ďťż
Zasady prowadzenia instalacji kanalizacyjnych




krzysztofh - 23-09-2002 07:18
Proszę o radę.
W domu dwie łazienki, jedna nad drugą, więc jeden pion kanalizacyjny wyprowadzony ponad dach dla zapewnienia wentylacji. Ale w kotłowni jest (będzie) kocioł kondensacyjny, z którego trzeba odprowadzać kondensat, a ponadto przewiduję również umywalkę, więc trzeba też doprowadzić instalację kanalizacyjną, którą chciałbym zakończyć zaworem napowietrzającym umieszczonym na parterze w kotłowni.
Chciałem ją połączyć razem w obrębie domu i wyprowadzić na zewnątrz jednym przepustem. Problem w tym, że trzeba by zastosować trójnik na rurze pomarańczowej fi 160. Nie wiem czy są takie, to po pierwsze? Zastanawiam się też jak prowadzić rury kanalizacji poziomej pod domem: czy stosując proste odcinki, czy zakręcać i układać przy ścianach fundamentowych. Jak się to zaleje betonem to nie będzie do nich dostępu.
Co radzicie!!!





krzysztofh - 23-09-2002 15:27
Hej koleżanki i koledzy - szanowni inwestorzy, jak u Was z kanalizacją. Może ktoś coć podpowie w kwestii jak wyżej.




Marek13 - 23-09-2002 15:59
Mam rurę 160 jako główną linię. Wszelkie odgałęzienie są 100. Główna linia idzie prosto na zewnątrz domu. Każdy zakręt to ryzyko zatorów. W dzisiejszych czasach jest wszystko, na pewno trójniki 160 też. Wszystkie rury chcesz mieć 160?



Luna_tyk - 23-09-2002 16:03
Mam łazienki jedna (prawie ) nad drugą, mam kocioł kondensacyjny, odprowadzenie kondensatu, kratki ściekowe w pomieszczeniu gospodarczym etc.:
- chyba bardzo ambitne jest dodatkowe stosowanie zaworu napowietrzającego przy tak krótkich gałązkach, jakie standardowo występują w dompach jednorodzinnych. Ja mam tradycyjnie zwentylowany pion, i nic więcej
- bez problemu podepniesz się mniejszymi średnicami do fi 150 (160).Trójnik, redukcja, podłaczenie gotowe
- Trasę podposadzkową prowadziłem tak, by zminimalizować koszty (kształtki) przy zachowaniu wymaganych spadków. Bez rozkuwania betonu (w przypadku awarii) się nie obejdzie, niezależnie od tego, którędy poprowadzisz ...






krzysztofh - 24-09-2002 06:55
Dzięki za uwagi. Mam nadzieję, że taki trójnik się da kupić. Z pionu głównego trzeba przejść na poziom kolanem a potem lub przedtem podłączyć odpływ z umywalki z kotłowni oddalonej o ok. 6m. Dlatego myślałem żeby dać grube rury pomarańczowe czyli te do ziemi aby się czasme nie zapchały. Później rozkuwać wylewki nie bardzo mi się uśmiecha. Przy odległości 5-6 mb wydaje mi się, że trzeba końcówkę zakończyć zaworem napowietrzającym, ale pewności nie mam.



januszek - 24-09-2002 09:02
przewody poziome w ziemi na zewnątrz i wewnątrz fi 160 pomarańczowe (trójniki są dostępne) piony fi 100, odgałęzienia też. Podłączenie do muszli fi 100 jednak nie więcej niż 1 m długości od pionu, do pozostałych urządzeń (w tym również umywalki) fi 50 ale jeżeli masz dalej niż 3 m długości to daj fi 75, wszystkie ze spadkiem min 2-3% i napowietrzacz na końcu takiego odcinka daj



krzysztofh - 24-09-2002 09:10
Januszek
Kotłownia jest na dole, zatem rurę od kotła kondensacyjnego i umywalki muszę wpuścić pod wylewkę. Długość jak pisałem 5-6 m, czyli poziom trzeba będzie dać w gruncie aby zachować spadek do przyłączenia do głównego pionu. Myślałem że jak dam grubą rurę np 160 to będę maiał gwarancję, że nigdy się nie zapcha a przy tym będzie mocniejsza przy zagęszczaniu piachu pod wylewkę betonową. A przy takiej długości chyba trzeba dać zawór napowietrzający, nawet jeżeli strumień wody z umywalki będzie niewielki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl