ďťż
Ile kwh do skrzynki?(uzbrojenie działki)




stukpuk - 20-12-2006 15:55
Witam wszystkich. :D
kupiliśmy działke,bez uzbrojenia.Kable wystają 20 m od mojej działki.Ile kwh zamówić w elektromni?Blizniak prawie 200m.Słyszałem że średnio biorą 10-15.
A w elektrowni powiedzieli,że 10 kwh to za mało(pan stwierdził,że pralka nie będzie chodzić)coś mi się nie chce wieżyć bo wujek ma 7 kwh i wszystko działa,piłuje drzewo,spawa,itp.1 kwh kosztuje ~150 zł(w tym skrzynka,bezpieczniki,itp)Powiedziano mi jeszcze,że musze wykupić tyle kwh żeby pokryć 25% ich wydatków przy uzbrojeniu skrzynki.I jak mi 10 starczy,ale nie pokryje 25%,to będe musiał wziąść wiecej.Bo jak nie to nie ma prądu! :evil:
Jak jest naprawde?





pyrka - 20-12-2006 16:29
Mieszkamy od ponad roku w dużym domu (500m2) dwie 2-osobowe rodziny. Stale są włączone 3 telewizory i 2 komputery, światła w kilku pokojach na raz. Do tego oświetlenie zewnętrzne halogeny 500W z czujnikami ruchu. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, więc włączane są różne urządzenia, piły, wiertarki, szlifierki itp. Mamy podłączony jeden licznik dwutaryfowy na prąd jednofazowy z mocą umowną 4 kW i zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. Miał być do tego jeszcze drugi licznik jednotaryfowy na prąd trójfazowy z mocą 7 kW, ale nie został podłączony, bo na razie jak się okazuje jeden wystarcza. Tylko w jednym przypadku musimy uważać, aby jednocześnie nie włączać pralki i zmywarki. Problem ten zniknąłby , gdyby zwiększyć moc o 2 kW.
Dlatego uważam, że energetyka zwyczajnie naciąga na opłaty abonamentowe.
Dużą moc potrzebujesz, gdy masz dużo grzejników, np. bojler na wodę, przepływowe ogrzewacze wody, piece elektryczne albo maszyny do działalności gospodarczej.



stukpuk - 20-12-2006 16:40
Dziękuje za odpowiedz.
I jak dobrze zrozumiałem to 6 kwh by wam wystarczyło?
Te 4kwh dotyczą jednej rodziny?



pyrka - 20-12-2006 17:04
Te 4 kW dotyczą całego domu, więc korzystają obie rodziny jednocześnie. Kuchnia jest jedna, bo drugą rodzinę stanowią moi rodzice emeryci 80-letni. W kuchni jest co dzień eksploatowany cały sprzęt elektryczny: mikrofalówka, piekarnik, czajnik, mikser, krajalnica, maszynka do mielenia, do obierania pyrek itp. i zmywarka, dwie lodówki, zamrażarka. Nasze rachunki za prąd oscylują dookoła 400,- zł/ 2mies. Byłyby większe , ale myślenie ekonomiczne przejawia się u nas nie na wyłączaniu wszystkiego tylko na pilnowaniu, aby urządzenia o dużej mocy jak zmywarka ,pralka, żelazko, odkurzacz, piekarnik włączać na drugiej tańszej taryfie. Rodzice siedzą w oddzielnych pokojach, każdy przed swoim telewizorem.





zezo - 20-12-2006 17:08
Przestańcie
jak moze 4kW wystarczyć?
Bojler elekrtyczny ma grzałkę średnio 2000 W czyli 2kw, zasilacz komputera to 350 W, a jak tak nam sie zachce zamontować przepływowy ogrzewacz wody to co wtedy???
A jak tak wpadniesz na pomysł maty elektrycznej albo kabelek grzewczy w łazience sobie zapodać to jak będzie??

Jak będziesz gotował wodę na kawę w czajniku elektrycznym to trzeba wszystko wyłączyć bo WYWALI.
Dajcie spokój, na co 4 kW?? zamówcie 1 kW - to będzie tanio :D :D
dlatego że sąsiad Ignaca od strony teścia Józka tak ma i mu wystarcza :D :D
Śmiechu warte :lol: :lol:

Zamów 13 kW, spoko wystarczy na wszystko.
Pamiętaj tylko że w umowie z ZE trzema umieścić adnotacje iż na czas budowy zamawiasz np. 3 kW
I jeszcze jedno zamów 3 fazy nie jedną.
powodzonka



qdlaty - 20-12-2006 17:11
Ja wziąłem 10 kW i to chyba za dużo....

Q.



zezo - 20-12-2006 17:25
Jeszcze jedno, cena za te 13 kW prądu 3 fazowego wyniosław 2004 roku 1268 zł, proponuję dowiedzieć się ile bedziesz musiał dopłacić jak zechcesz zwiekszyć ilość zamówionej energi???

Zastanów się dobrze, poczytaj forum nie jdnokrotnie inwestorzy muszą domawiać dodatkową energię jak się okazuje że im nie starcza.



stukpuk - 20-12-2006 17:39

Ja wziąłem 10 kW i to chyba za dużo....

Q.
A jakieś szczegóły?Jakie metry?itp?
W Słupskiej energetyce zaśpiewali mi 154 zł za 1 kwh.



pyrka - 20-12-2006 17:42
Zezo nie filozofuj tylko naucz się czytać ze zrozumieniem :roll:
W normalnej rodzinie nikt nie włącza wszystkich urządzeń na raz.
Mieszkamy i korzystamy i nam wystarcza. To jest fakt a nie gdybanie jak w Twoim przypadku.
Do tego mamy przygotowane wszystko do podłączenia drugiego licznika, JAK ZAJDZIE potrzeba ,to podpisuję umowę i mam jeszcze 7 kW.
Do tej pory potrzeba taka nie zaszła.



zezo - 20-12-2006 18:04
pyrka napisała

Ile cie to kosztuje, te dodatkowe 7kW????

Faktycznie masz racje, w normalnej rodzinie syn pyta:
Tato mogę włączyć kompa???
a Tato mówi NIE, musisz poczekać mama suszy włosy suszarką 1000W a ja odkurzam /1000W/ dywany. :wink: :wink:

i jeszcze jedno
a jak sie okaże że stacja transformatorowa nie może dać tych dodatkowych 7kW /zostały już zamówione przez sąsiadów/ to co nam zostaje????????



stukpuk - 20-12-2006 18:09
Chyba wezme 10 kwh,na czas budowy 3 kwh.Rozmawiałem przed chwila z gościem co się orientuje i mów,że jak będzie za mało to zawsze te 2-4 mogę domówić,że to tylko kwestia wymiany bezpieczników na mocniejsze?! To prawda?



zezo - 20-12-2006 18:17
pyrka
a wiesz jaką moć ma:
- piekarnik w kuchence??
srednio około 4 kW
a wiesz jaką moc ma ceramiczna płyta grzewcza w kuchence?
srednio około 3,5 kW
a np.taka ceramiczna płyta indukcyjna to ma 7 kW.
Więc nie pisz mi że filozofuję, możesz nawet mieć 1 kW mnie nic do tego, ale ja iważam że te 4kW co napisałaś jest zdecydowanie za mało.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:



zezo - 20-12-2006 18:21
stukpuk napisał
Muszę ci powiedzieć ze radykalnie się na pradzie nie znam, czytałem tu i tam parę kwesti, oraz pytałem paru fachowców na pewne tematy, jak to jest z tymi bezpiecznikami to nie wiem, ale jeśli mogę ci coś zaproponować to GOŚĆ który ci będzie robił projekt niech od razu przewidzi bezpieczniki o większej mocy nie będzie problemów w przyszłości, ale nie wiem czy tak może zrobić?
Ale kto pyta nie bądzi. :wink: :wink:
Powodzonka



zezo - 20-12-2006 18:39
stukpuk
Jeszcze jedno z tego co mi jest wiadomo to w okresie budowy rachunek miesięczny zależy od mocy zamówionej ale po zakończeniu budowy - płacisz tylko za zużycie, tak że zastanów się dobrze ile energi zamówić.



pyrka - 20-12-2006 18:57

pyrka
a wiesz jaką moć ma:
- piekarnik w kuchence??
srednio około 4 kW
a wiesz jaką moc ma ceramiczna płyta grzewcza w kuchence?
srednio około 3,5 kW
a np.taka ceramiczna płyta indukcyjna to ma 7 kW.
Więc nie pisz mi że filozofuję, możesz nawet mieć 1 kW mnie nic do tego, ale ja iważam że te 4kW co napisałaś jest zdecydowanie za mało.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Zezo to są moje słowa kilka postów wyżej:
"Dużą moc potrzebujesz, gdy masz dużo grzejników, np. bojler na wodę, przepływowe ogrzewacze wody, piece elektryczne albo maszyny do działalności gospodarczej"
Jeszcze raz powtarzam , czytaj ze zrozumieniem.
nie mam kuchenki elektrycznej tylko gazową i piekarnik w mikrofalówce z dwoma grzałkami tradycyjną i kwarcową i nie wiem ile mają mocy, nie chce mi sie sprawdzać. Nie mam kuchenki indukcyjnej ani elektrycznych podgrzewaczy wody. Nikt nikogo nie pyta. Ty masz widać mentalność 5 latka i jak trzy razy Ci się nie powtórzy tej samej informacji to nie zapamiętasz, więc jeszcze raz powtórzę : jest tylko jeden przypadek, o którym musimy pamiętać, żeby nie włączać pralki i zmywarki jednocześnie. Inne urządzenia pracujące w tym samym czasie nie wywalają korków. :lol:
Te 7kW nic mnie na razie nie kosztuje. Jest zrobione przyłącze według projektu i zapotrzebowania mocy na dwa liczniki 4 kW i 7 kW i był opłacony koszt przyłącza. Te 7 kW jest dla mnie zarezerwowane i czeka, więc nie ma obaw, że zabraknie, bo musieliby mi oddać pieniądze za przyłącze.
Po prostu nie mam drugiego przewidzianego w projekcie licznika na 7 kW i nie muszę płacić co miesięcznego abonamentu za nieużywaną moc. :wink:



zezo - 20-12-2006 19:05
pyrka
Ty wiesz swoje ja wiem swoje,
powodzonka :wink: :wink:



stukpuk - 20-12-2006 19:10
Zgłupiałem teraz całkiem! :o :o :o
To jeżeli zamówie 10,a będe używał 6(nie znam się czy to możliwe wogóle)to będe płacił za coś czego nie używam?!



mpoplaw - 20-12-2006 19:25
Nie.
A niezrozumienie wyszło z tego że zamiast użyć opcji szukaj założyłaś nowy wątek to pytania które było juz ze 100 razy zadane. Proponuje ci poczytać co na zadane przez ciebie pytanie odpowiedzieli wczesnej inni użytkownicy forum. Dla ułatwienia podpowiem ci że w Polsce obowiązują różne taryfy opłat za prąd, inaczej płaci się za prąd w domku jednorodzinnym a inaczej za prąd na budowie.
A co do mocy odpowiem tak mieszkam teraz w bloku, mam zabezpieczenie główne 20A na jednej fazie. Daje mi to 4,6 kW. Mam 2 TV, żelazko, pralkę, lodówkę, odkurzacz, mikrofale, piekarnik elektryczny, komputer, suszarkę itp. I jeszcze nigdy mi nie wywaliło korka z przeciążenia. Do domu zamówiłem 13 kW na 3 fazach ale planuje ogrzewanie elektryczne i grzanie prądem CWU. Na czas budowy 6 kW. A dla Zezo proponuję żeby zamówił sobie własna trafo stację 630KVA na 15 KV, wtedy prądu na pewno mu nie zabraknie.



pyrka - 20-12-2006 19:42
Stukpuk, podpisuje się dwie umowy.
Pierwszą na etapie budowy przyłącza do skrzynki, jest umową o przyłączenie do sieci z mocą przyłączeniową, którą sam określasz.-robią przyłącze kabla do skrzynki.
I druga umowa o dostarczanie energii i świadczenie usług przesyłowych na moc umowną.-podłączają licznik. Moc umowna może być mniejsza lub równa mocy przyłączeniowej.
W pierwszej umowie płacisz jednorazowo za przyłączenie ok.150,- za każdy kW mocy przyłączeniowej. Stawka jest różna w zależności od oddziału.
W drugiej umowie będziesz płacić co miesiąc abonament za każdy kilowat mocy umownej. Moc umowną możesz zawsze zmienić na wyższą lub niższą w ramach mocy przyłączeniowej. Zwiększenie mocy umownej powyżej mocy przyłączeniowej jest możliwe po zawarciu nowej umowy przyłączeniowej(aneksu) na zwiększenie mocy przyłączeniowej o żądaną wartość i za te dodatkowe kW trzeba będzie dopłacić opłatę przyłączeniową.
Dlatego ja mam zapas, umowa przyłączeniowa była na wyższą moc a umowa o świadczenie usług przesyłowych na niższą.
W moim przypadku jest to uzasadnione, bo ma z nami mieszkać w przyszłości rodzina syna.



zezo - 20-12-2006 19:44
mpoplaw
Ale się wykazałeś HO HO
aż miło takiego znawcy poczytać
Proszę bardzo zamierza grzać prądem i tylko 13 kW zamówił.
Po pierwsze jeśli zamierzać grzac prądem to napisz jakie to ma być grzanie?
Jakie grzanie CWU?
Bardzo mnie to ineresuje :wink: :wink:

Następny znawca się znalazł. :wink: :wink:
A na czas budowy tylko 6 kV zamówi i jest pewny że wystarczy a płaci 2 razy więcej niż ja taki ciemny gość, który tylko w 3 kW zainwestował, gdzie średnio normalni ludzie zamawiaja na czas budowy 1 kW.



mpoplaw - 20-12-2006 19:54

A na czas budowy tylko 6 kV zamówi W Polsce odchodzi się już od 6 kV, preferowane napięcia to 15 kV albo 0,4 kV. Chyba że kolega Zezo ma na myśli domek jednorodzinny podłączony do 110 kV. Na południu Polski jest nawet linia 400 kV a w Włoszech 700kV.



zezo - 20-12-2006 19:57
mpoplaw pomyłka rzecz ludzka, wiesz ile miałem zamiar napisać :wink: :wink:
ale co tam dołoże mu, a niech wie.........
wiesz jakie to prymitywne mpoplaw, jakie to śmieszne
daruj sobie
powodzonka



zezo - 20-12-2006 20:01
mpoplaw
wiesz co, tak piszę te teksty teraz na forum i oglądam mecz w Polsacie Sport
SKRA Bełchatów/wszak to blisko łodzi?/ właśnie remisuje 2 do 2 z Wiedniem w LM Siatkarzy, zaraz się zacznie decydujący set, wybacz wiec że błedy mi się przytrafiają.



mpoplaw - 20-12-2006 20:16

grzac prądem to napisz jakie to ma być grzanie?
Jakie grzanie CWU?
Grzałką 2 kW która ma do dyspozycji 12 godzin taniej taryfy na dobę.
Ciepło właściwe wody to 4200, godzina ma 3600 sekund, wodę do CWU podgrzewam z 8 do 55 stopni czyli różnica temperatur 47 stopni. Pomnóż sobie to wszystko i będziesz wiedział ile litrów wody da się podgrzać o 50 stopni mając do dyspozycji 24 kWh.

Btw: na tym forum są osoby które wybudowały dom na agregacie prądotwórczym 2 kW. A jeszcze nie tak dawno w PRL-u budowało się domy bez prądu bo takie były czasy.



zezo - 20-12-2006 20:22
mpoplaw
no teraz to dołozyłeś do pieca :o :o
jasno, prosto wszystko wyłożyłeś :o :o
tylko nie każdy jest taki ekspert jak TY drogi mpoplaw,

a tak na marginesie SKRA wygrała 3 do 2



Garcia27 - 20-12-2006 20:25
Krótko powiem tak. 4kW na domek to za mało, chyba że ktoś lubi po ciemku siedzieć, albo ma nielegalnie powiększone zabezpieczenie przedlicznikowe.
W zależności od sposobu grzania, ogrzewania ciepłej wody i urządzeń AGD na domek trzeba liczyć min 10kW, a najlepiej 13, 16.5kW. Za parę lat może ci się zamarzyć kuchenka elektryczna, piekarnik albo inne cudo, i tzreba będzie instalację zmieniać, i dokupywać moc w energetyce(a nie zawsze można, bo sąsiedzi wykorzystali już całą moc z transformatora). Teraz masz opłatę jednorazową, więc bierz rozsądnie ale odpowiednio dużo, i 3fazy.

Rozumiem że kolega Pyrka ma 1 fazę. 4kW na 3fazy by nie podłączyli.
Kto tu projekt zrobił. To mi wygląda na mocno naciągane.
Pozdrawiam



zezo - 20-12-2006 20:27
i jeszcze jedno poczytaj forum, proszę cię poczytaj ....
jeżeli ogrzejesz wodę myślę oCWU do 55 stopni to fajne ZOO możesz mieć w tej instalacji.

Co innego budowa a co innego użytkowanie budynku drogi mpoplaw



zezo - 20-12-2006 20:32
Garcia27
dzięki, nareszcie jakaś bratnia dusza. :wink: :wink:



mpoplaw - 20-12-2006 20:37

jeżeli ogrzejesz wodę myślę oCWU do 55 stopni to fajne ZOO możesz mieć w tej instalacji więc przelicz sobie dla własnego użytku dla innych różnic temperatury, nikt ci nie broni



pyrka - 20-12-2006 20:42
Garcia 27
Następny, któremu czytać się nie chce.
A było napisane:
"Te 7kW nic mnie na razie nie kosztuje. Jest zrobione przyłącze według projektu i zapotrzebowania mocy na dwa liczniki 4 kW i 7 kW i był opłacony koszt przyłącza. Te 7 kW jest dla mnie zarezerwowane i czeka, więc nie ma obaw, że zabraknie, bo musieliby mi oddać pieniądze za przyłącze".
Stoi jak wół, że projekt był na dwa liczniki o mocy przyłączeniowej 4 kW + 7 kW = 11 kW.



mynia_pynia - 20-12-2006 20:44
Na dom jednorodzinny, mam zamówione 13 albo 14kw na 25 A przedlicznikowo, czy jakoś tak.



pyrka - 20-12-2006 20:55
Mamy drugi dom na wsi. Cztery razy mniejszy, ale tam jak na wsi (3 chałupy na krzyż) albo węgiel albo prąd. Postawiliśmy na prąd, przyłączone 16 kW. W łazience grzejnik drabinkowy elektryczny, bojler na wodę elektryczny, w kuchni przepływowy ogrzewacz wody elektryczny, kuchenka gazowo-elektryczna-3 palniki na gaz z butli, jeden palnik(płyta) i piekarnik na prąd, na parterze elektryczna mata grzejna w podłodze, na piętrze grzejniki olejowe w każdym pokoju na prąd i do tego normalny sprzęt kuchenny i domowy oraz oświetlenie również zewnętrzne. I mimo to 16 kW było trochę za dużo, wystarczyłoby ok. 13-14 kW.



partner - 20-12-2006 21:35

Mamy podłączony jeden licznik dwutaryfowy na prąd jednofazowy z mocą umowną 4 kW i zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. przy mocy 4 kW dali ci bezpiecznik 25 A? jakos nie wierzę. takie zabezpieczenie dają na około 15 kW. a jakie masz zabezpieczenia zalicznikowe?



Artur K. - 20-12-2006 21:41
Małe sprostowanie - na czas budowy 1kW to sporo zamało. Jak będziesz chcizł lecieć tynki z agregatu to Ci wszystko wywali. :) Najbardziej optymalna moc na czas budowy to 6kW. Jak równocześnie na domku jest 5-6 ekip z sprzętem: maszyny do cięcia płytek, piły do cięcia stolarzy, wiertarki, młoty kujące itd. to i te 6kW bywa za mało. A ciężko w ciągu 10-15 minut podnieść moc, fachowcy się wściekają, wieszają psy na elektryku a on niewinny. Winny właściciel bo zamówił za małą moc. Przerabiałem to już kilkakrotnie.
W tej chwili praktycznie w każdym domku powinno być zasilanie 3 fazowe. I to nie ze względu na urządzenia siłowe, ale ze względu na możliwość rozbicia obwodów na poszczególne fazy i równomiernego obciążenia. Ponadto w większości ostatnio robionych przez mnie instalacji, właściciele mają nowoczesne kuchnie z płytami ceramicznymi ( wymaga ona 2 faz) oraz osobno zainstalowanych piekarników ( 1 faza).
W tej chwili kończę "biały montaż" ostatniego zlecenia. Domek o powierzchni 250 metrów, 4 kilometry przewodów, instalacje alarmowe, telefoniczne, sieć komputerowa, tv-sat, maty podgrzewające wjazdy do garażu i wejścia do domu, zasilania do grzejników posadzkowych (sterowanie wentylatorami), do kominka ( sterowanie nadmuchem i rekuperacją) i kupa innych instalacji.
Moc zamówiona to 25kW i prawdopodobnie zostanie wykorzystana prawie w całości. Licząc tylko ilość lamp halogenowych o mocy 50W każda samo obciążenie z tego tytułu wyniesie prawie 2 kW, a gdzie kuchnia z płytą ceramiczną, piekarnik, reszta lamp - a tych jest kilkadzisiąt jeszcze :)
Nim zdecydujecie się zamówić moc docelową, policzcie ile urządzeń i jakiej mocy włączycie np. w czasie jakieś uroczystości świątecznej, czy też rodzinnej i w trakcie przygotowań do niej. W tym okresie domek świeci jak choinka :)
dodajcie z 15 % rezerwy i wtedy zamawiajcie.



Garcia27 - 20-12-2006 22:14
A ja dalej jestem ciekaw jak kolega Pyrka ciągnie dom 500m na 4kW.
Jest to mocno naciągane.
Ale to się zaczyna robić duskusja akademicka, więc myślę ze trzeba zakończyć temat.
Pozdrawiam.



RaStro - 20-12-2006 22:20

Mamy podłączony jeden licznik dwutaryfowy na prąd jednofazowy z mocą umowną 4 kW i zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. przy mocy 4 kW dali ci bezpiecznik 25 A? jakos nie wierzę. takie zabezpieczenie dają na około 15 kW. a jakie masz zabezpieczenia zalicznikowe? jak najbardziej bo nikt mu nie da 5kW w postaci trzech faz... u mnie do 7kW dają na jednej fazie. jak dasz 3x5 masz 15 kW i to by się tak z grubsza zgadzało że zabezpieczenia przedlicznikowe będą na 25A.



sailor_ro - 20-12-2006 22:20
za 11 kW mam zapłacic jakies 1650 zł.Gdalem z elektrykiem i to jest graniczna wartosc przy ktorej stoduje sie przed licznikem bezpiecznik 16,od 12 jest juz chyba 20 albo 25(pewny nie jestem),na dniach mam dokonac wpłaty i tak sie teraz zastanawiam,raczej bede sie nastawial na prad tzn. ogrzewanie,gotowanie,cwu.Moj domek to jakies 115 metrow do ogrzanwiec piec co 12 kW do tego inne w/w pierdoly wiec mysle co by nie wziac 13 kW.Co wy na to??
Choc czytalem tu ze Kospel chyba 9kW plus inne domowe sprzety chodzil jednej forumowiczce na 7 kW(bodajze Agnieszka1).
pozdrawiam



MARKOG - 20-12-2006 22:26
na 4kW to se może wode zagotować w dwóch czajnikach gasząc przy okazji światłow całym domu - może jeszcze ma 4kW na 3 fazach ;) - to by miał zabezpieczenie 3x6A (wiem ze ZE tak nie da)

Meritum sprawy - wezmiesz za mało - bedziesz za rok chciał/a zwiększyć a ZE ci powie: "Sorry brak możliwości technicznych za małe trafo na słupie partycypuj w kosztach nowego trafa to ci zwiekszymy - policzyliśmy tak jak ludzie chcieli". Ludzie przeciez te 150zł/kw to pikuś przy budowie domu - policzcie dobrze jaki bedziecie miec sprzet (licżą się kuchenki podgrzewace, piece na prąd itp ) dodajcie do tego coś (całą resztę) i zamawiajcie więcej. Ja mam teraz problem że nie moge kupić byle spawarki 1 fazowej bo mam za małe bezpiecznik a mam 14kW i musze szukac drozszej 3 fazowej - chcciz bede uzywał sporadycznie. To samo było na budowie trzeba było pospawać przyjezdza spawacz z wózkiem spawalniczym a tu dupa wywala wszedzie bezpieczniki.



MARKOG - 20-12-2006 22:29

....c piec co 12 kW do tego inne w/w pierdoly wiec mysle co by nie wziac 13 kW.... To jak masz miec piec co 12kw i 13kW przyłącza to jak ty sobie wyobrazasz że bedziesz swiatło gasił jak piec sie włączy - No ludzie przeciez taki piec maksymalnie wezmie 12kW tak? a reszta lodówka pralka swiatła pompki czajnki

No chyba ze ten piec to nie na prąd tylko na wegiel



RaStro - 20-12-2006 22:29

Moc zamówiona to 25kW i prawdopodobnie zostanie wykorzystana prawie w całości. Licząc tylko ilość lamp halogenowych o mocy 50W każda samo obciążenie z tego tytułu wyniesie prawie 2 kW, a gdzie kuchnia z płytą ceramiczną, piekarnik, reszta lamp - a tych jest kilkadzisiąt jeszcze :)
Nim zdecydujecie się zamówić moc docelową, policzcie ile urządzeń i jakiej mocy włączycie np. w czasie jakieś uroczystości świątecznej, czy też rodzinnej i w trakcie przygotowań do niej. W tym okresie domek świeci jak choinka :)
dodajcie z 15 % rezerwy i wtedy zamawiajcie.
Ale czy ty będziesz uruchamiał wszystkie urządzenia elektryczne jednocześnie... bo od jakiegoś czasu wydaje mi się że liczy się moc wszystkiego co będzie zainstalowane i mnoży się to * 0,6 - czyli trochę więcej niż połowa mocy urządzeń...

Ty sugerujesz inaczej mnożyć * 1,15 ciekawe... swoją drogą podpisywałem ostatnio umowę na przyłącze 13kW, ale wydaje mi się że trochę mało może być więc zapytałem profilaktycznie co się stanie jak będę chciał zwiększyć moc. Okazuje się że wystarczy wystąpić o warunki do ZE dopłacić różnicę pomiędzy tym co mamy a tym co byśmy chcieli mieć i ZE zwiększa moc. Nasuwa się pytanie po co inwestować w 25kW mocy, która pewnie będzie nie wykorzystana jeśli w prosty sposób można zwiększyć moc przyłącza? (no może trzeba będzie zmienić główne zabezpieczenie za licznikiem)



MARKOG - 20-12-2006 22:32
a jak sie zdarzy taka sytuacja że będzie wszystko naraz włączone ( niech to sie zdarzy 1 raz na rok ) to co? I co przez to że mam za mało to mam się pilnować dla tych 600 zł co są promilem w skali domu?
Co do drugiej czzęści - tak ci ZE powiedział bo na dzien dzisiejszy ma takie możliwości i wystarczy że się pobuduje wokół x osób i już nie będzie tak wesoło - wiem bo znajomy chciał zwiększyć - i niestety "brak możliwości" trafo działa na marginesie. Że dziś ci ZE tak mówi to nie znaczy że za 3 lata kiedy bedziesz chciał sobie dowalić jakies mocne urządzenie elektryczne - będą takie same możliwości techniczne (być może będą ale....)



RaStro - 20-12-2006 22:41

a jak sie zdarzy taka sytuacja że będzie wszystko naraz włączone ( niech to sie zdarzy 1 raz na rok ) to co? I co przez to że mam za mało to mam się pilnować dla tych 600 zł co są promilem w skali domu? Idę o zakład że jeśli przekroczysz przyznaną moc przy właściwych zabezpieczeniach przedlicznikowych (teraz instaluje je ZE więc można założyć że takie tam są), przekroczenie mocy o powiedzmy 20-30% od przyznanej przez powiedzmy 30-60min. nie powinno ich uszkodzić (może się mylę, ale przy takim podejściu tu 600zł tu tysiąc i mamy 100m domek za milion... a jak się okaże że zaczyna nam brakować prądu zawsze można te 5kW domówić)



RaStro - 20-12-2006 22:47

Meritum sprawy - wezmiesz za mało - bedziesz za rok chciał/a zwiększyć a ZE ci powie: "Sorry brak możliwości technicznych za małe trafo na słupie partycypuj w kosztach nowego trafa to ci zwiekszymy - policzyliśmy tak jak ludzie chcieli". Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt. Natomiast należy się zgodzić że 13kW to na domek jest minimum zakładając że wodę podgrzewamy w podgrzewaczu pojemnościowym (o ile grzejemy ją elektrycznie) i raczej nie używamy płyty elektrycznej. Przy płycie to chyba rozsądnie zamówić ok. 16kW.



Janussz - 20-12-2006 22:56
Weź 10kW prądu trójfazowego. Wystarczy na wszystko. Masz trzy fazy po 10kW każda. Dadzą Ci zabezpieczenie 32A. Dodać poszczególne fazy, to masz 30kW. Oczywiście nie możesz podłączyć silnika np. 30kW. Ale 15 farelek po 2000W na napięciu 230V pójdzie bez problemu. Oczywiście z każdej fazy po 10kW musisz brać. Nie jestem elektrykiem, ale sam tak mam.



Janussz - 20-12-2006 23:05

Meritum sprawy - wezmiesz za mało - bedziesz za rok chciał/a zwiększyć a ZE ci powie: "Sorry brak możliwości technicznych za małe trafo na słupie partycypuj w kosztach nowego trafa to ci zwiekszymy - policzyliśmy tak jak ludzie chcieli". Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt. Natomiast należy się zgodzić że 13kW to na domek jest minimum zakładając że wodę podgrzewamy w podgrzewaczu pojemnościowym (o ile grzejemy ją elektrycznie) i raczej nie używamy płyty elektrycznej. Przy płycie to chyba rozsądnie zamówić ok. 16kW. A ile ta płyta ma kilowatów? 15?
To rozbijasz prąd trójfazowy. Bierzesz z każdej fazy po 5kW.
Na domek 13kW? Prądu jednofazowego to może i tak. Dlatego dobrodziejstwem jest tzw."siła". Na 10kW można mały warsztat ślusarski uruchomić. Zabezpieczenie przy liczniku jest ważne. Mogą dać i 5kW, ale niech wstawią odpowiedni bezpiecznik. A to jest w warunkach.
Masz 5kW mocy, a podłączasz 10kW. To co się stanie? Praktycznie nic. Bezpiecznik wywali. I to wszystko.



Artur K. - 20-12-2006 23:28
Jesszcze nie spotkałem zakładu ślusarskiego na 10 kW. Co tam robią ? Kapsle do butelek?
Spawarka 2 fazowa potrzebuje od 4 do 8 kW w zależności od modelu. A sama szlifierka kątowa o lepszej mocy to z 2,5 kW. A gdzie reszta maszyn ?
Chyba że to jest zakład typu młotek i pilnik. :)
Bądżmy poważni. Jednemu wystarczy 2-4 kW, dla innego będzie mało i 25kW. Wszystko zależy od zapotrzebowania i z elektryfikowania urządzeń w domu. Nie każdy ma podgrzewane posadzki, generatory oświetlenia światłowodowego - gwiezdne niebo, kuchnie z płytami ceramicznymi, czy oświetlenie ogrodu lampami halogenowymi 500W każda :)
Każdy zamawia ile potrzebuje. Tylko proszę nie wciskać ciemnoty że póżniej jest łatwo domówic. Rzeczywistość jest brutalna - moc trafo ograniczona a ZE nie pali się do wymiany na wyższej mocy nie tylko ze względu na koszt transformatora, ale również często na koszt wymiany lini zasilających dany transformator na większe. Linie zasilające też mają określoną moc przesyłową i wiecej się nie da. A moc z danego transformatora szybko się rozchodzi - wystarczy kilkanascie domków, jeden zakład i już będzie na granicy wydajności.



RaStro - 20-12-2006 23:46

Weź 10kW prądu trójfazowego. Wystarczy na wszystko. Masz trzy fazy po 10kW każda. Dadzą Ci zabezpieczenie 32A. Dodać poszczególne fazy, to masz 30kW. Oczywiście nie możesz podłączyć silnika np. 30kW. Ale 15 farelek po 2000W na napięciu 230V pójdzie bez problemu. Oczywiście z każdej fazy po 10kW musisz brać. Nie jestem elektrykiem, ale sam tak mam. To masz fajnie... mój ZE na jednej fazie daje max. 7kW i do tego zabezpieczenie 32A... ale 13 kW dają już na trzy fazy i zabezpieczenie jest 3 x 20A. (tak mam napisane w warunkach, w ogóle z tego co piszą w tych moich warunkach wynika że mogę wziąć 7, 13, 22, 30, 44kW, chociaż nie tutaj piszą że po wpisaniu jednego z tych na wniosku o warunki nie trzeba już nic wypełniać) przy zabezpieczeniu 3 x 32A liczą już jako 22kW. Ale mając tak jak ty brał bym 10kW. Ale fakt 10kW powinno wystarczyć dla płyty i pojemnościowego podgrzewacza. Zważ tylko że kolega MARKOG zamówił 25kW i twierdzi że wykorzysta na _styk_ :lol: więc moje 13kW wypada marnie...



mpoplaw - 21-12-2006 06:11
Jeżeli chodzi i ZE to bez żadnego problemu podłącza wam 3 fazy po 63 A na każdej, co daje prawie 44kW mocy. Osobiście jestem za tym żeby każdy robił co mu się podoba w końcu jest demokracja i teraz każdy może zamówić sobie własną trafo stację 15/0,4 kV i z niej zasilać domek.

Domy średnio rocznie zużywają ok 5 MWh, domy z ogrzewaniem elektrycznym do 15 MWh rocznie. Moc 26 kW oznacza przewidywane roczne zużycie na poziomie 220 MWh, czyli 14 razy więcej niż wykazuje praktyka.



Marek30022 - 21-12-2006 08:20
Miałem 7 kw, prąd trójfazowy. Budowa domu bez problemu a i rok mieszkałem na prowizorce: Płyta elektryczna, hydrofor, dwie lodówki,zmywarka i inny sprzęt domowy. Dom 145 m pow. użytkowej. Teraz mam 13 kw.



ja14 - 21-12-2006 09:03
Nie jest prawdą, że musisz pokryć 25% ich wydatków przy uzbrojeniu skrzynki.
Być może natomiast przyśpieszy to znaczne podłączenie prądu.
Trudno powiedzieć ile prądu będziesz potrzebował bo to zależy od wielu czynników. Poprzednicy już o tym pisali.
Jeżeli prąd chcesz mieć w miarę szybko to i tak musisz zlecić wykonanie projektu przyłącza. Pogadaj z projektantem. Moim zdaniem warto zamówić taką moc żeby mieć zabezpieczenie przedlicznikowe min. 25 A.
U mnie takie dali przy 12 kW.



zezo - 21-12-2006 09:19
mpoplaw napisał
Co ty z tym trafem, :o :o nic tylko stacja trafo i stacja trafo :o

mpoplaw wrzuć na luz, spoko spoko :wink: :wink:



MARKOG - 21-12-2006 10:54

..... Zważ tylko że kolega MARKOG zamówił 25kW i twierdzi że wykorzysta na _styk_ :lol: więc moje 13kW wypada marnie... Kolega MARKOG zamówił 14kW a nie 25 i mu to wystarcza - co prawda nie może podłączyć spawarki 1fazowej :( tak więc tani warsztat śluszarski odpada.

Ktoś tu sugeruje że jak zamówisz 26kW to tak jakbyś rocznie miał zużyc 220MWh - he dobre pomyłka pojęć - to jest moc maksymalna której użytkownik nie powinien przekroczyć a nie moc deklarowana do zużycia. Chodzi o to że jak będziesz chciał sobie 1 raz podłaczyć spawarkę wielkości szafy to ci tych korków nie wyali i pan pospawa ci ogrodzenie - albo przyjedzie z własnym generatorem za który skasuje też ciebie. Oczywiscie 26Kw to taki przerosnięty przykład ale dod domku mniej jak 10kW nie warto.


...Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt... He niezłe i myślisz ze jak bedzie stacja trafo za 5 lat do nich podejdziesz złożysz wniosek o zmianę zapotrzebowania mocy a oni stwierdzą że za małe trafo na takie operacje to przyjedzie brygada rach ciach wymieni trafo - marzenia. Trafo jest ich zgoda ale po prostu powiedzą ci: NIE MOŻNA


Idę o zakład że jeśli przekroczysz przyznaną moc przy właściwych zabezpieczeniach przedlicznikowych (teraz instaluje je ZE więc można założyć że takie tam są), przekroczenie mocy o powiedzmy 20-30% od przyznanej przez powiedzmy 30-60min. nie powinno ich uszkodzić (może się mylę, ale przy takim podejściu tu 600zł tu tysiąc i mamy 100m domek za milion... a jak się okaże że zaczyna nam brakować prądu zawsze można te 5kW domówić) Raz że możesz miec zabezpieczenie na granicy mocy i jak sobie przekroczysz o te 20-30% to wybije ci zabezpieczenie i się ZE nawet tym nie przejmie. Inie przy takim podejsciu bo nie szastam pieniążkami ale skoro nie podpisuje się umowy o minimalnym zużyciu rocznym i jest to opłata jednorazowa to warto to przemyśleć (niektórzy też tankują co chwila samochód za 20 zł zamiast raz na tydzień za 200). A z tym domówieniem już pisałem - po prostu spróbuj na zabudowanym osiedlu domków wystąpic do ZE o zwiększenie.[/quote]



sailor_ro - 21-12-2006 11:22
moi rodzice maja prad jednofazowy tylko na 230 V,nie wiem jaki przydzial mocy,w kazdym razie zabezpieczenie przedlicznikowe bylo 16,jak robilismy instalacje to dalismy 20 A i spawarke na 230 Bester-a uzywamy i plot pospawalismy i sporo innych rzeczytez.
pozdrawiam



MARKOG - 21-12-2006 12:26
no własnie bo mieli 1 fazowe a na 3 fazach by mieli odpowiednio mniejsze zabezpieczenia mi w domu wywala na 3x16A (tak jest w warunkach przyłączenia - w szafce 3x20) czyli mamy 230*16A=3,7kW co to za spawarka - może małym prądem i cienką elektrodą da radę - wiem że muszę kombinować i koniec - a zabezpieczenia przedlicznikowego nie da rady zmienić (przynajmniej nie powinno) bez naruszenia plomb a za to są wysokie grzywny ta więc taie rzeczy nie wchodzą w grę.
Acha i zgadzam się że to zależy od spawarki - ten szajs co ja miałem niestety wywalał - potrzebował dużo większego prądu co zresztą było zgodne z jego tabliczką znamionową -



Sebastian z wrocka - 21-12-2006 12:40
ja może z innej beczki

planowałę budowę domku o powierzchni 160 m2 z ogrzewaniem elektrycznym. Jednak plany się zmieniły i będzie ekogroszek.

W umowie z energetyka miałem zamówione 17 kw a na budowe 12kw(tyle zasugerowałe pania elektynka :evil: ). Uważam że troche przesadziłem z ilością tych kw.

Czy po podpisaniu umowy można zmniejszyć iliść zamówionej energii???????



Zbigniew Rudnicki - 21-12-2006 12:52
Moc przyłączeniowa o którą występuje się do zakładu energetycznego nie wynika z analizy (czy też sumowania) mocy odbiorników, które przewidujemy do zainstalowania w domku.
Ona powinna wynikać z przyznawanej przez zakład energetyczny wartości zabezpieczenia głównego naszego domku.
To zabezpieczenie (zwykle jest to wyłącznik samoczynny) nie powinno być zbyt małe.
Powinno być co najmniej o 1 stopień większe od największego zabezpieczenia zastosowanego w obwodach domku, które zwykle bywa 16A.
Zatem to zabezpieczenie główne powinno być co najmniej 20A.
Takiemu zabezpieczeniu odpowiada moc przyłączowa około 12 kW.
W zakładzie energetycznym należy zadać pytanie : jaka najmniejsza moc odpowiada zabezpieczeniu głównym 20A i o taką moc wystapić.
Zabezpieczenia główne są plombowane i samemu nie będziemy mogli ich wymienić na większe.

Nie należy występować o zasilanie 1-fazowe dla domku mieszkalnego.
Dziś nawet małe mieszkania w nowych domach są zasilane 3-fazowo.



retrofood - 21-12-2006 13:00

Nie należy występować o zasilanie 1-fazowe dla domku mieszkalnego.
Dziś nawet małe mieszkania w nowych domach są zasilane 3-fazowo.
Tym bardziej, że np. jesli ktoś potrafi wspomnieć jakie były wymagania dla instalacji 20 lat temu, jakie są dzisiaj, to musi pomysleć o tych za lat 20, a których przecież do końca nie znamy.



sailor_ro - 21-12-2006 14:16
wiec zabezpieczenie przedlicznikowe zmienilem sam.byly tam stare bezpieczniki topikowe,raz sie zdarzylo(zrobilem zwarcie) i musialem zerwac ta plombe,aby wymienic bezpiecznik,bylo tak ze dwa lata,potem zrobilem remont instalacji,wezwalem energetykow i po klopocie.problem polega na tym jesli zerwiesz,nie powiadomisz,a oni to namierza(czyt. sprawdza),ja ich powiadomilem,wiec zaplacilem chyba 30 zl za plombowanielicznika(no i zmienilem z 16 na 20).
co do mojego nowego domu to bylo zamawiane 11 kW,bo tak zamowila sasiadka dla wszystkich dzialek,gadalem z elektrykiem z Energi i mi powiedzial,ze to jest graniczna wartosc dla 16,wiec zeby miec 20 trzeba wystapic o conajmniej 12.jak przyjade i bede z nimi podpisywal umowy to zamowie jeszcze ze lub 3 wiecej(czyli 13-14 kW).elektryczne ogrzewanie bedzie tylko wspomagajace,przeplywowego ogrzewacza montowac nie bede.
pozdrawiam



stukpuk - 21-12-2006 16:25
Przeczytałem wszystko od deski do deski i mam obawy czy dobrze zamówiłem 10kwh.W tym 3 faza.Ma być blizniak 200m(razem)albo z użytkowym poddaszem ale taka sama powieszchnia.Nie planuje ogrzewania elektrycznego,przepływowych ogrzewaczy wody,kuchenka na gaz,żadnych ekstra bajerów oświetleniowych.Nie stać mnie.Ale przydało by się czasem pospawać,lubimy pomajsterkować,piła do drewna,itp.Czy te 10 wystarczy?Na czas budowy 3 kwh.
A jak wygram w totka(wszystko na prąd,hihihi) to co wtedy?Czy wystarczy domówić?Ale jak czytałem różnie bywa?!
Na dodatek wysłałem dziś żone po 10 kwh(zabije mnie jeśli zamontuje sobie jakieś bliżej nieznane urządzenie AGD, i wywalać będzie!)A ja zabije siebie jeżeli nie pospawam swojego wymażonego gokarta!!!!!
To co 10 kwh za mało?



MARKOG - 21-12-2006 17:29
10kw to bedziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe 3x16A to sobie teraz idz do sklepu ze spawarkami i poczytaj na spawarkach jakim prąd po stronie pierwotnej potrzebują . Jednofazowa na 99% będzie "chciała" od 25A wzwyż dlatego zostanie ci 3 fazowa do kupienia.

PS
Dobrą metodą jest opisana przez obywatela Zbigniew Rudnicki metoda dobrania najnższej mocy pod dane zabezpieczenie



stukpuk - 21-12-2006 17:48
Uff!
Żona nic nie załatwiła!
Więc mam czas na przemyślenia.
Teraz jestem gotów założyć 12 kwh i 3 na czas budowy.
Ale zobaczymy jeszcze. :)



retrofood - 21-12-2006 17:53

10kw to bedziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe 3x16A to sobie teraz idz do sklepu ze spawarkami i poczytaj na spawarkach jakim prąd po stronie pierwotnej potrzebują . Jednofazowa na 99% będzie "chciała" od 25A wzwyż dlatego zostanie ci 3 fazowa do kupienia. Należałoby dodać, że przy 16A zabezpieczenia przedlicznikowego uzyskanie tzw. selektywności zabezpieczeń jest nie tylko w praktyce, ale nawet w teorii nie do osiągnięcia.
Ja już na tym forum pisałem o amatorach, co w nowych chatach wszystko lubią mieć na blysk, oprócz instalacji elektrycznej, którą robią se skansenową, bo im szkoda na elektryka. Ale na plazmę mają. To cóż, że po paru burzach wiosennych plazma siądzie.
A poza tym instalacja schowana w ścianach, to nie widać jak sąsiady przyjdą, że to skansen.



zezo - 21-12-2006 18:12
stukpuk
Ja fachowcem nie jestem i widzę że ty też nie bardzo :wink: /z całym szacunkiem dla Ciebie :wink: / poradzę jednak jak rozwiazać ten prblem, ja zrobiłem tak:
dowiedziałem się który elektryk na moim terenie wykonuje takie prace, zadzwoniłem do gościa, przyjechał, obgadaliśmy sprawę przy browarku, wyjaśnił mi TO i OWO, załatwił wszystko w ZE, załatwił projekt, materiały, wykonał robotę a ja tylko podpisałem umowę z ZE i wypłaciłem kasiorę.
A ile mnie to kosztowało?? No więc tak:
- projekt przyłącza - 600 zł
- materiały 1000 zł
- robocizna 500 zł
razem 2100 zł

Sąsiad się uparł że nie da zarobić i już 2 lata załatwia, rozeznaj temat na swoim terenie pogadaj, zastanów się i do dzieła :wink: :wink:

Pamiętaj:
o upustach jakie dostanie elektryk w hurtowni to możesz tylko mażyć, a w ZE to nie ma z kim rozmawiać, a taki GOŚĆ ma tam układy, pamiętam jak gonił brygadę z ZE u mnie, wiosna była wczesna /mieli masę roboty/ tydzień ich scigał ale załatwił.

Powodzonka



Andrzejzs - 21-12-2006 19:51
Zastrzegam że nie jestem fachowcem ale w trakcie budowy energetyka załozyła mi skrzynkę z przydziałem 10 kw. Wrzystko byłoi dobrze do momentu podłączenia spawarki. Często bezpiecznik wyłączał napięcie i prace stawały. Docelowo mam 26 kw bo w naszym kraju nie sposób przewidzić w jakie ogrzewanie inwestować być może za jakiś czas okaże się że ogrzewanie prądem będzie bardziej ekonomiczne niż np olejem. Wtety nie trzeba będzie wymieniać okablowania. u nas jest wszystko możliwe



stukpuk - 21-12-2006 20:03
DO ZEZO.
I chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.
Pracuje trochę na budowie,ojciec ma mała firme budowlaną,ale nie zajmujemy się instalacjami.No żarówke to moge wymienić i takie tam.
Ale teraz pierwszy raz będziemy budować dla siebie więc zaczynają sie schody.
Ale damy rade!!!!
Jeszcze się żaden nasz dom nie zawalił:)
pozdrawiam i wesołych świąt[/b]



retrofood - 21-12-2006 21:06

Ale damy rade!!!!
Jeszcze się żaden nasz dom nie zawalił:)
pozdrawiam i wesołych świąt[/b]
Pewnieście tapetowali przed rozbiórką rusztowań.



stukpuk - 21-12-2006 21:56
Nic z tych rzeczy.
My budujemy,a potem inwestor załatwia projekt w tył.(fakt autentyczny).
kasa czyni cuda



RaStro - 21-12-2006 22:54

..... Zważ tylko że kolega MARKOG zamówił 25kW i twierdzi że wykorzysta na _styk_ :lol: więc moje 13kW wypada marnie... Kolega MARKOG zamówił 14kW a nie 25 i mu to wystarcza - co prawda nie może podłączyć spawarki 1fazowej :( tak więc tani warsztat śluszarski odpada.
Fakt... przepraszam, coś mi się pomyliły posty....


Ktoś tu sugeruje że jak zamówisz 26kW to tak jakbyś rocznie miał zużyc 220MWh - he dobre pomyłka pojęć - to jest moc maksymalna której użytkownik nie powinien przekroczyć a nie moc deklarowana do zużycia. [cut]...[/cut] Oczywiscie 26Kw to taki przerosnięty przykład ale dod domku mniej jak 10kW nie warto. 100% prawda, też uważam że mniej niż 10 kW nie warto, ale te 25 to lekka przesada...


...Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt... He niezłe i myślisz ze jak bedzie stacja trafo za 5 lat do nich podejdziesz złożysz wniosek o zmianę zapotrzebowania mocy a oni stwierdzą że za małe trafo na takie operacje to przyjedzie brygada rach ciach wymieni trafo - marzenia. Trafo jest ich zgoda ale po prostu powiedzą ci: NIE MOŻNA Tutaj to różnie może być, trafo pewnie wymienią, ale zgoda nie zrobią tego w miesiąc czy dwa... być może trzeba będzie poczekać, a być może powiedzą że nie można, ale oni też nie mogą sobie pozwolić na to żeby stacja trafo pracowała na granicy mocy.



RaStro - 21-12-2006 23:08

stukpuk
Ja fachowcem nie jestem i widzę że ty też nie bardzo :wink: /z całym szacunkiem dla Ciebie :wink: / poradzę jednak jak rozwiazać ten prblem, ja zrobiłem tak:
dowiedziałem się który elektryk na moim terenie wykonuje takie prace, zadzwoniłem do gościa, przyjechał, obgadaliśmy sprawę przy browarku, wyjaśnił mi TO i OWO, załatwił wszystko w ZE, załatwił projekt, materiały, wykonał robotę a ja tylko podpisałem umowę z ZE i wypłaciłem kasiorę.
A ile mnie to kosztowało?? No więc tak:
- projekt przyłącza - 600 zł
- materiały 1000 zł
- robocizna 500 zł
razem 2100 zł
ta robocizna i materiały to potrzebne były do przyłącza, czy to już za odcinek od przyłącza do budynku lub RBtki? Pytam, bo np. mi przyłącze wykonuje ZE (twierdzą że inaczej się nie da, a elektryk chciał mnie naciągnąć na materiały i robociznę :( ). U mnie przyłącze kablowe od linii naziemnej umieszczonej po drugiej strony drogi (w grę wchodzi wykonanie przebitki pod jezdnią), do tego ZE kupuje skrzynkę złącza kablowego i skrzynkę pomiarową. Do mnie należy wykonanie na razie odcinka od przyłącza do budynku (chwilowo to będzie tzw. RBtka)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 1 z 2 • Zostało znalezionych 162 postów • 1, 2