ďťż
drenaż rozsączający czy może zbiornik na deszczówkę?




klips - 22-05-2006 16:44
witam,
zastanawiam się nad rozłożeniem wokół budynku drenażu rozsączającego, który zbierałby wodę z rynien i odprowadzał w bezpieczne miejsce. Znajomy namawia mnie jednak by zamiast opaski drenażowej położyć normalną rurę kanalizacyjną i wkopać w ziemię zbiornik na deszczówkę np. do polewania ogrodu. Zastanawiam się czy to drugie rozwiązanie jest rzeczywiście takie dobre, bo w czasie deszczowych dni (pór roku) woda do podlewania i tak jest zbędna, a z kolei latem, gdy jest gorąco i sucho deszczówki i tak nie ma więc trzeba podlewać ogród wodą z wodociągu. W każdym razie dla mnie najważniejsze jest by wokół budynku było sucho i by rynny nie wywalały wody na ziemię tylko by odprowadzać deszczówkę gdzieś dalej. Co radzicie w tej sprawie?





- 22-05-2006 16:56

...bo w czasie deszczowych dni (pór roku) woda do podlewania i tak jest zbędna, a z kolei latem, gdy jest gorąco i sucho deszczówki i tak nie ma więc trzeba podlewać ogród wodą z wodociągu. Właśnie z tego powodu wybrałam studnię chłonną.



askala - 22-05-2006 17:58
a jak wielki dać zbiornik na deszczówke ?



Maciek-L - 23-05-2006 10:01

Właśnie z tego powodu wybrałam studnię chłonną. A jak zrobiłaś taką studnię? Też myślę o takim rozwiązaniu.





- 23-05-2006 12:19
Jeszcze nie zrobiłam, ale zamierzam ją wykonać wg przepisu z Muratora.
Wodę z dachu odprowadzamy jedną rurą (system podciśnieniowy na dachu odwróconym), która wychodzi przepustem w fundamencie. W odległości ok. 2 metrów od budynku powstanie dziura pod ziemią wypełniona żwirem fr. 16-32 o wymiarach 1-1-1.5 m (co wynika z obliczeń pow dachu). Poziom wód gruntowych wynosi 4 metry.



joan - 23-05-2006 14:48
Nie wiem jakie macie warunki glebowe, ale po tych deszczach miałam zapełnione 2 studnie (każda po 3 duże kręgi) a była to woda jedynie przesiąkająca przez kręgi a nie ta z dachu :o



zbiho - 23-05-2006 15:59

a jak wielki dać zbiornik na deszczówke ? Żeby miał sens musi mieć pojemność ze 20 m3.ja zrobiłem oczko wodne zasilane z rynny,wody do podlewania jest na całe lato i jeszcze karasie się uchowają,pięknie w lecie się rozmnażają mieczyki Hellera i gupiki i tylko trzeba je w porę przed zimą wyłowić.



marcin_u - 23-05-2006 17:45

a jak wielki dać zbiornik na deszczówke ? Żeby miał sens musi mieć pojemność ze 20 m3.ja zrobiłem oczko wodne zasilane z rynny,wody do podlewania jest na całe lato i jeszcze karasie się uchowają,pięknie w lecie się rozmnażają mieczyki Hellera i gupiki i tylko trzeba je w porę przed zimą wyłowić. Czy mozesz napisac cos wiecej o tym swoim oczku..jakie duze,jak wykonane..i jakie masz warunki gruntowe?
ja tez zamierzam zrobic oczko wodne na swojej dzialce ze wzgledu na wysoka wode gruntowa i zamierzam tam doprowadzic wode z drenazu dzialki..i mysle ze jeszcze doprowadze tam wode z deszczowki..
Dzialka mam 40ar wiec bedzie gdzie podlewac..a i chcialbym zeby w tym oczku byly tez jakies rybki.



zbiho - 23-05-2006 19:36
Jak masz wysoko wodę to wystarczy wykopać dołek i glinę albo ił z dna wyłożyć na ściany i uklepać,poziom wody nie bedzie co prawda równy z ziemią ale tanio.nasadzić wywłócznika żeby przykrył całe dno i można wpuszczać karasie,tylko nie za dużo bo zmącą wodę kopiąc w tej glinie,znacznie lepsze wyniki daja rybki akwariowe.



marcin_u - 23-05-2006 19:56

Jak masz wysoko wodę to wystarczy wykopać dołek i glinę albo ił z dna wyłożyć na ściany i uklepać,poziom wody nie bedzie co prawda równy z ziemią ale tanio.nasadzić wywłócznika żeby przykrył całe dno i można wpuszczać karasie,tylko nie za dużo bo zmącą wodę kopiąc w tej glinie,znacznie lepsze wyniki daja rybki akwariowe. robiłem badania gologiczne przed budowa domu..i mam wode na 30-50cm ppt i pod humusem mam piach do glebokosci 4-5m i potem dopiero glina.
Ze wzgledu na ta wysoka wode gruntowa chce zrobic drenaz (rowy) wokol działki zeby woda mi sie obnizyła przed budowa domu i ta wode chce wykorzystac do zrobienia oczka..i chce tam wpuscic troche rybek..
Czy wystarczy wykopac oczko w tym piasku na glebokosc od 1-2m (glina jest nizej) i woda sie utrzyma?
Jezeli tej wody bedzie bardzo duzo to wykorzystam ja rowniez do podlewania.



zbiho - 23-05-2006 21:30
Wykopanie rowu i wpuszczenie wody do stawu obniży poziom wód gruntowych pewnie o parę cm ze względu na trochę wieksze parowanie.Pozostaje izolacja oczka,woda z rowów a lepiej z dren do studni i ztamtad do oczka pompą pod górę tylko stawek musi być szczelny bo pompa będzie chodzić w kółko.



Narvi - 23-05-2006 22:33

Nie wiem jakie macie warunki glebowe, ale po tych deszczach miałam zapełnione 2 studnie (każda po 3 duże kręgi) a była to woda jedynie przesiąkająca przez kręgi a nie ta z dachu :o Witam

Jestem na forum od niedawna. Przepraszam, że napiszę cos nie na temat, ale od jakiegoś czasu chciałam Cię Joan o coś zapytać.
Zakupiłam projekt Piasek Pustyni. Z budową ruszyliśmy z poczatkiem maja. Mam pytanie odnośnie dachu. Otrzymałam ofertę na wykonanie dachu - bez więźby za 11.600,- Sądzę że to dużo - dwa razy tyle co u Ciebie.
Oferta na dachówke ceramiczną – firmy Creaton – Kerapfanne też nie wyszła zbyt tanio – 32500,- - w tym okna 9 sztuk i dodatki.
Chciałabym zapytać ile Ciebie kosztował dach, oraz czy jesteś zadowolona ze swojej ekipy.
Ja buduję w Warszawie.

Nie widziałam dawno nowych zdjęć z Twojej budowy. Jestem ciekawa jak domek wygląda teraz.



ged - 23-05-2006 23:16
Na zbieranie deszczówki zakopuję dwa zbiorniki po 20 m3. Do tego pompka i rozprowadzenie po działce.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl