ďťż
Optiroc 36,5 - czy tynk zewnętrzny jest niezbędny aby U<0




Witold - 08-05-2005 13:50
Witam
Jestem właścicielem domku z bloczków Optiroc 36,5 P+W ale bez tynków zewnętrznych. Niestety zima była rozczarowaniem dla powierzchni około 140 m2 koszty ogrzewania gazem około 450 zł/m-c przy temperaturze 19-19,5 st. C między godziną 16 a 22 i w weekendy, w pozostałym czasie 17,5 st. C (takie ustawienia na sterowniku pieca - komfort cieplny raczej niski). Zachodzi dziwne zjawisko polegające na "ciągnięciu" zimna od gniazdek elektrycznych, za którymi oczywiście nie ma tynków wewnętrznych.. Mimo przeczytania wszystkich tematów ze słowem Optiroc nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie, czyli:
Czy tynk zewnętrzny cementowo-wapiennny poprawi na tyle izolacyjność cieplną ściany, że przy zachowaniu wysokości opłat będę mógł sobie ustawić 21 stopni w domu. I jaki zysk w opłatach będzie uzyskany, jeżeli przy tych samych parametrach na piecu ocieplę np. 12 cm wełny.

Nie łudzę się, że tynki są jakimś izolatorem, po prostu czy ściana na piuro-wpust powinna mieć tynki. Przedstawiciel Optiroca poinformował mnie, że wystarczą tynki, ale w przypadku decyzji o tynkach, późniejsza decyzja o ociepleniu jest jakby troszkę kosztowna (bo wtedy to będzie koszt tynków + ocieplenie na tynk). Pozostaje jeszcze możliwość położenia tynku ciepłochronnego Optiroc (teraz Maxit) typu maxit term 74 o współczynniku lambda 0,12 ale nie mam pojęcia czy jest sens bawić się w takie półśrodki i kłaść 20 mm takiego tynku).
I jeszcze parę informacji - ściany z bloczków Optiroc 36,5 na zaprawie ciepłochronnej kładzionej przy pomocy skrzynki murarskiej, bez bloczków narożnikowych (niestety), nadproża z belek prefabrykowanych przez Optiroc, tynki wewnętrzne cementowo-wapienne grubości około 15mm (ściany są rzeczywiście bardzo proste)

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów - jest tu prawdziwa kopalnia wiedzy





Sp5es - 08-05-2005 23:42
Tynk ocieplający, to ogólnie nieporozumienie.
Stosuje się go rzadko, tam gdzie są ku temu przesłanki:
- budynki zabytkowe, gdzie konserwator nie da zgody na ocieplenie
- małe, półokrągłe powierzchnie, do których nie ułoży się dobrze materiału izolacyjnego - rozwiązanie zastosowane na centrali PKO (tzw. dom "Pod Sedesami" - ul Sienkiewicza, Warszawka) w półokrągłych filarkach międzyokiennych
- powstają w podłożu napręzenia i trzeba je "rozładować" w tynku typu lekkiego (również należy do niego ociepleniowy)

Poza tym 3 cm tynku o lambda 0,12 to tyle co 1 cm styropianu czy wełny.
20 mm takiego tynku, to tyle co 6 mm styropianu !
Położyć go możesz ze wzgledu na naprężenia (murowanie, a nie klejenie), ale o cechach izolacyjnych - zapomnij.

Żaden typowy tynk do 20 mm gruboci nie poprawi izolacyjności w sposób istotny w rozumieniu obliczeniowym. Jedynie poprawa może zajść w zakresie "uszczelnienia" ew. przedmuchów pomiędzy nierównymi bloczkami, przez mechaniczne zamknięcie szpar.

Tak więc - jeśli jest zimno - to ocieplenie załatwi wszystko, tyle że kosztuje.

Jeśli tynkować, to należy się liczyć z ew. mostkami, typową wadą dla 1W.

Potwierdzam brak sensowności tynkowania, potem ocieplania. To podwójnie wywalona kasa. Albo jedno, albo drugie. Strategicza decyzja musi już teraz zapaść.



KrzysiekMarusza - 09-05-2005 11:16
Jak masz ścianę 1W zrobioną bez pinowych spoin, to oczywiste że tamtędy zawsze będzie "ciągnąć" zimne powietrze z zewnątrz. Tylko jakby rozumiem że chcesz to jeszcze ocieplić ? - rozjaśnij mroki umysłu mego ....
Otynkujesz (z obu stron) - powinno poprawić się. Ale co masz na narożnikach ? Bo jak nie Optiroca, tylko coś <gorszego> pod względem izolacyjności cieplnej (np. słup betonowy) to masz szanse na piękne mostki cieplne i grzyba ...

pozdr - Krzysiek (1W)



Witold - 09-05-2005 21:34
Z tymi narożnikami to chodzi o to, że nie mam specjalnych bloczków narożnych w kształcie litery L tylko piuro-wpust połączone jest na zaprawę pionową z bokiem bloczka, który jest płaski - czyli w sumie nie wiem czy połączenie jest gorsze niż normalne płaskie na styk czy lepsze - podejrzewam, że takie samo. Natomiast nie jestem pewny czy stosując tylko tynk zewnętrzny cementowo-wapienny poprawię komfort cieplny w jakiś odczuwalny sposób np. o +2 st. C przy zachowaniu tych samych opłat. Po prostu nie wiem czy te szczeliny piuro-wpustowe umożliwiają przenikanie zimna - jest ich przecież sporo. Przykro by było gdyby okazało się że ta ściana jednowarstwowa to pic na wodę i mimo wszystko trzeba ocieplać - czyli dwa razy wydana kasa najpierw na ścianę 1W a później na ocieplenie. Jestem mocno zdezorientowany opinie na forum są całkowicie różne na temat ściany Optiroca 1W od bardzo pochlebnych do negatywnych - prawda pewnie po środku. Nie wiem też czy ocieplając ścianę, która ma wsp U około 0,4 i na przykład uzyskam U <= 0,3 to zyskam 25% jak wynika z różnicy między U. Jeżeli zyskam 500 zł na sezonie to takie dodatkowe ocieplenie może się zwracać przez 12 lat to czy to ma sens??.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl