ďťż
Bank Ochrony Środowiska




pyzia - 08-08-2003 15:39
Usłyszałam ostatnio od znajomej, że w tym banku dają niskooprocentowany kredyt przy zakupie ekologicznych urządzeń ale również przy zakupie np. okien plastikowych (bo niby drzew się nie wycina).
Czy ktoś z Was o tym słyszał lub z tego korzystał :o ?
Na stronie www nie znalazłam zbyt wielu informacji. Jedyne co mi już podpadło to fakt, że bank pożycza i uznaje wydatek jeśli skorzysta się z "zakwalifikowanego" przez bank producenta/dostawcy usług.

Jeśli ktoś jest w temacie to poproszę o komentarze i opinie :wink:

Z góry dziękuję! :)





pyrka - 08-08-2003 16:36
Pyzia jeśli jesteś z poznańskiego to zadzwoń pod nr tel.8410826- informacja kredytowa BOŚ. Jak przejdziesz się osobiście na Dąbrowskiego , to otrzymasz ulotkę z informacją kredytową na zakup i montaż urządzeń służących ochronie środowiska : okien, drzwi, rolet, okiennic, materiałów do dociepleń budynków, elektrowni wiatrowych, dystrybutorów wody, systemów grzewczych, rur preizolowanych, systemów wentylacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z listą placówek, w których można to wszystko nabyć. Oprocentowanie jest różne w zależności od czasu spłaty kredytu: do 1 roku 1% , do5 lat 9,91% a prowizja banku 2%.



pyzia - 08-08-2003 16:41
Dzięki-wysłałam męża :wink: . Jeśli jednak macie jakieś przysłowiowe "3 grosze" do dodania to proszę ... :roll:



- 12-08-2003 12:14
Pyzia, nigdzie nie idź.
Ten kredyt, to lipa. Wprawdzie jest niskooprocentowany, ale musisz skorzystać z usług firm, które sa na liście BOŚ. A te firmy wcale nie są najtansze, a wręcz przeciwnie - w końcu płacą za to żeby się znaleźć na tej liście.
Jak potrzebujesz pieniędzy na pro-ekolo i pro-energooszczędne działania to tylko kredyt termomodernizacyjny - realnie zmiejszasz koszt budowania o 20%. DO tego potrzebny jest tzw. audyt energetyczny (koszt ok. 1000 zł) i jakiś inny bank. Jak jesteś zainteresowana, to gdzieś miałem listę banków.

Z wrażenia się chyba zarejestruję.... Cyryl





Wowka - 12-08-2003 12:22
Cyryl ma rację.
Przytoczę swoja "dawną" wypowiedź na ten temat z wątku -


http://www.murator.com.pl/forum/view...ghlight=kredyt

Emems - zanim podpiszesz umowę z Bankiem Ochrony Środowiska dokonaj pewnych przeliczeń i zwróć tylko uwagę na następujące zagadnienia.

- ile kosztować Cię będzie inwestycja dokonana przy pomocy kredytu z BOŚ.
- ile kosztowałaby Cię ta sama inwestycja zamówienia u innego wykonawcy niezwiązanego z umową z BOS lub też nawet u tego samego, ale gdybyś opłacał ją "z własnej kieszeni".

Stałem kiedyś przed takim samym dylematem (gazowe C.O. oraz materiał na ocieplenie). Po rozmowach z firmami (z wykazu BOŚ) okazało się, że taniej wychodzi, jeśli zapłacę gotówką z własnej kieszeni. Mogłem uzyskać (i uzyskałem) nawet do 25% rabatu od ceny fabrycznej (grzejniki i piec C.O). Po prostu bez owijania w bawełnę powiedziano mi, wprost, że biorąc kredyt mogę uzyskać - góra 3% rabatu.
Rozwiązanie tej zagadki jest następujące. Firmy podpisują z BOŚ umowę o realizacji kredytów inwestycyjnych udzielanych przez BOŚ. Za to, że dana firma znajdzie się wśród tych "szczęśliwców" musi odpalić BOŚ jakiś określony procent realizowanego kredytu. Ponadto pieniądze dla firmy z banku nie wpłyną od razu. Czyli firma traci pewną płynność finansową.
Pamiętaj, że żaden bank nie jest instytucją charytatywną i musi gdzieś zarabiać. Jeśli udzieli Tobie kredytu na preferencyjnych warunkach to musi zarobić gdzieś indziej czyli w tym przypadku na firmie sprzedającej (montującej itp. ). Oczywiście Bank dofinansowuje także swoją działalność kredytową z innych źródeł np. dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli masz kasę na realizację swoich zamierzeń to radzę unikać i tego kredytu - będzie taniej. Jeśli chwilowo nie dysponujesz gotówką a liczysz na jej przypływ za rok czy też dwa - wtedy ten kredyt rzeczywiście może być opłacalny.
Pozdrawiam i liczę na Twoją odpowiedź po przeanalizowaniu ofert.




- 12-08-2003 14:05
OK. Ale czy kredyt termoMODERNIZACYJNY dotyczy nowo budowonego domu? Z tego co wiem to chodzi o to, by go spłacać z oszczędności na ogrzewaniu. W przypadku nowego domu nie ma punktu odniesienia...

Stefan



Cyryl - 12-08-2003 14:56
Nie zupełnie.
Kredyt ma być (teoretycznie) spłacany z oszczędności na ogrzewaniu - tych oszczędności, które powstały dzięki jakiejś modernizacji, a które by nie powstały, gdybyś tej modernizacji nie zrobił. Np. masz nowy dom, który zamierzasz ogrzewać gazem. Ale planujesz budowę kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza - to się kwalifikuje !!! Ale już ocieplenie tego domu - nie, bo ocieplenie ( a dokładniej spełnienie warunków ochrony cieplnej) jest wymagane dla ścian nowobudowanych domów, w taki zakresie, że dodatkowe działania (np. dodatk. ocieplenie)są kompletnie nieopłacalne.
Co innego dla budynku remontowanego - tam się wszystko opłaca :D

Mam nadzieję, że nie wyszło mi to tłumaczenie mętnie :)



Cyryl - 13-08-2003 13:53
A jeszcze mi się przypomniało, że WFOŚ (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) ma nieraz ciekawe propozycje - w zależności od województwa. Pamiętam, że poznański WFOŚ dawał pieniądze na kolektory słoneczne. To było w zeszłym roku, warunki zmieniają się co rok. Nie wiem jak jest teraz, linki do wszystkich wfoś'ów
http://www.termomodernizacja.com.pl/...=117&page_ID=1
Zresztą polecam ten portal www.termomodernizacja.com.pl - nowy, nastawiony na zmniejszenie kosztów ogrzewania i energooszczędnośc i mają specy, którzy odpowiadają na pytania.



pyzia - 19-08-2003 13:41
Witam po urlopie!
Jest tak jak pisze Wowka - firmy, które znalazły się na liście BOŚ to firmy tzw. "Krzak" (np. "Piotrex" :lol: ).
Z listy udało nam się wyłowić jedną sensowna hurtownię "Sanpol" i pojechaliśmy tam na zwiady. Jednak ta hurtownia ma klientów indywidualnych za nic i nie udziela żadnych rabatów :o . Niezależnie od tego, że moglibyśmy kupić jednorazowo u nich więcej niż niejedna mała hurtownia bierze tygodniowo...
Tak więc obliczyliśmy, że to się nie opłaca. I tak nasza przygoda z tym bankiem kończy się, zanim się jeszcze rozpoczęła... :cry:
pozdrawiam wszystkich wypowiadających się i dziękuję za "3 grosze" :wink:



gaga2 - 19-08-2003 13:49
Spóbujcie jeszcze popytać o kredyty finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GW lub loklany wojewódzki FOŚiGW. Kredyty są różne w różnych wopjewództwach, ale generalna zasada jest taka: finansowanie do 50 lub 75 % inwestycji ekologicznej ( w to wchodzi np. ogrzewanie gazowe) kredyt na 10 lub 5 lat, oprocentowanie - połowa stopy redyskonta weksli (obecnie poniżej 4 % w stos. rocznym w złotówkach). Co charakterystyczne - oprocentowanie zależne jest od tego, czy dany produkt jest pochodzenia polskiego lub zagranicznego. Dla produktów polskich oprocentowanie jest dwa trazy niższe niż dla zagranicznych. Warto popytać w danym odddziale. Niestety w Katowicach w oddziale nie mają kompetentych pracowników i informacje ściągaliśmy z funduszu wojewódzkiego. A o kredytach na zakup z listy producentów współpracujących z BOŻ lepiej zapomnieć.
Pozdrawiam,
Gaga2
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ricofoto.xlx.pl