ďťż
regulator pogodowy vaillanta VRC 630 - jak go poskromić ???




robik5 - 10-12-2006 00:32
Kto wie jak skonfigurowac poprawnie regulator VRC630 do prac z kotłem kondesacyjnym Vaillanta i zasobnikiem od strony elektrycznej i programowej?
Co oznaczam temperatura min i max zasilania i jak sie to ma do kondesacji i zuzycia gazu?
Gdzie ustaiwc temp pracy kotla (55/45 )tak aby pracowal w kondenascji?





VPS - 10-12-2006 07:36
Czy to jest kocioł o symbolu VC PLUS .../3-5 ze złączem eBUS ?
Jaki masz układ grzejniki i podłoga ?
Gdzie zamontowany VRC 630 ?
Czujnik temp zasobnika gdzie podpięty w regulator czy w kocioł ?
Czy był serwis do pierwszego uruchomienia ?
Regulator ten ma wiele funkcji wszystko zależy od ustawień i konfiguracji.



robik5 - 10-12-2006 17:25

Czy to jest kocioł o symbolu VC PLUS .../3-5 ze złączem eBUS ?
Jaki masz układ grzejniki i podłoga ?
Gdzie zamontowany VRC 630 ?
Czujnik temp zasobnika gdzie podpięty w regulator czy w kocioł ?
Czy był serwis do pierwszego uruchomienia ?
Regulator ten ma wiele funkcji wszystko zależy od ustawień i konfiguracji.
Witam, Model kotła to ECOTEC PLUS ze złączem eBUS.
Na dole układ mieszany podłogówka i 6 grzejników na pietrze 5 grzejników dom ma prawie 200m2. Jak na razie podłogowka jest podpietabez zaworu trójdrogowego i dodatkowej pompy. Układ nie ma równiez sprzegła hydraulicznego.
Kocioał i reszta zamontowe sa w piwnicy, ale sam modul wyswietlacza w dodatkowej obudowie na parterze w salonie ( ustaiwona jest funkcja korekty temperatury).
Czujnik temp. zasobnika podpiety jest do kotła i chyba dlatego regulator nie moze kontrolowac pracy kotla i zasobnika - grzeje caly czas kiedy tylko temp wody spadnie. Sam podlaczylem - dodatkowo drugi czujnik SP do modulu regulatora oraz czujnik VF1 na rurce zasilania układu (okolo 20cm od kotla dlatego ze nie ma sprzegla) oraz na rozdzielaczu do podlogowki VF2.
Gneralnie uklad ma wygladac tak jak na rysunku z przykladu 1 instrukcji regulatora tylko nie wiem jak przelaczyc kontrole zasobnika do regulatora.
Serwis byl wykoywal kotłownie, ale pominal kwestie regulatora pogodowego, pomomo iz u nigo zakupilem caly zestaw i wykonywal kotlownie...powoli trace cierpliwosc do tego zestawu !
Jak na razie zuzuycie gazu za okres 27.10.2006 do 9.12.2006 wynosi 450m3, to chyba za duzo na dom 200m2 ze scianami trojwarstwowymi 4 osoby i kociol kondensacyjny ???!!!
czy podlogowka moze pracowac bez zawory trojdrogowego i dodoatkowej pomy przy max temp zasilania ustawionej na 55st C?
prosze o wskazowki co z tym zrobic.



mdzalewscy - 10-12-2006 19:33

Co oznaczam temperatura min i max zasilania i jak sie to ma do kondesacji i zuzycia gazu? i do pogodówki

też chętnie się dowiem

no bo skoro na podstawie planowanej temperatury zasilania c.o.(np.50 stopni dla podłogówki) i temperatury wewnętrznej 20stopni, ustawiamy krzywą grzewczą, a ta na podstawie temperatury zewnętrzej tak dobiera temperature zasilania żeby we wnętrzu było 20stopni, to po co jeszcze ten parametr jak maksymalna i minimalna temperatura zasilania





jajmar - 11-12-2006 18:50

Co oznaczam temperatura min i max zasilania i jak sie to ma do kondesacji i zuzycia gazu? Z tego co czytam w instrukcji do VRC630 to ta temperatura ma za zadanie zabezpieczenie kotła.
W moim rozumieniu tego nie ma ona wplywu na zużycie gazu (lub ma minimalny wpływ) "liczy sie temperatura zadana zasilania"
W moich teoriach moge sie mylic opieram je wyłacznie na podstwie instrukcji do tego zestawu.
Ponieważ zakupiłem identyczny zestaw również chciałbym sie czegos wiecej dowiedziec.



mdzalewscy - 11-12-2006 20:24
według mnie to raczej maksymalna zasilająca np. C.O, czyli ustawiasz np. na 50 i masz pewność że na podłogówkę nie pójdzie więcej, przynajmniej umnie w beretta tak jest mam kilka maksymalnych temperatur, pierwszego obiegu, drugiego, zasilania zasobnika



VPS - 11-12-2006 20:40
robik5
Nie stresuj się. Zestaw masz bardzo dobry. Trzeba tylko dobrze to skonfigurować.
Czujnik zasobnika może być podpięty do:
- kotła wtedy regulacja temp ciepłej wody w zasobniku odbywa się pokrętłem na kotle. Czasy grzania wg ustawień na regulatorze.
- skrzynki regulatora wtedy pokrętło na kotle ustawiasz na max w prawo i żądaną temperaturę wody w zasobniku ustawiasz na regulatorze.
Pytasz czy podłogówka może pracować bez zaworu trójdrogowego ?
Nie mogę jednoznacznie dać Ci odpowiedzi. Zależy to od wielu rzeczy dotyczących całej instalacji min. opory, przepływy itd.
Wykorzystaj możliwości regulacji VRC 630 i wykonaj układ tak jak na przykładzie 1.
Zwróć uwagę na ustawienie w menu C10 na system rozdzielczy TAK i NIE.
W przypadku podłączenia zasobnika ciepłej wody użytkowej bezpośrednio do kotła grzewczego należy w menu C10 parametr System rozdzielny zawsze ustawić na opcję „tak“, aby zapewnić prawidłowe działanie. Nastawa ta nie ma wpływu na dodatkowe obiegi ciepłej wody użytkowej o innej konfiguracji, które są podłączone za sprzęgłem hydraulicznym.



robik5 - 11-12-2006 22:38
W pukcie C10 mam ustawione na system rodzielny TAK.
Największy problem mam z zasobnikiem. Wydaje mi sie ze po to aby to pogodowka decydowala kiedy grzac CWU powinno sie odllaczyc czujnik temp od zasobnika od kotla i podlaczyc do pogodowki - tylko jesli odepnie sie czujnik od kotla to kociol wyswietla blad, proba zwarcia wyprowadzen do czujnika (taki opis gdzies znalazlem w instrukcji) rowniez skutkuje bledem. W tej chwili mam do zasobnika wlozone dwa czujniki jeden do kotla a drugi do pogodowki. Przy takiej konfiguracji pomimo iz na pogodówce ustawiam temp. zasobnika na 47stC to gdy pokretlo przy kotle dam w prawo do oporu to kocil grzeje CWU ile fabryka dala...Mozliwe ze w menu kotla trzeba cos przestawic...

Jak powninie byc zbudowany mieszacz do podłogówki, przyklad 1 instr. VRC630 opisuje tylko pompe i zawor trojdrogowy, ale wydaje mi sie ze konieczne sa jeszcze jakies zawory zrotne czy odcinajaco-regulujace....



VPS - 12-12-2006 07:35

Największy problem mam z zasobnikiem. Wydaje mi sie ze po to aby to pogodowka decydowala kiedy grzac CWU powinno sie odllaczyc czujnik temp od zasobnika od kotla i podlaczyc do pogodowki. Dokładnie tak. Tylko należy w pierwszej kolejności wyłączyć napięcie z regulatora podłączyć czujnik zasobnika pod SP i na koniec włączyć regulator.
Oczywiście potrzebna jest pewna armatura. Pisałem już wielokrotnie o tym na forum są również przykładowe zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3



robik5 - 12-12-2006 08:44
dziękuje z azdjecia mieszaczy...wygladaja one na strzasznie skomplikowane...musze poszukać schematu. Najgorsze jest to ,ze kazdy hydraulik z ktorym rozmawialem na ten temat widzi uklad mieszcza inaczej - czy aby na pewno jest tyle mozliwosci?
Czy jako zawór trjódrogowy do mieszacza mozna zastosować dowolny zawór trójdr. z siłownikiem? np taki z aalegro za 280zł? http://www.allegro.pl/item148999834_..._silownik.html
Co do zasobnika i kontroli temp. to wyłączyłem cały układ , odłączyłem czujnik temp od kotła i zostawiłem tylko czujnik temp podłączony do regulatora pogodowego SP, niestety po włączeniu kocioł zgłasza błąd czujnika zasobnika - czy trzeba cos przełączyć w menu kotła?



VPS - 12-12-2006 13:52
Jaki wyświetla kod błądu F...?
Jest wiele ustawień na tym regulatorze.
Sugerowałbym ponowną wizytę serwisanta i niech Ci to ustawi.



robik5 - 15-12-2006 20:47
Psołuchałem rady i zaprosilem do siebie serwis...Pan odłączył czujnik zasobnika od kotła pozostaił ten podłączony do regulatora- powiedział ze bedzie ok...
a dzis wieczorem nie mam juz cieplej wody dlaczego???
reg. pogodowy ma ustwiony parametr system rozdzielny na TAK
tryb pracy auto przedział czasowy 17-23 a zasobnik zimny
zmiana ytrybu pracy nie zmienia zachowania kotla naldal nie intersuje go CWU

Czy wszystkie serwisy vaillanta tak dzialaja???



VPS - 16-12-2006 07:46
robik5
Może coś jest z czujnikiem VR10. Proponuję zmierzyć oporność czujnika. Na stronie 50 instrukcji obsługi są podane wartości.
Pomiar należy wykonać po odłączeniu czujnika z regulatora.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl