ďťż
czy ktos buduje"Murator C34 - Komfortowy" ???




majse - 01-06-2008 10:03
Witam. Przygotowujemy się do budowy C34 w okolicach Zielonej Góry. Do tych , którzy już mieszkają - jak się sprawdza dom w praktyce? Proszę też o fotki z realizacji. Czy obecnie ktoś buduje?
majse@wp.pl





ara7 - 05-06-2008 18:05
Witaj majse. Ja buduję w okolicach Krosna Odrz. Lada dzień ruszam ze ścianami fundamentowymi. A na jakim etapie ty jesteś?



majse - 06-06-2008 00:05
Obecnie nasz wykonawca sporządza kosztorys, a my zastanawiamy sie nad drobnymi zmianami projektu (raczej w zakresie ścianek działowych). Przyłącza w trakcie. Zdecydowaliśmy sie na c34a, ale nie planujemy od razu adaptowania poddasza. Jakich zmian dokonaliście we wnętrzu? Pozdrawiam



justyś - 04-07-2008 09:26
Proszę o uwage wszystkich budujacych C34.
Mam wykonane przez Sokółke piękne drzwi zewnetrzne wg projektu C34 o wymiarach 235/170 w swietle oscieży. Drewniane Mahoń Meranti (kolor Teak) szerokość skrzydła 100 cm, naświetlenie boczne 70 cm. Solidnie zrobione. Niestety jestem zmuszona je koniecznie sprzedać ponieważ wykonawca wykonał je według projektu od wewnatrz, my natomiast podpisując projekt byliśmy przekonani że to widok od strony zewnetrznej. Tak więc mamy przeszklenie z lewej, a nie z prawej strony.Drzwi otwierane do wewnatrz od strony przeszklenia. Zapłaciliśmy za nie 7300 zł. Sprzedam je za zdecydowanie mniejsza cenę. Może będziecie zainteresowani? Zdjecia moge przesłac póżniej, bo w tej chwili drzwi sa zafoliowane i czekają w sklepie. Nie zostalismy doinformowani przez sprzedawce, ze producent jeśli drzwi otwierają się do wewnątrz przedstawia tylko projekt dzrzwi od wewnatrz , a jesli drzwi otwierałyby sie na zewnątrz to przedstawiono by nam rysunek drzwi od strony zewnetrznej. Sprzedawca poczuwa się po części do winy z powodu niedoinformowania nas. A my pozostajemy z problemem. Prosze o ewent. kontakt 691376932





sberka - 07-07-2008 17:24

Obecnie nasz wykonawca sporządza kosztorys, a my zastanawiamy sie nad drobnymi zmianami projektu (raczej w zakresie ścianek działowych). Przyłącza w trakcie. Zdecydowaliśmy sie na c34a, ale nie planujemy od razu adaptowania poddasza. Jakich zmian dokonaliście we wnętrzu? Pozdrawiam Jesli mozna, jestesmy zainteresowani budowa C34, a wiec i kosztorysem? Jak suma otrzymaliscie? Ktos buduje calosc dla Was?



agulina7 - 22-07-2008 22:02
Witam Wszystkich C34-omaniaków :D
Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazuja na to, ze zdecydujemy sie na C34. Strasznie nam ten projekt odpowiada, a informacje znalezione w tym watku sa bardzo cenne. Wszystkim Wam juz teraz serdeczne dzieki!

Jakie sa Wasze kosztorysy zwiazane z budowa tego cuda? Bedziemy rowniez zobowiazani za jakies fotki z realizacji, a w szczegolnosci gotowych wnetrz. Piszcie i slijcie prosze na flowerski@gmail.com

Z gory dzieki
pozdrawiamy
Aga & Mateo



ewuniawroc - 10-08-2008 21:21
Witam wszystkich. Przed miesiącem rozpoczeliśmy budowę C34. Szukaliśmy projektu domu parterowego, wystarczajęco przestronnego i po kilku tygodniach poszukiwań i porównań wybór padł na komfortowy.
Postanowiliśmy wiele nie przerabiać. Wyszliśmy / i chyba słusznie/ z załozenia że lepsze jest wrogiem dobrego. Zobaczymy. czas pokaże. Zmiany jakie dokonaliśmy nie odbiegają od tych prezentowanych na forum ale: zrezygnowaliśmy z garażu - 30m na dwa samochody to b.mało a my potrzebujemy kotłownię na groszek więc w garażu będzie kotłownia, pralnia i jakaś graciarnia. Garaż budujemy wolnostojący. Pomieszczenie techniczne zamieniliśmy na łazienkę z wejściem z sypialni, a w niej dodatkowo planujemy zmieścić suanę. Okno w sypialni powiększyliśmy do 150x150. Sypiania jest od północy i obawilaliśmy się że będzie zbyt ciemna. Z dwóch łazienek między sypialniami zrobimy jedną, dużą - małą, ciasną i bez okna to mamy w bloku i za takie już dziękujemy. Okna w salonie 4xbalkonowe. Kuchnia powiększona o gabinet i w niej jadalnia z szerokim przejściem do salonu.
Ponadto zrezygnowaliśmy z kominów wentylacyjnych w kuchni i łazienkach. Zamiast tego rura spiro i kominki wentylacyjne w dachu ew. z okapu kuchni bezpośrednie wyjście przez ścianę na zawnętrz. W przyszłości planujemy wentylację mechaniczną więc kominy wentylacyjne nie będą potrzebne.
Zaciekawił mnie pomysł z garderobą przy holu. Może nad tym jeszcze pomyślimy.
na razie jesteśmy na etapie przygotowań do postawienia dachu. Mury już stoją.
pozdrawiamy wszystkich



kontradmiral86 - 07-10-2008 13:13
Chwalę się i podciągam wątek 8)

http://images34.fotosik.pl/376/7eaaa307d0e44671.jpg



majse - 10-10-2008 22:18
Cacko! Gratulacje!



agulina7 - 03-11-2008 10:45
Witam Wszystkich,
wracamy po dłuzszej przerwie. Rozpoczelismy budowe C34. Budujemy mur jednowarstwowy z Solbetu 25 + styropian 12. Scianki działowe Solbet 12.
Mamy nadzieję w tym tygodniu skonczyc mury. Temat dachu odkladamy na poczatek 2009, bo zmieniamy konstrukcje na 'tradycyjna' krokwiowa. Jak ciesla zobaczyl pierwotny projekt, to zlapal sie za glowe. Konstruktor, ktory bedzie zmienial wiezbe powiedzial, ze jest w szoku, by dach 'dzwigarowy' stosowac w domu jednorodzinnym. Powiedzial, ze dach w tej technologii to na sklepach Lidla sie stosuje :) Zartowal nawet, ze projekt dachu skseruje i da znajomemu, zeby studentom na Politechnice takie dziwactwo pokazac. Tak czy siak dach zmieniamy, bo nad pomieszczeniami 7,8,9,10,11 robimy strych na bombki i graty, a salon chcemy miec wysoki po sam dach - przy dachu dzwigarowym niemozliwe. Niestety juz wiemy, ze dla tej zmiany konieczne bedzie dorobienie fundamentow wewn. domu - ponoc dla usztywnienia konstrukcji. Mala dygresja do tematu dachu - poczatkowo pelen nadziei skontaktowalem sie z biurem JOTA wierzac, ze na 100% maja jakies warianty dachow dla C34 - niestety powiedziano mi, ze nie, wiec konstruktora musialem szukac na wlasna reke.
Inne wprowadzone zmiany to:
1. Likwidacja gabinetu = powiększenie kuchni
2. Pogłębienie garderoby przy wejsciu do 1,5m - to oznacza równiez przesuniecie spizarni - mozemy to zrobic bo zlikwidowalismy tam komin i okno spizarni.
3. W kuchni zamiast 2 okien jedno wieksze.
4. Wyprostowany skos w salonie - zyskujemy ok. 7m2, ale przede wszystkim nie ma wyjscia centralnie na slup, no i najwazniejsze - pomieszczenie bedzie (chyba) bardziej "ustawne".
5. Okno w salonie wydłuzamy do samej posadzki, a likwidacja skosu sprawi, ze zamiast jednego duzego okna szer. 3,6m pojawia się 2 x ok. 2,7m. Troche sie tego szkła nazbierało - boje sie, ze jak latem poleje sie skwar z nieba, to bedzie mozna nakrecic "Spaleni sloncem" :wink:
6. Zamiast malego WC przy pom. gosp. bedzie garderoba.
7. Sypialnia małzeńska przewędruje do pokoju nr 9 - konieczna jest rowniez zamiana miejscami pomieszczen 11 i 12, by sypialnia nadal miala wlasna garderobe. Dzieki temu tez część tzw. 'prywatna' (syp. malzenska + sypialnie dzieci) bedzie skupiona w jednym miejscu, a w pokoju nr 13 powstanie cos a la gabinet.

Wiele z powyzszych zmian bylo inspirowanych uwagami i zmianami innych C34-maniakow z forum. I za te informacje i spostrzezenia bardzo dziekujemy.
W realu tych zmian poki co nie widac - gdy juz zaczna sie wylaniac, to postaramy sie wrzucic jakies zdjecia.

pozdrawiam
Mateo

P.S. O Matko! Jaki ten post wielki :o



kontradmiral86 - 08-11-2008 21:47

Budujemy mur jednowarstwowy z Solbetu 25 + styropian 12. To już jest ściana dwuwarstwowa :wink:


Jak ciesla zobaczyl pierwotny projekt, to zlapal sie za glowe. Konstruktor, ktory bedzie zmienial wiezbe powiedzial, ze jest w szoku, by dach 'dzwigarowy' stosowac w domu jednorodzinnym. Powiedzial, ze dach w tej technologii to na sklepach Lidla sie stosuje :) Zartowal nawet, ze projekt dachu skseruje i da znajomemu, zeby studentom na Politechnice takie dziwactwo pokazac. Nasz cieśla też się złapał za głowę, trochę ponarzekał i mimo, że nie skończył politechniki to sobie poradził. :D Cena też nie odstraszała.
Tak to wygląda

http://images41.fotosik.pl/28/5d34e8d1d9d44967.jpg

Przy tej więźbie poddasze jest rzeczywiście nieużytkowe.

Pozdrawiam



agulina7 - 11-11-2008 11:47
Witaj,
bardzo dziękuję za uwagi i zdjęcie.


To już jest ściana dwuwarstwowa :wink: Tu moja pomyłka, bo grubość bloczka to 24 cm. Na to przyjdzie najprawdopodobniej styropian 12 cm. (zastanawiam się nad grubszym)


Nasz cieśla też się złapał za głowę, trochę ponarzekał i mimo, że nie skończył politechniki to sobie poradził. Drobne sprostowanie. O politechnice nie wspomniałem w odniesieniu do czyjegoś wykształcenia. A to stwierdzenie padło z ust konstruktora, który podejmie się przeprojektowania więźby, a nie cieśli. Cieśla zapewne podjąłby się wykonania takiej więźby, jaka jest oryg. w projekcie, ale byłoby to trudniejsze i bardziej czasochłonne = droższa robocizna.

Konstruktor mówiąc to też nie miał nic złego na myśli. Dziwił się jedynie, dlaczego konstrukcję dźwigarową zastosowano w domu jednorodzinnym, zaznaczając jednocześnie, że przy oryginalnych fundamentach i takim rozlokowaniu ścian nośnych inna konstrukcja (o nachyleniu 26 st.) raczej by się nie utrzymała (zbyt duże siły działałyby i rozpychały ściany zewn. na boki) . I stąd wiemy już, że po przeprojektowaniu więźby, bez dorobienia fundamentów wewn. budynku się nie obędzie.

Raz jeszcze dzięki za zdjęcie. Miłego mieszkania!!! (przed nami jeszcze jakiś rok "walki" :wink: )

Pozdrawiam



Wojtek R - 11-11-2008 20:37

Witaj,
bardzo dziękuję za uwagi i zdjęcie.

To już jest ściana dwuwarstwowa :wink:
Tu moja pomyłka, bo grubość bloczka to 24 cm. Na to przyjdzie najprawdopodobniej styropian 12 cm. (zastanawiam się nad grubszym)


Nasz cieśla też się złapał za głowę, trochę ponarzekał i mimo, że nie skończył politechniki to sobie poradził. Drobne sprostowanie. O politechnice nie wspomniałem w odniesieniu do czyjegoś wykształcenia. A to stwierdzenie padło z ust konstruktora, który podejmie się przeprojektowania więźby, a nie cieśli. Cieśla zapewne podjąłby się wykonania takiej więźby, jaka jest oryg. w projekcie, ale byłoby to trudniejsze i bardziej czasochłonne = droższa robocizna.

Konstruktor mówiąc to też nie miał nic złego na myśli. Dziwił się jedynie, dlaczego konstrukcję dźwigarową zastosowano w domu jednorodzinnym, zaznaczając jednocześnie, że przy oryginalnych fundamentach i takim rozlokowaniu ścian nośnych inna konstrukcja (o nachyleniu 26 st.) raczej by się nie utrzymała (zbyt duże siły działałyby i rozpychały ściany zewn. na boki) . I stąd wiemy już, że po przeprojektowaniu więźby, bez dorobienia fundamentów wewn. budynku się nie obędzie.

Raz jeszcze dzięki za zdjęcie. Miłego mieszkania!!! (przed nami jeszcze jakiś rok "walki" :wink: )

Pozdrawiam Czy jeśli jest taki problem z tymi dźwigarami czemu nie zdecydowaliście się na C34a ? z normalnym stropem i więźbą krokwiową ?



kontradmiral86 - 12-11-2008 04:00
Właśnie, a jak to wygląda w przypadku C34a?
Czy są tam jakieś zmiany w fundamentach w porównaniu do C34?



Wojtek R - 12-11-2008 07:32

Właśnie, a jak to wygląda w przypadku C34a?
Czy są tam jakieś zmiany w fundamentach w porównaniu do C34?

porównując 1:1 zestawienie materiałów to np. chyba o 10m3 jest więcej betonu na ławy jakie dalsze różnice nie wiem , niestety projekty muratora patrząc na wiele biur projektowych udostępnia bardzo niewiele informacji :evil:

trochę wstyd , że pod szyldem czasopisma takie gnioty jeśli idzie o poziom informacji w innych biurach uraczyć dokładne zestawienie materiałów , czy rzuty w pdf-ach z wymiarami tutaj sytuacja jest taka , że kup sobie projekt za 2 tyś a potem zobaczysz jak to zbudować trochę to smutne ale cóż najwyżej wydasz 2 tyś i stwierdzisz , że do bani albo projekt trudny w realizacji



agulina7 - 12-11-2008 13:34

porównując 1:1 zestawienie materiałów to np. chyba o 10m3 jest więcej betonu na ławy jakie dalsze różnice nie wiem Fundamenty C34 i C34a są inne. W C34a jest tego trochę więcej. Buduję C34, ale udało mi się zdobyć rzut fundamentów C34a. Postaram się zeskanować i wrzucić obydwa rzuty.

Ja jestem właśnie ofiarą tego o czym pisze Wojtek i swojej niewiedzy.
Gdybym przed zakupem wiedział jak wygląda konstrukcja dachu C34, to pewnie bym zareagował. Mimo wszystko chęć posiadania 'wysokiego' salonu sprawia, że tak czy siak bez ingerencji konstruktora by sie nie obyło - bez względu na to czy wziąłbym projekt C34 czy C34a.



Wojtek R - 16-11-2008 21:59
Kochani forumowicze budujący C34 lub C34a pilnie poszukuję takiego domu w stanie surowym celem oglądnięcia z małżonką najlepiej gdzieś w Polsce centralnej ,z góry dzięki za chęć pochwalenia się swoim cudem , bardzo poważnie zastanawiamy się nad budową tego domu i pewnie możliwości wizji lokalnej przechyliłaby szalę pozdrawiam

Wojtek.

ps. proszę o info na priv-a jeśli byłaby taka możliwość



Wojtek R - 24-11-2008 08:10
mam pytanie czy w projekcie jest jakieś wyliczenie na zapotrzebowanie w energię , ile potrzeba do ogrzania tego domku 12 kW , 15 kW , 19 kW

może ktoś pamiętam pozdrawiam

Wojtek.



Wojtek R - 24-11-2008 13:47
i jeszcze podstawowe pytanie czy ktoś w Polsce budował C34a ???

Proponowane materiały na stop to strop gęstożebrowy tylko patrzę i patrzę na ten rzut i ktoś może mi podpowie jak są układane belki w salonie - opierają się na ścianie kuchnia salon z jednej i salon pokój (tam gdzie kominek w narożniku ) z drugiej czy na odwrót - ale tam by z mojej wiedzy byłoby za daleko na belki od terrivy ( okno jadalani / wykusz ) i przeciwległa ściana

W.



karomit - 07-12-2008 23:51
Witamy!



karomit - 07-12-2008 23:58
My tez zdecydowalismy sie na ten projekt. Wlasnie skonczylismy stan surowy zamkniety. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...151cb4bb9.html



micox - 17-12-2008 15:22
Witamy serdecznie,

po długich poszukiwaniach "odpowiedniego" domku zdecydowaliśmy się z Żona na C34a.
Stad nasze pytanie czy Ktoś buduje ten domek lub C34 w WLKP i zgodziłby się nam go pokazać.....????

Będziemy bardzo, bardzoooo wdzięczni!

mico2@op.pl

Pozdrawiamy
M&M

Kamionki/ k.Poznania



GMPST2000 - 09-01-2009 10:24
"ponadto zrezygnowaliśmy z kominów wentylacyjnych w kuchni i łazienkach"

Gratuluję pomysłu i proponuję zastanowić się nad sprzedażą tego domu. Proponuję tylko nie mówić nabywcy, że dom nie ma wentylacji.

Szczere gratulacje pomysłowości z oszczędnością 3 tyś pln. w skali domu!

:o :o :o

--------------------

Ponieważ dostaję sporo email'i od Was w sprawie mojego C34L będą zamieszczać pojawiające się a unikalne pytania w poście.

...czy zmieniał Pan kąt nachylenia dachu?
SC> nie. dach jest piękny bez zmian

o ile podniósł pan dach tzn ściankę kolankową?
SC> projekt WOGÓLE NIE MA ściany kolankowej, więc nic nie podnosiłem. sugeruję nie kusić się na ściankę kolankową, bo będą z tego same kłopoty.

Czym pan zdecydował się ogrzewać dom?
SC> grzejniki ścienne i piec jednofunkcyjny 24 kW z zasobnikiem 150 l. Dom jest szkieletem drewnianym i jest energooszczędny. do tego kominek z płaszczem wodnym 30kW nominalnej/całkowitej.

Przeraża mnie też wielkość dachu....
SC> spory, co nie ;-))) Deszczu z niego zbiera się, że hoho. Warto gromadzić, za 3 tyś zbiornik i będzie niezły wodny magazyn z wiosennych opadów na lato. (oczywiście pompa + studnia musi być)

czy jest on (dach) rzeczywiście aż tak drogi?
SC> nie wiem. mój był tani a w 2003 roku to wręcz bardzo tani w stosunku do dzisiejszych cen materiałów i usług. płyta OSB 18mm (mniej nie dawać bo się zwichruje) i na to papa podkładowa i na to gont bitumiczny. W 2003 roku ok. 18 tyś wyszło z robotą. Do tego 3 tyś. dałem za orynnowanie "kolorado" (producenta nie wspomnę ;-)

A no i pytanie odnośnie garażu... czy zmieszczą się tam spokojnie dwa samochody średniej klasy?
SC> dwa Renault Megane wchodzą bez problemu. Dwie Laguny także ale tylko jeden kierowca wysiądzie na spoko a drugi musi lekko wciągnąć brzuch :-) :o :o :o :o



Wojtek R - 09-01-2009 10:33

"ponadto zrezygnowaliśmy z kominów wentylacyjnych w kuchni i łazienkach"

Gratuluję pomysłu i proponuję zastanowić się nad sprzedażą tego domu. Proponuję tylko nie mówić nabywcy, że dom nie ma wentylacji.

Szczere gratulacje pomysłowości z oszczędnością 3 tyś pln. w skali domu!
w łazience zostawię ten komin ale w kuchni zdecydowanie wywale !

Po co 4-ty komin w tym domu , żeby trochę pary z garnków wywalić ?

Planuje w kuchni 2 x rura spiro do góry i odpowiednia dachówka . ( wentylacja + wyciąg z pochłaniacza ) + taki sam układ do tylko 1 szt do spiżarki

W obecnie użytkowanym domu mam to tak rozwiązane i sprawuje się bardzo dobrze .

Zwróć uwagę , że kanał wentylacyjny masz także w salonie .

Proponowane rozwiązanie jeśli ktoś nie powiększa kuchni a chce np. mieć gotowanie na ścianie nie ze spiżarnią a tym małym pokojem to co tam komin stawiać ?



GMPST2000 - 09-01-2009 10:43
Nie będę wdawać się w dyskusję. Jeżeli masz wykształcenie odpowiednie dla budownictwa, zrozumiesz. Jeżeli nie. Trudno. Twój dom, Twoje pomysły, Twoje i Twojej rodziny życie.

P.S. Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego.



Wojtek R - 09-01-2009 10:55

Nie będę wdawać się w dyskusję. Jeżeli masz wykształcenie odpowiednie dla budownictwa, zrozumiesz. Jeżeli nie. Trudno. Twój dom, Twoje pomysły, Twoje i Twojej rodziny życie.

P.S. Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego.
dobrze to może nie rozumiem i wytłumacz mi różnicę
między kanałem wybudowanym z cegły i zakończonym czapką a rurą wentylacyjną zakończoną stosowną dachówką ?

W.



GMPST2000 - 09-01-2009 11:05
Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.
P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)



Wojtek R - 09-01-2009 11:33

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.
P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)
no dobrze dalej się upieram jaka jest różnica jeśli masz takowy fakultet to proszę mi to wytłumacz może nie popełnię u siebie błędu ( choć kominiarz sprawdzał ciąg takiego kanału wentylacyjnego i uwag nie miał )

podkreślam , że nie upieram się , żeby nie robić wentylacji tylko wykonać ją nie budując komina

co do P.S.
no może musiałbym zrobić jeszcze jeden bo już jestem mgr inż. politechniki ale innego profilu :wink:

jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

a przy założeniu , że :

grzejniki zdecydowanie NIE
kanały zdecydowanie NIE

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele

a już doczytałem , że masz grzejniki , kominek z PW jakiej firmy ?



GMPST2000 - 09-01-2009 12:22
Jeżeli nie chcesz grzejników w salonie, to pomyśl o :

http://instalacjebudowlane.pl/obrazk...07regulus1.jpg

U mnie jest klasycznie i też jest ok. Jednak szyba na taras jest zimna i na pewno wychładza pokój.

P.S. Nie chcesz grzejników w salonie... a masz w salonie przełączniki oświetlenia i punkty oświetleniowe na suficie ? Ja nie mam, bo to dopiero szpeci salon (moim zdaniem). Grzejniki są takie, że nie przeszkadzają / nie widać / nie rzucają się w oczy.

Kominek Wiktor 30kW:

http://www.kominki.pulawy.pl/galeria..._wodny_big.jpg



Wojtek R - 09-01-2009 12:49

Jeżeli nie chcesz grzejników w salonie, to pomyśl o :

http://instalacjebudowlane.pl/obrazk...07regulus1.jpg

U mnie jest klasycznie i też jest ok. Jednak szyba na taras jest zimna i na pewno wychładza pokój.

P.S. Nie chcesz grzejników w salonie... a masz w salonie przełączniki oświetlenia i punkty oświetleniowe na suficie ? Ja nie mam, bo to dopiero szpeci salon (moim zdaniem). Grzejniki są takie, że nie przeszkadzają / nie widać / nie rzucają się w oczy.
jakiej firmy ten grzejnik kanałowy i jak z perspektywy czasu wygląda sprzątanie tych kanałów , jak często to robisz , żeby nie było tam syfu ?



GMPST2000 - 09-01-2009 12:53
Mam klasyczne ogrzewanie kaloryferami wystającymi ze ściany. Nic nie wiem o kanałach i ich konserwacji.



Wojtek R - 09-01-2009 12:56

Mam klasyczne ogrzewanie kaloryferami wystającymi ze ściany. Nic nie wiem o kanałach i ich konserwacji. myślałem , że masz coś takiego niestety wśród znajomych , którzy mieli styczność z takim rozwiązaniem same negatywne opinie szczególnie z uwagi na brud zbierający się tam i czyszczenie tego



micox - 09-01-2009 20:19

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu?

P.S. Zrób fakultet na Politechnice i poznasz różnicę, jeżeli nie wierzysz architektom.
P.S.2. Pamiętaj jeszcze o prawie autorskim, odstępstwach dopuszczonych do projektu bez zgodyu architekta i takie tam bełkoty prawnicze. Tego też nie łapiesz? ;-)
no dobrze dalej się upieram jaka jest różnica jeśli masz takowy fakultet to proszę mi to wytłumacz może nie popełnię u siebie błędu ( choć kominiarz sprawdzał ciąg takiego kanału wentylacyjnego i uwag nie miał )

podkreślam , że nie upieram się , żeby nie robić wentylacji tylko wykonać ją nie budując komina

co do P.S.
no może musiałbym zrobić jeszcze jeden bo już jestem mgr inż. politechniki ale innego profilu :wink:

jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

a przy założeniu , że :

grzejniki zdecydowanie NIE
kanały zdecydowanie NIE

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele

a już doczytałem , że masz grzejniki , kominek z PW jakiej firmy ? Zdecydowanie popieram WOJTKA, my również zrezygnowaliśmy z takiej ilości kominów....Został 1 w pomieszczeniu gospodarczym, i to tylko dla celów bezpieczenstwa, bo chcemy instalować pompę wiec nie jest obecnie potrzebny- ale nigdy nie wiadomo....W Kuchni, łazience oraz WC, będe instalował wentylację z wyjsciem na dachówce, bardzo powszechnie jest to stosowane na zachodzie i spełnia swoja funkcję.



kontradmiral86 - 10-01-2009 03:08

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego. Właśnie, dlaczego cztery kominy?
Rozumiem GMPST2000, skoro są w projekcie cztery kominy to napewno są potrzebne.
No właśnie, czy aby napewno?
Jak budowałem swój c34 i kiedy przyszło mi podejmować decyzje a nie byłem jej pewien mówiłem budujemy tak jak w projekcie. Myślałem tak jak GMPST2000, że projektant wie co robi i nie może się mylić. Zresztą dlaczego ja, bez kwalifikacji budowlanych, miałbym podważać wiedzę projektanta.
Pytanie, czy aby projektant miał taką wiedzę, zwłaszcza w części dotyczących prawa budowlanego?
Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania mówi o wymaganiach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Wymienia sie tam ilość wentylowanego powietrza dla pomieszczeń. I być może te cztery kominy maja zapewnić odpowiednie parametry wg tej normy. Ale w przypadku wentylacji grawitacyjnej a taka jest w projekcie nie wystarczą kominy/kratki wentylacyjne, to są elementy wywiewne. Świeże powietrze musi jakoś dostać się do środka i tu wspomniana norma reguluje tę kwestię: jeśli okna charakteryzyją się współczynnikiem infiltracji mniejszym niż 0,3 m3/coś tam to trzeba stosować nawiewniki ( o odpowiednich parametrach, tez wg normy).
I tu dochodzimy do sedna. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale nie mam projektu przed sobą i nie mogę sprawdzić. Czy jest jakaś w projekcie informacja na temat współczynnika infiltracji okien lub nawiewników na te okna? Nie pamiętam. Bo jeśli nie ma, to ilość kominów nie ma znaczenia. Czy będzie jeden czy szesnaście, jeśli okna będą szczelne to i tak lipa.
Nie mówiąc już o tym, że latem wentylacja grawitacyjna działa kiepsko a przy braku wiatru wcale i żadne normy w naszym domu wybudowanym wg projektu nie bedą spełnione.

U mnie jak majstry budowali komin, ten od kominka, to zapytali się czy naprawdę taki wielki komin chcę mieć. Majster od dachu zaproponował właśnie dachówkę wentylacyjną. Zdecydowałem się, że komin będzie tylko do kominka a wentylację zapewni rura flex i odpowiednia dachówka.
Później stwierdziłem, że narazie nie będę montował kratki i poobserwuje, jak wentylacja będzie kiepska to wstawię kratkę w salonie i połącze ją z dachówką wentylacyjną. I co? Okazuje się, że zimą wilgotnośc jest w granicach 30-40%, co znaczy, że buda jest przewentylowana mimo braku kratki w salonie.
Wilgotność kiepska, ciepło ucieka, przy wietrznej pogodzie pizga przez nawiewniki (zamknięte - ale norma nie pozwala im się zamknąc całkowicie) a przecież nazwa projektu Komfortowy zobowiązuje.
Dzisiaj żałuję, że nie zrezygnowałem z trzech kominów (kominkowy by się ostał) i nie zrobiłem wentylacji mechanicznej.

Pozdrawiam



kontradmiral86 - 10-01-2009 03:45


jak rozwiązałeś ogrzewanie w salonie ? chcemy powiększyć salon o taras i dać duże okna bardzo uważnie ślędzę pinie forumowicz-ów co do podłogówki pod panelami , nie jestem zwolennikiem płytek w salonie

a przy założeniu , że :

grzejniki zdecydowanie NIE
kanały zdecydowanie NIE

zostaje kombinacja podłogówka i w części płytki , w części panele
Wszystko zależy od zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia. To wszystko da się policzyć. Daj projekt porządnej firmie zajmującej się ogrzewaniem albo sam sobie policz, przecież :wink:
Darmowe programy są dostępne w sieci.
Jesli dom dobrze ocieplony to może i drewniana podłoga w salonie będzie ok. Powierzchnia ogromna, może wystarczy.
Jeśli natomiast ogrzewanie podłogowe nie wystarczy to jeszcze można dodać ogrzewanie ścienne, już nie tak egzotyczne jak kiedyś. Sciana "telewizyjna" jak najbardziej odpowiednia. Nie zaleca sie ścian na przeciwko okien (ze względu na przekazywanie ciepła przaz promieniowanie - za dużo ucieknie przez okna). Najlepsze sa ściany zewnętrzne ale w naszym salonie tam są same okna. Jest też sciana kuchenna do wykorzystania.
Przy podłogówce to tylko parę pętli więcej.



Wojtek R - 10-01-2009 08:28

Kominek Wiktor 30kW:

te 30Kw wydaje się masakrycznie dużo obecnie dom około 195m2 z czego grzane 170m2 kubatura około 800m3 i lechma 15kW daje radę nawet przy -20



GMPST2000 - 14-01-2009 15:24
30 kW to dużo za dużo jak na taką powierzchnię. Jednak mamy ogrzewanie z PW z kominka i są straty na instalacji.

Pomijając to, że mam podejrzenie co do wadliwości działania pompy na obiegu pieca, to układ temperatur jest taki:

- Piec a dokładniej powietrze wewnątrz pieca, przy rurach co nimi płynie woda w PW kominka ma ok. 58-63 st. C

- obieg kominkowy ZA WYMIENNIKIEM: 44 st. C

- obieg C.O. na WE z WYMIENNIKA: 42 st. C

Gdy pompa na obiegu PW była 100% sprawna, miałem wyższe wskazania na wymienniku (o jakieś +5 st.C)

Tak, czy siak kominek jest duży i ładny ale nie można w nim palić bardzo dużym płomieniem bo ryzykujemy zagotowanie wody.



tomek998 - 14-01-2009 21:33
Witam!
Mam kolejne pytania.... Jestem na etapie zakupu materiałów. Jakie zastosowali panstwo materiały na ściany i jak się sprawdzają?
Kolejne pytanie dotyczy stropu. Z szego go panstwo wykonali i ewentualnie jak docieplali.
I pytanie odnośnie powierzchni ścian jeśli możecie państwo podać bo projektu nie kupiłem jeszcze (brak warunków zabudowy) a chciałbym
kupić część materiałów na dom (chodzi mi o powierzchnię ścian zewnętrznych, wewnętrznych nośnych i działowych)
Z góry dziękuję.



Wojtek R - 17-01-2009 18:16

Witam!
Mam kolejne pytania.... Jestem na etapie zakupu materiałów. Jakie zastosowali panstwo materiały na ściany i jak się sprawdzają?
Kolejne pytanie dotyczy stropu. Z szego go panstwo wykonali i ewentualnie jak docieplali.
I pytanie odnośnie powierzchni ścian jeśli możecie państwo podać bo projektu nie kupiłem jeszcze (brak warunków zabudowy) a chciałbym
kupić część materiałów na dom (chodzi mi o powierzchnię ścian zewnętrznych, wewnętrznych nośnych i działowych)
Z góry dziękuję.
materiały ja jestem zdecydowany na BK24 + styropian 15 cm

strop teriva + pewnie wrzucę na to 20 cm wełny

co do materiałów to cały czas tanieją i chyba nie ma sensu kupować na zapas pewnie jeszcze stanieją

w projekcie o ile dobrze kojarzę chyba nie ma zestawienia m2 ścian musiałbym sprawdzić



tomek998 - 17-01-2009 21:04
Witam. Myślę że gdzieś w projekcie to jest... jeśli nie to podaj jeśli możesz ilość materiału to ja sobie przelicze. Czemu aż tak grubo styropian planujesz dać? Ja po lekturze skłaniam się ku pustakowi max plus 12 cm. a jeśli chodzi o ceny to coż... drut zbrojeniowy już drożeje... u mnie delikatnie zdrożała też ceramika. A gdzieś ta granica spadku cen jest. Gdzie ona? tego nie wiem A szkoda :)



agulina7 - 05-02-2009 11:36

Jak myślisz, dlaczego architekt wstawił aż 4 kominy do domu? Z kaprysu, czy z konieczności ? A może PRZEPISY to regulują. Poczytaj sugeruję zwłaszcza część dot. przepisów prawa budowlanego. Witam,
pojawiam się tu po dłuższej przerwie i widzę, że wątek C34 mocno się rozrósł.
Co do kominów, to najwyraźniej zaliczam się do grupy niedouczonych, a co gorsze również znajomy od ponad 20 lat projektujący i wykonujący instalacje CO, wentylacyjne i sanitarne, z którym rozwiązania w budowanym właśnie C34 omawiałem. Hmmmmm......?

Reasumując, zostawiłem komin w kotłowni i komin do kominka. Dla wyjaśnienia z salonu, kuchni i gabinetu robię jedno duże pomieszczenie. Wentylacja w kuchni i łazienkach - podobnie jak przedmówcy - rura + dachówka z kształtką.

A byc może ilość kominów w C34 wynika bardziej z faktu, że istnieje wariant C34A (adaptowalne poddasze) - wtedy istnienie kominów jest logiczne, bo oglądanie na poddaszu rury wychodzącej z podłogi i znikającej w dachu (nawet obudowanej) byłoby średnim doznaniem. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu projektant oszczędził sobie nieco pracy i parter obydwu wariantów jest identyczny (pomijając przemieszczony komin kominka).

pozdrawiam



Wojtek R - 15-02-2009 22:32
do posiadaczy C34a czy możecie pochwalić się swoimi kominkami jestem na etapie adaptacji projektu i planujemy przenieść komin z narożnika salonu na środek tam gdzie w orginale są schody ( schodów i poddasza nie robimy ) a bez rozdzielenia salonu od korytarza chyba jednak miałoby się wrażenie siedzenia na holu, jeśli ktoś może wrzućcie jakieś fotki z kominkiem



micox - 17-03-2009 20:35
Witajcie,

po dłuższym czasie mam juz pozwolenie na budowe C34a :) w Kamionkach.
Jestem w trakcie poszukiwania ekipy....mam pierwsza wycenę:

ściany (porotherm 25,wełna,klinkier) + strop 57.000
dach: konstrukcja,dachówka ceramiczna + foliowania. 63zł/m2

Czy ktoś z koleżanek lub kolegów może sie ustosunkowac do tych cen? Chetnie PRIV

Podkreslam ze ekipa jest z polecenia, solidna i zainteresowana ewentualnie pracami wykonczeniowymi pod klucz.

Pozdrawiam



mek007 - 17-03-2009 22:07
Witam wszystkich zakochanych w C34,
nam też od razu przypadł do gustu.
Planujemy budowę w tym roku jak się uda i wszystkie zawarte tu informacje
bardzo nam pomogły, bo widzę, że jest "trochę" problemów.
Z żoną podjeliśmy decyzję o budowaniu ścian zewnętrznych z pustaków gipsowych w technologii ściany jednowarstwowej. Jest nie daleko nas producent takich pustaków. No i koszt budowy przy tej technologii jest znacznie niższy od przedstawianych na forum.

Czy ktoś już może wybudował C34 w takiej technologii, będziemy wdzięczni za informację.

Pozdrawiam



Wojtek R - 18-03-2009 08:01

Witam wszystkich zakochanych w C34,
nam też od razu przypadł do gustu.
Planujemy budowę w tym roku jak się uda i wszystkie zawarte tu informacje
bardzo nam pomogły, bo widzę, że jest "trochę" problemów.
Z żoną podjeliśmy decyzję o budowaniu ścian zewnętrznych z pustaków gipsowych w technologii ściany jednowarstwowej. Jest nie daleko nas producent takich pustaków. No i koszt budowy przy tej technologii jest znacznie niższy od przedstawianych na forum.

Czy ktoś już może wybudował C34 w takiej technologii, będziemy wdzięczni za informację.

Pozdrawiam
raczej bym namawiał na BK24 + styropian 12 lub 15 cm , ścianę jednowarstwową sobie darujcie :wink:



mek007 - 18-03-2009 16:22
Dla czego myślisz, że ściana z pustaków gipsowych jednowarstwowa jest do kitu. Znasz ten system? Pustaki wypełnia się piano-gipso-styropianem co daje przy ścianie o grubości tylko 35 cm współczynnik 0,2. Poza tym z zewnątrz mają gotową elewację, wystarczy pomalowac odpowiednią farbą. Od środka wystarczy zaciągnąc gładzią szpachlową i mamy gotową ścianę do zamieszkania. Koszty najmniej o 30% niższe, noi zdrowie moje i mojej rodziny jest najważniejsze. Stały mikroklimat.

Pozdrawiam



Wojtek R - 18-03-2009 20:41

Dla czego myślisz, że ściana z pustaków gipsowych jednowarstwowa jest do kitu. Znasz ten system? Pustaki wypełnia się piano-gipso-styropianem co daje przy ścianie o grubości tylko 35 cm współczynnik 0,2. Poza tym z zewnątrz mają gotową elewację, wystarczy pomalowac odpowiednią farbą. Od środka wystarczy zaciągnąc gładzią szpachlową i mamy gotową ścianę do zamieszkania. Koszty najmniej o 30% niższe, noi zdrowie moje i mojej rodziny jest najważniejsze. Stały mikroklimat.

Pozdrawiam
proszę podaj koszt takiego pustaka

współczynniki :

BK24 + 15 styr = 0,18
BK24 + 12 styr = 0,21



mek007 - 18-03-2009 23:06
Koszt 1m2 wykończonego czyli gotowy do zamieszkania 171zł. Przy ociepleniu ścian BK jak piszesz to materiał plus robocizna daje coś około 130zł do tego tynk wewnętrzny 26 plus koszt zakupu BK i jego ułożenie co daje jakieś 230zł 1m2. Zgadza się?



Wojtek R - 19-03-2009 08:18

Koszt 1m2 wykończonego czyli gotowy do zamieszkania 171zł. Przy ociepleniu ścian BK jak piszesz to materiał plus robocizna daje coś około 130zł do tego tynk wewnętrzny 26 plus koszt zakupu BK i jego ułożenie co daje jakieś 230zł 1m2. Zgadza się? m2 BK24 ok 56 PLN ( bloczek po ok 8 PLN )
m2 styrop 15cm ok 16 PLN
robocizna siatka klej styropian , tynk ok 30-35 PLN
tynk gipsowy z 20 PLN
przecierka gips + malowanie ok 10 PLN

daje to 117 PLN m2

zostaje koszt gipsu na przecierkę , farby , tynku na zewnątrz + farba

niech dojdzie jeszcze z 30-40 PLN

co razem da ze 160 PLN czyli mniej niż twoja technologia i zapewne będzie to lepiej wyglądać

te 230 PLN to sprzedawca tych gipsowych pustaków Ci policzył bo trochę nie halo ta wycena

:wink: :wink:



mek007 - 19-03-2009 09:49

Koszt 1m2 wykończonego czyli gotowy do zamieszkania 171zł. Przy ociepleniu ścian BK jak piszesz to materiał plus robocizna daje coś około 130zł do tego tynk wewnętrzny 26 plus koszt zakupu BK i jego ułożenie co daje jakieś 230zł 1m2. Zgadza się? m2 BK24 ok 56 PLN ( bloczek po ok 8 PLN )
m2 styrop 15cm ok 16 PLN
robocizna siatka klej styropian , tynk ok 30-35 PLN
tynk gipsowy z 20 PLN
przecierka gips + malowanie ok 10 PLN

daje to 117 PLN m2

zostaje koszt gipsu na przecierkę , farby , tynku na zewnątrz + farba

niech dojdzie jeszcze z 30-40 PLN

co razem da ze 160 PLN czyli mniej niż twoja technologia i zapewne będzie to lepiej wyglądać

te 230 PLN to sprzedawca tych gipsowych pustaków Ci policzył bo trochę nie halo ta wycena

:wink: :wink: nie wiem skąd Wojtek R wzioł takie ceny, chyba z okresu środkowej zimy, bo tynki gipsowe z materiałem w sezonie kosztują co najmniej 26 zł, ocieplanie tak jak pisałem wcześniej 1m2 130zł tynk mineralny bo akrylowy kosztuje 20-25% drożej, BK to się zgadza- 56zł, robocizna przy układaniu muru ceny w Polsce 35-65złm2.Taniej to tylko robotnik z pod budki z piwem. Wyliczenia robiłem sam. Jak chcesz mieć gwarancje na dom to musi to być cena odpowiednia, bo inaczej skąd biorą się takie ceny jak 600-700-900tyś za c34?



Wojtek R - 19-03-2009 09:57

Koszt 1m2 wykończonego czyli gotowy do zamieszkania 171zł. Przy ociepleniu ścian BK jak piszesz to materiał plus robocizna daje coś około 130zł do tego tynk wewnętrzny 26 plus koszt zakupu BK i jego ułożenie co daje jakieś 230zł 1m2. Zgadza się? m2 BK24 ok 56 PLN ( bloczek po ok 8 PLN )
m2 styrop 15cm ok 16 PLN
robocizna siatka klej styropian , tynk ok 30-35 PLN
tynk gipsowy z 20 PLN
przecierka gips + malowanie ok 10 PLN

daje to 117 PLN m2

zostaje koszt gipsu na przecierkę , farby , tynku na zewnątrz + farba

niech dojdzie jeszcze z 30-40 PLN

co razem da ze 160 PLN czyli mniej niż twoja technologia i zapewne będzie to lepiej wyglądać

te 230 PLN to sprzedawca tych gipsowych pustaków Ci policzył bo trochę nie halo ta wycena

:wink: :wink: nie wiem skąd Wojtek R wzioł takie ceny, chyba z okresu środkowej zimy, bo tynki gipsowe z materiałem w sezonie kosztują co najmniej 26 zł, ocieplanie tak jak pisałem wcześniej 1m2 130zł tynk mineralny bo akrylowy kosztuje 20-25% drożej, BK to się zgadza- 56zł, robocizna przy układaniu muru ceny w Polsce 35-65złm2.Taniej to tylko robotnik z pod budki z piwem. Wyliczenia robiłem sam. Jak chcesz mieć gwarancje na dom to musi to być cena odpowiednia, bo inaczej skąd biorą się takie ceny jak 600-700-900tyś za c34? no z tą ceną odpowiednią to już pojechałeś ale rób jak chcesz :lol: :D

co do tynków to sprawdzona ekipa , która już robiła też z polecenia u 3 znajomych właśnie kończy u koleżnaki za 20-21 PLN :wink:



mek007 - 19-03-2009 10:18
:P no cóż nie będę już dyskutowł bo każdy z nas mieszka gdzie indziej w myśl powiedzonka "wszędzie dorze gdzie nas nie ma". Pisałem o ociepleniu z najtańszym tynkiem a nie o tynku. :P



Wojtek R - 19-03-2009 10:48

:P no cóż nie będę już dyskutowł bo każdy z nas mieszka gdzie indziej w myśl powiedzonka "wszędzie dorze gdzie nas nie ma". Pisałem o ociepleniu z najtańszym tynkiem a nie o tynku. :P dobra na jakim jesteś etapie i co będziesz wznosił C34 czy C34a ?



mek007 - 19-03-2009 11:19

:P no cóż nie będę już dyskutowł bo każdy z nas mieszka gdzie indziej w myśl powiedzonka "wszędzie dorze gdzie nas nie ma". Pisałem o ociepleniu z najtańszym tynkiem a nie o tynku. :P dobra na jakim jesteś etapie i co będziesz wznosił C34 czy C34a ? Chcieliśmy C34, ale po zaczerpnięciu informacji na tym forum widzimy, że najwięcej problemu stwarza więźba wiązarowa bo jest sporej rozpiętości więc chyba zakupimy podobnie jak niektórzy C34a i będziemy przerabiać.
Mamy działkę, przyłącza i materiał.
Wprawdzie są u nas ludzie po dawnym STOLBUD-zie, którzy znajasię na rzeczy i może wyjdzie nam to sporo taniej. Nie wątpliwie spędza mi to sen z powiek.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl



  • Strona 3 z 4 • Zostało znalezionych 450 postów • 1, 2, 3, 4