ďťż
sprzedaż darowizny




statysta - 02-12-2009 23:57
czy ktoś już to "przećwiczył"? Krótko: w tym roku 2 dorosłych dzieci (innych spadkobierców nie ma) otrzymało po zmarłym rodzicu w spadku mieszkanie spółdzielcze własnościowe (nie ma księgi wieczystej). Jak rozwiązać najkorzystniej sprawę "sprzedaży" połowy tego spadku drugiemu spadkobiercy, aby nie płacić 19% podatku? Jakich czynności należy dokonać, co u notariusza i w urzędzie skarbowym? Z jakimi ew. opłatami może się ta transakcja wiązać?





cienki66 - 03-12-2009 08:12
Witaj,
Najlepiej to mu podarować swoją część - zero podatku, tylko opłata notarialna.

Pozdrawiam



aglig - 03-12-2009 08:49
Jedna strona w formie darowizny przekazuje swoją część mieszkania ( trzeba pamiętać tylko o wypełnieniu druczku z US)
Druga strona w formie darowizny przekazuje pieniądze ( również wypełnić wniosek)



statysta - 03-12-2009 11:05

Jedna strona w formie darowizny przekazuje swoją część mieszkania ( trzeba pamiętać tylko o wypełnieniu druczku z US)
Druga strona w formie darowizny przekazuje pieniądze ( również wypełnić wniosek)
Tak, taki wariant jest brany pod uwagę. Istnieje jednak obawa (podobno są takie przypadki), że US uzna tę całą operację jako akt kupna-sprzedaży i darowiznę gotówki potraktuje jako zapłatę. Co zrobić, aby mieć pewność, że US nie naliczy podatku? Jakie mieć w zanadrzu paragrafy?





zefirispka - 03-12-2009 14:49
Faktycznie, jeśli darowizna będzie wykonana dla pozoru, to jak mówią przepisy ordynacji podatkowej:
"Organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar
stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności.
Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe
wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.
Jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania, w szczególności zeznań strony, chyba że
strona odmawia składania zeznań, wynikają wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub
prawa, z którym związane są skutki podatkowe, organ podatkowy występuje do sądu powszechnego o ustalenie
istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego lub prawa.."
Art. 199a
Nie znalazłem natomiast przepisów na poparcie przedstawionej przez Ciebie, sytuacji.



LukaEgon - 05-12-2009 22:43
statysta napisz jasno. Ma to być sprzedaż czy nie? Bo napisałeś: "sprzedaż", co dla mnie znaczy, że chcesz tylko zachować pozory sprzedaży tak? Bo jeśli chodzi o darowiznę, to nie ma najmniejszego problemu. Jest to pierwsza grupa podatkowa, więc nie płaci się podatku od spadków i darowizn. W ciągu miesiąca od dnia złożenia oświadczenia przez darczyńcę w formie aktu notarialnego powiadamiasz naczelnika US o nabyciu darowizny. Jest to druk SD-Z1.



statysta - 11-12-2009 00:56
no to jeszcze raz: jeden spadkobierca "X" daruje drugiemu "Y" swój udział "spadkowy"w mieszkaniu (aby ten X objął całe mieszkanie i mógł załatwiać dalej ze spółdzielnią), a spadkobierca Y darowuje (nazwijmy to ustaloną lub jakąś) kwotę pieniędzy. I jak to potraktuje US? Pozorna sprzedaż? Przecież związane jest to ze spadkiem, a następstwem uregulowania podziału są obie darowizny.



cienki66 - 11-12-2009 09:05

statysta napisz jasno. Ma to być sprzedaż czy nie? Bo napisałeś: "sprzedaż", co dla mnie znaczy, że chcesz tylko zachować pozory sprzedaży tak? Bo jeśli chodzi o darowiznę, to nie ma najmniejszego problemu. Jest to pierwsza grupa podatkowa, więc nie płaci się podatku od spadków i darowizn. W ciągu miesiąca od dnia złożenia oświadczenia przez darczyńcę w formie aktu notarialnego powiadamiasz naczelnika US o nabyciu darowizny. Jest to druk SD-Z1. Jeżeli darowizna jest przeprowadzana przez notariusza nie trzeba nic zgłaszać do urzędu skarbowego.

Pozdro



LukaEgon - 11-12-2009 10:01

Jeżeli darowizna jest przeprowadzana przez notariusza nie trzeba nic zgłaszać do urzędu skarbowego.

Pozdro
Oczywiście że masz rację. Sam nie wiem co to ja napisałem, chyba za dużo wypiłem tego wieczoru :-? To notariusz powiadamia US o zawarciu aktu notarialnego.

statysta w taki sposób US nie da się wykiwać :wink: No chyba że między obiema czynnościami byłby jakiś znaczny odstęp czasu..dwa lata albo coś :wink: tylko skąd wtedy pewność, że druga strona się nie rozmyśli i dalej będzie chciała dokonać darowizny :D



statysta - 11-12-2009 10:35
do cienki66 - no, tak i PCC 2% , tylko co dalej ? chyba - niestety - właśnie dodatkowo podatek dochodowy;
do LukaEgon - (fajna fotka) nie chodzi o skrzywdzenie US, budżetu i społeczeństwa, bo ja np. chcę te pieniądze darować swojemu dziecku, aby spłaciło kredyt mieszkaniowy; wynika z tego, że tak na prawdę nie mogę szybko ugryźć tego spadku tylko muszę bardzo komplikować sobie życie.



cienki66 - 11-12-2009 12:49
Ważna jest tu data nabycia spadku - nie postanowienia sądu - tylko data śmierci spadkodawcy - jeżeli śmierć nastąpiła w tym roku, to proponuje następujące rozwiązanie:

Jak rozumiem, twoje dziecko jest pełnoletnie (spłaca kredyt mieszkaniowy) - podaruj swoją część dziecku - dziecko sprzedaje ją drugiemu spadkobiercy - składa do US oświadczenie źe pieniążki, ze sprzedazy przeznaczy na własne cele mieszkaniowe i spłaca nimi kredyt mieszkaniowy - unikiniesz 19% podatku, natomiast kosztmi będą przy darowiżnie opłata natarialna i przy sprzedaży również opłata notarialna oraz PCC 2%.

Pozdrawiam



cienki66 - 11-12-2009 12:59
A i jeszcze najprostsze rozwiązanie :-)
Wystąpić do sądu (chociaż teraz chyba u notariusza można) o dział spadku.
Jeden spadkobierca dostaje całe mieszkanie, a drugiemy wypłaca ustaloną kwotę - koszty PCC 2% i opłata sądowa.

Pozdrawiam



LukaEgon - 11-12-2009 13:23
Ale ja nie zarzucam Ci złej woli :) wiadome jest, że każdy chciałby, aby jak najkorzystniej rozwiązać sprawy dotyczące swojego majątku.

Niestety tak jak piszę..sprawa będzie miała ewidentnie znamiona sprzedaży. Pozorność jest jedną z wad oświadczeń woli. Rzekoma czynność (w tym wypadku wzajemne darowizny) miałyby na celu ukrycie innej, rzeczywistej czynności (sprzedaży). Strony chcą, aby ta czynność wywołała skutki prawne, ale inne niż wynikałoby to z tej czynności pozornej. (zgadzają się na przeniesienie własności, ale za odpłatą, a pod pozorem wzajemnych darowizn chcą uniknąć obowiązku podatkowego) w takim wypadku czynność sama w sobie byłaby ważna, bo zostałyby spełnione przesłanki dokonania sprzedaży, ale Urzędy Skarbowe są czułe na tym punkcie i szczerze wątpię, żeby się tam nie zorientowali.

A później to już same finansowe nieprzyjemności...

No i dokładnie tak jak pisze cienki66dział spadku to najlepsze rozwiązanie. Tylko raczej udaj się z tym do sądu :wink:

Takie moje zdanie. (znów pisałem szybko mam nadzieję, że nie wkradł się błąd..)
Pozdrawiam
Łukasz



dorana - 17-05-2010 12:52
A ja mam takie pytanko: mama chce nam podarować mieszkanie, które od razu chcielibyśmy sprzedać i zacząć budować dom. Jak najlepiej podejść do tej sprawy aby ponieść jak najmniejsze koszty typu podatek lub notariusz. Chcę nadmienić, że na dzień dzisiejszy mieszkanie jeszcze nie jest przepisane na mnie i na męża.
Będę wdzięczna za każdą pomocną odpowiedź .



aglig - 17-05-2010 13:19

A ja mam takie pytanko: mama chce nam podarować mieszkanie, które od razu chcielibyśmy sprzedać i zacząć budować dom. Jak najlepiej podejść do tej sprawy aby ponieść jak najmniejsze koszty typu podatek lub notariusz. Chcę nadmienić, że na dzień dzisiejszy mieszkanie jeszcze nie jest przepisane na mnie i na męża.
Będę wdzięczna za każdą pomocną odpowiedź .
MAMA niech sprzeda a wam darowizną przekaże pieniądze. Najprościej, najszybciej i najtaniej.



sSiwy12 - 17-05-2010 14:01
No może nie ‼wam” – małżeństwu, tylko Tobie (córce, synowi), bo inaczej US wyciągnie swoje łapki po należny podatek od darowizny dla współmałżonka.

Darowizna pieniężna tylko przez ‼przelew” i koniecznie zgłoszona, w terminie, do US.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl