ďťż
dlaczego piec nie pracuje kiedy temp. jest niższa od zadanej




wg - 22-11-2004 12:02
Jak w temacie. Mam nastawioną temp. 20 stopni, w na wyświetlaczu sterowania od pieca pokazuje, że temp w domu jest 18, więc niższa od zadanej - idę do kotłowni a piec nie pracuje - dlaczego? Wydawało mi sięm, że powinien pracować aby osiągnoać zadane parametry.

Instalacja: wodna - dwa obiegi - grzejniki i podłogówka z mieszaczem, piec olejowy DeDietrich, pogodówka.





Bigas - 22-11-2004 12:13
Witam

Też mam olejaka DeDietricha GTU1203V z DieMatic. To kiedy się będzie załączał zależy od ustawień. W menu ustawień jest opcja "wpływ czujnika podłogowego" i zakres ustawień od 0 do 10. Wartość 10 zmusza by piec bardziej "słuchał" czujnika temperatury umieszczonego w zdalnym starowaniu. Jeśli nie możesz znaleźć tego w menu to pisz na maila bigas@o2.pl

Pozdrawiam



dzbanek - 22-11-2004 12:32
A nie jest tak, że obieg wody osiągnął zadaną temperaturę i po prostu w danej chwili nie musi jej bardziej dogrzewać?



Bigas - 22-11-2004 12:59
A siedzisz w tej wodzie kotłowej? Przecież ustalasz jaką temperaturę ma mieć powietrze w domq i zadaniem kotła jest podtrzymywanie tej temperatury i skoro kocioł nie osiąga zadanych 20 stopni to jak pisałem wyżej kwestia ustawień. Tego DeDietricha mam już 3 latka - wiem już co i jak. 8)





sakus - 22-11-2004 13:11

Tego DeDietricha mam już 3 latka - wiem już co i jak. 8) Bigas jakie są odczucia z użytkowania tego kotła, (Ile pali przy jakiej powierzchni?). Ja uruchomiłem swojego dwa tygodnie temu, ale grzeję tylko do około 14-15 st C do celów wykończeniowych. Przeprowadzam się za 2-3 tygodnie. sterowanie także mam D3



wg - 22-11-2004 14:08
Ja mam sterowanie E1 i z tego co na razie czytałem w instrukcji obsługi to nie ma takiej opcji - chyba że wyprowadzicie mnie z błędu.
Uwaga o wodzie kotłowej jest zdaje się trafna - temp. osiąga zadane np. 90 stopni i kocioł się wyłącza. Za niska temp w domu powoduje jedynie odpowiednie sterowanie mieszaczem i pompą obiegową. Brzmi logicznie.



Dlugi - 22-11-2004 18:06
Po pierwsze - gdzie masz zainstalowany czujnik pokojowy - czy w pomieszczeniu z podlogowka czy tam gdzie grzejniki. Jesli tam gdzie grzejniki to masz prawdopodobnie za niska krzywa grzania - kociol grzeje Ci do temp. wynikajacej z temp. na zewnatrz uwzgledniajac czujnik pokojowy, przy tej temp. wylacza sie i pompa mieli wode az temp. na kotle spadnie do jakiegos poziomu, wtedy znow sie zalaczy. Bedzie to robil tak dlugo az osiagnie temp. zadana na czujniku pokojowym co przy ustawieniu niskiej krzywej moze trwac dlugo. Po osiagnieciu temp. zadanej wejdzie w troche inny tryb, ale o tym nie mowmy teraz.
Proponuje sprawdzic czy pompa obiegowa chodzi caly czas, poobserwowac chwile prace kotla (kiedy sie wlacza a kiedy wylacza - przy jakich temp i czy sa one powtarzalne - przy powiedzmy stalej temp. na zewnatrz). Pozniej zwieksz nachylenie krzywej (w Budku podaje sie temp. projektowa dla -10stC - czyli tam podal bym np. zamiast 60stC to 75).
Parametr " wplyw pom." (mam nadzieje ze o ten chodzi a nie o wplyw podlogowki jak ktos napisal - nie znam tego sterownika, sam mam Budka) "pozwala" pogodowce zmieniac temp. wynikajaca z krzywej grzania w zaleznosci od temp. w pomieszczeniu - w Budku jest to w stosunku 3:1 czyli jesli mam taki przypadek jak twoj a parametr bylby ustawiony na np. 8 to kociol grzalby do temp. w obiegu wynikajacej z krzywej grzania powiekszonej nawet o 24stC (jakby bylo za cieplo w pomieszczeniu to moglby obnizyc temp. w obiegu o 8stC).



tom soyer - 22-11-2004 20:22
generalnie (!) rzecz biorac przy pogodowce jest tak, ze kociol pracuje przede wszytskim na temp wynikajaca z krzywej grzewczej czyli z temperatury zewnetrznej. Kiedy nie ma dodatkowego czujnika pomieszczeniowego (czujnika! a nie termostatu) pogodowka nie ma mozliwosci sprawdzenia poprawnosci grzania. Czujnik pomieszczeniowy pomaga poprzez korekte dynamicznie przesuwac krzywa tylko na czas kiedy kociol stara sie ta temp osiagnac. Jakie przy tym sa "czasy" zalezy od wielu czynnikow ale dlatego sterownik pogodowy nie musi sie natychmiast wlaczac kiedy temp w pomieszczeniu spadnie. Moze byc taka sytuacja ze temp w pomieszczeniu powoli spada ale rosnie tez temp zew wiec nie wydaje sie sensowne natychmiastowe wlaczanie kotla. Pomijam tutaj warunki skrajne kiedyx kociol pracuje na minimalna lub max temperature, ktore determinuja wtedy czesciej jego prace niz krzywa.

Rola czujnika pomieszczeniowego przy sterowniku pogodowym rozni sie sporo od zwyklego termostatu w ukladach bez pogodowki. Dodatkowo roznice wynikaja z faktu czy krzywa grzewcza ma wplyw jedynie na zawor podlogowki czy przede wszystkim na kociol.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl