - dojazd zamuje mi ok 15-20min. po co mam grzac jak mnie nie ma w domu)
- bardzo wysoka jakośc powietrza w moim domu.
- 8 strefowa klimatyzacja w całym budynku.
- możliwoś wykozystania agregatu klimy jako pompy ciepła w okresach przejsciowych co jeszcze bardziej zoptymalizuje rachunki (całośc tworzy taki system hybrydowy).
moją małżonke bardzo martwi kwestia braku ciepłej podłogi.
Jeszcze dokładnie nie zdecydowałem ale rozwazam maty elektyczne w lazienkach lub system unopor mini tec (1,5cm grubosci) o niewielkiej bezwładnosci podłączony do podgrzewacza CWU z mieszaczami.
Zainteresowanych tematem zapraszam do mojego dziennika w najblizszych tygodniach powinny pojawic sie tam fotki z instalacji Polskiego Komfortu.
Apropo filtrów to z informacji jaką posiadam to koszt ok 100-200zł rocznie. można oczywiscie nie wymieniac i myc w zmywarce.
system powinien miec również zapewniony chyba raz na rok przegląd, ale to chyba jest normalne przy każdym ogrzewaniu gazowym.
by uniknąc pytan odrazu informuje, u mnie zainstalowany bedzie
- piec carrier 21/33kW
- nawilzacz powietrza
- lampa uv
- filtr elektrostatyczny
- 8 strefowy system infinity zone
- web serwer
- reku HRV 550m3 + renovent medium
- 8 smart sensorów
- kanały z plyty climaver (dzwiekoszczelna - nie słychac żadnych szumów podobno)
- agregat klimy 4ton (wiosna 2011)
w razie pytan chetnie odpowiem bo sam przeszedłem piekło aby dowiedziec się prawdziwych konretów odnośnie tego systemu.
Radzę uważac na napalonych extremistów którzy dużo gadają a mało wiedzą i krytykują system wymyślając dziwne historyjki. Sam kilka razy prawie dałem się nabrac. Jak ktoś jest naprawde zainteresowany takim rozwiązaniem, chce miec czysciutkie powietrze w domu, mozliwosc szybkiej zmiany temperatury w roznych pomieszczeniach i przedewszystkim ma wrażliwe dzieciaki to naprawde polecam.
Przerobiłem oferty chyba wszystkich firm w polsce, nawet niezaleznych instalatorów pracuących w niektórych firmach (co za bezszczelnośc zeby podkradac klientów firmy w ktorej sie pracuje). Różnice w cenie były przeogromne - dochodziły nawet do 60 tyś zł.
Najciekawsza z nich to oferta jednego Pana z południa polski opracowana na identycznych urządzeniach jakie oferuje polski komfort. Tansza była o ponad 30tyś. Urządzenia identyczne. W czym tkwił sekret???
W jego projekcie. Jak mi się uda przekonwertowac pdfa na jpg to wkleje do dziennika to co dostałem od tego goscia i od polskiego komfortu a zobaczycie róznice. Uwazam ze warto było dopłacic ta kase i miec spokój z najwazniejsza instalacją w budynku.
orko - 17-11-2009 08:38
zalety
- niższy koszt instalacji (łącznie ok 115tyś. zł) Szok u mnie tyle dom w stanie surowym kosztował a u Ciebie tylko instalacja CO (i podobno jeszcze to tanio).
Przy takich kwotach na instalacje jeszcze będzie Ci się chciało "oszczędzać" wyłączając okazjonalnie ogrzewanie?
Piczman - 17-11-2009 09:59
orko te 115 tyś to za CO i wentylację a dla domu ponad 500 m2 to możliwe.
fidziu rób zdjęcia, nawet możesz załozyć oddzielny wątek !
Poznajmy mity i fakty o ogrzewaniu nadmuchowym !
Ja będę śledził z zaciekawieniem ,,,
Pozdrawiam!
fidziu - 17-11-2009 19:03
same reku kosztowały ok 40tysi.
oczywisice ze bedzie mi sie chciało oszczedzac ( tak naprawde zrobi to za mnie automatyka i rozwiazania na jekie sie zdecydowalem) przy ogrzewaniu takiej kubatury dobrze zaprojektowany system z automatyką pokaze prawdziwe oszczędności.
z moich wyliczen wynika ze nie powinienem przekroczyc oplat jakie ponosze w obecnym domu (ok 240m2 = ok 1,8/2tyś na 2 miesiace (gaz)) , ocieplonym styro 5cm z w miare nowym piecem i konwektorami.
zdjecia bede robił napewno - narazie wszystko wpakuje do dziennika budowy. z czasem jak instalacja ruszy i pochodzi mogę załozyc wątek z dokładnym opisem co jak wyglądało i jak sie sprawuje w praktyce:)
Jesin - 15-12-2009 19:32
Od 10 lat wykorzystuje ogrzewanie nawiewne w moim domu. Uzywam pieca gazowego, kanały w podłodze wykonane podczas budowy z blachy ocynkowanej na podstawie projektu. W pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia nie są izolowane od góry co ogrzewa również podłogę. W łazience wyprowadziłem kanał wyżej w ścianie co dało efekt tzw drabinki i można suszyć ręczniki itp. Do ciepłej wody zastosowałem zwykły bojler gazowy umieszczony w miejscu gdzie odcinki rur z ciepłą wodą mogą być najkrotsze. Ogrzewam tym systemem dom o pow. ok. 120 m2 w parterze. Mój układ pomieszczeń jest taki, że powietrze może wracać do pieca przez korytarz i kratki w drzwiach. Dom jest wykonany w technologi bloczków styropianowych tak więc jest dość ciepły. Jestem z tego typu ogrzewania bardzo zadowolony. Szybki przyrost temperatury, nawilżanie powietrza, niskie koszty eksploatacji (ok 30% niższe). Piec kupiłem okazyjnie, kanały wykonałem samodzielnie. Koszt całości to ok 6tys (z projektem). Z moich doświadczeń mogę polecić. Jedyne problemy jakie napotkałem to: zbieranie kamienia w nawilżaczu, szum pracy pieca (mogłem chyba go lepiej wygłuszyć lub może inaczej zamontować, można się przyzwyczaić i nie jest tragicznie) elektronika pieca zaczęła szwankować ( z powodu drgań pieca zaczęły pękać ścieżki na płytce - piec amerykński starszej generacji bez kondensacji spalin PolskiKonfort.
Pozdrawiam
mariankossy - 15-12-2009 19:39
Od 10 lat wykorzystuje ogrzewanie nawiewne w moim domu. Uzywam pieca gazowego, kanały w podłodze wykonane podczas budowy z blachy ocynkowanej na podstawie projektu. W pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia nie są izolowane od góry co ogrzewa również podłogę. W łazience wyprowadziłem kanał wyżej w ścianie co dało efekt tzw drabinki i można suszyć ręczniki itp. Do ciepłej wody zastosowałem zwykły bojler gazowy umieszczony w miejscu gdzie odcinki rur z ciepłą wodą mogą być najkrotsze. Ogrzewam tym systemem dom o pow. ok. 120 m2 w parterze. Mój układ pomieszczeń jest taki, że powietrze może wracać do pieca przez korytarz i kratki w drzwiach. Dom jest wykonany w technologi bloczków styropianowych tak więc jest dość ciepły. Jestem z tego typu ogrzewania bardzo zadowolony. Szybki przyrost temperatury, nawilżanie powietrza, niskie koszty eksploatacji (ok 30% niższe). Piec kupiłem okazyjnie, kanały wykonałem samodzielnie. Koszt całości to ok 6tys (z projektem). Z moich doświadczeń mogę polecić. Jedyne problemy jakie napotkałem to: zbieranie kamienia w nawilżaczu, szum pracy pieca (mogłem chyba go lepiej wygłuszyć lub może inaczej zamontować, można się przyzwyczaić i nie jest tragicznie) elektronika pieca zaczęła szwankować ( z powodu drgań pieca zaczęły pękać ścieżki na płytce - piec amerykński starszej generacji bez kondensacji spalin PolskiKonfort.
Pozdrawiam To pochwal się ile płacisz za sezon 8)
Jesin - 15-12-2009 19:44
ok 500-600 zł/2 m-ce w najgorszym okresie. Często wspomagam się również kominkiem więc koszt nie jest zupełnie pełen, ale gdzieś w okolice tego.
fidziu - 15-12-2009 23:17
Wczoraj zawitała do mnie ekipa z polskiego komfortu.
pierwsze fotki z ich pracy (kanały) mozna zobaczyc w moim dzienniku. zapraszam.
mariankossy - 15-12-2009 23:31
ok 500-600 zł/2 m-ce w najgorszym okresie. Często wspomagam się również kominkiem więc koszt nie jest zupełnie pełen, ale gdzieś w okolice tego. Powiedziqałeś prawde, zaiste wierze.
robertgl1 - 16-12-2009 19:55
Też mam takie ogrzewanie, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie mam domu z bloczków styropianowych. Mam technologię RBS, czyli ściany z PCV zalane betonem, a na poddaszu szkielet. Sciany są cienkie, musiałem więc sam docieplać wełną. Mam piec tempstar amerykański do ogrzewania nadmuchowego , do tego wymiennik ciepła ( służy do klimatyzacji latem)- cała wentylacja w związku z tym jest wymuszona czyli mechaniczna. Koszty ? Tutaj jest gorzej, zeszłej zimy było ok 1000 zł za 1,5 miesiąca, ale zobaczymy teraz - jest zimno, a piec prawie non stop chodzi... Będzie się działo ...
Jesin - 17-12-2009 09:18
Myślę, że dzięki podwójnemu ociepleniu ścian (od środka i na zewnątrz po 5 cm styropianu), 10 cm w posadzce i 30 cm dobrej wełny na stropie dom jest dość ciepły. Mam ustawione 18 C w nocy, rano 20 C, potem 18C i po 15 h do 22 h 20 C. Srednio piec włacza mi się ok 4 razy i pracuje ok godziny. Czasami jak jest zimna noc to jeszcze raz w nocy. W weekendy od rana mam 20 c wiec trochę więcej. Z reguły wieczorem i w weekendy palę w kominku więc piec praktycznie stoi wieczorami. Przy takim trybie w zeszłym roku w najgorszym okresie miałem rachunek ok 500 zł. tak więc nie narzekam. Jednak wyłączając wszystkie nieogrzewane pomieszczenia to jest to tylko ok 110 m2. Więc jeżeli ktoś ma większy dom to na pewno musi więcej wydać.
Pozdrawiam.
Jesin - 17-12-2009 09:33
Też kiedyś myślałem, że założę klimatyzację ale okazało się, że latem w domu jest chłodno szczególnie jak przysłaniamy rolety w bardzo słoneczne dni, więc poza pojedynczymi przypadkami ten wydatek udało mi się ominąć. Najbardziej jednak, oczywiście oprócz pękającej elektroniki, martwi mnie wiecznie zacinający się nawilżacz w piecu. Głównie z powodu kamienia z odparowanej wody. Aż ostatnio musiałem go wymontować bo stanął zupełnie i tylko niepotrzebnie zakłócał przepływ powietrza. Jak masz rozwiązane nawilżanie powietrza ? Może nie masz tego typu problemu.
robertgl1 - 17-12-2009 10:40
Jak masz rozwiązane nawilżanie powietrza ? Może nie masz tego typu problemu.[/quote]
Mam prosty nawilżacz Air King, z obracaną wokół osi gąbką naciągniętą na drut w kształcie walca i zanurzoną w wodzie- działa na zasadzie spłuczki klozetowej, jak się woda obniży to zawór się otwiera i dolewa wody. Też są kłopoty bo kamień potrafi utwardzic gąbkę. W tym sezonie skończyła się gąbka i będę musiał ścigać ze Stanów, bo w Polsce tego nie mogę namierzyć ? ( albo sam zrobię jak Adam Słodowy )
Ale nie mam problemu z wilgotnością- cały czas pomiędzy 40-60 % - wskazania higrometru.
sSiwy12 - 17-12-2009 10:47
Woda destylowana załatwia ten problem, ale mimo skuteczności jest to stosunkowo drogie i „upierdliwe” (należy samemu uzupełniać zbiornik) rozwiązanie.
Koszt 1 litra , to około 1zł.
Jesin - 17-12-2009 19:02
Mam tego samego walca i też przydałby mi się nowy. Dla mnie wilgotność jest ok, ale żona czasami narzeka. Spróbuje z wodą destylowaną. Już o tym myślałem ale sądziłem że może wpadnę na inny pomysł. Wodę i tak dolewam do zbiorniczka bo przy piecu jej nie ma. Dzięki.
Pozdrawiam.