ďťż
tuje




dandys - 19-06-2002 00:55
Tydzień temu posadziłem tuje na miejscu tych które mi się nie przyjęły w ubiegłym roku, czy powiniem je przyciąć teraz czy raczej zaczekać do wiosny, - co z nawożeniem, cały żywopłot był nawożony w maju, czy powiniem powtórzyć ?





RAN - 23-06-2002 03:33
Nie odpowiem czy tuje można ciąć po posadzeniu, ale cięcie iglaków różni się od drzew liściastych. Właściwie nigdy nie tniemy gatunków wytwarzających prosty pień, tzw. strzałę, np. świerków lub jodeł, chyba że usuwamy konkurujące przewodniki. Nie tniemy także samoformujących się odmian oraz roślin karłowych. Jeżeli zachodzi konieczność, to bez większej szkody możemy ciąć cisy, choiny, jałowce, tuje i cyprysiki. Cięcie przeprowadzamy od wiosny do lata. Nigdy nie robimy cięcia po sierpniu, gdyż pędy mogą przemarzać.



RAN - 23-06-2002 03:50
Wygląda na to że można ciąć tuje dopiero w następnym roku po po posadzeniu. Zobacz stronę http://www.ogrodnik.pl/ogrody/ogrody_23_07.asp




Gagata - 02-07-2002 15:23
I stronę:
http://www.gazeta.pl/alfa/home.jsp?dzial=0511&forum=309






iga99 - 02-07-2002 23:49
Myślę , że błędem jest nawożenie drzew i krzewów zaraz po posadzeniu ( lepiej odczekać conajmniej dwa miesiące). Świeżo posadzona roślina (nawet z pojemnika) i tak narażona jest na duże zmiany, potrzebuje czasu by się zaaklimatyzować i przystosować do warunków jakie panują w naszym ogrodzie. Takie nawożenie i sadzenie w ziemi kupionej w centrum ogrodniczym ( najlepiej pomieszać pół/pół ziemią kupioną i tę z ogrodu) "rozleniwia" korzenie. Młoda roślina powinna się szybko ukorzenić. Jeśli zostanie zaraz po posadzeniu nawieziona, nie będzie szukać składników odżywczych w glebie, tylko korzystać z podanych sztucznie. Drzewa często potem marnieją, nie wyglądają jakbyśmy sobie tego życzyli.
Nie widzę sensu i celu nawożenia więc w pierwszym roku. A i w roku następnym raczej ostrożnie z nawozami (połowa zalecanej dawki). Nawożenie 2-3 w roku od maja do lipca, chyba że zastosuje się nawóz o przedłużonym działaniu, wtedy wystarczy raz.
Tuje można przycinać, szczególnie jeśli mają być przeznaczone na żywpołot. Gdy chcesz zachować formę naturalną, należy tylko zastosować cięcie zachowawcze (tzn uschnięte, chore gałązki, lub gdy zauważysz, że konkurują ze sobą dwa pędy wierzchołkowe, wtedy usuwamy słabszy). Tuje najlepiej ciąć w marcu.
Ja tę metodę stosuję od kilku lat i "padło" mi tylko jedno drzewo. Kiedy zakładałam swój ogród, dostałam kilka młodych drzewek i krzewów od znajomych. Po prostu zasadziłam je i już. Jedyny zabieg to było przycinanie i podlewanie, do dziś wszystkie pięknie rosną.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.




Danajot - 09-08-2002 09:10
w przypadku iglaków ciąć należy tylko pędy tego-lub zeszłoroczne.




Agacka - 09-04-2003 22:28
ja bym poczekała z tym cięciem niech się najpierw przyjmą!
nawozić też raczej nie po posadzeniu bo popalisz korzenie jak był w maju dany nawóz to przeczekaj
pozdrawiam Aga
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl