Częściowa piwnica
dagrea - 23-03-2007 15:26
Witam!
Mam pytanie (może głupie), czy częściowa piwnica, np pod połową domu, może powodować, że budynek będzie nierówno osiadał i np będą pękały ściany.
s_panter - 23-03-2007 17:57
wczoraj czytalem gdzies w necie ze lepiej robic jak juz to calosc podpiwniczenia bo koszt juz i tak wysoki niewiele wzrosnie
Majka - 23-03-2007 18:00
a niby dlaczego? czasmi jest spadek i warto zobic częsciowe podpiwniczenie :wink:
nic nie pęka.
s_panter - 23-03-2007 18:12
Czy dom może być podpiwniczony częściowo?
Piwnica może zajmować tylko część powierzchni pod budynkiem, ale w niewielkich domach jednorodzinnych nie jest to dobre rozwiązanie. Przy pełnym podpiwniczeniu uzyskuje się dodatkową powierzchnię do zagospodarowania, koszt budowy będzie podobny i na dodatek łatwiej ją wybudować. Częściowe podpiwniczenie przysparza wiele problemów wykonawczych – kłopotliwe jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci przez ścianę oddzielającą piwnicę od części niepodpiwniczonej. W rezultacie, na gruntach słabo przepuszczalnych konieczne będzie zaizolowanie ścian nie tylko od strony zewnętrznej, ale również od środka w części bez piwnicy. Zakres robót ziemnych będzie podobny, przy czym w domu częściowo podpiwniczonym konieczny okaże się zakup piasku do wypełnienia przestrzeni pod podłogą na gruncie. Wniosek – częściowe podpiwniczenie nie jest rozwiązaniem, które moglibyśmy polecić.
Kiedy i jak wykonać fundament schodkowy?
Fundament schodkowy wykonywany jest w przypadku, gdy dom ma częściowe podpiwniczenie. Wtedy ściany piwnicy fundamentowane są na większej głębokości niż pozostała część budynku. Ze względu na nierównomierne wypieranie gruntu przez obie części fundamentów, różnica między ich poziomami nie może być duża. Dlatego przejście z jednego poziomu posadowienia do drugiego musi przebiegać płynnie, właśnie za pośrednictwem tzw. ławy schodkowej. Wykonuje się ją w podobny sposób, jak pozostałą część fundamentów i tak samo zbroi, z tym że betonowana jest na skośnie ukształtowanym podłożu o kącie nachylenia nie większym niż 30°. Wysokość ławy schodkowej, mierzona prostopadle do podstawy, powinna być nie mniejsza niż pozostałej części fundamentu, a stopnie utworzone na jej powierzchni nie wyższe niż 30 cm. Oczywiście, fundament schodkowy można zastąpić zwykłym fundamentem pod całym budynkiem – na głębokości posadowienia piwnicy – ale zwiększy to koszty (trzeba zbudować wyższe ściany fundamentowe w części niepodpiwniczonej).
http://www.budujemydom.pl/bd/artykul...sciany_piwnic/
Barbossa - 23-03-2007 18:19
odniosę się do pierwszej części, bo o drugiej nie ma co dyskutować
:o
nic dziwnego, że nikt pod tym się nie podpisał
s_panter - 23-03-2007 18:22
a jakis wiekszy ten odnosnik??
Barbossa - 23-03-2007 18:54
Czy dom może być podpiwniczony częściowo?
Piwnica może zajmować tylko część powierzchni pod budynkiem, ale w niewielkich domach jednorodzinnych nie jest to dobre rozwiązanie. Przy pełnym podpiwniczeniu uzyskuje się dodatkową powierzchnię do zagospodarowania, koszt budowy będzie podobny i na dodatek łatwiej ją wybudować. Częściowe podpiwniczenie przysparza wiele problemów wykonawczych – kłopotliwe jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci przez ścianę oddzielającą piwnicę od części niepodpiwniczonej. W rezultacie, na gruntach słabo przepuszczalnych konieczne będzie zaizolowanie ścian nie tylko od strony zewnętrznej, ale również od środka w części bez piwnicy. Zakres robót ziemnych będzie podobny, przy czym w domu częściowo podpiwniczonym konieczny okaże się zakup piasku do wypełnienia przestrzeni pod podłogą na gruncie. Wniosek – częściowe podpiwniczenie nie jest rozwiązaniem, które moglibyśmy polecić. to tak w skrócie
co do ław schodkowych:
o reżimie ich wykonania najlepiej opowie Guru żelbetu
kalkulując sprawę okaże się, że lepiej wyciagnąćścianę fundamentową po całości
a w całym artykule pana Nemo jest więcej problematycznych stwierdzeń
dagrea - 05-04-2007 19:56
Dzięki za pomoc, ale chyba nie mogę zrobić piwnicy na tym terenie.