ďťż
dom do przeniesienia - nieruchomosc czy kupa desek ;) ???




Gajoss - 25-09-2004 23:34
witajcie!

mam taki oto orzech do zgryzienia:

niedlugo kupuje dom drewniany (z bali) i chce go przeniesc na swoja dzialke...

Jak sie traktuje taki dom: czy jest to nadal nieruchomosc, czy tez moze zamienia sie to w kupe desek, a wiec material budowlany z odzysku?

w jakiej formie toto kupic? akt notarialny? umowa kupna-sprzedazy?

i jescze jedno: bede na razie dawal zaliczke, wiec potrzebuje sporzadzic umowe przedwstepna (chyba) - czy moze ktos mnie poratowac jakims wzorem?

w zamian za pomoc zapewniam dozgonna wdziecznosc oraz toast na stojaco w obecnosci przyjaciol :))





- 26-09-2004 15:28
Uważam, że - aby być w zgodzie z prawem i nie komplikować zbytnio - kolejność powinna być taka:
1. Obecny właściciel powinien uzyskać pozwolenie na rozbiórkę tego domu.
2. Wtedy Ty powinieneś zawrzeć z nim zwykłą umowę cywilną wiązaną: wykonasz rozbiórkę w zamian za materiał. Ustalicie kto komu i ile płaci.
3. Rozbierasz dom i przywozisz go do siebie.
4. Wznosisz na podstawie ostatecznej decyzji - pozwolenia na budowę.

W ten sposób unikniesz kosztów związanych z przeniesieniem własności nieruchomości.



Gajoss - 27-09-2004 18:35
dziekuje za info - jestem laikiem w tych sprawach, wiec od razu mam pytania :D

umowa cywilna wiazana - jak to bedzie w tym przypadku - rozbiorka w zamian za material, oraz doplata? czy dosponujesz moze wzorem takiej umowy?

jak wyglada kwestia zadatku: chce domek kupic teraz, ale rozberac i przeniesc go dopiero wiosna.

moze ktos sie orientuje: aby dostac pozwolenie na budowe, musze przedstawic projekt domu - dom ponad 70 letni takich planow nie ma. Czy pierwszy z brzegu architekt moze wykonac jakis wyrys, czy cos, co bedzie wystarczajace?

z goory dziekuje!



- 27-09-2004 19:31

umowa cywilna wiazana - jak to bedzie w tym przypadku - rozbiorka w zamian za material, oraz doplata? czy dosponujesz moze wzorem takiej umowy? słowo "wiązana" określa tylko charakter umowy. Równie dobrze może się to po prostu nazywać "umowa" i już. Nie sądzę aby ktokolwiek na tym forum miał wzór takiej umowy - to dość nietypowa transakcja. Proponuję, żebyś po prostu napisał - punkt po punkcie - co chcesz, aby się po kolei działo. Wrzuć to na forum i jakoś dopracujemy!


jak wyglada kwestia zadatku: chce domek kupic teraz, ale rozberac i przeniesc go dopiero wiosna. Nic nie stoi na przeszkodzie ustalić w umowie takie terminy. Jeżeli chcesz być pewien, że właściciel domku się nie wycofa to - oczywiście - wpłać zadatek. Zadatkiem można zabezpieczyć każdą umowę, nawet umowę z fryzjerem o uczesanie do ślubu.


moze ktos sie orientuje: aby dostac pozwolenie na budowe, musze przedstawic projekt domu - dom ponad 70 letni takich planow nie ma. Czy pierwszy z brzegu architekt moze wykonac jakis wyrys, czy cos, co bedzie wystarczajace?

z goory dziekuje!
Pierwszy z brzegu architekt wyrysuje ci projekt w oparciu o istniejący dom - musisz mu go tylko pokazać. No, i być pewnym, że uzyskasz w swojej gminie pozwolenie na budowę właśnie takiego obiektu. Być może gmina narzuci jakieś zmiany...
Poczytaj więcej to forum - naprawdę warto! Dowiesz się zawczasu wielu pożytecznych rzeczy, przez które i tak musisz przebrnąć, jeśli chcesz "budować".





Gajoss - 28-09-2004 23:25
jestem!

na razie znalazlem umowe przedwstepna i zmodyfikowalem ja dla swoich potrzeb. mysle ze jednak bede chcial z wlascicielem podpisac taka umowe, aby go ze soba "zwiazac" - nie wiem czy ma pozwolenie na rozbiorke, pewnie jeszcze nie, ale do czasu jego otrzymania moglby sie rozmyslic (czyt.: ktos dalby lepsza cene) :)

oto jej tresc:

UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY MIESZKANIA

Zawarta dnia ... roku pomiędzy:
 ..., synem ... i ..., legitymującym się dowodem osobistym serii ... numer ..., NIP ... i jego żoną ..., córką ... i ... legitymującą się dowodem osobistym serii ... numer ..., NIP ..., zamieszkałymi w ..., zwanymi dalej w treści umowy Sprzedającymi,
a
 ..., synem ... i ..., legitymującym się dowodem osobistym serii ... numer ..., NIP ... i jego żoną ..., córką ... i ... legitymującą się dowodem osobistym serii ... numer ..., NIP ..., zamieszkałymi w ..., zwanymi dalej w treści umowy Kupującymi, o następującej treści:
§ 1
Sprzedający oświadczają, że są właścicielami domu jedorodzinnego drewnianego zlokalizowanego w ... o powierzchni ...m2, składającego się z czterech izb.
Ponadto oświadczają, że przedmiotowy dom jest wolny od wszelkich wad prawnych, że nie jest obciążony żadnymi prawami osób trzecich, długami ani ograniczeniami w rozporządzeniu. W domu nie jest zameldowana żadna osoba.
§ 2
Strony zobowiązują się do zawarcia umowy, ktorej przedmiotem bedzie rozbiorka w/w domu. Umowa zostanie podpisana do dnia ...r.
§3
Strony ustalaja oplate za rozbiorke w wys. ....... zl (slownie ..............) na rzecz Sprzedajacych. Materialy pochodzace z rozbiorki przechodza na wlasnosc Kupujacych.
§3
Sprzedający oraz Kupujący ustalają następujący sposób płatności:
1. W dniu zawarcia niniejszej umowy Kupujący wpłacili tytułem zadatku w rozumieniu art.394 Kodeksu Cywilnego kwotę ...PLN (słownie: ..., 00/100) co Sprzedający potwierdzają przez fakt podpisania niniejszej umowy.
2. Pozostała część zapłaty tj. ...PLN (słownie: ..., 00/100) zostanie przekazana w gotowce w dniu podpisania umowy końcowej.
§ 4
W przypadku nie wykonania postanowień niniejszej umowy przez Kupujących traca oni zadatek na rzecz Sprzedających.
§ 5
W przypadku nie wykonania postanowień niniejszej umowy przez Sprzedających zwrócą oni niezwłocznie zadatek Kupującym w podwójnej wysokości.
§ 6
Wydanie materialow z rozbiorki nastapi w momencie zakonczenia prac rozbiorkowych.
§ 7
Strony oświadczają, iż zapoznały się z treścią niniejszej umowy, rozumieją i w pełni akceptują jej treść.
§ 8
Koszty podatku od czynności cywilno-prawnych ponosza Kupujący.
§ 9
W sprawach nieregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
§ 10
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Podpisy



- 29-09-2004 14:44
Dopisz paragraf:

Sprzedający przedstawi Kupującemu prawomocną decyzję - pozwolenie na rozbiórkę przedmiotowej nieruchomości oraz kopię zgłoszenia rozpoczęcia robót najpóźniej w dniu .... (np. podpisania umowy ostatecznej, na pewno przed rozpoczęciem prac).

Poza tym jest ok. Jeśli chcesz - idź z tym do notariusza. Umowa notarialna ma wymagalność i w razie naruszenia jej postanowień możesz udać się prosto do komornika po zwrot zadatku w podwójnej wysokości.

Powodzenia!



Gajoss - 29-09-2004 16:03
straszsznie Ci dziekuje... :D

do notariusza.... to koszty (wlasciwie nie wiem jakie). czy ta umowa, nie notarialna - nie bedzie miala, w razie czego, wymagalnosci? wszak to umowa umocowana w prawie cywilnym, jak sadze...



Gajoss - 29-09-2004 19:20
straszsznie Ci dziekuje... :D

do notariusza.... to koszty (wlasciwie nie wiem jakie). czy ta umowa, nie notarialna - nie bedzie miala, w razie czego, wymagalnosci? wszak to umowa umocowana w prawie cywilnym, jak sadze...



- 29-09-2004 19:25
Będzie miała, oczywiście, ale tytuł egzekucyjny da dopiero sąd. A tak - tylko z umową poszedłbyś do komornika...
....czego ci oczywiście nie życzę.

Taksa notarialna nie będzie wielka - liczy się ją jako procent od wartości podanej w umowie. Ale myślę, że zwykła umowa w tym wypadku wystarczy.

Ach, zmień tytuł!!!!
To powinno się nazywać umowa przedwstępna na roboty budowlane. To nie jest umowa przenosząca własność nieruchomości! I nie będzie żadnego podatku od czynności cywilno-prawnej.



Gajoss - 29-09-2004 20:06
taaak, tytul oczywiscie!

a zadnego podatku? nic? wow! Panstwo nic ode mnie nie chce?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl