ďťż
Co najpierw - gladzie gipsowe czy drzwi wewnetnrze?




Boska - 21-10-2003 17:02
Prosze o rade, bo slyszalam rozne opinie: czy najpierw powinnam zamontowac wszystkie oscieznice i drzwi wewnetrzne a dopiero potem klasc gladzie gipsowe, czy odwrotnie? :-?
Z gory dziekuje za podpowiedz :D





ceka - 22-10-2003 11:35
Ja też proszę o radę w tej kwestii.

Zamówiłam już okna a drzwi i płyty kartonowo-gipsowe będą pod koniec tego tygodnia.

Co pierwsze drzwi i okna a potem płyty, czy na odwrót?? :( :-?



groszek 3 - 22-10-2003 13:38
To ja się również dopiszę do powyższego pytania + drugie: co najpierw montujemy drzwi czy kładziemy panele lub terakotę?
Jak się właściwie powinno robić, bo teori jest wiele!

G



Wowka - 22-10-2003 13:43
U mnie wyglądało to następująco:
- tynki maszynowe
- wylewki
- płyty k-g na sufit poddasza
- drzwi (z futrynami regulowanymi)
- kominek
- kafelki
- panele
Sądzę, że jest to kolejność optymalna.
Jeśli ktoś ma pytania dlaczego to przed tym to oczywiście odpowiem
Pozdrawiam





gaga2 - 22-10-2003 13:47
Wowka - jeśli można...
Dlaczego drzwi przed płytkami (panelami)?
Pozdrawiam,
gaga2



groszek 3 - 22-10-2003 13:52
I znów dopisuje się do pytania gaga2 - dlaczego?

Wowka - napisz czemu taka kolejność - przyda mi się to!



Wowka - 22-10-2003 14:10
-tynki maszynowe - gdyż to są prace b. brudne i powstaje dużo wilgoci
- wylewki - gdyż także wilgoć ale przynajmniej podłogi nie będą brudzone przez spady gipsu z agregatu
- płyty k-g na sufit poddasze - gdyż trzeba je położyć gdy nie będzie już wilgoci po tynkach i wylewkach.
- drzwi (z futrynami regulowanymi) - gdyż mam już ustaloną grubośc wylewki i wiem jak wysoka będzie terakota lub panele (zostawiam odpowiedni luz pod skrzydłem)
- kominek - gdyż gdybym wcześniej położył płytki lub panele to musiał bym głowić się ile zostawić miejsca na obudowę kominka
- kafelki - gdyż są to ostatnie "prace brudne"
- panele - gdyż nie porysam i nie zabrudzę ich niczym podczas np. kafelkowania czy też montażu drzwi przez fachowców (vide wątek Kapcie dla gości :wink: )

Ta tak w skrócie



gaga2 - 22-10-2003 14:14
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jesteś przekonujący :D Musze trochę zmienić swój harmonogram...
Pozdrawiam,
gaga2



Marbo - 22-10-2003 14:15
A gdzie się "zmieściły" gładź i malowanie ( choć może po tynkach maszynowych gładź nie jest konieczna)?



Wowka - 22-10-2003 14:20
Dodam jeszcze w temacie drzwi, że podczas tynkowania agregatem fachowcy cały czas "jeżdżą" po pomieszczeniach całkiem sporą maszyna na kołach. Częścia składową tego agregatu jest b. ruchliwa :P rura doprowadzająca zaprawę gipsową. Jeszcze większą "rurą" posługują się fachowcy od wylewek z miksokreta. Nie jest to wcale korzystne dla powierzchni z która podczas pracy może mieć kontakt. W przypadku wylewek wykonywanych tradycyjnie to sobie możecie wyobrazić jakie mogą być rezultaty "kontaktu" futryny z taczką pełną betonu.



groszek 3 - 22-10-2003 14:22
Również dziękuję!



Wowka - 22-10-2003 14:24

A gdzie się "zmieściły" gładź i malowanie ( choć może po tynkach maszynowych gładź nie jest konieczna)? Malowanie przed panelami.
Mój tynkarz wyrównał swoje tynki tak, że rzeczywiście gładź nie była potrzebna. I to jest ta wyższość dobrze wykonanego tynku gipsowego nad tradycyjnym cem-wap.



groszek 3 - 22-10-2003 14:26
Wowka - a czy tynk gipsowy nie ma większych tendencji do pękania, jak to jest u Ciebie?



Wowka - 22-10-2003 14:41
Czy nie ma tendecji? Tego nie wiem ale u mnie nie pęka (położony został równo rok temu).

Sadzę jednak że jest dość elastyczny ale i niestety kruchy.



Benicio - 23-10-2003 07:35

A gdzie się "zmieściły" gładź i malowanie ( choć może po tynkach maszynowych gładź nie jest konieczna)? Malowanie przed panelami.
Mój tynkarz wyrównał swoje tynki tak, że rzeczywiście gładź nie była potrzebna. I to jest ta wyższość dobrze wykonanego tynku gipsowego nad tradycyjnym cem-wap. Witam

Wowka, mam pytanko.
Czy malowałeś na docelowy kolor przed panelami czy tylko podkład/grunt? Czy kliny przy panelach i ścianie nie poniszczyły Ci świeżo położonej farby?

Pozdrowienia B.



Wowka - 23-10-2003 08:33
Przed panelami malowałem już docelowo. Kliny (dystanse) nie mają prawa zniszczyć ścian. Ponadto przecież ściany są olistwowane a my zdecydowaliśmy sie na dość wysokie listwy.

Jeszcze jedna uwaga dot. instalacji c.o. wod-kan. i gazowej.
Wszystkie te instalacje wykonaywała ta sama ekipa. Uzgodniłem z nimi, że swoje prace wykonają "na raty".
- instalacja wodna, kanalizcyjna oraz przepusty w ścianach pozostałych instalacji wraz z rozdzielaczami c.o - przed tynkami
- instalacja pozostała c.o oraz gazowa po tynkach
- zwieszenie kotła c.o oraz zasobnika na wodę po położeniu pierwszej partii płytek w pomieszczeniu "kotłowni"
Pozdrawiam



Boska - 23-10-2003 11:55
A co jesli bede miala oscieznice "standardowe", a nie regulowane? Kiedy powinnam je zamontowac: przed kladzeniem gladzi gipsowych, czy po? :-?



Wowka - 23-10-2003 12:23
Jeśli pod pojęciem gładź gipsowa masz na myśli tynk gipsowy - to jest mały problem. Musisz zadecydować sama.
Ale weź pod uwagę, że jeśli wstawisz przed tynkowaniem to musisz je zabezpieczyć nie tylko przed pobrudzeniem ale i przed uszkodzeniami mechanicznymi (taczki, agregat, tynkarz "pętający" się z 2,5 metrową ostrą listwą w ręku itd.) Ponadto wstawiając futryny tworzysz tzw. "wąskie gardła" w ciągach komunikacyjnych. Jeśli np. przewidziałaś drzi 80" to z przejścia między pokojami o rozmiarze ok 85 cm tworzy się mniej niż 70 cm. Jeśli zabezpieczysz ościeżnice (przed uszk. mechanicznymi) np. warstwą wełny to znowu zmniejszasz prześwit.

Jeśli zdecydujesz się na montaż w tej kolejnosci w której ja wykonywałem te prace to powiem tylko tyle, że gips (ten z agregatu) znakomicie łączy się z później nakładanymi warstwami. I nie musisz tego gipsu rozrabiać w agregacie. Wystarczy wiaderko i wiertarka ze "śmigiełkiem" za 7 zł.

Jeśli chodzi tylko o samą gładź na już wykonane tynki to jest to nowy element w tym wątku i radziłbym wykonać gładź po montażu drzwi
Pozdrawiam



Wowka - 23-10-2003 14:02

Wowka - a czy tynk gipsowy nie ma większych tendencji do pękania, jak to jest u Ciebie? Groszek. W uzupełnieniu mojej poprzedniej odpowiedzi dodam tylko, że miejsca szczególnie narażone na pęknięcia czyli wszystkie tynki w miejscach połączeniach ścian z sufitami czy też innymi ścianami oraz miejsca styku ścian z stolarką okienną są pokryte wzdłuż całej długości powierzchni stykającej się warstwą (elastycznego) akrylu. Dopilnuj by Twoi tynkarze "nie zapomnieli" o tej czynności.



Boska - 23-10-2003 17:51
Dzieki Wowka za rady :) wlasnie chodzi mi o gladz gipsowa kladziona na tynk....



arekola - 27-10-2003 05:09
Po slynnej powodzi97 remontowalem mieszkanie . -tynki cementowo wapienne i pozniej gladz tynkowa . Sciany jak szklo choc robione recznie . Do dzisiaj ani jednego pekniecia . A do kolejnosci to pierwsze sciany i podlogi a doppiero potem oscieznice i drzwi . Nie beda brudne i nie trzeba bedzie ich zaklejac przed malowaniem . Pozdrawiam



Boska - 27-10-2003 15:04
Chyba jednak wole oslonic drzwi przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, niz pozniej "doklejac" i wyrownywac ewentualne szpary miedzy sciana a oscieznica :roll: . A co w takich miejscach, gdzie np. jest glazura do polowy wysokosci sciany? Jak wtedy "obrabiac" oscieznice, jesli sciany sa juz wykonczone na tip-top :-? chyba jednak podejme sie najpierw zamontowania oscieznic (tym bardziej ze w gre wchodza oscieznice standardowe a nie regulowane) a potem bede wykanczala reszte :wink:
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl