ďťż
wnęka na drzwi wejściowe w ścianie trójwarstwowej




wg - 25-11-2003 23:25
Czy ktoś wie jak to powinno być rozwiązane? Chodzi mi o taką wnękę, która jest tylko na parterze, tzn nad wnęką jest podłoga poddasza. Jak to powinno być ocieplone i na czym ma się opierać ścian elewacyjna na poddaszu nad wnęką aby nie było mostków cieplnych. Może ktoś zna jakiś link?





mieczotronix - 26-11-2003 01:27
u mnie jest taki detal, widać na tym zdjęciu:
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04183.JPG
koło słupka. Na zdjęciu jest jeszcze sprzed obudowania klinkierem.
U mnie to będzie ocieplone tak:
od dołu styropian albo wełna na kotwy mocowane do stropu wnęki (podłogi piętra). Z boków wełna na kotwach mocujących elewację.
Elewację natomiast opieram na konsolach (elementach w kształcie półek wykonanych ze stali nierdzewnej) firmy HABE. Półki te mają elementy dystansowe umożliwiające zamontowanie wełny i płaskie dno na którym muruje się ścianę elewacyjną i do którego można od dołu podwiesić cegły ustawione pionowo na sztorc (choć ja ich w końcu nie podwiesiłem). Konsole u mnie mocowane są w tym miejscu, na którym na zdjęciu widać poziome szalunki. Czyli do elementu betonowego (w tym przypadku do wieńca), w innych miejscach do nadproża. Raczej nie do pustaka. Konsole te mocuje się specjalnymi kotwami chemicznymi, czyli takimi śrubami z jakimś zajzajerem na końcu, który wiąże się z betonem.
Patrz
ten wątek



wg - 26-11-2003 09:18
Dzięki!
Czy mógłbyś napisać (priv, e-mail) ile Cię kosztowały te elementy?
I jeszcze jedno: czy jest sens stosować te elementy jeśli mam elewację nie z klinkieru tylko z bloczków silikatowych do otynkowania.



mieczotronix - 26-11-2003 10:58
te konsole kosztowały mnie kilaset złotych (coś może z 800 w sumie, albo 600) nie pamiętam - w sumie około 3 metrów bieżących tych półeczek. Zadzwoń do firmy HABE pogadaj z nimi, wyślij projekt, oni ci zrobią wycenę (nie brali ode mnie za to pieniędzy).
A elementy te nadają się do każdej elewacji w ścianie 3 warstwowej. To jest po prostu taka półka zespawana ze stali nierdzewnej, mogą ci ją zaprojektować i zespawać dla dowolnego materiału na elewację (szerokość półki).

Nie wiem jak wygląda twoje wejście, ale jeśli masz możliwość oparcia go po obu stronach drzwi, to możesz zastosować kątownik ze stali nierdzewnej, a nawet ze zwykłej stali tylko dobrze zabezpieczonej farbą antykorozyjną. Ja u siebie coś takiego dałem nad jednym okienkiem. Ale musiałem dać tam kątownik dlatego, że nie mogłem położyć zwykłego nadproża. Może u ciebie da się po prostu dać nadproże w ścianie elewacyjnej? Ja kupowałem nadproża do ścian elewacyjnych Wienebergera, bo akurat mi pasował wymiar.
To jest taka belka z betonu, ze zbrojeniem, obłożona trochę ich ceramiką.





Szaruś - 26-11-2003 11:11
Habe pisze:

Nadproża murowane

Stosowanie prefabrykowanych belek nadprożnych prowadzi do powstania rys i spękań. Jest to wynikiem połączenia materiałów o różnych właściwościach fizycznych ( żelbet i cegła ). Chodzi tu głównie o skórcze / rozszerzenie związane ze zmianą temperatury i wilgotności otoczenia. Użycie stalowych belek może spowodować dodatkowo wystąpienie ognisk korozji. Nadproża murowane, zbrojone w systemie Murfor &, eliminują te problemy. Są też bardziej ekonomiczne i przyjazne dla wykonawcy.


Czy traktować to tylko w aspektach marketingowych, czy podchodzić do tego poważnie? Ja też się zastanawiałem nad nadprożami Wienerberga (też mi pasują na wymiar), ale konstruktor mi je odradził w związku z powyższym.



mieczotronix - 26-11-2003 15:58
ja nadproża wienebergera dawałem nad oknami. Niektóre okna są u mnie szerokie 2 metry, a na tym stoi jescze trochę ściany. Nie wyobrażam sobie żebym zrobił to z drabinek habe. Konsoli do każdego okna raczej bym też nie zakupił, bo by mnie to zruinowało.

A do tej pory jak patrzę po budowach, na których stoją domy z ceramiki i z prefabrykowanymi nadprożami, to nie widziałem żeby w żadnym coś popękało.

Tak czy siak, nadproża już wmurowane. po zimie zobaczę, co się z tym stanie.



Szaruś - 26-11-2003 20:38
To chodzi o nadproża w ściane osłonowej. A wśród twoich zdjęć to ściany osłonowej jeszcze nie widziałem.

A ścianę osłonową to masz 12 cm?[/list]



mieczotronix - 26-11-2003 21:15
Ścianę osłonową mam częściowo z klinkieru (u dołu), a częściowo z pustaka DZ-220 - czyli chyba 9 cm grubości.
Zdjęcia są już dość stare. Więc prawie jej na nich nie ma. Jest na jednym, ale trudno ją tam od ściany nośniej odróżnić . Widać jej kawałek na tymzdjęciu:
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04242.JPG
To ta, przy której stoi rusztowanie.

A tu parę nowszych fotosów:
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04366.JPG
Nad tym oknem jest nadproże wienebergera
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04367.JPG
Nad tym już się go nie dało zamontować, bo z prawej strony jest klinkier, dlatego nadproże zrobiliśmy z kątownika pomalowanego farbą antykorozyjną
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04368.JPG
Tu widać od spodu konsole HABE ze stali nierdzewnej, na których ustawiona jest elewacja z klinkieru. Te wąsy, które wiszą służą oryginalnie do podwieszania cegieł klinkierowych (w pozycji pionowej). U nas posłużą do zamontowania ocieplenia
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04369.JPG
A to ogólny widok elewacji od przodu (na górze jeszcze bez ściany elewacyjnej z pustaka)
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04370.JPG



Szaruś - 26-11-2003 21:51
Dzięki za zdjęcia. U mnie ma być 6,5 cm (cegła pełna w poprzek)tynkowana, a nadproża Wienerberga są akurat 6,5. Na ale jeszcze ma czad do namysłu.



wg - 27-11-2003 08:48
Mieczotronix, dałeś te półeczki we wszystkich oknach?
Po namyśle wydaje mi się, że będą lepsze niż nadproża, ponieważ przenosza obiążenia na ścianę konstrukcyjną - unika się naprężeń w dosyć cienkiej ścianie elewacyjnej w okolicach nadproży.



mieczotronix - 27-11-2003 10:24

Mieczotronix, dałeś te półeczki we wszystkich oknach? No przecież napisałem przy zdjęciach. Półeczki są tylko przy wejściu, tam gdzie dało coś się podeprzeć z obu stron dawałem nadproża, bo są 10 razy tańsze. Pułeczki do wszystkich okien kosztowałyby pewnie z 6 tysiący złotych. Stal nierdzewna jest droga.



Doki - 27-11-2003 16:15
Mieczu,

mam tylko jedna watpliwosc. U mnie tez nad wszystkimi otworami cegly stoja na poleczkach, ale wiem od architekta, ze te poleczki sa wlasnie po to, zeby nie musiec stawiac cegiel na sztorc.
Cegly na sztorc nad otworami (po tutejszemu nazywa to sie: rollaag) stawia sie, zeby calosc sie kupy trzymala, ale jesli elewacja ma miec moderny wyglad, to to psuje wrazenie. Dajesz poleczki i murujesz wszystko jednym ciagiem. Wiec po co Ty dales na sztorc???



mieczotronix - 27-11-2003 16:38
bo nad oknem tarasowym nie dawałem półeczek. Tam są tylko drabinki HABE ze zwieszonymi z nich strzemionami, które są do cegieł na sztorc.
Półeczki są u mnie tylko nad wejściem (przy słupku). Dlaczego? Nie wiem. Tak mi zaprojektowali w Habe i nigdy się raczej nad tym nie zastanawiałem.
Pozatym do tej pory mi nawet do głowy nie przyszło, że te cegiełki mogłyby nie być na sztorc. No i cegiełki na sztorc mi nie przeszkadzają. Nawet wydaje mi się, że trochę urozmaicają elewację i duże połacie z klinkieru.
Mój dom i tak ma ultranowoczesny wygląd w okolicy. Więc te cegiełki na sztorc nadadzą mu trochę sentymentalnego, staromodnego charakteru. he he



Szaruś - 29-11-2003 22:27

Ścianę osłonową mam częściowo z klinkieru (u dołu), a częściowo z pustaka DZ-220 - czyli chyba 9 cm grubości.
(...)
A Habe kazał ci wstawiać zbrojenia o jakiej szerokości (50-60 mm?) w te cegły o grubości 9 cm?[/list]



mieczotronix - 30-11-2003 18:01
dali takie: RND/Z/100 - nie mam pojęcia jaka to jest szerokość.



Szaruś - 30-11-2003 20:45
To jest 100 mm. To chyba na 9 cm za duże.

Ale w sumie wszystko jedno. Jutro do nich zadzwonię.



mieczotronix - 30-11-2003 22:28
Sorry za zamieszanie, ale akurat sprawy koordynacji prac murarskich powierzyłem insp. nadzoru, czyli mojej mamie i dokładnie nie pamiętałem co gdzie poszło. Dlatego nie powiedziałem od razu co i jak. Teraz mi się trochę poukładało i wyjaśniło.
Jeśli ta drabinka ma rzeczywiście 10 cm szerokości, to by znaczyło że w ściance z pustaków DZ-220 jej nie daliśmy . Murfor i inne detale od habe kupiliśmy do wykonania/wzmocnienia nadproży z klinkieru. W części z pustaków nadproża daliśmy Wienebergera i jeden kątownik (patrz wcześniej). Wiem jeszcze, że w niektórych miejscach ściana elewacyjna z pustaków była wzmacniana drutem fi 6 kładzionym w spoinach.



Szaruś - 30-11-2003 22:31
A to Habe ci powiedział, gdzie dawać drut, czy to tak z własnej nieprzymuszonej woli?



mieczotronix - 30-11-2003 22:45
habe to się tylko zajmował klinkierem. Dostałem od nich: wycenę i projekt z rozrysowanym co i gdzie. Ale w klinkierze. Te ich rzeczy są raczej do klinkieru, bo to takie wzmocnienia, których nie widać. W ścianie z pustaków, to się daje wzmocnienia, jak w normalnej murowanej ścianie. Z tego co u mnie się działo, to tak właśnie wynika. Gdzie drut dać wymyślała moja mama.



Krystian - 30-11-2003 22:57
Cześć koledzy ,,trójwarstwowi" :P !
Szaruś, ja nad szerokimi otworami (260cm -garaż, 264cm okno+drzwi wyjściowe na taras i okno+drzwi wyjściowe na balkon) oprócz zbrojenia HABE w dwóch warstwach dałem w kolejnych dwóch fi6x2 o min. 50cm w obydwie strony, no i się trzyma... :wink:

W środę montaż bramy garażowej, niestety uchylnej a nie segmentowej :cry: , mój błąd i niewiedza... :(
Dla segmentowej nadproże w ścianie nośnej musi być sporo wyżej niż w elewacji, jeżeli nie chcemy mieć ,,tunelu", albo trzeba zrobić tunel i ,,mostek termiczny" z elewacji na głębokość ściany... :roll:

Szaruś zdjęcia będą... :wink:



Szaruś - 30-11-2003 23:46
Właśnie też się zorientowałem, że nadproże w nośnej powinno być wyżej niż w osłonowej. Na szczęście, bo startuję dopiero na wiosnę. I teraz uzgadniam z bramowcami o ile wyżej.

A ten drut to ocunkowany? Tak jak zbrojenia Habe?



mieczotronix - 01-12-2003 00:42
Ja mam dość dziwny garaż.
http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_DSC04241.JPG
Jest on nieocieplany. Wymurowany z pustaka U-220, który do połowy wysokości będzie dodatkowo obmurowany klinkierem, powyżej klinkieru będzie tynk.

Te dwa pakunki owinięte czarną folią, to dwa słupki z klinkieru, na których opiera się nadproże. Bramy mają być dwie (tam gdzie widać duże otwory na zdjęciu) chyba uchylne (bo tańsze). Zamierzam je zamontować od wewnątrz garażu (czyli nie w otworach).
Czy wiecie jak taką bramę się montuje? Chodzi mi tu o to, że słupki są u mnie wsunięte wgłąb garażu bardziej niż nadproże (o kilka cm). Czy wystarczy ramę bramy umocować z boków, czy mocuje ją się też na górze? Nie wiem, czy moje pytanie jest dość zrozumiałe.... Jeśli nie, to trudno... Będą sobie radzić z tym kwiatkiem bramiarze.



mieczotronix - 01-12-2003 00:45

A ten drut to ocunkowany? Tak jak zbrojenia Habe? Nie. Zwyczajny. Zbrojeniowy.



Doki - 01-12-2003 08:51

Cześć koledzy ,,trójwarstwowi" :P !
Szaruś, ja nad szerokimi otworami (260cm -garaż, 264cm okno+drzwi wyjściowe na taras i okno+drzwi wyjściowe na balkon) oprócz zbrojenia HABE w dwóch warstwach dałem w kolejnych dwóch fi6x2 o min. 50cm w obydwie strony, no i się trzyma... :wink:
No a u mnie klinkier lezy na takich nazwijmy to HABE bez dodatkowego zbrojenia na szerokosci 4 m po obu stronach domu 8)



Szaruś - 21-02-2004 21:05
Dostałem wycenę na konsole, kotwy itp na swoją elewację (cegła 6,5 cm otynkowana) od Habe i trochę oniemiałem (> 10 kzł). Ale, pewnych rzeczy nie rozumiem:

a) chcą, abym dawał zbrojenia Murfor także w ścianę osłonową (12 cm) piwnicy (piwnice mam też 3-warstwową, aby 3-warstwową na parterze było na co oprzeć)

b) Nad oknami, zaprojektowali mi albo konsole (długość naproża > 2,5 m) albo kątowniki (długość nadproża < 2 m), nigdzie nie dali tylko zbrojeń Murfor ze strzemionami (nawet nad oknami 90 i 100 cm dali kątowniki).

Mam trochę okien narożnych i też taki podcień jak mieczotronix
(nawet trochę większy, bo 3 słupki) i tam rozumiem, że trzeba dać konsole (bo nie ma jak oprzeć z dwóch stron). Ale nad oknami 90 czy 100 cm kątowniki (za 110 zł netto sztuka)?

No i przez to wyszło spopro kasy. W poniedziałek z nimi pogadam, ale z tego co tu pisano w tym wątku (że dla krótszych nadproży wystraczy Murfor) to nie wiem co o tym sądzić.

Chyba więc też się zdecyduję na nadproża Wienerberga (wymiarowo pasują do cegły jak ulał). A kotwy porobię sobie sam z drutu nierdzewnego.

mieczotronix, nic ci nie popękało? Czy dawałeś w okolicach nadproży Wienerberga siatkę i dopiero na to tynk? Ja chyba dam siatkę pzry nadprożach dla świętego spokoju (powinna przejąć naprężenia i tynk nie popęka).



Szaruś - 21-02-2004 21:07

No a u mnie klinkier lezy na takich nazwijmy to HABE bez dodatkowego zbrojenia na szerokosci 4 m po obu stronach domu 8) Doki, a jakiej firmy zbrojenia używałeś? Możesz dać jakiś namiar w Internecie?



Doki - 04-03-2004 14:45


Doki, a jakiej firmy zbrojenia używałeś? Możesz dać jakiś namiar w Internecie?
Nawet mi nie przyszlo do glowy, ze "firma" ma jakies znaczenie. Wykonawca zamowil te zbrojenia i czesc. Stal to stal, byle gatunek i wymiar sie zgadzaly (chyba???...)



Szaruś - 04-03-2004 18:12
No tak, ale Habe to ma takie "drabinki", a nie wiem czy ktoś inny jeszcze robi taki zbrojenia.



Doki - 04-03-2004 18:32

No tak, ale Habe to ma takie "drabinki", a nie wiem czy ktoś inny jeszcze robi taki zbrojenia. To sie nazywa L- profile walcowane na zimno i galwanizowane. Kupuje sie to z metra, po 49 euro za mb.



Szaruś - 04-03-2004 20:49
Czyli to po prostu kątowniki.



Doki - 04-03-2004 21:16

Czyli to po prostu kątowniki. No, nie do konca, to katownik z dospawanym zakotwiczeniem w scianie nosnej.



Szaruś - 05-03-2004 00:05

Czyli to po prostu kątowniki. No, nie do konca, to katownik z dospawanym zakotwiczeniem w scianie nosnej. Czyli konsole?



Doki - 06-03-2004 09:49


Czyli konsole?
Tak jest.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl